ارتقای امنیت حساب کاربری با فعال‌سازی ورود دو مرحله ای از طریق اپلیکیشن رمزساز

ارتقای امنیت حساب کاربری با فعال‌سازی ورود دو مرحله ای
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۳ شهریور ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 3888
سطح مبتدی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

اگر به دنبال راهکاری برای افزایش امنیت حساب کاربری خود در کارگزاری مفید هستید، می‌توانید ورود دو مرحله‌ای یا ورود دو عاملی را برای خود فعال کنید. با فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای، هر بار که بخواهید وارد یکی از سامانه‌های (معاملاتی و غیرمعاملاتی) کارگزاری مفید شوید، لازم است علاوه بر نام کاربری و رمز عبور، رمز یک‌بار مصرفی که برای شما ارسال می‌شود را نیز وارد نمایید. بدین ترتیب حتی در صورت سرقت نام کاربری و رمز عبور شما، بدون وارد کردن رمز یکبار مصرف، امکان ورود به حساب کاربری شما در کارگزاری مفید وجود نخواهد داشت.

نحوه فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای و دریافت رمز از طریق اپلیکیشن رمزساز

برای فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای از طریق اپلیکیشن رمزساز باید اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- ورود به به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری

در اولین گام، نیاز است تا وارد بخش ویرایش اطلاعات حساب کاربری خود شوید. این امر از طریق مفید اپ یا سامانه معاملاتی شما امکان‌پذیر است.

در روش اول، می‌توانید وارد نسخه موبایل یا تحت وب مفید اپ (به آدرس my.emofid.com) شده و مطابق تصویر زیر، بر روی «علامت آدمک» در کنار نام خود کلیک کنید. سپس وارد صفحه حساب کاربری می‌شوید و باید در گام بعد، گزینه «اطلاعات کاربری» را انتخاب کنید. در انتها با کلیک بر روی گزینه «ویرایش اطلاعات»، به صفحه مدنظر منتقل می‌شوید.

ارتقای امنیت حساب کاربری با فعال‌سازی ورود دو مرحله ای از طریق اپلیکیشن رمزساز

ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری از طریق مفید اپ

روش دوم ورود به این صفحه نیز، اقدام از طریق سامانه معاملاتی خود است. نحوه ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری از طریق ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) در تصویر زیر به نمایش درآمده است. در نسخه تحت وب این سامانه، بر روی نام خود کلیک کرده و گزینه «ویرایش حساب کاربری» را انتخاب کنید.

ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری از طریق ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری از طریق ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

۲- انتخاب گزینه «فعال‌سازی» ورود دو مرحله‌ای

پس از ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری (پنل مشتری)، اطلاعات شما به نمایش در می‌آید و نیاز است تا بر روی گزینه فعال‌سازی در ردیف «ورود دو مرحله‌ای» کلیک کنید.

انتخاب گزینه فعال‌سازی

۳- وارد کردن مجدد رمز عبور برای تایید هویت

۴- وارد کردن رمز یکبار مصرف پیامک شده

پس از مشاهده پیام فعال شدن موفقیت آمیز ورود دو مرحله‌ای، گزینه «بازگشت» را انتخاب کنید تا به صفحه «تنظیمات» ورود دو مرحله‌ای وارد شوید.

۵- فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز

پس از فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای، با انتخاب مجدد این گزینه مطابق تصویر زیر، وارد صفحه تنظیمات ورود دو مرحله‌ای خواهید شد و امکان غیرفعال کردن ورود دو مرحله‌ای و انتخاب روش دریافت رمز وجود خواهد داشت. در این پنجره بر روی گزینه «فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز» کلیک کنید.

فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز

۶- نصب اپلیکیشن رمزساز (Google Authenticator)

در مرحله بعد، اپلیکیشن رمزساز گوگل را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. برای این کار می‌توانید گزینه «دریافت لینک دانلود اپلیکیشن از طریق پیامک» را انتخاب کنید تا لینک آن برای شما پیامک شود. همچنین می‌توانید از طریق لینک‌های موجود مستقیما از طریق «بازار»، «گوگل پلی» یا «اپ استور»، آن را دریافت و نصب کنید.

دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز

۷- اسکن کد QR در اپلیکیشن رمزساز

پس از نصب اپلیکیشن، کد (QR Code) نمایش داده شده را توسط اپلیکیشن اسکن کنید. همچنین می‌توانید به صورت دستی کد ۳۲ رقمی نمایش داده شده را نیز وارد کنید.

اسکن QR Code

۸- درج رمز یک‌بار مصرف برای تایید هویت

عددی که اپلیکیشن رمزساز پس از اسکن QR Code یا وارد کردن دستی کد ۳۲ رقمی نمایش می‌دهد را وارد کنید. توجه داشته باشید که این عدد پس از هر یک دقیقه، توسط اپلیکیشن تغییر می‌کند.

فعال سازی اپلیکیشن رمز ساز برای ورود دو مرحله ای به سامانه های مفید

با انجام موفقیت آمیز مراحل فوق، ورود دو مرحله ای به شیوه دریافت رمز یکبار مصرف از طریق اپلیکیشن رمزساز برای شما فعال می‌شود.

رمزهای پشتیبان خود را به خاطر بسپارید

یکی از قسمت‌های صفحه تنظیمات ورود دو مرحله‌ای، «رمزهای پشتیبان» است. چنانچه به هر دلیلی نتوانید رمز یکبار مصرف را از طریق اپلیکیشن رمزساز یا ایمیل دریافت کنید، با استفاده از این رمزهای پشتیبان می‌توانید به سامانه‌های مفید وارد شوید.

رمزهای پشتیبان

با انتخاب گزینه «نمایش»، رمزهای پشتیبان به شما نمایش داده می‌شوند. توجه داشته باشید که هر یک از این رمزها، فقط یکبار قابل استفاده هستند. با انتخاب گزینه «تولید مجدد رمزهای پشتیبان»، رمزهای جدیدی تولید شده و نمایش داده می‌شود. با انتخاب گزینه «ذخیره رمزهای پشتیبان» نیز می‌توانید تصویری از این رمزها را دریافت کنید.

نمایش رمزهای پشتیبان

نحوه ورود به سامانه‌های مفید پس از فعال‌سازی ورود دو عاملی

پس از فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای، برای ورود به هر یک از سامانه‌های مفید شامل سامانه‌های معاملاتی (مانند ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، مفید آنلاین و …) و سامانه‌های غیرمعاملاتی (پلکان، بورس‌ویو و …)، باید رمز یکبار مصرف را نیز وارد کنید.

به عنوان مثال، نحوه ورود به ایزی تریدر پس از فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای به شرح زیر خواهد بود:

۱- وارد کردن نام کاربری/شماره همراه/کدملی و رمز عبور

مرحله اول ورود: وارد کردن نام کاربری و رمز عبور

۲- وارد کردن رمز یکبار مصرف

مرحله دوم ورود: وارد کردن رمز یکبار مصرف

چنانچه به دریافت رمز یکبار مصرف به شیوه‌ای که ذکر شده است، دسترسی ندارید، می‌توانید گزینه «به روش فوق دسترسی ندارم» را انتخاب کنید.

دریافت رمز یکبار مصرف به شیوه ای دیگر

سپس روش دیگری را برای دریافت رمز یکبار مصرف انتخاب کنید.

انتخاب روش دریافت رمز یکبار مصرف

توجه داشته باشید در این صفحه تنها سایر روش‌هایی قابل انتخاب هستند که در صفحه تنظیمات ورود دو مرحله‌ای قبلا فعال شده باشند.

بررسی گزینه «تایید دو مرحله‌ای برای این سیستم لازم نیست»

پس از فعال کردن ورود دو مرحله‌ای، در مرحله وارد کردن رمز یکبار مصرف برای ورود به سامانه‌ها، گزینه «تایید دو مرحله‌ای برای این سیستم لازم نیست» تعبیه شده است.

بررسی

با فعال کردن این گزینه، ورود دو مرحله‌ای از طریق سیستم عامل فعلی و مرورگر فعلی که در حال استفاده از آن هستید غیر فعال می‌شود. اما همچنان برای ورود به سامانه‌های مفید از طریق سایر سیستم عامل‌ها و مرورگرها، نیاز به وارد کردن رمز یکبار مصرف خواهید داشت.

غیرفعال کردن ورود دو مرحله‌ای

برای غیر فعال کردن ورود دو مرحله‌ای کافی است تا مجددا به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری وارد شوید و گزینه «تنظیمات» در مقابل ردیف ورود دو مرحله‌ای را انتخاب کنید.

انتخاب بخش تنظیمات ورود دو مرحله‌ای

سپس گزینه ورود دو مرحله‌ای را انتخاب کنید.

انتخاب دکمه غیر فعال کردن

در انتها نیز رمز یکبار مصرف را وارد کنید.

غیر فعال کردن ورود دو عاملی

با انجام موفقیت آمیز اقدامات فوق، ورود دو مرحله‌ای برای شما غیر فعال خواهد شد.

سوالات متداول

آیا فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای اجباری است؟

خیر شما بدون فعال کردن این مورد نیز می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید و عملیات مختلف را انجام دهید. با این وجود فعال‌سازی ورود مرحله‌ای، ورود اشخاص دیگر به حساب شما را بسیار دشوار کرده و امنیت حساب را بالاتر می‌برد.

ورود دو مرحله‌ای صرفا با استفاده از اپلیکیشن رمزساز امکان‌پذیر است؟

خیر علاوه بر اپلیکیشن رمزساز، می‌توانید با استفاده از پیامک یا ایمیل نیز رمز یک‌بار مصرف را برای ورود به حساب کاربری خود دریافت کنید.

رمزهای پشتیبان چه کاربردی دارند؟

در صورتی که برای ورود دو مرحله‌ای به حساب خود دچار مشکل شدید یا دسترسی به روش‌های دریافت رمز یک‌بار مصرف نداشتید، با استفاده از این رمزهای پشتیبان می‌توانید وارد حساب خود شوید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments