خرید شمش طلا از بورس

زمان مطالعه: 9 دقیقه
انتشار ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 7260
سطح مبتدی

گواهی سپرده کالایی شمش طلا جدیدترین ورقه بهادار قابل معامله در بورس کالای ایران است که مطابق با اطلاعیه منتشر شده بورس کالا، برای اولین بار از روز پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ در این بازار عرضه شد. جهت معامله این اوراق می‌بایست کد بازار مالی دریافت کرد.

بررسی و تایید ثبت‌ نام در سامانه ایبیگو حداکثر ۳ روز کاری زمان خواهد برد و پس از آن نام کاربری و رمز عبور از طریق ایمیل برای مشتریان ارسال خواهد شد.

نکات مهم

  • در صورت عدم دریافت نام کاربری و رمز عبور بعد از تایید ایبیگو مفید (ظرف مدت ۲ روزکاری) به ایمیل ثبت شده در حساب کاربری، جهت پیگیری می‌توانید با پشتیبانی به شماره ۸۷۲۲۵ (۰۲۱) داخلی ۱ تماس حاصل کنید.

مشخصات گواهی سپرده کالایی شمش طلا

هر گواهی سپرده کالایی شمش طلا معادل ۰/۱ گرم (۱۰۰ سوت) از شمش طلای «یک کیلو گرمی» با «عیار ۹۹۵ از ۱۰۰۰» است که با نماد «CD1G0B0001» و از روز شنبه تا پنجشنبه معامله می‌شود.  

جزئیات خرید شمش طلا از بورس

  •  حداقل میزان خرید گواهی سپرده کالایی شمش طلا در هر سفارش، ۱ واحد معادل «۰/۱ گرم» (۱۰۰ سوت) است. هر لات معاملاتی نیز به اندازه یک گواهی سپرده (معادل ۰/۱ گرم) است. به بیان ساده‌تر امکان خرید از «۱ واحد» تا «۵۰۰ هزار واحد» برای خریداران فراهم است. 
  • حداکثر میزان خرید در هر سفارش، ۱۰۰۰ واحد (معادل ۱۰۰ گرم) است.
  • حداکثر گواهی سپرده کالایی شمش طلا که هر شخص می‌تواند تحت مالکیت خود داشته باشد به اندازه پانصد هزار گواهی سپرده کالایی (معادل ۵۰ کیلوگرم شمش طلا) است.
  • معاملات گواهی سپرده شمش طلا به صورت پیوسته انجام می‌شود. در واقع امکان خرید و فروش آن در بورس یا تحویل آن از انبار وجود دارد.
  • روزهای معاملاتی گواهی سپرده شمش طلا شنبه تا پنجشنبه است. پیش گشایش از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۰:۳۰، حراج تک قیمتی(پیش گشایش) راس ساعت ۱۰:۳۰ و حراج پیوسته آن در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۷:۰۰ انجام می‌شود. همچنین، روزهای پنجشنبه ساعت معاملات از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۵ می‌باشد.
  • دامنه نوسان شمش طلا ۵± درصد قیمت پایانی روز معاملاتی قبل خواهد بود.

نحوه خرید آنلاین گواهی سپرده کالایی شمش طلا

جهت خرید و فروش گواهی سپرده کالایی شمش طلا، می‌توان از طریق سامانه معاملاتی coinonline.mofidonline.com اقدام کرد.

مراحل شارژ حساب در سامانه معاملاتی کارگزاری مفید

برای شارژ حساب کاربری خود می‌توانید از ۲ روش اقدام کنید.

روش اول

برای واریز وجه در سامانه معاملات گزینه “واریز وجه سپرده” را انتخاب کنید.

در ادامه گزینه «پرداخت جدید» نمایش داده می‌شود. سقف واریز از این طریق ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد. پس از واریز مبلغ، روزکاری بعد، قبل از شروع ساعت معاملات، حساب مشتری شارژ می‌شود. 

لازم به ذکر است واریز مبلغ باید حتما از حساب بانکی متعلق به خود شخص انجام شود.

در این قسمت امکان فیلترگذاری برای مشاهده تاریخچه واریز به حساب و دریافت خروجی اکسل وجود دارد.

روش دوم

در این روش مبلغ مورد نظر را به حساب کارگزاری مفید در بانک ملت به شماره (۹۷۹۴۱۶۹۷۶۲) واریز کرده و از طریق چت سامانه آنلاین یا ایمیل اطلاعات و تصویر فیش را می‌توانید ارسال کنید. پس از دریافت ایمیل و یا چت توسط کارگزاری، حداکثر طی ۲۴ ساعت حساب کاربری شارژ می‌شود.

مشخصات شماره حساب و شماره شبا کارگزاری مفید نزد بانک ملت:

شماره حساب: ۹۷۹۴۱۶۹۷۶۲

شماره شبا: IR900120000000009794169762

لازم به ذکر است واریز مبلغ از طریق ثبت فیش می‌بایست از حساب بانکی متعلق به شخص انجام شود.

چت آنلاین در ایزی تریدر نسخه جدید(اربیس)

در ادامه، می‌بایست مطابق با تصویر گزینه “گواهی سپرده کالا” و پس از آن گزینه “ارسال سفارش گواهی سپرده” را انتخاب کنید.

مطابق تصویر، پس از واریز و شارژ حساب، مبلغ ابتدا در “دفتر اصلی” مشتری شارژ شده و قابل سفارش گذاری نیست. برای آنکه بتوان با مبلغ واریزی ثبت سفارش انجام داد، می‌بایست از طریق موجودی حساب دفتر اصلی را به حساب “دفتر سپرده کالایی” انتقال داده و پس از نمایش مبلغ در نوار ابزار، تحت عنوان “جمع کل” سفارش خود را ثبت کرد. در انتها نیاز است که بر روی گزینه “درخواست بروزرسانی حساب” که در شکل زیر نیز مشخص شده است کلیک کنید.

نحوه ثبت سفارش گواهی سپرده کالایی شمش طلا به صورت آنلاین

پس از نمایش مبلغ در قسمت “موجودی کل” می‌بایست مجدد گزینه “ارسال سفارش گواهی سپرده” را انتخاب نموده تا پنل ارسال سفارش نمایش داده شود. در قسمت پنل ارسال سفارش، سه مظنه، حجم سفارشات ابتدایی، آستانه بالا و پایین قیمتی، اطلاعات قراردادی، چارت روزانه و تکنیکال قابل مشاهده است.  جهت ارسال سفارش نباید صفر انتهای قیمت را وارد کرد. این صفر به طور پیش‌فرض لحاظ شده است. در قسمت انتهایی این بخش پنل “تاریخچه سفارشات روز” و بررسی کل دارایی در بخش “گواهی سپرده” قابل بررسی است.

لازم به ذکر است حداکثر حجم هر سفارش خرید گواهی سپرده کالایی شمش طلا ۱۰۰۰ واحد برابر با ۱۰۰ گرم شمش طلا می‌باشد. همچنین، با انتخاب گزینه “تقسیم سفارش” در این قسمت، در صورتی که حجم سفارش فروش بیشتر از ۱۰۰۰ واحد باشد، امکان تقسیم آن به دسته‌های هزارتایی و ارسال به سیستم وجود دارد.

در این قسمت نوار ابزاری شامل گزینه‌های نام مشتری، جمع کل مانده مشتری (شامل وجه بلوکه شده و وجه آزاد) می‌باشد. همچنین، مطابق با تصویر می‌توان از گزینه‌های درخواست بروزرسانی حساب، انتقال مبالغ از دفتر اصلی به دفتر گواهی سپرده و بالعکس استفاده کرد.

نحوه برداشت وجه

در صورتی که قصد برداشت وجه از حساب خود را داشته باشید ابتدا باید موجودی “دفتر سپرده کالایی” خود را به “دفتر اصلی” انتقال دهید. 

انتقال از دفتر سپرده کالایی مانند فرآیند عکس آن به صورت لحظه ای نبوده و زمان آن یا پس از اتمام ساعت معاملات یا پیش از آغاز ساعت معاملات توسط بورس کالا می‌باشد. پس از ارسال درخواست انتقال به دفتر اصلی و شارژ حساب اصلی، می‌بایست درخواست خود را همراه با ذکر نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره حساب، شماره شبا، نام بانک و مبلغ درخواستی از طریق چت سامانه آنلاین و یا ایمیل به کارگزاری اعلام کنید.

 پس از درخواست برداشت وجه (در صورتی که بعد از شارژ دفتر اصلی باشد) حداکثر طی ۴۸ ساعت کاری آینده وجه مورد نظر به حساب شما واریز خواهد شد. همچنین امکان ثبت درخواست برداشت وجه جهت انتقال به قدرت خرید (صندوق حامی) نیز وجود دارد.

فرایند درخواست تحویل

در صورتی که حداقل ۱۱ هزار گواهی سپرده کالایی شمش طلا داشته باشید می‌توانید درخواست تحویل کالای خود را داشته باشید. برای ثبت درخواست آنلاین می‌بایست در قسمت «گواهی سپرده کالایی» گزینه «تحویل فیزیکی» را انتخاب کرده و سپس با انتخاب گزینه «درخواست جدید» درخواست تحویل فیزیکی کالای خود را ثبت کنید. پس از ثبت درخواست با کارگزاری مفید تماس گرفته و این موضوع را اطلاع رسانی کنید. این فرایند ممکن است حداکثر تا ۴ روز کاری زمان ببرد.

هزینه انبارداری و نحوه تحویل شمش طلا از انبار

هزینه انبارداری هر واحد گواهی سپرده کالایی شمش طلا با احتساب ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده، روزانه معادل ۳۲/۷ ریال است. هزینه‌های ذکر شده هنگام فروش یا تحویل فیزیکی شمش طلا از مالکان دریافت می‌گردد.

با توجه به اینکه هر شمش طلا ممکن است وزن و عیار متفاوتی داشته باشد، متقاضی ملزم به داشتن حداقل ۱۱ هزار گواهی سپرده (معادل ۱ کیلو و ۱۰۰ گرم) برای تحویل گرفتن شمش از انبار است. در صورتی که شمش تحویلی تمامی مقدار ۱۱ هزار گواهی را پوشش ندهد، مابقی گواهی‌ها در روز معاملاتی بعد به دارایی قابل معامله مشتری اضافه خواهد شد.

تابلوی معاملات گواهی سپرده کالایی شمش طلا

در حال حاضر مشتریان می‌توانند با مراجعه به آدرس https://gold.ime.co.ir/ تابلوی معاملاتی گواهی سپرده کالایی شمش طلا را مشاهده کنند و مبلغ گواهی، میزان تقاضا و سایر اطلاعات دیگر را در این تابلو مشاهده کنند. 

سوالات متداول

گواهی سپرده شمش طلا چیست؟

هر گواهی سپرده کالایی شمش طلا معادل ۰/۱ گرم از شمش طلای «یک کیلو گرمی» با «عیار ۹۹۵ از ۱۰۰۰» است که با نماد «CD1G0B0001» و از روز شنبه تا پنجشنبه در بورس کالا معامله می‌شود.  

برای معامله شمش طلا صرفا داشتن «کد بورسی» و «احراز هویت سجام» کافیست؟

خیر – مشتری پس از احراز هویت سجام و دریافت کدبورسی ملزم است تا کد بازار مالی را از سامانه مفید ایبیگو دریافت کند.

نحوه واریز وجه جهت خرید آنلاین گواهی سپرده کالایی شمش طلا به چه صورت است؟

در حال حاضر به دو روش می‌توان واریز وجه به حساب آنلاین را انجام داد. روش اول به صورت واریز مستقیم از طریق پنل سامانه کارگزاری مفید است. روش دوم به صورت واریز وجه به حساب کارگزاری مفید نزد بانک ملت به شماره (۹۷۹۴۱۶۹۷۶۲) بوده و بارگذاری فیش وجه پرداختی به همراه مشخصاتی از قبیل نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره حساب، شماره شبا و مبلغ پرداختی می‌بایست به ایمیل کارگزاری مفید یا سامانه چت آنلاین ارسال شود.

نحوه برداشت وجه از سامانه پس از فروش گواهی سپرده کالایی شمش طلا به چه صورت است؟

در صورتی که قصد برداشت وجه از حساب خود را داشته باشید ابتدا باید موجودی “دفتر سپرده کالایی” خود را به “دفتر اصلی” انتقال دهید. انتقال از دفتر سپرده کالایی مانند فرآیند عکس آن به صورت لحظه ای نبوده و زمان آن یا پس از اتمام ساعت معاملات یا پیش از آغاز ساعت معاملات توسط بورس کالا می‌باشد. پس از ارسال درخواست انتقال به دفتر اصلی و شارژ حساب اصلی، می‌بایست درخواست خود را همراه با ذکر نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره حساب، شماره شبا، نام بانک و مبلغ درخواستی از طریق چت سامانه آنلاین و یا ایمیل به کارگزاری اعلام کنید. پس از درخواست برداشت وجه (در صورتی که بعد از شارژ دفتر اصلی باشد) حداکثر طی ۴۸ ساعت کاری آینده وجه مورد نظر به حساب شما واریز خواهد شد. همچنین امکان ثبت درخواست برداشت وجه جهت انتقال به قدرت خرید (صندوق حامی) نیز وجود دارد.

فرایند تحویل گواهی سپرده کالایی شمش طلا به چه صورت است؟

در صورتی که حداقل ۱۱ هزار گواهی سپرده کالایی شمش طلا داشته باشید می‌توانید درخواست تحویل کالای خود را داشته باشید. برای ثبت درخواست آنلاین می‌بایست در قسمت «گواهی سپرده کالایی» گزینه «تحویل فیزیکی» را انتخاب کرده و سپس با انتخاب گزینه «درخواست جدید» درخواست تحویل فیزیکی کالای خود را ثبت کنید. پس از ثبت درخواست با کارگزاری مفید تماس گرفته و این موضوع را اطلاع رسانی کنید، این فرایند ممکن است حداکثر تا ۴ روز کاری زمان ببرد.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی

سلام، با تشکر از شما، لطفا نحوه فروش شمش را هم توضیح فرمایید.

کارگزاری مفید

با سلام.
در صورتی که خرید گواهی شمش طلا از طریق کارگزاری مفید انجام شده باشد می‌توانید جهت فروش گواهی سپرده کالایی شمش طلا درخواست فروش خود را با متن “اینجانب… به کد ملی …. ، قصد فروش …..واحد گواهی سپرده کالایی شمش طلا به قیمت …… را دارم.” از طریق چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی (از طریق اکانت خودتان) و یا از طریق ایمیل ثبت شده در کارگزاری مفید به آدرس 8700@emofid.com ارسال نمایید تا پیگیری انجام شود.

فاطمه ر

سلام. در صورتی که مشتری کمتر از 11000 گواهی خریداری کند بعد از خرید کارگزار، گواهی مبنی بر خرید مقدار مورد نظر به مشتری تعلق میگیرد که قابل پیگیری باشد یا صرفا از طریق پیامک اعلام میشود که خرید شما انجام شد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
صرفاً به پیامکی که در خصوص تایید خرید ارسال می‌شود باید اکتفا کنید.

حسن

سلام، تغییر قیمت سفارش خرید یا فروش از طریق سامانه ایبیگو بصورت آنلاین با توجه با تابلو امکان پذیراست؟ یا اینکه باید مجددا درخواست ایمیل شود؟ با تشکر

کارگزاری مفید

با سلام
جهت پیگیری بیش‌تر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس 0218700 (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
ایمیل 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت 7:30 الی 00:30)
چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت 7:30 الی 00:30)

محمد

سلام.تا چه موقع میتوان گواهی شمش را نگهداشت و تحویل فیزیکی درخواست نکنیم؟

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه گواهی سپرده شمش طلا سررسید ندارد، محدودیتی در زمان دریافت وجود ندارد و تنها هزینه انبار داری دریافت می‌شود.
لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت بورس کالا اطلاعیه شمش طلا مراجعه نمائید.

رضا

من واریز آنلاین در سامانه coin انجام دادم. بعد از 24 ساعت که روز کاری هم بوده هنوز در دفتر اصلی ننشته پول. چقدر طول میکشه که واریز اینترنتی به دفتر اصلی بشینه

کارگزاری مفید

با سلام.
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
ایمیل 8700@emofid.com همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)