سه نمودار پرکاربرد در تحلیل تکنیکال

سه نمودار پرکاربرد در تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۷ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 27862
سطح مبتدی

همه افرادی که از تحلیل تکنیکال برای بررسی بازارهای مالی استفاده می‌کنند، هر ساعت یا هر روز، قیمت‌ها را بررسی و نمودار این تغییرات را ترسیم می‌کنند. نمودارهای تحلیل تکنیکال دو بعدی هستند. معمولا محور افقی را زمان و معمولا محور عمودی را قیمت تشکیل می‌دهد. در این مقاله قصد داریم درباره نمودارهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال توضیحاتی ارائه دهیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانیم:

انواع نمودار در تحلیل تکنیکال

  • می‌توانند در بازه‌های زمانی مختلفی ترسیم شوند که این بازه از یک دقیقه شروع ‌شده و تا ماهیانه ادامه دارد.
  • می‌توانند ساده یا لگاریتمی باشند.(تفاوت نمودارهای ساده و لگاریتمی این است که نمودارهای لگاریتمی درصد تغییرات را به دقت نشان می‌دهند، اما در نمودارهای حسابی یا ساده این مورد وجود ندارد.)

در حالت کلی نمودارهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال عبارت‌اند از:

۱- نمودار خطی (Line Chart)

نمودار خطی ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع از نمودار است که به‌صورت خطی از بهم وصل کردن نقاط قیمت آخرین معامله به دست می‌آید. به بیان دیگر با وصل کردن آخرین قیمت معامله در چند نقطه متفاوت، می‌توانید یک دید کلی نسبت به شرایط بازار داشته باشید. این نمودار با وجود ساده بودن یکی از محبوب‌ترین نمودارها برای معامله‌گران است، زیرا معتقدند که آخرین قیمت بسیار مهم‌تر از سایر قیمت‌ها (اولین قیمت، بالاترین قیمت و …) خواهد بود. در انتها نیز می‌توان گفت که با نمودار خطی امکان بررسی روند حرکت سهم (صعودی و یا نزولی بودن) وجود دارد.

نمودار خطی

۲- نمودار میله‌ای (Bar Chart)

این نوع نمودار اطلاعات بیشتری نسبت به حالت خطی به تحلیل‌گر می‌دهد و یکی از رایج‌ترین نمودارها در تحلیل تکنیکال است. با توجه به شکل زیر نوع نمودار به شرح زیر است و خط سمت چپ نشانگر قیمت گشایش و خط سمت راست نشان‌دهنده‌ی قیمت بسته شدن است.

نمودار میله‌ای

۳- نمودار کندل شمعی ژاپنی (Candlestick Chart)

این نوع نمودار نسبت به سایر نمودارها اطلاعات بیشتری منتقل می‌کند و به همین دلیل در تحلیل تکنیکال به‌صورت غالب از این نوع نمودار استفاده می‌شود. هر کندل از اجزای مختلفی تشکیل‌شده است، به‌گونه‌ای که اگر روزی بازار را چک نکرده باشید، تغییرات آن را می‌توانید با نگاه کردن به کندل متوجه شوید.

نمودار شمعی
تصویر بالا از بخش ایزی چارت سامانه معاملاتی ایزی تریدر است

توضیحات در خصوص یک کندل

همان‌طور که مشاهده می‌کنید این دو مورد، مثالی از الگوهای کندل استیک هستند که با نگاهی مختصر به آن‌ها می‌توان فهمید که در روز معاملاتی چه اتفاقاتی برای سهم یا آن شاخص افتاده است.

در یک کندل به این نکات باید توجه داشت:

  • بالای مستطیل
  • پایین مستطیل
  • بالای خط
  • پایین خط
  • رنگ مشکی در کندل
  • رنگ سفید در کندل

به‌نوعی که یک نقطه شروع و یک نقطه پایان داریم که دو طرف مستطیل را تشکیل می‌دهند و نقاط حداقل و حداکثر نیز به‌صورت خط عمودی تعیین‌ شده است. در اصطلاح در نمودار سمت چپ ابتدا سهم در یک نقطه بالایی بازگشایی‌ شده و سپس در طول روز نوساناتی داشته و در انتهای روز در قیمت پایین‌تری بسته ‌شده است و به همین دلیل برای سهم‌هایی که کندل با بدنه تیره تشکیل می‌دهند از یک نقطه بالایی بازگشایی‌شده و در انتهای روز در قیمت پایین‌تری بسته‌شده است.

ساختار کندل

سوالات متداول

استفاده از کدام نمودارهای تحلیل تکنیکال متداول‌تر است؟

از پرکاربردترین نمودارهای تحلیل تکنیکال می‌توان به نموار خطی، نمودار میله‌ای و نمودار شمعی اشاره کرد.

نمودار خطی چیست و چگونه به‌دست می‌آید؟

نمودار خطی ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع از نمودار است که به‌صورت خطی از بهم وصل کردن نقاط قیمت آخرین معامله به دست می‌آید.

تفاوت نمودارهای ساده و لگاریتمی در چیست؟

نمودارهای لگاریتمی درصد تغییرات را به دقت نشان می‌دهند، اما در نمودارهای حسابی یا ساده این مورد وجود ندارد.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نیما آسمانی

من خیلی وقته که دنبال آموزش بورس می گردم وبورس به عنوان یکی از بازارهای مالی خیلی میتونه به ما کمک کنه. توی مفید آموزش هاتون خیلی عالیه

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.

ابوالفضل

عالی و مفید بود ممنون از شما

کارگزاری مفید

سلام
از ارائه بازخورد مثبت شما متشکریم.