پنج قانون چنگال اندروز برای معاملات سهام

پنج قانون چنگال اندروز برای معاملات سهام
زمان مطالعه: 9 دقیقه
انتشار ۲۲ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 6512
سطح حرفه ای

چنگال اندروز یکی از روش‌های مرسوم در تحلیل تکنیکال است. در مطالب قبلی با رسم خطوط روند و کانال‌ها، مسیر قیمت را پیش‌بینی می‌‌کردیم. سپس با واکنش سهم به خطوط و شکست آن‌ها، معاملات خود را انجام می‌دادیم. اما در اینجا با ابزار تازه‌ای قصد داریم آشنا شویم تا تحلیل و معاملات خود را دقیق‌تر انجام دهیم.

تعریف چنگال (Pitchfork)

دلیل انتخاب نام چنگال برای این ابزار، شکل نهایی آن است که شبیه یک چنگال است. با اینکه چنگال (Pitchfork) در بین تازه‌واردان روش شناخته شده‌ای نیست، اما از روش‌های بسیار ساده معاملاتی است.

چنگال، ابزاری است که تئوری آن نخستین بار توسط راجر بابسون ارائه شد. بعدها توسط دکتر «آلن هال‌اندروز» به شکلی که امروزه می‌شناسیم، مورد استفاده قرار گرفت. آلن اندروز توسعه‌دهنده این روش معتقد بود، خطوط روند کلاسیک کارایی بالایی در تحلیل بازارها ندارند و خطوط روندی که از نقاط و پیوت‌های بیشتری می‌گذرد، بسیار کاربردی‌تر هستند.  

در روش تحلیل با چنگال اندروز، با استفاده که سه پیوت ماژور، سطوح حمایت و مقاومت را شناسایی می‌کنیم. دقت کنید که پیوت‌های انتخابی حتما ماژور باشند؛ یعنی از پنج کندل برای برگشت قیمت استفاده شده باشد. عدم تشکیل کندل پنجم نشان می‌دهد که پیوت مدنظر مینور است. اجزای چنگال شامل خط حمایت، خط مقاومت و خط میانه می‌باشد.

زمانی که چنگال را روی نمودار اعمال می‌کنیم، دو خط حمایت و مقاومت قدرتمند و یک خط میانی که شبیه خط رگرسیون عمل می‌کند، ترسیم می‌شود. 

ساختار چنگال

سطح میانه بنام خط میانه چنگال نیز وجود دارد که از اولین پیوت رسم می‌شود.‌۸۰ درصد مواقع قیمت تمایل دارد، به سمت خط میانی کشیده شود. 

ساختار چنگال همراه با خطوط حمایت و مقاومت و خط میانه

بنابراین در چنگال اندروز سه خط موازی داریم که قدرت حرکت سهم را نشان می‌دهند. زمانی که روند صعودی است، اگر قیمت بین خط میانه و مقاومت قرار بگیرد، قدرت حرکت سهم بیشتر از زمانی خواهد بود که قیمت بین خط میانه و خط حمایت است. در یک روند نزولی قدرتمند، قیمت بین خط میانه و خط حمایت قرار دارد. 

نحوه رسم چنگا‌ل

برای رسم چنگال اندروز روی پلتفرم ایزی‌تریدر مفید، ابتدا باید نقاط برگشت قیمت را شناسایی کنید. نقاط پیوت ماژور بسیار مناسب رسم چنگال است. با تشخیص یک پیوت ماژور، باید دو پیوت سقف و کف بعدی آن را نیز مشخص کنید. 

برای رسم چنگال صعودی طبق شکل ابتدا نقطه A که پیوت کف است را مشخص می‌کنیم و نقاط B و C را به‌عنوان سقف و کف بعدی تعیین می‌کنیم. دقت کنید که تمام این نقاط پیوت ماژور هستند. 

نحوه رسم چنگال

رسم چنگال در یک روند صعودی و ترتیب انتخاب پیوت‌های ماژور

برای رسم چنگال نزولی پس از انتخاب نقطه A (یک پیوت در سقف)، به ترتیب نقاط بعدی در کف و سقف پس از نقطه اول را مشخص می‌کنیم. نقاط B و C پیوت‌های ماژور سقف و کف هستند.

رسم چنگال در یک روند نزولی

رسم چنگال در یک روند نزولی و ترتیب انتخاب پیوت‌های ماژور

پس از آن با انتخاب ابزار چنگال اندروز روی نوار سمت چپ ایزی تریدر، روی نقاط مشخص شده A و B و C به ترتیب کلیک کنید تا چنگال برایتان رسم شود. 

برای صحت انتخاب نقاط پیوت و رسم چنگال، بینید که در چنگال رسم شده قیمت به‌درستی به خطوط چنگال واکنش داده است یا خیر. اگر چنین نبود باید با انتخاب و آزمون و خطای انواع چنگال‌ها در صفحه تنظیمات چنگال، چنگال صحیح را رسم کنید. 

رسم چنگال در ایزی تریدر

ابزار رسم چنگال روی پلتفرم ایزی تریدر با فلش سفید رنگ مشخص شده است. در این نوار ابزارهای گوناگونی تعبیه شده که ما برای رسم چنگال به ۵ تای اول نیازمندیم.

انواع چنگال و انواع خط میانه

آنچه انواع چنگال را تعیین می‌کند و در تقسیم‌بندی آن موثر است، خط میانه چنگال است. خط میانه خطی است که از پیوت اول شروع می‌شود و از وسط پیوت دوم و سوم می‌گذرد و در ادامه مسیر حرکت قیمت سهم را به نمایش می‌گذارد. خط میانه مانند رگرسیون عمل می‌کند و در طول مسیر بیشترین برخوردهای قیمت به این خط است.

شیب این خط نشان‌‌دهنده شتاب قیمت سهم است. با تغییر نقطه اول چنگال، شیب خط میانه استاندارد و نقاط برخورد به چنگال تغییر می‌کند. با این آزمون و خطا می‌توان درستی رسم چنگال را آزمود. 

تا اینجا تمام صحبت‌ها و تصاویر براساس خط میانه استاندارد بوده است. روی پلتفرم ایزی‌تریدر مفید، اولین گزینه رسم چنگال، Pitchfork است که چنگال استاندارد نام دارد. برای رسم این چنگال، پس از انتخاب سه پیوت ماژور، خطی که از نقطه اول شروع شده و از وسط نقطه دوم و سوم می‌گذرد، خط میانه استاندارد است. 

اگر پس از رسم چنگال متوجه شدید که قیمت به خطوط چنگال واکنش معقولی نشان نداده است یا شیب خط روند قیمت متفاوت از شیب چنگاه رسم شده است و شما با جستجو در نمودار تکنیکال نتوانسته‌اید پیوت‌های دیگری جایگزین سه پیوت قبلی برای رسم چنگال جدید کنید، باید از دیگر انواع چنگال که روی پلتفرم ایزی تریدر مفید تعبیه شده استفاده کنید. 

بیشتر بخوانید: با استراتژی واگرایی آشنا شوید

نکته مهم:

چنگال شیف‌ (Schiff Pitchfork)، چنگال شیف اصلاح شده (Modified Schiff Pitchfork) و چنگال داخلی (Inside Pitchfork) به‌ترتیب از دیگر انواع چنگال‌ها هستند که تفاوت این‌ها در تغییر شیب خط میانه است. 

ابزار Pitch Fan خط ماشه است که چنگال را در میان دو خط محصور می‌کند. خطوط ماشه از اولین پیوت ترسیمی به سمت دو پیوت دیگر رسم می‌شوند.

 در چنگال صعودی، خط ماشه حمایتی همان خط روندی است که قیمت هنوز آن را نشکسته است. در چنگال نزولی خط ماشه بالایی نقش خط روند نزولی را دارد. در مبحث روندها، آموختیم که واکنش قیمت به خط روند و شکست آن، سیگنال خروج از روند فعلی را می‌دهد. در چنگال نیز خطوط ماشه نشان دهنده اعتبار چنگال ترسیم شده است؛ به طوری که قیمت ممکن است از  یکی از دو خط بالایی یا پایینی چنگال عبور کند اما با برخورد به خطوط ماشه دوباره به مسیر قبلی خود  بازگردد. 

  در صورت عبور قیمت از دو خط بالا و پایینی چنگال، خطوط ماشه به عنوان هدف بعدی در نظر گرفته می‌شود. 

گفتیم با انتخاب نقطه A در رسم چنگال، و اتصال آن به هر یک از دو پیوت B و C خط ماشه ترسیم می‌شود که نشان دهنده روند قیمت است. هر چه دسته چنگال بلندتر باشد، خط ماشه به خطوط بالایی یا پایینی چنگال نزدیک‌تر بوده و برای ترید ریسک کمتری به همراه دارد. دلیل این امر در تعیین اعتبار چنگال توسط خطوط ماشه نهفته است. اگر فاصله خط ماشه تا خط چنگال مانند شکل زیر زیاد باشد، برای معامله با چنگال، ریسک به ریوارد (R/R)سهم افزایش خواهد داشت و معامله پرسودی نخواهید داشت. 

خطوط چنگال

   برای معامله با ریسک کمتر بهتر است فاصله خط ماشه تا خط چنگال شما کوتاه‌تر باشد. برای رسیدن به این هدف باید چنگال شما دسته بلندتری داشته باشد. 

خطوط چنگال

قوانین چنگال

پنج قانون برای چنگال اندروز معرفی شده که نحوه شناخت چنگال و معامله به وسیله آن ساده‌تر می‌کند. 

قانون اول: 

وقتی یک خط میانه بر‌اساس آخرین نوسانات بازار رسم شود، قیمت در ۸۰ درصد مواقع به خط میانه باز خواهد گشت.

در قسمت‌های قبلی گفتیم که خط میانه چنگال مانند رگرسیون عمل می‌کند و با احتمال بسیار زیادی قیمت به این خط برمی‌گردد. قانون اول صحت خاصیت خط میانه را تایید می‌کند. 

برگشت به خط میانه

برگشت به خط میانه

قانون دوم: 

وقتی قیمت به خط میانه می‌رسد، معمولا پیش از ادامه حرکت خود در حوالی آن نوسان خواهد کرد و بیش از یک بار آن را لمس خواهد کرد. گاهی پس از برخورد قیمت با خط میانه، مدتی در اطراف آن در حال نوسان می‌ماند و قصد دور شدن ندارد. در صورتی که بخواد خط میانه را بشکند، در یک حرکت این کار را نمی‌کند یا اینکه با شکاف از آن عبور می‌کند. 

نوسان اطراف خط میانه

نوسان اطراف خط میانه یا عبور از آن با شکاف

قانون سوم:

 وقتی قیمت به خط میانه باز می‌گردد، معمولا یک پیوت در محل تقاطع با خط میانه تشکیل خواهد داد. 

قیمت پس از برخورد با خط میانه و پیش از ادامه مسیر، یک بار دیگر خط میانه را آزمون خواهد کرد و با یک پولبک به خط از آن عبور می‌کند. این قانون در معاملات و چیدمان استراتژی معاملاتی بسیار کمک خواهد کرد. زیرا با پولبک قیمت به خط میانه، فرصت خرید یا فروش ایجاد می‌شود. در اینجا با تعیین حد ضرر در زیر یا بالای پیوت تشکیل شده، می‌توان میزان ریسک به بازدهی(R/R) را به حداقل رساند.

تشکیل پیوت روی خط میانه

تشکیل پیوت روی خط میانه

قانون چهارم:

اگر قیمت نتواند خط میانی رو لمس کند؛ تغییر جهت و نوسانی بزرگتر رخ خواهد داد. گفتیم که در بیشتر مواقع قیمت به خط میانه می‌رسد. اما گاهی پیش می‌آید که قیمت پیش از رسیدن به خط میانه برمی‌گردد. در اینجا یک فاصله میان پیوت تشکیل شده -جهت برگشت روند- و خط میانه رخ می‌دهد. در چنین مواقعی سهم حرکت بزرگی در قیمت خود به همراه دارد. 

قبل از لمس خط میانه حرکت قدرتمندی را شروع کرده است.

قانون پنجم:

 در رسم چنگال می‌توانیم خطوط موازی به آن اضافه کنیم. این قانون می‌گوید که این خطوط تصویری از خط میانه هستند و قیمت در برخورد به هر کدام از این‌ها بازگشت خواهد کرد.

واکنش به دیگر خطوط میانه

واکنش به دیگر خطوط میانه

معامله با چنگا‌‌ل

معامله با چنگال اندروز با چندین تکنیک که تا به حال آموخته‌ایم ترکیب می‌شود. چنگال مانند روند و کانال قیمتی است که پیش از این یاد گرفتیم، اما گفتیم که در رسم چنگال دقت و ظرافت بیشتری خرج شده است؛ چرا‌که ما از سه پیوت ماژور برای رسم آن استفاده کرده‌ایم. نحوه شکست خطوط یا پولبک به آن‌ها روی چنگال قابل اعمال است. از کندل‌ها برای شکست یا برگشت خطوط می‌توان استفاده کرد. همچنین قوانینی برای چنگال ذکر کردیم که در چیدمان استراتژی معاملاتی بسیار کمک کننده خواهند بود. 

چنگال از روش‌های بسیار ساده و دقیق تحلیل تکنیکال است که می‌تواند در نحوه معاملات و کسب سود بالاتر موثر باشد. 

سوالات متداول

چنگال (Pitchfork) چیست؟

چنگال، ابزاری است که تئوری آن نخستین بار توسط راجر بابسون ارائه شد. بعدها توسط دکتر «آلن هال‌اندروز» به شکلی که امروزه می‌شناسیم، مورد استفاده قرار گرفت. آلن اندروز توسعه‌دهنده این روش معتقد بود، خطوط روند کلاسیک کارایی بالایی در تحلیل بازارها ندارند. همچنین خطوط روندی که از نقاط و پیوت‌های بیشتری می‌گذرد، بسیار کاربردی‌تر هستند.

انواع چنگال‌ها کدام است؟

چنگال استاندارد، چنگال شیف‌ (Schiff Pitchfork)، چنگال شیف اصلاح شده و چنگال داخلی (Inside Pitchfork) از انواع چنگال‌ها هستند.

چقدر احتمال دارد تا قیمت به خط میانه چنگال بازگردد؟

وقتی یک خط میانه بر‌اساس آخرین نوسانات بازار رسم شود، در ۸۰ درصد مواقع قیمت به خط میانه باز خواهد گشت.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ف س

سلام،کاش راجب چنگال شیفت و چنگال اصلاحی و داخلی و نحوه کار با آن توضیح بیشتری میدادین،و اینکه من نفهمیدم پیوت ماژور چه پیوتی هست و اینکه باید پنج کندل داشته باشد،یعنی چه؟🤔،ممنونم

کارگزاری مفید

سلام
پیوت‌ها نوعی اندیکاتور در تحلیل تکنیکال هستند که به طور کلی برای تخمین روند بازار در تایم فریم‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
عدم تشکیل کندل پنجم نشان می‌دهد که پیوت مدنظر مینور است.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به مقاله «پیوت‌ها در تحلیل تکنیکال» مراجعه نمایید.

علی

عالی بود ممنون .

کارگزاری مفید

سلام
از ارائه بازخورد مثبت شما صمیمانه سپاسگزاریم.