صندوق بخشی سیمانی چیست؟ | آشنایی با صندوق «سیمانو» مفید

زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۷ فروردین ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 9194
سطح مبتدی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی، فرصت مطلوبی را برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در یک صنعت خاص فراهم کرده‌اند. با سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی «سیمانو» مفید، می‌توانید از بازدهی سبد متنوعی از سهام برترین شرکت‌های بخش سیمانی بهره‌مند شوید.

صنعت سیمان در بورس

یکی از تقسیم‌بندی‌های رایج در بازار سرمایه، دسته‌بندی شرکت‌ها بر اساس صنعتی است که در آن به فعالیت می‌پردازند. بخش سیمانی در بازار سرمایه، از نمادهای مرتبط با شرکت‌های فعال در صنعت سیمان، آهک و گچ تشکیل می‌شود.

صنعت سیمان با تامین یکی از کالاهای ضروری و پرتقاضا در حوزه ساخت‌وساز، نقش بسیار مهمی در میان جوامع مختلف ایفا می‌کند. علاوه بر این، یکی دیگر از دلایل اهمیت بخش سیمانی در میان سرمایه‌گذاران، بازدهی مطلوب شرکت‌های فعال در این صنعت، در دوره‌های گذشته است.

بخش سیمانی در بازه یک‌ساله منتهی به اسفند ۱۴۰۲، از لحاظ ارزش بازار و حجم معاملات در میان ۱۰ بخش برتر بازار سرمایه قرار گرفت. در حال حاضر بیش از ۳۰ شرکت فعال در صنایع سیمان، آهک و گچ در بازارهای بورس و فرابورس پذیرفته شده‌اند.

آشنایی با صندوق بخشی سیمانی

بازار سرمایه با ارائه ابزارهای مالی پیشرفته، بستر مناسبی را برای افراد با ترجیحات و سلایق سرمایه‌گذاری متفاوت ایجاد کرده است. صندوق بخشی یکی از این ابزارهای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. دارایی تحت مدیریت صندوق‌های بخشی در سهام شرکت‌های فعال در یک صنعت بورسی خاص سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق سیمانی یکی از انواع صندوق های بخشی دارای مجوز فعالیت در بازار سرمایه است. حداقل ۷۰ درصد از ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری سیمانی را سهام شرکت‌های بخش سیمان، آهک و گچ تشکیل می‌دهند.

مدیران صندوق های بخشی سیمانی مجازند که تا حداکثر ۱۰ درصد از دارایی صندوق را در سهام شرکت‌های سایر صنایع سرمایه‌گذاری کنند. همچنین این امکان وجود دارد که تا سقف ۱۵ درصد از ترکیب دارایی این صندوق‌ها از اوراق با درآمد ثابت و تا ۵ درصد آن، از گواهی‌های سپرده کالایی تشکیل شود.

محدوده مجاز برای ترکیب دارایی صندوق های بخشی سیمانی

مقایسه بازدهی صنعت سیمان و بازارهای موازی

بررسی روند قیمتی صنعت سیمان در پنج سال گذشته، نشان‌دهنده بازدهی بسیار بالاتر سرمایه‌گذاری در این بخش، نسبت به شاخص کل بورس و سایر بازارهای موازی است. همان‌گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، اگر ۵ سال پیش (بهمن ۱۳۹۷) در شاخص بخش سیمانی سرمایه‌گذاری کرده بودید، سرمایه شما رشدی ۲۷ برابری پیدا می‌کرد.

در حالی که سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی یا شاخص کل بورس در همین مدت زمان، بازدهی بسیار کمتری را برای شما رقم می‌زد. پیروی از شاخص کل بورس در بازه ۵ ساله منتهی به بهمن ۱۴۰۲، منجر به رشد ۱۳ برابری ارزش سرمایه شما می‌شد. همچنین با سرمایه‌گذاری در سکه امامی و دلار آزاد، ارزش دارایی شما به‌ترتیب ۸ و ۵ برابر رشد می‌کرد.

مقایسه ریالی بازدهی صنعت سیمان و بازارهای موازی

بررسی و مقایسه ارزش دلاری این شاخص با شاخص کل بورس و سکه امامی نیز، نشان از عملکرد برتر شاخص بخش سیمانی دارد. در بازه زمانی ۵ ساله منتهی به بهمن ۱۴۰۲، ارزش دلاری سکه ۱/۸ برابر و ارزش دلاری شاخص کل بورس ۲/۹ برابر شده است. در همین حال، ارزش دلاری شاخص صنعت سیمان رشدی ۶ برابری داشته است.

این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بخش سیمانی، علاوه بر پوشش افزایش نرخ دلار، بازدهی بسیار بیشتری را نسبت به بازارهای موازی رقم زده است.

مقایسه دلاری بازدهی صنعت سیمان و بازارهای موازی

مزایای سرمایه گذاری در صندوق سیمانی

۱- مدیریت فعال دارایی

در صندوق بخشی سیمانی، گروهی از کارشناسان خبره بازار سرمایه، تلاش می‌کنند تا با تکیه بر دانش تخصصی خود، سهام ارزنده شرکت‌های سیمانی را انتخاب کنند. سپس با تحلیل شرایط بازار و عوامل کلان تاثیرگذار بر صنعت و اقتصاد، زمان مناسب برای ورود به هر سهم یا خروج از آن را تشخیص دهند. در نتیجه به جای فعالیت مستقیم و خرید و فروش سهام، می‌توانید در یک صندوق سیمانی سرمایه‌گذاری کنید و از تجربه متخصصان مدیریت دارایی بهره‌مند شوید.

۲- متنوع‌سازی سبد دارایی

یکی از مزایای مهم سرمایه‌گذاری در صندوق های بخشی سیمانی، ایجاد تنوع در پرتفوی نسبت به زمانی است که یک یا چند سهم محدود را خریداری می‌کنید. با خرید یک صندوق سیمانی، می‌توانید ریسک‌های خاص مربوط به وضعیت یک شرکت را کاهش دهید. همچنین این امکان را خواهید داشت که بدون اختصاص زمان برای مدیریت تعداد زیادی نماد، از بازدهی سبدی از برترین سهام شرکت‌های سیمانی بهره‌مند شوید.

۳- بهره‌مندی از ظرفیت بورس کالا

با توجه به اینکه عمده معاملات شرکت‌های سیمانی از طریق بورس کالا انجام می‌شود، شفافیت بسیار زیادی بر معاملات این شرکت‌ها حاکم است. همچنین این مزیت نشان از پذیرش سازوکار عرضه و تقاضا در این صنعت دارد و می‌تواند موجب افزایش سودآوری شرکت‌ها و بازدهی مناسب سرمایه‌گذاری در آن‌ها شود.

۴- تقسیم سود بالا

شرکت‌ها در پایان هر سال مالی، اطلاعات مربوط به صورت‌های مالی خود را بررسی و سود خالص را محاسبه می‌کنند. سپس با موافقت سهام‌داران، تصمیم می‌گیرند که چه میزان از سود را میان صاحبان سهام تقسیم کنند و چه میزانی را جهت استفاده در فعالیت‌های عملیاتی، نزد شرکت نگه دارند.

یکی از معیارهای مهم تصمیم‌گیری در رابطه با سرمایه‌گذاری در یک سهم یا صنعت خاص، سود تقسیمی شرکت‌ها در پایان دوره مالی است. صنعت سیمان با میانگین تقسیم سود ۷۸ درصدی در دوره‌های قبلی، به عنوان یکی از بخش‌های با تقسیم سود بالا در بازار سرمایه شناخته می‌شود. این موضوع می‌تواند جذابیت بخش سیمانی را برای سرمایه‌گذاران مختلف افزایش دهد.

۵- نقدشوندگی بالاتر نسبت به خرید مستقیم سهم

حجم کم معاملات در این بخش، می‌تواند مشکلاتی را در هنگام خرید و فروش مستقیم سهام شرکت‌های سیمانی ایجاد کند. نبود خریدار یا فروشنده فعال در هر زمان، ورود شما به سهم یا خروج از آن را با دشواری‌هایی همراه می‌کند. 

وجود رکن بازارگردان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، این مانع را تا حد بسیار زیادی برطرف می‌کند و موجب افزایش قابل توجه میزان نقدشوندگی آن‌ها می‌شود. بازارگردان صندوق سرمایه گذاری سیمانی، با قراردادن سفارش‌هایی در هر دو طرف تابلوی معاملاتی، امکان ورود و خروج آسان‌تری را نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در سهم فراهم می‌کند.

صندوق «سیمانو» مفید؛ گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری در بخش سیمانی

صندوق «سیمانو»، به عنوان سومین صندوق بخشی سبدگردان مفید، به پشتوانه تجربه و تخصص کارشناسان این مجموعه، انتخاب مناسبی برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بخش سیمانی محسوب می‌شود. گروه مدیریت‌کننده صندوق «سیمانو»، تلاش می‌کنند تا به صورت کامل و جامع وضعیت بازار و صنعت سیمان را تجزیه و تحلیل کنند. سپس با به‌کارگیری قواعد مدیریت سرمایه، ریسک‌های سرمایه‌گذاری را کاهش دهند و بازدهی بیشتری از شاخص بخش سیمانی را برای سرمایه‌گذاران به دست آورند.

تصویر زیر مقایسه‌ای از ۱۰ سهم برتر بخش سیمانی با شاخص بخش سیمانی و شاخص کل بورس را از نظر میزان رشد ارزش نشان می‌دهد. پیش از این مشخص شد که شاخص بخش سیمانی موفق به ثبت عملکردی ۲ برابری نسبت به شاخص کل بورس شده است. با این وجود، مقایسه زیر نشان از بازدهی بسیار بیشتر ۱۰ سهم اول نسبت به شاخص صنعت سیمان دارد. 

هدف صندوق سیمانی «سیمانو»، تشکیل سبدی متنوع از برترین سهام این بخش است. در این صندوق، تلاش می‌شود تا با مدیریت اصولی سرمایه‌گذاری، عملکردی بهتر از شاخص صنعت سیمان به دست آید.

مقایسه ۱۰ سهم برتر بخش سیمانی با شاخص کل بورس و شاخص صنعت

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی «سیمانو» مفید

صندوق سیمانی «سیمانو» در دسته‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) قرار می‌گیرد. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق، کافی است پس از اتمام پذیره‌نویسی و آغاز معاملات پیوسته، نام صندوق را در سامانه‌های معاملات آنلاین بورسی جست‌وجو کنید. سپس باید تعداد سهم و قیمت مدنظر به ازای هر سهم را ثبت و با حداقل ۱۰۰ هزار تومان، سفارش خود را ارسال کنید.

در حال حاضر، صندوق سیمانو در مرحله پذیره‌نویسی قرار دارد. برای شرکت درپذیره‌نویسی این صندوق، می‌توانید سفارش خود را از طریق ایزی تریدر ثبت کنید.

سوالات متداول

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق سیمانی سیمانو مفید چیست؟

با خرید واحدهای صندوق سیمانو مفید، می‌توانید با تجربه مفید، در سبد ارزشمندی از برترین سهام شرکت‌های بخش سیمانی سرمایه‌گذاری کنید. مواردی مانند مدیریت تخصصی دارایی، تنوع‌بخشی به پرتفوی و نقدشوندگی بالا از جمله مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق سیمانو محسوب می‌شوند.

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری در صندوق سیمانو چقدر است؟

صندوق بخشی سیمانو یک صندوق قابل معامله (ETF) است. شما می‌توانید با حداقل ۱۰۰ هزار تومان، در این صندوق سرمایه‌گذاری کنید.

آیا خرید واحدهای این صندوق از طریق همه سامانه‌های معاملاتی امکان‌پذیر است؟

بله. شما می‌توانید با جستجوی نماد «سیمانو» در تمامی سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری‌های بورسی، واحدهای صندوق بخشی سیمانو را خریداری کنید.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
65 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
امین

سلام وقت بخیر

سوالی داشتم در رابطه با این که آیا افزایش سرمایه هم به صندوق های ETF تعلق میگیرد؟

کارگزاری مفید

سلام، سود مجمع سالیانه و سهام جایزه به این صندوق‌ها تعلق نمی‌گیرد و سهام جایزه و سود مجمع سالیانه روی nav صندوق تاثیر گذار است.

مهدی

سلام
این تعلق نگرفتن سود سهام و سهام جایزه خودش یک عیب بزرگه با چه چیزی این مورد جبران میشه؟

کارگزاری مفید

سلام، تمامی این موارد بر روی قیمت هر واحد یعنی NAV تاثیر‌گذار خواهد بود.

مصطفی

برو درباره nav بخون

حسین ذوالفقاری،کره

توضیحات تو سایت الان خوب اطلاعات الان هم جالب و هم مشخص دست شما درد نکنه عالی هستید

کارگزاری مفید

سلام
از اینکه کارگزاری مفید را برای دریافت خدمات انتخاب کردید، سپاسگزاریم.

پاشایی

سلام باتوجه به اینکه قیمت واحد صندوق هر روز بالاتر میره خرید مداوم ماهانه مقداری از صندوق خوبه یا نه

کارگزاری مفید

سلام، خرید پله‌ای در کل بستگی به قدرت ریسک و سایر شرایط سرمایه گذار دارد. در کل صندوق‌های بخشی به دلیل دارایی سهامی در صورت افت صنعت مورد نظر دچار ضرر و زیان خواهد شد و خرید پله‌ای برای این نوع صندوق‌ها توصیه می‌شود. جهت کسب مشاوره رایگان شماره همراه خود را ثبت نمایید تا در اسرع وقت همکاران با شما تماس حاصل نمایند.

ابوالفضل

چه مدت بعد از اتمام پذیره نویسی، قابل معامله میشود؟

کارگزاری مفید

سلام، زمان بازگشایی صندوق پس از پذیره نویسی از طریق پیام ناظر اطلاع رسانی خواهد شد.
کارگزاری مفید در تلاش است تا در اسرع وقت بازگشایی صورت گیرد.

مهدی

سلام آیا امکان فروش فروی این سهام وجود دارد

کارگزاری مفید

سلام، بعد از پایان پذیره‌نویسی و بازگشایی نماد امکان خرید و فروش وجود دارد.

علی

سلام مهلتش تا کیه؟

کارگزاری مفید

سلام، پذیره نویسی این صندوق از سه شنبه 1403/01/14 تا دوشنبه 1403/01/20 انجام خواهد شد.
امکان سرمایه‌گذاری این صندوق به صورت پیش‌پذیره نویسی و ۲۴ ساعته از طریق سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) و یا مفید اپ با حداقل یک واحد (معادل ۱۰۰۰ تومان) وجود دارد.

حمید

سلام و وقت بخیر
توضیحی در خصوص اینکه چه زمانی میشه اون رو فروخت و اینکه نحوه تخصیص سود به چه صورت هست هم بفرمایید
ممنون

کارگزاری مفید

سلام، بعد از پایان پذیره‌نویسی و بازگشایی نماد امکان خرید و فروش وجود دارد. این صندوق سود ماهانه ندارد و سود از اختلاف قیمت خرید و فروش ناشی می‌شود.

احسان

سلام هر ماهه سود میده صندوق؟؟

کارگزاری مفید

سلام، این صندوق سود ماهانه ندارد و سود از اختلاف قیمت خرید و فروش ناشی می‌شود.

حامد

سلام آیا در مورد نماد این صندوق ها هم تقسیم سود سالیانه صورت می گیرد؟
اگر خیر بهره برداری از سود به چه صورت محقق می شود؟

کارگزاری مفید

سلام، سود مجمع سالیانه و سهام جایزه به این صندوق‌ها تعلق نمی‌گیرد و سهام جایزه و سود مجمع سالیانه روی nav صندوق تاثیر گذار است.

آرش

سلام لطفا در این مورد که سود مجمع سالیانه و سهام جایزه به این صندوق‌ها تعلق نمی‌گیرد و سهام جایزه و سود مجمع سالیانه روی nav صندوق تاثیر گذار است بیشتر توضیح دهید!!! که آیا این به همان میزان به نفع سرمایه گذاران صندوق فوق می باشد؟؟

کارگزاری مفید

سلام، سود مجمع و سهام جایزه بر روی قیمت nav تاثیر می‌گذارد در نتیجه به صورت غیر مستقیم برای سرمایه‌گذاران لحاظ خواهد شد.

احسان

باسلام این صندوق سهام سیمانی اسم سهم نام ببرید

کارگزاری مفید

سلام.
برای بررسی پرتفوی صندوق می‌توانید به سایت صندوق سیمانو مراجعه نمایید.