ثبت نام رایگان سجام + دریافت کد بورسی (آموزش گام به گام)

کاور مقاله ثبت نام سجام
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۱۰ مهر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 179048
سطح مبتدی

ثبت نام سجام اقدامی ضروری‌ برای شروع فعالیت در بازار سرمایه ایران است. فعالان بازار سرمایه با ثبت نام و احراز هویت سجام، می‌توانند کلیه امور مرتبط با بازار سرمایه را به‌صورت غیرحضوری انجام دهند. اما پیش از هر چیز بهتر است بدانیم کد بورسی چیست؟

مطالبی که در ادامه می‌خوانید:

کد بورسی چیست؟

کد بورسی، یک شناسه یکتا است که به سرمایه‌گذاران در بازار بورس تعلق می‌گیرد و هر معامله‌ای که انجام دهند، با این کد شناسایی می‌شود.‌ کد بورسی از ترکیب سه حرف فارسی و پنج عدد ایجاد می‌شود. گاها این سه حرف فارسی از نام‌خانوادگی سرمایه‌گذار انتخاب می‌شود اما لزوما همیشه این موضوع صادق نیست. توجه داشته باشید که بدون داشتن کد بورسی امکان فعالیت در بازار سرمایه وجود ندارد.

دریافت کدبورسی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

برای دریافت کد بورسی و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، باید علاوه بر ثبت‌نام در کارگزاری مفید، اطلاعات شما در سجام ثبت شده باشد و احراز هویت سجام را نیز انجام داده باشید. از این پس می‌توانید علاوه بر افتتاح حساب غیر حضوری در کارگزاری مفید، فرآیند ثبت نام و احراز هویت در سجام را نیز از طریق کارگزاری مفید و به صورت غیر حضوری، آنلاین و رایگان انجام دهید.

برای این منظور کافی است مراحل زیر را انجام دهید تا کد بورسی‌ و کد‌ معاملاتی شما صادر شود:

  1. ۱- ایجاد حساب کاربری در کارگزاری مفید
  2. ۲- ثبت نام رایگان در سجام
  3. ۳- احراز هویت غیر حضوری
  4. ۴- امضای قراردادهای الکترونیکی کارگزاری مفید

در ادامه به چگونگی تکمیل این مراحل به صورت گام به گام می‌پردازیم.

دریافت کد بورسی از کارگزاری مفید

گام اول: ایجاد حساب کاربری در کارگزاری مفید

اولین قدم برای ثبت نام رایگان در سجام و دریافت کد بورسی، افتتاح حساب در کارگزاری مفید است. برای شروع فرآیند افتتاح حساب در کارگزاری مفید کافی است روی لینک زیر کلیک کنید.

پس از ورود به صفحه ایجاد حساب، شماره تلفن همراه و کد امنیتی موجود در تصویر را در قسمت مشخص وارد کنید.(مطابق شکل زیر)

دقت داشته باشید که شماره همراه وارد شده حتما باید به نام خود شخص (به غیر از افراد زیر ۱۸ سال) باشد.

ثبت نام رایگان سجام

در قدم بعدی رمز یک‌بار مصرف ارسالی به شماره همراهی که در مرحله قبل ثبت کرده‌اید را وارد کنید.

ارسال کد یکبار مصرف

سپس، اطلاعات مورد نیاز شامل کد ملی، نام و نام‌خانوادگی و آدرس ایمیل را وارد کرده و رمز دلخواه خود را تعیین کنید. 

وارد کردن مشخصات هویتی

در نهایت پس از ثبت اطلاعات مورد نیاز،  روی دکمه «ایجاد حساب مفید»  کلیک کنید. در صورت موفقیت‌آمیز بودن ایجاد حساب، پیام «حساب کاربری شما با موفقیت ایجاد شد» نمایش داده می‌شود. 

ایجاد حساب کاربری

سپس قبل از ورود به مراحل مرتبط با ثبت نام سجام، باید اطلاعات هویتی خود را کنترل کنید. در صورت تایید، با انتخاب گزینه «مرحله بعد»، وارد فرآیند ثبت نام سجام خواهید شد.

بررسی اطلاعات هویتی برای دریافت کد بورسی

بیشتر بخوانید: صندوق بازنشستگی تکمیلی آتیه مفید

گام دوم: ثبت نام رایگان در سجام

در این مرحله فرآیند ثبت اطلاعات شما در سجام آغاز می‌گردد. توصیه می‌شود پیش از انجام ادامه مراحل با کلیک بر روی گزینه «راهنما»، راهنمای فرآیند ثبت اطلاعات را مطالعه کنید. 

آغاز ثبت نام رایگان سجام

در قدم بعدی با انتخاب گزینه «دریافت کد تایید»، از سمت سامانه سجام یک کد یک‌بار مصرف به شماره همراه ثبت شده شما ارسال می‌گردد. پس از دریافت پیامک حاوی کد، آن را در کادر مخصوص وارد کرده و روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید.

مرحله دریافت کد تایید برای دریافت کد بورسی

در ادامه باید اطلاعات هویتی، فردی، تماس، شغلی، بانکی و سطح دانش مالی خود را در فرم‌های مربوطه وارد کنید. 

وارد کردن اطلاعات برای ثبت نام رایگان سجام ۱
وارد کردن اطلاعات برای ثبت نام رایگان سجام ۲

نهایتا لازم است تا اطلاعات وارد شده را بازبینی کنید. در صورت مورد تایید بودن اطلاعات وارد شده، تیک «اطلاعات مورد تایید است» را در انتهای صفحه روشن کرده و روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید. 

مرور اطلاعات وارد شده برای دریافت کد بورسی

با انجام این اقدامات،  ثبت نام شما در سامانه سجام به پایان می‌رسد و نتیجه آن از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد. پس از تایید ثبت‌نام و دریافت کد ۱۰ رقمی، می‌توانید فرآیند احراز هویت سجام را طی کنید. 

گام سوم: احراز هویت غیرحضوری سجام

هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نمی‌تواند بدون تایید اطلاعات در سجام، از خدمات بازار سرمایه استفاده کند. در همین راستا می‌توانید مراحل احراز هویت سجام را نیز به صورت کاملا رایگان و آنلاین از طریق کارگزاری مفید انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید «احراز هویت غیر‌حضوری سجام» را مطالعه کنید.

گام چهارم: امضای قراردادهای الکترونیکی کارگزاری مفید

پس از انجام موفقیت‌آمیز احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام از طریق کارگزاری مفید، نوبت به امضای قرارداد می‌رسد. برای این کار کافی است پس از دریافت پیامک از سمت کارگزاری مفید، به آدرس reg.emofid.com مراجعه کرده و به صورت الکترونیکی و غیر حضوری، قراردادها را امضا کنید. طی چند روز کاری بعد، تاییدیه فعال‌سازی دسترسی سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود.

افتتاح حساب برای افراد زیر ۱۸ سال

به جهت ثبت نام افراد زیر ۱۸ سال در سجام، نیاز است تا ولی ایشان (نماینده قانونی) ثبت نام اینترنتی را از طریق سایت سجام آغاز کند. پس از تکمیل مراحل، در صورتی که شخص زیر ۱۸ سال، متولد سال ۱۳۸۹ به قبل باشد، برای احراز هویت، نماینده قانونی باید به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کند. همچنین برای متولدین سال ۱۳۸۹ به بعد، نیازی به مراجعه حضوری و احراز هویت نبوده و صرفا کافیست تا ولی (نماینده قانونی) احراز هویت شده باشد.

طی فرایند افتتاح حساب برای افراد زیر ۱۸ سال به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • صرفا مراجعه ولی به دفتر پیشخوان کافی است و نیازی به مراجعه فرد زیر ۱۸ سال وجود ندارد.
  • برای فرد زیر ۱۸ سال، اعلام شماره حساب بانکی به اسم خود شخص و شماره موبایل منحصر به فرد و به نام نماینده قانونی الزامیست.
  • همچنین باید از اعلام ایمیل تکراری خودداری کنید و ایمیل غیرتکراری و منحصر به خود فرد اعلام شود.
مدارک لازم جهت احراز هویت افراد زیر ۱۸ سال

بهتر است بدانید مشتریانی که قبل از ۱۸ سالگی افتتاح حساب کرده باشند، پس از رسیدن به سن ۱۸ سال، به صورت خودکار تمام قراردادهای قبلی‌شان فاقد اعتبار خواهد شد. به این منظور پیامکی برای این دسته از مشتریان در تاریخ مذکور ارسال می‌گردد. پس از آن به مدت ۷ روز کاری زمان خواهند داشت تا به صورت کاملا غیرحضوری احراز هویت سجام و تایید قرارداد آنلاین کارگزاری مفید را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: نحوه خرید صندوق سهامی برای نوزادان

شرکت‌های حقوقی بعد از ثبت نام در سجام برای دریافت کد بورسی خود می‌بایست به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کنند. برای آشنایی با روند و مدارک مورد نیاز برای ارائه هنگام ثبت‌نام، مقاله «ثبت نام افراد حقوقی در کارگزاری مفید» را مطالعه کنید.

پس از ثبت نام سجام و دریافت کد بورسی چه اقدامی باید انجام دهیم؟

بعد از دریافت کد بورسی و همچنین دریافت پیامک فعال شدن دسترسی به سامانه‌های معاملاتی آنلاین، می‌توانید از طریق این سامانه‌ها اقدام به خرید و فروش سهام کنید. کافی است با نام کاربری خود که کد ملی یا شماره همراه شماست و رمزی که خودتان در زمان افتتاح حساب ایجاد کرده‌اید وارد ایزی تریدر یا مفید آنلاین شوید و سرمایه‌ گذاری در بورس را شروع کنید.

سوالات متداول

سجام چیست؟

سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا به اختصار سجام، سامانه‌ای است که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه راه‌اندازی شده است. هدف اصلی از ایجاد این سامانه، تسهیل دسترسی سرمایه‌گذاران به خدمات بازار سرمایه ایران است. برای سرمایه گذاری و فعالیت‌هایی از قبیل خرید و فروش سهم، صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و… لازم است تا در این سامانه ثبت‌نام و احراز هویت کنید.

کد بورسی چیست؟

کد بورسی شناسه کاربری مشتریان در بازار سهام است. این کد از ترکیب سه حرف و یک عدد پنج رقمی تشکیل می‌شود. کد بورسی همچون کد ملی برای هر شخص کاملاً منحصربه‌فرد است.

آیا می‌توان از طریق کارگزاری مفید در سجام ثبت‌نام و احراز هویت کرد؟

بله، از طریق کارگزاری مفید می‌توانید به صورت کاملا رایگان، غیر حضوری و آنلاین در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت کنید.

اولین گام برای ثبت‌نام در سجام از طریق کارگزاری مفید چیست؟

در گام اول باید در کارگزاری مفید افتتاح حساب کنید. افتتاح حساب در کارگزاری مفید نیز به صورت غیر حضوری، رایگان و آنلاین انجام می‌شود.

چگونه از موفقیت آمیز بودن ثبت‌نام مان در سجام از طریق کارگزاری مفید مطلع شویم؟

به محض تکمیل ثبت‌نام شما در سجام، یک کد ده رقمی از طرف سامانه سجام به شماره همراهی که معرفی کرده‌اید، پیامک می‌شود. دریافت این کد، به منزله موفقیت‌آمیز بودن ثبت‌نام شما در سجام است و بعد از آن می‌توانید فرآیند احراز هویت غیر حضوری سجام را از طریق کارگزاری مفید طی کنید.  در صورت فراموشی کد ۱۰ رقمی، به سایت سجام مراجعه کرده و بر روی گزینه بازیابی کد پیگیری کلیک کنید. سپس کد ملی و کد امنیتی را وارد نمایید. نهایتا کد مذکور به شماره همراهی که در سامانه سجام ثبت کرده‌اید ارسال خواهد شد.

Alireza Gitinavard کارشناس بازار سرمایه
guest
56 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
حسین زنده دلی

سلام و خسته نباشید.ثبت نام بچه ها در کارگزاری مفید کماکان حضوری است یا غیر حضوری هم فعال شده است.؟

کارگزاری مفید

با سلام
به منظور دریافت دسترسی معاملات آنلاین برای افراد زیر ۱۸ سال که سال تولدشان از سال ۱۳۸۹ به قبل باشد، ولی ایشان (نماینده قانونی) می‌تواند ثبت‌نام اینترنتی را در سامانه سجام و کارگزاری مفید آغاز و پس از تکمیل مراحل، جهت احراز هویت به یکی از دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با کارگزاری مفید‌ مراجعه نمایند. جهت احراز هویت افراد زیر ۱۸ سال مراجعه حضوری نماینده قانونی به دفاتر پیشخوان منتخب الزامی می‌باشد و نیازی به مراجعه خود شخص نمی‌باشد.
در صورتی که فرد بعد از سال ۱۳۸۹ به دنیا آمده باشد، تنها ثبت نام در سامانه سجام و کارگزاری مفید برای ایشان و احراز هویت ولی قانونی کافی است و نیازی به احراز هویت فرد زیر سن قانونی نیست.
توجه فرمایید که برای این افراد، شماره‌حساب بانکی می‌بایست به اسم خود شخص بوده و شماره موبایل می‌بایست منحصر به فرد و قبلا توسط شخص دیگری در کارگزاری مفید ثبت نشده باشد.

Last edited 1 سال قبل by Alireza Gitinavard
دنیا

احراز هویت چرا آنلاین نمیشه

کارگزاری مفید

با سلام
در کارگزاری مفید ثبت‌نام و احرازهویت کاربران به‌صورت آنلاین و کاملا رایگان انجام می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل، جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز) با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
email: 8700@emofid.com
چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی

صالح

با سلام
برای ثبت نام افراد زیر 18 سال، آیا الزامی است که شماره موبایل به نام شخص زیر 18 سال باشد؟ یا همین که قبل از این با این شماره حساب، کاربری ایجاد نشده باشد کافی است؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ثبت‌نام افراد زیر ۱۸ سال شماره موبایل می‌بایست منحصر به فرد باشد و قبلا توسط شخص دیگری در کارگزاری مفید ثبت نشده باشد. لازم به ذکر است، برای افراد زیر ۱۸ سال نیازی نیست شماره به نام خود شخص باشد.

مقداد

سلام بنده با شماره خودم قبلا در کارگزاری مفید ثبت نام کرده بودم اما الان که میخوام برای فرزند زیر 18 سالم ثبت نام کنم، با شماره خودم اجازه نمیده.بنده فقط همین خط تلفن را استفاده می کنم.لطفا پیگیری بفرمایید.با تشکر

کارگزاری مفید

باسلام
برای ثبت نام افراد زیر ۱۸ سال در کارگزاری مفید، می‌بایست از شماره همراه منحصر به فرد که قبلا در کارگزاری مفید ثبت نشده باشد استفاده بفرمایید.

عارف

سلام من در سجام قبلا ثبت نام کردم و کد سهامداری بورس و فرا بورس رو دارم الان چگونه میتوانم کد سهامداری بورس کالا رو دریافت کنم؟؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
برای ثبت‌نام در بورس کالا می‌بایست در سایت ایبیگو ثبت نام کنید.
پس از تکمیل ثبت‌نام، در سامانه بورس کالای مفید (ایبیگو)، می‌بایست اقدام به افتتاح حساب وکالتی کنید.
برای افتتاح حساب وکالتی ابتدا باید فرم معرفی نامه را از سامانه ایبیگو دانلود و چاپ نمایید. سپس به همراه این معرفی نامه و سایر مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب، به یکی از شعب بانک مربوطه مراجعه کنید. نام بانک‌هایی که برای افتتاح حساب می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید در سامانه ایبیگو ثبت شده است.
پس از افتتاح حساب، وارد بخش «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» در سامانه ایبیگو شده و اطلاعات حسابتان را وارد کنید.
نام کاربری و رمز عبور بعد از اتمام فرآیند ثبت نام در سامانه بورس کالای مفید و تایید آن، به شماره همراه شما پیامک می‌شود و امکان انجام معاملات در بورس کالا را خواهید داشت.

فرزاد یزدان پناهی

سلام ببخشید برای دریافت کد کالای بورسی باید چه کار کنم؟

باسلام
ابتدا برای اخذ کد بورس کالا در سامانه ایبیگو ثبت نام کنید و سپس فرم حساب وکالتی یکی از بانک های موجود را از طریق سامانه ایبیگو دانلود کنید و برای افتتاح این حساب به بانک مراجعه نمایید. بعد از افتتاح حساب وکالتی مجدد وارد سامانه ی ایبیگو شوید و از قسمت اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار، حساب خود را معرفی کنید.
جهت آشنایی بیشتر لطفا مقاله «خرید خودرو از بورس کالا» را مطالعه کنید.

پارسا امیری

من در کارگزاری مفید حساب دارم چطور در سجام ثبت نام کنم؟

کارگزاری مفید

باسلام
از سایت افتتاح حساب در کارگزاری مفید می توانید اطلاعات ثبت نامی خود را تکمیل کنید. برای تکمیل اطلاعات سجام نیز لطفا از سایت سجام، قسمت ویرایش اطلاعات اقدام کنید.

حسن

سلام
من قبلاً در سجام ثبت نام کردم کدبورسی هم گرفتم ولی کارگزارم را آگاه انتخاب کردم. الان برای تغییر کارگزاری باید از صفر شروع کنم؟
باتشکر

کارگزاری مفید

با سلام
خیر نیازی به ثبت‌نام سجام و احراز هویت مجدد نیست. برای ایجاد حساب در کارگزاری مفید از سایت ثبت‌نام کارگزاری مفید می توانید اقدام کنید.

صادقی

سلام
داخل کارگذاری مفید ثبت نام و احراز هویت کردیم. پیام اومد ثبت نام ناقصه وارد سایت شوید. وارد سایت شدیم همچنان پیغام مبنی بر منتظر ماندن برای دریافت کد بورسی طی ۲روز آینده روی کارتابل هست. لطفا راهنمایی کنید.

کارگزاری مفید

باسلام
خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز) با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
email: 8700@emofid.com
چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی

مها

نام کاربری و رمز چیه؟ باید منتظر پیامک باشم‌؟

کارگزاری مفید

باسلام
دسترسی به سامانه های آنلاین یک روز کاری بعداز تکمیل مراحل ثبت نام انجام می شود. نام کاربری کد ملی یا شماره همراه شما بوده و رمز عبور نیز همان رمزی است که زمان ثبت‌نام تعریف کرده‌اید. در نظر داشته باشید، می‌بایست از شماره همراه ثبت شده در کارگزاری مفید استفاده نمایید. در صورتی‌که رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید، جهت ایجاد رمز عبور جدید از گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام» استفاده نمایید.

Roghi

سلام، من زمانی که زیر 18 سال بودم پدرم برام افتتاح حساب کرده و الان که از 18 سالگی عبور کردم باید دوباره احراز هویت کنم ولی متاسفانه مراحلی که تو ویدیوی آموزش احراز هویت بود برای من نمیاد، شماره هم به اسم خودمه, میشه لطفا راهنمایی کنید، ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز) با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
email: 8700@emofid.com
چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی

احمد

باسلام و خسته نباشید
من امروز رفتم دفتر پیشخوان و کارهای کد بورسی و سجام رو انجام دادم. الان مرحله بعد باید چکار کنم؟ باید در کارگزاری مفید یا کارگزاری های دیگه هم ثبت نام کنم که شروع به فعالیت کنم ؟ مراحل ثبت نام کارگزاری ها چه‌طور هست؟

کارگزاری مفید

باسلام
بعداز ثبت نام در سجام می توانید از سایت افتتاح حساب کارگزاری اقدام به احراز هویت و ایجاد حساب کاربری در کارگزاری مفید کنید. بعداز تکمیل ثبت‌نام در کارگزاری مفید، دسترسی شما به سامانه معاملاتی طی یک روز کاری ایجاد می‌شود.

Last edited 1 سال قبل by Alireza Gitinavard