صندوق عیار کارگزاری مفید

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 61499
سطح مبتدی

صندوق عیار یکی از صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) کارگزاری مفید است که واحدهای سرمایه‌‌گذاری آن در بازار سرمایه کشور معامله می شود. این صندوق مبتنی بر گواهی سپرده کالایی سکه طلا و شمش طلا است و می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌ گذاری در طلا باشد. 

تاریخچه صندوق عیار و زمینه سرمایه گذاری آن چگونه است؟

صندوق عیار کارگزاری مفید در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ فعالیت خود را به عنوان صندوق‌ مبتنی بر سکه طلا و شمش طلا آغاز کرد. همانطور که پیش‌تر گفته شد، این صندوق از نوع صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله است و سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای آن را از طریق بازار سرمایه و بورس کالا معامله کنند. عمده وجوه سرمایه گذاری شده در این صندوق به خرید اوراق سکه طلا و شمش طلا اختصاص داده می‌شود و در واقع ارزش واحدهای این صندوق بر اساس قیمت سکه طلا، شمش طلا و گواهی سپرده کالایی سکه طلا در بورس کالا مشخص می‌شود.

ریسک و بازدهی صندوق‌ عیار چقدر است؟

از آنجا که سرمایه گذاری در شمش طلا و سکه طلا جزء سرمایه‌ گذاری های پر ریسک به شمار می‌رود، سرمایه گذاری در صندوق عیار نیز ریسک بالایی دارد. با توجه به ترکیب دارایی‌های این صندوق، بازدهی این صندوق نیز بیش از هر چیز دیگری تحت تاثیر بازدهی سکه طلا، شمش طلا و اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا و شمش طلا قرار دارد. 

برای مشاهده بازدهی آن نیز می‌توانید به سایت صندوق‌ عیار مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

چگونه واحدهای صندوق‌ عیار را معامله کنیم؟

برای سرمایه گذاری در صندوق‌ عیار کافی است تا از طریق حساب کاربری خود در بازار سرمایه سفارش خرید و یا فروش خود را ثبت کنید. همچنین برای آگاهی از نحوه صدور و ابطال واحد در سایر صندوق‌های کارگزاری مفید می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق عیار را می‌توانید از طریق همه سامانه‌های معاملاتی مانند ایزی تریدر خریداری کنید. در واقع برای سرمایه گذاری در این صندوق نیازی به دریافت کد معاملاتی جدیدی ندارید.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق عیار چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌ گذاری در صندوق‌های قابل معامله، به اندازه حداقل ارزش سفارش خریدی است که می‌توانید از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها ارسال کنید. در حال حاضر، این مبلغ معادل ۱۰۰ هزار تومان است.

بنابراین در حال حاضر می‌توانید با حداقل ۱۰۰ هزار تومان در صندوق عیار‌ سرمایه گذاری کنید.

کارمزد خرید برای صندوق عیار برابر با ۰/۰۰۱۲ است. میزان کارمزد فروش نیز مشابه کارمزد خرید است.

نحوه تسویه معاملات در صندوق عیار به چه نحوی است؟

تسویه معاملات خرید و فروش در صندوق‌ عیار ۱ روز کاری زمان می‌برد. این در حالی است که تسویه معاملات بازار سهام در ایران در ۲ روز کاری انجام می‌شود.

اهمیت این نکته در آن است که با توجه به این تفاوت، به عنوان مثال اگر فردی تعدادی از سهام خود را به فروش برساند، با وجه حاصل از آن در همان روز نمی‌تواند واحدهای صندوق‌ سرمایه گذاری عیار‌ را خریداری کند و عملا در روز کاری بعد از فروش سهام می‌تواند با وجه حاصل از آن، اقدام به خرید واحدهای این صندوق نماید.

چطور می‌توانم در خصوص این صندوق اطلاعات بیشتری کسب کنم؟

تمامی جزئیات و اطلاعات این صندوق از جمله امیدنامه و اساسنامه، هزینه‌های صندوق و ارزش روزانه هر واحد آن در سایت رسمی آن در اختیار همگان قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت رسمی صندوق عیار مراجعه کنید.

سوالات متداول

صندوق عیار کارگزاری مفید چیست؟

صندوق عیار در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ فعالیت خود را به عنوان صندوق‌ مبتنی بر سکه طلا و شمش طلا آغاز کرد. این صندوق از نوع قابل‌معامله است و می‌توان واحدهای آن را از طریق بازار سرمایه و بورس کالا معامله کرد. عمده وجوه سرمایه گذاری شده در این صندوق به خرید اوراق سکه طلا اختصاص داده می‌شود.

ریسک و بازدهی صندوق‌ عیار چقدر است؟

بازدهی این صندوق بیش از هر چیز تحت تاثیر سکه طلا، شمش طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا قرار دارد. از آنجا که سرمایه‌گذاری در طلا و سکه پر ریسک محسوب می‌شود، سرمایه‌گذاری در صندوق عیار نیز ریسک بالایی دارد. برای مشاهده بازده دوره‌ای آن، می‌توانید به سایت صندوق‌ عیار مراجعه کنید.

چگونه واحدهای صندوق‌ عیار را معامله کنیم؟

واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق عیار را می‌توانید از طریق همه سامانه‌های معاملاتی مانند ایزی تریدر خریداری کنید. در واقع برای سرمایه گذاری در این صندوق نیازی به دریافت کد معاملاتی جدیدی ندارید.

چگونه می‌توانم در خصوص صندوق عیار اطلاعات بیشتری کسب کنم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت رسمی صندوق عیار مراجعه کنید. تمامی جزئیات و اطلاعات این صندوق از جمله امیدنامه و اساسنامه، هزینه‌های صندوق و… توسط سایت رسمی آن در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
48 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا

سلام،وقت شما به خیر
مایلم بدونم تو یه بازه زمانی مشترک و با ارزش ریالی مشترک،از بین خرید سهام صندوق یا سرمایه گذاری در خود صندوق کدومشون میتونه سودآورتر باشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، می‌توانید در سایت کارگزاری مفید گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

محمد

با سلام
اگر ممکنه جدول کارمزد معاملاتی این صندوق یا لینکی به صفحه‌ای که اطلاعات هزینه معاملات صندوق‌های طلا را ارائه بدهید.

کارگزاری مفید

با سلام
جهت آگاهی از کارمزد و هزینه‌های صندوق‌ «عیار» می‌توانید با مراجعه به سایت صندوق‌ عیار از قسمت «درباره صندوق‌» گزینه «هزینه‌های صندوق» را مشاهده نمایید.
کارمزد خرید برای صندوق عیار برابر با ۰/۱۲ درصد است. میزان کارمزد فروش نیز مشابه کارمزد خرید است.

سید محمد رضوی

سلام ، حداکثر چه مقدار میشه خرید انجام داد ؟

کارگزاری مفید

با سلام
هر نماد دارای یک «آستانه حجم» می‌باشد که نشان دهنده کمترین و بیش‌ترین تعداد سهمی است که می‌توان برای آن نماد سفارش ثبت کرد. آستانه حجم هر نماد در تابلو اطلاعات نماد در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید به شما نمایش داده می‌شود. لذا حداکثر تعداد واحد قابل معامله در یک روز معاملاتی به اندازه حداکثر آستانه حجم نماد «عیار» خواهد بود.

کیاوش بهمن پور

سلام. وقت بخیر
آیا بازدهی سرمایه گذاری در صندوق عیار با بازدهی خرید فیزیکی سکه یکیه؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری می‌توانید در سایت کارگزاری مفید گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. همچنین ثبت درخواست مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، با مراجعه به هایلایت «مشاوره رایگان» نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

امیرعلی ابراهیمی

سلام وقت بخیر چرا این صندوق قابل معامله نیست؟ از زمانی که سرمایه گذاری کردم دیگه نتونستم سهم رو بفروشم لطفا توضیح بدید ممنون

با سلام
صندوق عیار یک صندوق مبتنی بر سکه طلا و قابل معامله (ETF) می‌باشد. معامله صندوق مذکور‌ در ساعات 12:00 ظهر الی 3:00 بعد از ظهر در سامانه‌های معاملاتی آنلاین مهیا بوده و زمان پیش‌گشایش نماد مذکور از ساعت 11:30 پیش از ظهر الی 12:00 ظهر می‌باشد.

امیرحسین

سلام آیا در یک‌ روز میشه هم مثلا عیار خرید و هم یک سهم بورسی دیگه؟

کارگزاری مفید

باسلام
بله؛ اما شما در یک روز نمی توانید با وجه حاصل از فروش سهام با تسویه متفاوت صندوق عیار خریداری کنید، زیرا زمان تسویه سهام و صندوق عیار متفاوت میباشد.
جهت آشنایی بیشتر لطفا مقاله تسویه معاملات را مطالعه کنید.

حمیدرضا

سلام و وقت بخیر
آیا سهام های صندوق عیار قابلیت ابطال دارد؟ یا فقط زمانی می شود فروخت که خریداری پیدا شود؟
تشکر

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق کالایی عیار قابل معامله در سامانه های آنلاین و همانند سهام می باشد. فروش این صندوق بستگی به شرایط صندوق و میزان عرضه و تقاضا دارد.

رضا

آبا در یک روز میشود سهم عیار فروخت و با نقدینگیش سکه خرید یا برعکس تاکید میکنم در همان روز

کارگزاری مفید

با سلام.
با توجه به اینکه تسویه صندوق عیار و گواهی های سپرده کالایی سکه طلا یک روز کاری زمان می‌برد می‌توانید با مبلغ حاصل از فروش هر یک از این سهام ها، سهام دیگر را خریداری نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید مقاله تسویه معاملات چگونه انجام می‌شود؟ را مطالعه نمایید.

محمد

درود به گروه حرفه ای مفید
چرا در ایزی تریدر اربیس صندوق عیار و کلا صندوق های طلا در تایم فریم های پایین تر چیزی دیده نمی‌شود؟

کارگزاری مفید

باسلام
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی و email: 8700@emofid.com

مهدی

کارمزد خرید و فروش در صندوق عیار چقدر است؟

کارگزاری مفید

باسلام.
کارمزد خرید برای صندوق عیار برابر با ۰/۱۲ درصد است. میزان کارمزد فروش نیز مشابه کارمزد خرید است.