ثبت سفارش در سامانه ایبیگو

سفارش‌گذاری در ایبیگو
زمان مطالعه: 12 دقیقه
انتشار ۲۸ اسفند ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 282
سطح مبتدی

سامانه ebgo (ایبیگو)، به منظور ایجاد یک محیط برای انجام معاملات خرید در بورس کالا و اطلاع از اعلامیه‌های خرید طراحی شده است. افراد برای ثبت سفارش در ایبیگو و دسترسی به امکانات این سامانه، نیاز است که کد بورس کالا دریافت کرده باشند. در ادامه به بررسی نحوه سفارش‌گذاری در سامانه ایبیگو می‌پردازیم.

دسترسی سریع‌ به مطالب

ورود به سامانه 

پس از اتمام فرآیند ثبت نام و دریافت پیامک تایید، نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سامانه EBGO به شماره همراه ثبت نامی در سامانه ایبیگو ارسال خواهد شد.

بعد از اولین ورود نیاز است که رمز عبور جدیدی را برای خود تعریف کنید. رمز عبور جدید باید شامل ۸ کاراکتر و حروف انگلیسی بزرگ، حروف انگلیسی کوچک، اعداد و علائم اختصاری باشد. 

ورود به سامانه برای ثبت سفارش در ایبیگو

بخش تایید قرارداد

در مرحله بعد، پیام «طبق ضوابط کارگزاری مفید شرکت/ جناب آقای/ سرکار خانم ……… برای ثبت سفارش در ایبیگو ملزم به عقد قرارداد است» قابل نمایش است. برای تایید این قراردادها باید گزینه «امضا قرارداد» را انتخاب و تایید کنید. 

مطابق با تصویر زیر، پس از انتخاب گزینه امضای قرارداد، کد تاییدی از سمت سامانه سجام برای دریافت اطلاعات به شماره همراه سجامی شما ارسال خواهد شد. 

امضا قرارداد برای ثبت سفارش در ایبیگو

با ثبت کد تایید صفحه قراردادها قابل نمایش است؛ در این صفحه اطلاعاتی همچون اطلاعات مشتری، مدت قرارداد، الزامات قرارداد، انحلال قرارداد و ….. نوشته شده است.

تایید قرارداد

مطابق مراحل زیر و پس از مطالعه کامل متن قرارداد، نیاز است با فعال‌سازی تیک گزینه‌ «متن بالا را می‌پذیرم»، گزینه «امضای قرارداد» را انتخاب کنید. بعد از امضای قرارداد با پیام «شما قرارداد را امضا کرده‌اید، برای ادامه کار لطفا صفحه را بروزرسانی کنید» روبه‌رو خواهید شد. 

تایید قرارداد

با بروزرسانی صفحه، نیاز است با انتخاب گزینه «شروع آزمون»، در آزمون مربوط به سامانه شرکت کنید. در این آزمون لازم است که حداقل به ۵ سوال جواب صحیح بدهید، در غیر اینصورت آزمون مجدد تکرار خواهد شد.

شروع آزمون

منوی سامانه ایبیگو

در ادامه پس از تایید آزمون و امضای قرارداد، منوی سامانه در سمت راست قابل نمایش است. این منو شامل سه قسمت کلی به نام «کارتابل»، «گزارش» و «خرید از بورس» است که هر کدام به بخش‌های جزئی‌تری تقسیم می‌شوند. در قسمت بالای منو، امکان جستجو و انتخاب منوی مورد نظر وجود دارد.

منوی سامانه ایبیگو

کارتابل

این بخش شامل زیر مجموعه «کارتابل خریدار (گواهی سپرده)» و «کارتابل خریدار (فیزیکی)» است. انتخاب این گزینه‌ها امکان بررسی صفحه قراردادهای مرتبط با آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

کارتابل

با انتخاب گزینه «علامت راهنما» در هر دو بخش، راهنمایی مطابق با تصویر زیر را مشاهده می‌کنید.  

گزینه علامت راهنما

با انتخاب «فلش» در هر دو قسمت امکان جستجوی پیشرفته نیز وجود دارد. همچنین در این قسمت امکان دانلود فایل‌ها و اسناد موجود نیز وجود خواهد داشت. 

جستجوی پیشرفته

۱.کارتابل خریدار (فیزیکی): 

با ورود به قسمت کارتابل خریدار (فیزیکی)، اطلاعات و جزئیات سفارش‌های موجود قابل بررسی است. در این قسمت جدولی شامل اطلاعاتی مانند تاریخ ورود به کارتابل، وضعیت در فرآیند سفارش،‌ شماره قرارداد کامل، نام تجاری محصول در بورس، عنوان فارسی بسته‌بندی، محل تحویل، نام فروشنده، تاریخ قرارداد، تاریخ تسویه،‌ مقدار قرارداد،‌ ارزش قرارداد (ریالی)، وضعیت جریمه و گزینه چشم برای بررسی جزئیات و مشاهده اطلاعات قرارداد قابل نمایش است. 

کارتابل خریدار (فیزیکی)

۲. کارتابل خریدار (گواهی سپرده) 

در حال حاضر گواهی سپرده کالایی از طریق دیگر سامانه‌های معاملاتی قابل معامله است. به همین دلیل اطلاعاتی از معاملات گواهی سپرده کالایی در این بخش موجود نیست.

کارتابل خریدار ( گواهی سپرده)

گزارش

در بخش گزارش فقط بخش «گزارش معاملات خریدار» وجود دارد که اطلاعات معاملات انجام‌شده را نشان می‌دهد. همچنین در این قسمت نیز امکان جستجوی پیشرفته و دانلود همه فایل‌ها و اسناد قراردادهای موجود نیز وجود دارد.

در قسمت گزارش، اطلاعات تجمیعی قراردادهای مشتری شامل جمع مالیات و عوارض ارزش افزوده، تعداد قرارداد،‌ جمع ارزش قراردادها، میانگین وزنی قیمت واحد، جمع مقدار قرارداد و میانگین حجم قرارداد را نمایش می‌دهد.

با ورود به این بخش جدولی را شامل اطلاعاتی همچون شماره قرارداد، تاریخ قرارداد، نام محصول، فروشنده، مقدار، قیمت واحد (ریالی)، قیمت واحد (ارزی)، ارزش قرارداد (ریالی)، مالیات و عوارض ارزش افزوده، کارگزار فروشنده، تاریخ تسویه، نوع تسویه، جریمه تاخیر، جریمه ابطال، مرحله جاری، شماره اتوماسیون بورس کالا، شماره حواله، تاریخ حواله، کارمزد بورس کالا خریدار، جمع کارمزدهای بورس خریدار، کارمزد کارگزار خریدار و گزینه «چشم» برای بررسی اطلاعات قرارداد و مدارک مشاهده می‌کنید. 

گزارش

خرید از بورس

قسمت خرید از بورس شامل 4 بخش «خرید خودرو»، «ثبت سفارش خرید»، «سفارشات در انتظار تایید مشتری» و «گزارش درخواست‌های خرید» است.

خرید از بورس

۱. خرید خودرو

اطلاعات عرضه تمامی خودروهایی که عرضه ‌آن‌ها در روز جاری یا در روزهای آتی باشد، در قسمت خرید خودرو قابل مشاهده است. همچنین امکان انتخاب تاریخ، تولیدکننده و نام محصول برای جستجوی سریع‌تر نیز وجود دارد. سفارش‌گذاری تا ساعت و روز اعلامی در اطلاعیه، امکان‌پذیر است.

با ورود به این بخش، جدولی شامل اطلاعاتی همچون نام خودرو،‌ نماد خودرو، تاریخ عرضه، تاریخ تحویل خودرو، تعداد کل عرضه، تولید کننده، نوع قرارداد، قیمت پایه، حداقل قیمت مجاز و حداکثر قیمت مجاز وجود دارد. همچنین با کلیک بر روی گزینه‌ چشم، اطلاعیه عرضه و پیوست آن قابل نمایش است. برای ثبت سفارش در ایبیگو نیز می‌توانید از گزینه مثبت استفاده کنید.

خرید خودرو

ثبت سفارش خرید خودرو

اگر درخواست خرید خودروهای در حال عرضه را دارید، ابتدا وارد قسمت خرید خودرو شوید و پس از جستجوی عرضه مدنظر، گزینه مثبت (افزودن) را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه وارد صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر خواهید شد.

ثبت سفارش در ایبیگو

برای ثبت سفارش در سامانه ایبیگو، ابتدا لازم است که تعداد خودروی درخواستی (با توجه به اطلاعیه‌های عرضه، در حال حاضر امکان ثبت سفارش بر روی یک خودرو امکان‌پذیر است ولی به طور کلی تکمیل این بخش نیازمند بررسی اطلاعیه عرضه است) را وارد کنید. سپس با توجه به اطلاعیه و پیام‌های کارگزاری قیمت مورد نظر خود را ثبت کنید.

با انتخاب فلش در کنار بخش «قیمت مورد نظر» بازه قیمتی بر اساس ضریب تعیین‌شده برای سفارش کم یا زیاد می‌شود. 

بعد از ثبت قیمت و تعداد مورد نظر، مبلغ پیش پرداخت بلوکه در حساب وکالتی، بر اساس اطلاعیه عرضه و درصد تعیین شده قابل نمایش است.

ثبت نهایی سفارش خودرو

در صورتی که بخش‌های لازم تکمیل نشده باشد یا اشتباه باشد، با خطاهایی مطابق با تصویر زیر یا خطاهای دیگری با توجه به نوع ثبت سفارش خود، مواجه خواهید شد:

خطای ثبت سفارش در ایبیگو

  نکته: بعد از ثبت سفارش در سامانه ایبیگو، درخواست شما برای خرید خودرو به طور خودکار ثبت نهایی می‌شود.

 نکته:‌ شرایط خرید هر خودرو متفاوت است. حتما باید قبل از ثبت سفارش، اطلاعیه عرضه و پیوست آن را مطالعه کنید.

 ۲. ثبت سفارش خرید

در صورتی که قصد خرید کالاهایی غیر از خودرو را داشته باشید، لازم است که از قسمت «ثبت سفارش خرید» اقدام به ثبت سفارش خرید کنید.

با ورود به قسمت فوق جدولی شامل اطلاعاتی همچون تاریخ عرضه، نام کالا، نماد، بسته‌بندی، تولید کننده، عرضه کننده، حجم عرضه، کد عرضه، قیمت پایه، محل تحویل، نوع قرارداد، تاریخ تحویل، حداکثر افزایش عرضه، تابلوی معاملات، بازار هدف، نوع تسویه، گزینه چشم برای بررسی اطلاعیه عرضه و گزینه  مثبت برای ثبت سفارش اولیه قابل مشاهده است.

همچنین در این قسمت امکان جستجوی پیشرفته نیز وجود دارد و می‌توانید براساس اطلاعات مورد نیاز آن را فیلتر کنید. 

جستجوی پیشرفته

سفارش‌گذاری

با انتخاب گزینه مثبت، صفحه ثبت سفارش مربوط به کالای انتخابی باز می‌شود. در این صفحه، امکان ثبت سفارش خود را با توجه به محدودیت‌ها در اطلاعیه عرضه و کارگزاری را دارید.

تفاوت این نوع ثبت سفارش با ثبت سفارش خودرو، تعیین مقدار سفارش براساس محموله یا برحسب کیلوگرم لیتر و تعیین تاریخ اعتبار سفارش است. نیاز است قبل از ارسال سفارش به جزئیات هر بخش دقت کنید، این جزئیات شامل:

 • تاریخ عرضه: زمانی که برای عرضه محصول در نظر گرفته شده است.
 •   تاریخ تحویل: زمان تحویل کالا
 • نام کالا و نماد
 • محل تحویل
 •  حداقل خرید: حداقل میزانی که امکان ثبت سفارش وجود دارد.
 • حداکثر خرید در صورت وجود (محموله): چه مقدار امکان ثبت سفارش براساس مقدار محموله وجود دارد.
 • حداکثر قیمت مجاز و حداقل قیمت مجاز: بازه مجاز قیمتی برای ثبت سفارش.
 • اطلاعات بیشتر: با انتخاب گزینه چشم، اطلاعیه عرضه نمایش داده می‌شود. 
ثبت سفارش بازار فیزیکی

برای ارسال سفارش، دو گزینه «تایید قیمت سفارش به صورت سفارش باز» و «اعتبار سفارش تا زمان انصراف» موجود است. در صورتی‌که با هرکدام از آن‌ها مخالف بودید، می‌توانید تیک آبی را انتخاب و غیرفعال کنید یا در صورت موافق بودن تیک آبی را فعال کنید.   

 • در صورتی‌که تیک «قیمت سفارش به صورت سفارش باز» را غیرفعال کنید، بخش «قیمت سفارش» که هم‌اکنون غیرفعال است، فعال خواهد شد.
 • در صورتی‌که تیک «تاریخ سفارش تا زمان انصراف» را غیرفعال کنید، بخش «اعتبار سفارش» که غیرفعال است نمایش داده می‌شود. 
ثبت سفارش نهایی

برای خرید در بورس کالا امکان ۳ نوع سفارش‌گذاری وجود دارد:

۱. ثبت سفارش با قیمت پایه: ثبت سفارش بر مبنای قیمت پایه‌ای که در اطلاعیه عرضه نوشته شده است.

نکته: سفارشات با اولویت قیمتی و سپس زمانی انجام می‌پذیرند. 

۲. ثبت سفارش با قیمت باز: برای ثبت این نوع سفارش در ایبیگو باید تیک گزینه «قیمت سفارش به صورت سفارش باز» در قسمت ارسال سفارشات فعال کنید. در صورت ثبت سفارش از سمت شما، کارگزاری براساس شرایط موجود سفارش را ارسال می‌‌کند. به عبارت دیگر با حداکثر قیمتی که معامله در آن روز انجام می‌شود و با در نظر گرفتن اولویت زمانی، سفارش ثبت شده و خرید انجام می‌شود.

۳. ثبت سفارش براساس قیمت ثبت شده خریدار: در این حالت سفارش بر اساس قیمتی که شما ثبت می‌کنید، ارسال می‌شود. در صورتی‌ که در آن قیمت معامله انجام نشود، سفارش حذف و مبلغ از حالت بلوکه خارج می‌شود. در این نوع سفارش نیز اولویت زمانی مطرح است و براساس زمان ورود سفارش، معاملات آن انجام می‌شود.
نکته: مبلغ بلوکه شده در حساب وکالتی در صورت عدم انجام معامله، حداکثر تا ۳ روز کاری (بین ۱ تا ۳ روز کاری) بعد از روز عرضه از حالت بلوکه خارج خواهد شد.

نکته: کارگزاری این امکان را دارد تا با توجه به سیاست‌های سیستمی خود، تنظیماتی را در سفارشات برای ثبت یا انصراف اعمال کند. به طور مثال تنظیمات را طوری تغییر دهد تا هیچ یک از مشتریانی که درخواست خرید محصولی را دارند، امکان تعیین قیمت به حالت سفارش باز را نداشته باشند یا ممکن است نیاز باشد سفارشات خود را با قیمت باز فقط ارسال کنند. 

مهم‌ترین اطلاعاتی که لازم است در بخش «اطلاعات بیشتر» به آن توجه کنید، شامل موارد زیر است:

 • تاریخ عرضه
 • نام کالا
 • نوع بسته‌بندی
 • حداقل خرید
 • حداکثر خرید
 • حداقل قیمت مجاز
 • حداکثر قیمت مجاز
 • نوع تسویه
 • درصد پیش پرداخت
 • تاریخ تحویل
 • محل تحویل
 • قیمت پایه
اطلاعیه عرضه

گزارش درخواست‌های خرید

در بخش گزارش درخواست‌های خرید، امکان بررسی تمامی سفارش‌های خرید قابل مشاهده است.

با ورود به این بخش جدولی را شامل اطلاعاتی همچون تاریخ عرضه، زمان ثبت درخواست، بسته‌بندی، تولید کننده، مقدار سفارش، قیمت سفارش، نوع قرارداد، تاریخ اعتبار سفارش، وضعیت درخواست، تالار معاملات، بازار هدف، تاریخ و ساعت ثبت نهایی، کاربر ثبت کننده، وضعیت معامله، درصد معامله، گزینه چشم برای بررسی اطلاعیه عرضه، بخش عملیات شامل گزینه «ساعت» برای بررسی تاریخچه سفارش ثبت شده، گزینه «پرینتر» برای چاپ اطلاعات موجود سفارش و اعلامیه سفارش ثبت شده، گزینه «مثبت» برای ارسال مجدد سفارش تایید نشده، حذف سفارش انجام نشده و پیام سفارش مانند «حساب کنترل پيش پرداخت برای مشتری تعريف نشده است» مشاهده می‌کنید.

همچنین امکان جستجوی پیشرفته براساس اطلاعات مورد نیاز وجود دارد.

گزارش درخواست‌های خرید حین ثبت سفارش در سامانه ایبیگو

با ورود به بخش گزارش درخواست‌های خرید و انتخاب گزینه ساعت، اطلاعات کاربردی را مشاهده کنید. این اطلاعات شامل نام کاربر تغییردهنده وضعیت سفارش (نام کارشناس یا خریدار)، کد عرضه، تاریخ عرضه، وضعیت معامله و نوع عملیات است.

گزینه ساعت حین ثبت سفارش در ایبیگو

در صورتی که روز عرضه نباشد و ساعت ثبت سفارش به اتمام نرسیده باشد، در وضعیت‌های زیر امکان ثبت درخواست حذف و ویرایش وجود دارد:

 • در انتظار بررسی و ارسال به بورس
 • تایید شده توسط کارگزار
 • در انتظار تایید کارگزار

اما در صورتی که سفارش در وضعیت «ارسال به بورس» قرار داشت، تا زمان تغییر وضعیت سفارش، امکان حذف و ویرایش سفارش را ندارید.

حذف سفارش

در صورتی که پس از ثبت سفارش در ایبیگو، امکان حذف آن را در وضعیت‌های فوق نداشتید و همچنین خطای «سفارش پیش‌نویس نیست» را دریافت کردید، این موضوع باید توسط کارگزاری پیگیری شود و نیاز است که با کارگزاری تماس بگیرید.

اگر پس از اتمام ساعت اعلامی برای ثبت سفارش و قبل از شروع ساعت معاملات تالار (ساعت 9 تالار خودرو آغاز می‌گردد) درخواست حذف سفارش خود را داشته باشید، باید این موضوع از طریق کارگزاری پیگیری کنید. ولی در صورت آغاز شدن تالار، امکان حذف از هیچ طریقی وجود ندارد.

برای حذف سفارش لازم است که با انتخاب گزینه سطل زباله سفارش خود را حذف کنید. اگر سفارش هنوز به تایید کارگزاری نرسیده باشد، حذف سفارش توسط سیستم انجام خواهد شد و نیازی به تایید انصراف توسط کارگزاری نیست. اما در صورتی که سفارش به تایید کارگزاری رسیده باشد، سفارش حذف‌شده بعد از ثبت درخواست، توسط کارگزاری بررسی و سپس انصراف از سفارش تایید می‌شود.

حذف سفارش در سامانه ایبیگو

ویرایش

در صورتی که درخواست ویرایش سفارش خود را دارید، نیاز است در وضعیت‌های مختلف و تا ساعت اعلامی، سفارش خود را حذف و سپس سفارش جدیدی را ثبت کنید.

در صورتی که تا یک ساعت قبل از مهلت ثبت سفارش امکان حذف و سفارش‌گذاری مجدد وجود نداشت و «خطای پیش‌نویس نیست» دریافت شد، لازم است که این موضوع را از طریق کارگزاری پیگیری کنید. 

امکان ویرایش سفارش، بعد از ساعت اعلامی برای ثبت سفارش وجود ندارد.

سوالات متداول

تفاوت ثبت سفارش در سامانه ایبیگو برای خودرو و سایر کالاها چیست؟

تفاوت ثبت سفارش خودرو با سایر کالاها در تعیین مقدار سفارش براساس محموله یا برحسب کیلوگرم، لیتر و تعیین تاریخ اعتبار سفارش است. 

چه زمانی می‌توان سفارشی را که در سامانه ایبیگو ثبت شده حذف یا ویرایش کرد؟

در صورتی که روز عرضه نباشد، تا پایان ساعت ثبت سفارش، اگر سفارش در وضعیت‌های، در انتظار بررسی و ارسال به بورس، تایید توسط کارگزار و در انتظار تایید کارگزار بود، امکان ثبت درخواست حذف و ویرایش وجود دارد.

از چه قسمتی می‌توان اطلاعات سفارش ثبت شده را بررسی و مشاهده کرد؟

با ورود به قسمت کارتابل خریدار (فیزیکی) اطلاعات و مرحله سفارش‌ها قابل بررسی است. همچنین با کلیک بر روی علامت چشم جزئیات و اطلاعات قرارداد قابل مشاهده است.

زهرا عامری کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments