مروری بر مفهوم سود تقسیمی هر سهم
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۸ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 6143
سطح مبتدی

مروری بر مفهوم سود تقسیمی هر سهم

شرکت‌ها، لزوماً همه سودی را که در پایان سال مالی به دست می‌آورند، بین سهامداران توزیع نمی‌کنند و بخشی از آن را برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای شرکت نگه می‌دارند. میزان سودی که به ازای هر سهم، بین سهامداران توزیع می‌شود، سود تقسیمی هر سهم (Dividend Per Share) یا اصطلاحاً DPS گفته می‌شود. اگر یک شرکت به ازای هر سهم، ۵۰ تومان از ۱۰۰تومان سود را توزیع کند، DPS شرکت ۵۰تومان خواهد بود.

تصمیم‌گیری در خصوص میزان تقسیم سود، در مجمع عادی سالیانه و با رأی‌گیری از سهامداران انجام می‌شود. پس از تصویب این مبلغ، شرکت موظف است حداکثر ظرف مدت هشت ماه، این مبلغ را به سهامداران بپردازد. البته معمولاً شرکت‌ها سود سهامداران خرد را زودتر از این موعد پرداخت می‌کنند. منظور از سهامداران خرد، سهامدارانی هستند که در مقایسه با سهامداران عمده، تعداد کمی از سهام شرکت را در اختیار دارند. این سود به افرادی تعلق می‌گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهام آن شرکت را در اختیار داشته باشند.

فرمول محاسبه درصد سود‌ تقسیمی هر سهم

این مفهوم از تقسیم «سود نقدی هر سهم»، به «سود هر سهم» به دست می‌آید:

فرمول محاسبه نسبت سود تقسیمی

نحوه پرداخت سود تقسیمی به سهامداران

پرداخت سود نقدی به سهامداران شرکت معمولاً به روش‌های زیر انجام می‌شود:

الف) مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی

ب) واریز سود نقدی سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام داده‌اند، به همان شماره‌حسابی که سهامداران در سامانه سجام معرفی کرده‌اند

تصمیم‌گیری در خصوص اینکه پرداخت سود دقیقاً به چه روشی انجام شود، در مجمع انجام می‌شود. ممکن است مجمع یک شرکت، تنها روش الف را انتخاب کند و مجمع شرکتی دیگر، برای سهامدارانی که احراز هویت سجام انجام داده‌اند، روش ب را انتخاب کند و برای سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام نداده‌اند، روش الف را انتخاب کند. برای اطلاع از جزئیات چگونگی پرداخت سود تقسیمی یک شرکت می‌توانید اطلاعیه‌های کدال مربوط به آن شرکت را بخوانید.

سروش شاه صفی کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا

1. توی سال های گذشته بعضی شرکت ها سود رو به این صورت واریز میکردن که باید توی یه بانک به خصوص حساب باز میکردی و شماره حساب رو به شرکت معرفی میکردی. برای دریافت سود مربوط به اون سال ها به همون روش باید اقدام کرد یا راه دیگه ای وجود داره؟
2. مبالغ حاصل از فروش حق تقدم استفاده نشده رو چگونه باید دریافت کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که سهامدار در زمان تعیین‌شده در آگهی «زمان‌بندی دریافت سود» که در سایت کدال برای نماد مربوطه منتشر می‌شود، سود تقسیمی تعلق‌گرفته به دارایی خود را دریافت نکند، می‌بایست با امور سهامداران شرکت مربوطه تماس حاصل نماید و مراحل قانونی جهت دریافت سود خود را جویا شود.
همچنین حق تقدم‌های استفاده نشده توسط شرکت مربوطه در مرحله‌‌ی «پذیره‌نویسی عمومی» به فروش می‌رساند. جهت اطلاع از نحوه دریافت وجه می‌‌بایست آگهی «نتایج حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده» را در سایت کدال بررسی نموده و در صورت نیاز با امور سهامداری شرکت در ارتباط باشید.

مهرداد

با سلام، حداکثر زمان پرداخت سود نقدی چه مدت است؟

کارگزاری مفید

با سلام
مطابق با قانون تجارت، در صورتی که مجمع عادی سالیانه نماد مد نظر تقسیم سود را تصویب کند، شرکت مربوطه می‌بایست حداکثر تا هشت ماه پس از تاریخ تصویب، سود نقدی را به سهامداران پرداخت کند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «نکاتی مهم درباره سود سهام شرکت ها» را مطالعه نمایید.