همه چیز درباره صندوق بخشی فلزات

همه چیز درباره صندوق بخشی فلزات
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۵ مهر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 2197
سطح مبتدی

صندوق بخشی فلزات، یکی از انواع صندوق‌های بخشی در بازار بورس محسوب می‌شود. به لحاظ ترکیب دارایی، حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های یک صندوق فلزی، از سهام شرکت‌‌‌های فعال در بخش فلزات اساسی تشکیل می‌شود. 

آهن، فولاد، مس، آلومینیوم، سرب، نیکل و روی از جمله مهم‌ترین فلزات اساسی برشمرده می‌شوند. شرکت‌هایی که اقدام به تولید این فلزات و مشتقات آن‌ها می‌کنند، در بخش فلزات اساسی دسته‌بندی می‌شوند. در نتیجه تغییرات ارزش فلزات اساسی، تاثیر خود را بر صورت‌های مالی این شرکت‌ها گذاشته و موجب تغییرات در ارزش سهام آن‌ها می‌شود.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی فلزات

از لحاظ ارزش بازار، صنعت فلزات اساسی دومین بخش بزرگ بازار سرمایه بوده و عمده سهام موجود در این بخش از جمله سهم‌های بنیادین بازار بورس محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری در صندوق فلزات اساسی مزایای زیر را به همراه دارد:

سرمایه‌گذاری در سهام دلاری

سهام شرکت‌هایی که اقدام به صادرات محصولات و خدمات خود به خارج از کشور می‌کنند، به سهام دلاری شهرت دارد. دلیل این امر نیز از آن روست که عمده مخارج این شرکت‌ها به صورت ریالی و در داخل کشور صورت گرفته، اما با توجه به صادرات محصول، درآمد خود را به دلار کسب می‌کنند.

شرکت‌هایی با سهام دلاری، عموما فرصت‌های ارزنده‌ای برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. چرا که با توجه به تفاوت نرخ ارزی، این شرکت‌ها معمولا توان سودسازی مطلوبی دارند. با توجه به جایگاه مناسب ایران در تولیدات بخش فلزات اساسی در جهان، تعداد زیادی از شرکت‌های فعال در این بخش، صادرکننده محصولات خود بوده و در دسته شرکت‌های با سهام دلاری جای می‌گیرند.

تنوع سبد سرمایه‌گذاری

زمانی که تنها در یک یا چند سهم محدود در یک بخش سرمایه‌گذاری می‌کنید، با وجود امکان کسب بازده مطلوب، خود را در معرض ریسک‌های غیرسیستماتیک زیادی قرار می‌دهید. در صورتی که معدود شرکت‌های تشکیل‌دهنده سبد سرمایه‌گذاری شما، دچار مشکلات خاصی نظیر اخلال در روند عملیاتی، ضعف در سودسازی، مشکلات مدیریتی و مواردی از این قبیل شوند، ریسک بالایی دارایی شما را تهدید خواهد کرد.

با خرید واحدهای یک صندوق فلزات اساسی، در سبدی متشکل از ترکیب سهام تمام یا اغلب شرکت‌های فعال در این بخش، سرمایه‌گذاری خواهید کرد. با این اقدام ضمن بهره‌مندی از بازده احتمالی سهام این بخش، به دلیل افزایش تنوع پرتفوی، دارایی شما تا حد زیادی در مقابل ریسک‌های خاص یک شرکت محفوظ خواهد ماند.

مدیریت حرفه‌ای

یکی از مهم‌ترین امتیازهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌‌ها، بهره‌مندی از دانش، تخصص و تجربه تحلیل‌گران حرفه‌ای بازار سرمایه به‌شمار می‎رود. در صورتی که قصد داشته باشید تا شخصا به معامله سهام بخش فلزات اساسی بپردازید، نیاز است تا زمان زیادی را صرف رصد اخبار پیرامون بازار، مطالعه گزارش‌های مالی و تحلیل وضعیت سهام کنید. 

اکثر افراد از دانش لازم یا زمان کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم برخوردار نیستند. در این صورت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای آنان برشمرده می‌شوند؛ چرا که این صندوق‌ها با هزینه مالی و زمانی بسیار کمتر، بستر سرمایه‌گذاری حرفه‌ای را برای افراد فراهم می‌کنند. با انتخاب یک صندوق فلزی مناسب، از این مزیت مهم بهره‌‎مند می‌شوید.

نقدشوندگی

مزیت مهم دیگر سرمایه‌گذاری در صندوق فلزات، نقدشوندگی بسیار بالاتر آن نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام فلزی است. در چرخه‌های قیمتی بازار بورس، زمانی که فشار خرید یا فروش در سهام افزایش می‎‌یابد، امکان تشکیل صف‌های خرید یا فروش برای تک‌سهم‌ها به وجود می‌آید.

وجود رکن بازارگردان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، میزان نقدشوندگی آن‌ها را به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد. با سرمایه‌گذاری در یک صندوق فلزی، ضمن بهره‌مندی از بازده سهام بخش فلزات اساسی، دارایی خود را در وضعیت نقدشوندگی مطلوب‌تری قرار می‌دهید.

دسترسی آسان

سرمایه‌گذاری در حوزه فلزات، اغلب یادآور خرید و نگهداری فیزیکی این فلزات است. این مورد چالش‌های مهمی از جمله تهیه یک فضای بزرگ برای نگهداری و هزینه‌های مربوط به امنیت و حمل‌و‌نقل را به همراه دارد. اما با سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی فلزات، شما از رویارویی با تمام این چالش‌ها اجتناب خواهید کرد.

همچنین سرمایه‌گذاران در صندوق بخشی فلزات، از تحلیل‌ها و اطلاعات مرتبط با بازار فلزات بهره‌مند هستند که توسط تیم‌های حرفه‌ای ارائه می‌شود. این گزارش‌ها می‌تواند به شما به شما کمک کند تا تصمیمات خود را بر پایه تحلیل اخذ کنید.

استیل؛ صندوق فلزات اساسی کارگزاری مفید

صندوق استیل، به عنوان اولین صندوق فلز بازار بورس، نخستین صندوق بخشی کارگزاری مفید نیز محسوب می‌شود. این صندوق توسط گروهی حرفه‌ای، متشکل از تحلیل‌گران و کارشناسان سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید مدیریت می‌شود. تلاش این گروه مدیریتی متخصص، متمرکز بر آن است تا افراد با خرید واحدهای این صندوق، بازدهی بیشتری نسبت به شاخص کل بخش فلزات اساسی و همچنین شاخص کل بورس، کسب کنند.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی فلزات اساسی

برای خرید و فروش واحدهای یک صندوق فلزی، می‌توانید از طریق سامانه‌های معاملاتی مثل ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، نماد صندوق فلزات مدنظر را جستجو نموده و با ثبت سفارش، معاملات خود را انجام دهید. جهت ورود به ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) روی لینک زیر کلیک کنید.

سوالات متداول

صندوق بخشی فلزات چیست؟

صندوق بخشی فلزات، از جمله صندوق‌های بخشی بازار سرمایه به شمار می‌رود که بیش از ۷۰ درصد دارایی آن بر روی سهام بخش فلزات اساسی سرمایه‌گذاری شده است. سهام شرکت‌هایی که اقدام به تولید آهن، فولاد، مس، آلومینیوم، سرب، نیکل و روی و … می‌کنند، در بخش فلزات اساسی دسته‌بندی می‌شوند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بخشی فلزی چه مزایایی به همراه دارد؟

با سرمایه‌گذاری در صندوق فلزات اساسی، از مزایایی نظیر سرمایه‌گذاری در سهام دلاری، تنوع سبد سرمایه‌گذاری، مدیریت حرفه‌ای، نقدشوندگی بالا و … بهره‌مند می‌شوید.

به چه نحوی می‌توان در صندوق بخشی فلزات اساسی سرمایه‌گذاری کرد؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی فلزات، در ابتدا می‌بایست نام نماد صندوق مدنظر را در سامانه معاملاتی خود جستجو کنید. سپس مشابه فرآیند خرید و فروش سایر نمادهای بورسی، سفارش خود را بر روی این نماد ثبت کرده تا این معامله برای شما انجام شود.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
45 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
رضا

حتما صندوق پر رنق وخوبی هست

کارگزاری مفید

با سلام.
از اینکه همراه ما هستید مفتخریم. با تشکر از حسن نظر شما

اله یار ملکی

آیا این صندوق قیمتش ثابت است برای همیشه وفقط سود می دهد .یا نه سهم هم روزانه چند درصد بالا پایین می شود و سود هم می دهد؟؟ می خولهم بدانم سودش چگونه ست؟ مثلا مثل بقیه سهم براز مدتها روی هزار تومان می ماند یا ممکن است بالاتر برود؟؟

کارگزاری مفید

با سلام.
صندوق بخشی فلزات مفید صندوق قابل معامله در بورس بوده که بر حسب شرایط بازار (میزان عرضه و تقاضا) و شرایط گروه فلزات اساسی در بازار، میزان سود و زیان آن متفاوت خواهد بود و قیمت می‌تواند افزایش و یا کاهش یابد.
این صندوق پرداخت سود دوره ای ندارد.

علی

آیا به صندوق بخشی مفید سود مجمع سالیانه و افزایش سهام جایزه هم تعلق میگیرد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
به واحدهای صندوق بخشی فلزات مفید با نماد استیل، سود مجمع سالیانه و سهام جایزه تعلق نمی‌گیرد و سود مجمع و سهام جایزه روی nav صندوق تاثیر گذار است.

بابک ذاکری

بعد از پذیره نویسی و خرید واحدهای صندوق فلزات مفید مثل عرضه اولیه سهام بورسی خواهد بود که در ابتدای عرضه رشد شتابی دارند و چه زمانی قابل فروش خواهند بود ؟
آیا بعدها قیمت آن از قیمت زمان عرضه که ۱۰۰۰تومان هست کمتر خواهد شد؟
حداقل میزان سرمایه گذاری چقدر هست ؟و امید نامه آن ؟

کارگزاری مفید

با سلام.
حداقل میزان سرمایه گذاری در صندوق بخشی فلزات مفید ۱۰۰هزار تومان می‌باشد و میزان سود و زیان و قیمت سهام بر اساس عرضه و تقاضا و وضعیت گروه فلزات اساسی در بازار مشخص می‌گردد.
امیدنامه‌ی صندوق را در سایت صندوق بخشی مفید می‌توانید مشاهده نمایید.

محمد

سلام ناو این صندوق بورسی در بازگشایی صندوق چقدر است؟

کارگزاری مفید

با سلام.
nav صندوق بخشی فلزات در زمان بازگشایی، معادل قیمت اسمی آن و ۱۰۰۰ تومان به ازای هر واحد بوده است.
nav صندوق استیل را همچنین در سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران و سایت صندوق استیل مفید می‌توانید بررسی کنید.

عباس جلالی

با سلام و احترام
آیا دارایی های این صندوق مشخص می‌شود که از کدام شرکت های فلزات اساسی هست یا خیر ؟
مثل صندوق پالایش که از چهار شرکت تشکیل شده
و زمان بازگشایی حدودی این صندوق مشخص هست یا خیر
با تشکر

کارگزاری مفید

با سلام.
پرتفوی صندوق بخشی فلزات، در اطلاعیه صورت وضعیت پرتفوی صندوق سرمایه گذاری در سایت کدال و همچنین سایت صندوق استیل قابل مشاهده می‌باشد.

عباس جلالی

سپاسگزارم

کارگزاری مفید

با سلام.
سپاس از همراهی شما.

زانکو

سلام زمان بازگشایی این پذیره نویسی کی هست؟

کارگزاری مفید

با سلام.
صندوق بخشی استیل در حال حاضر قابل معامله می‌باشد.
شما می‌توانید در روزهای کاری (شنبه تا چهارشنبه به عیر از روزهای تعطیل) از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین، واحدهای این صندوق را خریداری کنید.
این صندوق از ساعت ۸:۴۵ الی ۹:۰۰ پیش از ظهر پیش‌گشایش و از ساعت ۹:۰۰ الی ۳:۰۰ بعدازظهر معامله می‌شود.

کیانوش

سلام لطفا nav صندوق چقدر ارزیابی میکنید و فپنتا داخل ترکیب صندوق قرار میگیره یا نه

کارگزاری مفید

با سلام.
nav صندوق بخشی فلزات مفید در سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران و ترکیب دارایی های صندوق را می‌توانید از سایت صندوق استیل مفید و یا اطلاعیه صورت وضعیت پرتفوی صندوق سرمایه گذاری در سایت کدال بررسی نمایید.

مهیاری

سلام ممکن بعد از پذیره نویسی اولیه برای شروع معاملات ثانویه صندوق چندین ماه بسته باشد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
زمان دقیق شروع معاملات ثانویه بعد از اتمام پذیره نویسی مشخص نمی‌باشد و در پیام ناظر اعلام می‌گردد.

مصطفی

سلام،
این صندوق اولین صندوق بخشی فلزات است؟

کارگزاری مفید

با سلام.
بله صندوق بخشی فلزات با نماد استیل، به عنوان اولین صندوق فلز بازار بورس شناخته می‌گردد و در عین حال نخستین صندوق بخشی کارگزاری مفید نیز محسوب می‌شود.