شمش طلا چیست؟‌

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۲۸ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 2414
سطح مبتدی

شمش طلا (Gold Bar) قطعه‌ای از طلای خالص یا آلیاژی از طلا و سایر فلزات است که به شکل مکعبی یا مستطیلی ساخته می‌شود.

 خرید این قطعه یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا است و در وزن‌های مختلفی تولید می‌شود که معمولا دارای عیار بالا و نمایانگر یک شکل ملموس از این فلز گرانبها است.

انواع شمش طلا

شمش طلا را می‌توان بر اساس خلوص و جنس به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

خالص: این نوع معمولا دارای خلوص ۹۹.۹ درصد است و از طلای خالص ساخته می‌شود.

آلیاژی (مخلوط): این نوع از ترکیب طلا و سایر فلزات مانند مس، نقره و پالادیوم ساخته می‌شود و خلوص آن معمولا کمتر از ۹۹.۹ درصد است.

شمش طلای خالص، عیار بالاتر و ارزش بیشتری دارد. با این حال، شمش طلای آلیاژی، محکم‌تر و مقاوم‌تر است. بنابراین، انتخاب بین این دو دسته، به عوامل مختلفی مانند نیاز و بودجه افراد بستگی دارد.

یکی از آلیاژهای متداول طلا که با مس ترکیب می‌شود، رزگلد نام دارد. رزگلد به علت رنگ منحصربه‌فردی که دارد در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. 

مس باعث می‌شود که شمش طلا محکم‌تر و مقاوم‌تر شود و همچنین برای ساخت جواهرات و … نیز مناسب باشد.

از آلیاژ‌های دیگر می‌توان به طلای سفید اشاره کرد که با فلزات سفید رنگی مانند پالادیوم، نیکل یا نقره مخلوط می‌شود. از طلای سفید نیز برای ساخت جواهرات استفاده می‌شود.

عیار شمش طلا

عدد ۹۹۹ که بر روی برخی از شمش‌های طلا حک شده است، نشان دهنده طلای ۲۴ عیار است. انس طلا، واحدی است که برای اندازه گیری وزن طلا استفاده می شود و قیمت انس طلا با نوسانات بازار جهانی تغییر می کند. 

این واحد با حرف oz که از کلمه Ounce گرفته شده است، نشان داده می‌شود. انس‌های طلای متفاوتی وجود دارد که انس تروا در ایران کاربرد دارد، هر انس تروا برابر با ۳۱.۱۰۳۴۳ گرم است. این واحد در معاملات طلا در سراسر جهان استفاده می‌شود.

عیار طلا در کشورهای مختلف متفاوت است. برای مثال، عیار طلا در کشورهای عربی، منطقه خلیج فارس ۲۱ ، عیار در هند و بنگلادش ۲۲ ، عیار در چین و تایوان ۲۴، عیار در اروپا و آمریکا ۱۴ و عیار ۱۸ در کشور ما رایج است. قیمت طلا با توجه به عیار و مقدار وزن آن محاسبه می شود. 

نحوه تشخیص شمش طلای اصل

از جمله روش‌های تشخیص شمش اصل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بررسی عیار: عیار شمش باید بر روی آن حک شده باشد. سنجش عیار طلا به راحتی امکان پذیر نیست و لازم است تا از مراکز معتبر اقدام به خرید طلا کنید.

بررسی کد شناسایی: هر شمش دارای یک کد شناسایی منحصربه‌فرد است که بر روی آن حک شده است. بهتر است قبل از خرید شمش طلا از وجود کد شناسایی بر روی آن اطمینان حاصل کنید.

بررسی ظاهر: شمش اصل، باید دارای ظاهری براق و باشد. اگر شکل آن دارای ظاهری کدر و یا غیرمعمول باشد، احتمالاً شمش اصل نیست.

مزایای سرمایه‌گذاری در شمش طلا

از جمله مزایای سرمایه‌گذاری در شمش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

حفظ ارزش سرمایه: طلا به عنوان یک فلز گرانبها، دارای ارزش ذاتی بالایی است و در طول زمان، معمولا ارزش خود را حفظ خواهد کرد. 

افراد از گذشته تا کنون برای حفظ ارزش سرمایه، سرمایه‌گذاری در طلا‌ و شمش‌ را به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای تشکیل سبد دارایی خود انتخاب می‌کنند.

نقدشوندگی بالا: شمش به راحتی قابل خرید و فروش است و نقدشوندگی بالایی دارد.

تنوع بخشی به سبد سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذار با تخصیص بخشی از سبد دارایی خود به شمش طلا می‌تواند ریسک سبد دارایی خود را مدیریت کند.

عوامل موثر بر قیمت شمش طلا

عوامل زیر بر قیمت شمش طلا تاثیرگذار هستند.

عرضه و تقاضا: قیمت شمش  با توجه به عرضه و تقاضای آن در بازار تعیین می‌شود. در صورتی که تقاضا افزایش یابد، ارزش شمش می‌تواند بیشتر از ارزش ذاتی خود نیز مورد معامله قرار گیرد.

وضعیت اقتصادی جهانی: وضعیت اقتصاد جهانی نیز بر قیمت شمش می‌تواند تأثیر گذار باشد. به عنوان مثال، در زمان بحران اقتصادی، تقاضا برای شمش افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت آن بالا می‌رود.

 از عوامل موثر دیگر بر قیمت طلا به نرخ بهره نیز می‌توان اشاره کرد، که افزایش نرخ بهره می‌تواند منجر به کاهش تقاضا برای شمش و کاهش قیمت آن شود.

شمش طلا

نحوه خرید و فروش شمش طلا فیزیکی

برای خرید و فروش شمش ، می‌توانید به مراکز معتبر فروش شمش طلا مراجعه کنید. 

هنگام خرید شمش، حتماً از اصالت آن مطمئن شوید. برای این کار، می‌توانید شمش را به یک طلاساز مورد اعتماد خود نشان دهید تا از اصالت شمش طلای مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

برای کاهش ریسک نگهداری فیزیکی شمش‌ طلا‌، باید آن را در مکانی امن نگهداری کرد. افراد می‌توانند مسئولیت نگه‌داری از شمش خود را به صندوق امانات مورد اعتماد خود بسپارند. همچنین، می‌توانید شمش را بیمه کنید تا در صورت سرقت یا گم شدن، خسارت وارده به شما جبران شود.

نحوه خرید و فروش شمش طلا به صورت آنلاین

خرید شمش طلا از بورس به صورت آنلاین از طریق سامانه‌های معاملاتی بورس کالا مقدور است. گواهی سپرده کالایی شمش با واحد سوت در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد. هر سوت معادل با یک هزارم گرم طلا با عیار ۹۹۵ است.

پس برای خرید یک سوت طلا، باید معادل ۰.۰۰۱ گرم طلا ۹۹۵ عیار پرداخت کنید. حداقل میزان خرید گواهی سپرده کالایی شمش طلا در هر سفارش، ۱ واحد معادل ( ۰.۱ گرم یا ۱۰۰ سوت) است و اگر بخواهید گواهی سپرده شمش طلا را به صورت فیزیکی از انبارهای بورس کالا دریافت کنید، باید حداقل ۱۱ هزار گواهی سپرده (معادل ۱ کیلو و ۱۰۰ گرم) داشته باشید. در غیر این صورت، باید میزان گواهی سپرده خود را تا حد مجاز برای تحویل فیزیکی افزایش دهید.

راه دیگری که برای سرمایه‌گذاری در طلا وجود دارد، خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا است. 

صندوق عیار کارگزاری مفید به عنوان یکی از این صندوق‌ها، از سال 1397 فعالیت خود را آغاز کرده است، این نوع صندوق‌ها حداقل ۷۰ درصد از دارایی خود را به گواهی سکه طلا و گواهی شمش طلا اختصاص می‌دهند. 

از مزایای این صندوق‌ها می‌توان به امکان سرمایه گذاری با پول کم، مدیریت حرفه‌ای و … اشاره کرد.

سوالات متداول

آیا شمش طلا در بازار امروز به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب محسوب می‌شود؟

شمش طلا می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب شناخته شود، زیرا تاریخچه آن نشان دهنده حفظ و افزایش ارزش آن در طول زمان است.

چه عواملی بر نوسانات قیمت شمش طلا تأثیر می‌گذارند؟

عوامل مختلفی از جمله شاخص‌های اقتصادی، رویدادهای جهانی، تقاضا و عرضه بازار بر نوسانات قیمت شمش طلا تأثیر می‌گذارند.

آیا می‌توان از شمش طلا به جز سرمایه‌گذاری و ساخت جواهرات برای هدف دیگری نیز استفاده کرد؟

بله. شمش طلا در صنایع مختلف مانند الکترونیک تا تجهیزات پزشکی کاربرد دارد.

مهدی عزیزی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments