اشتباه های رایج ارسال سفارش در مفید تریدر
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۲۱ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید 7643
سطح نیمه حرفه ای

مراقب باشید در مفید تریدر دچار این اشتباهات نشوید!

استفاده از مفید تریدر به عنوان یک نرم افزار حرفه‌ای برای تحلیل تکنیکال و انجام معامله در بازار، ریسک‌های مربوط به خود را نیز دارد. چنانچه علاوه بر حساب تحلیل‌گری، حساب معامله‌گری مفید تریدر را نیز دریافت کرده‌اید و قصد دارید از طریق این سامانه معاملات خود را در بازار سرمایه انجام دهید، باید به خوبی به این نرم افزار اشراف داشته باشید. همچنین توصیه می‌شود با خواندن این مطلب، با اشتباهات رایج کاربران در مفید تریدر نیز آشنا شوید تا خود مرتکب اشتباه نشوید.

بزرگ‌ترین اشتباه در مفید تریدر؛ فعال کردن One Click Trading) OCT)

یکی از قابلیت‌های مفید تریدر، قابلیت معامله با یک کلیک (One Click Trading) است. این قابلیت در بازار جهانی به کاربران کمک می‌کند تنها با یک کلیک، موقعیت معاملاتی معکوس بگیرند و عملا موقعیت فعلی خود را ببندند. در مفید تریدر نیز این قابلیت به کاربران حرفه‌ای کمک می‌کند تا بتوانند با یک کلیک، کل دارایی خود را در یک نماد مشخص، به بهترین قیمت بازار، به فروش برسانند. 

در پنجره Trade، مواردی که بالای خط Balance قرار دارند، در واقع همان پرتفوی شما و دارایی شما نزد سپرده گذاری مرکزی هستند. در صورتی که گزینه Close Position یا “ضربدر” جلوی موقعیت را انتخاب کنید و قابلیت One Click Trading نیز برای شما فعال باشد، یک سفارش به تعداد کل دارایی شما در آن سهم و به بالاترین قیمت خرید موجود در تابلو سهم، به بازار ارسال می‌شود و کل دارایی شما در یک لحظه به فروش می‌رسد. 

در پنجره Trade، به هیچ وجه ضربدر جلوی موقعیت‌ها (= مواردی که بالای خط Balance قرار دارند) را انتخاب نکنید.

قابلیت OCT چگونه فعال یا غیر فعال می‌شود؟

اگر برای اولین بار یا زمانی که OCT برای شما غیر فعال است، روی ضربدر جلوی یک موقعیت کلیک کنید، پنجره‌ای جدید در صفحه نمایش داده شده و در آن به خطرات احتمالی این قابلیت اشاره می‌شود. در صورتی که ریسک ناشی از آن را بپذیرید، قابلیت OCT برای شما فعال می‌شود.

برای غیرفعال کردن قابلیت OCT کافی است در منوی Tools، گزینه Options‌ را انتخاب کنید. سپس در پنجره نمایش داده شده به سربرگ Trade بروید و تیک گزینه One Click Trading را بردارید. با برداشتن تیک این گزینه و ذخیره کردن تنظیمات، این قابلیت غیر فعال می‌شود.

توصیه می‌شود قابلیت OCT‌ مفید تریدر را غیر فعال کنید و در صورتی که قصد فروش یکجای سهام خود را دارید، به جای استفاده از OCT، اقدام به ثبت سفارش کنید.

اشتباه در تعیین نوع سفارش و زمان انقضای آن در مفید تریدر

برای اینکه بتوانید معاملات درستی را رقم بزنید، باید با انواع سفارش‌ها در مفید تریدر و کارکرد هر یک، آشنا باشید. در حالت کلی، دو نوع سفارش در مفید تریدر وجود دارد:

  • سفارش به قیمت بازار (Exchange Execution)
  • سفارش شرطی (Pending Order)

سفارش به قیمت بازار به معنی ارسال سفارش به بهترین قیمت موجود در تابلوی سهم است. بنابراین شما نمی‌توانید در سفارش به قیمت بازار، قیمت سفارش خود را تعیین کنید. در این حالت، ارسال سفارش خرید بدین معناست که شما قصد دارید تعدادی سهم را به بهترین قیمت موجود در قسمت فروش (قیمت سرخط فروش) خریداری کنید. به طور مشابه، ارسال سفارش فروش نیز بدین معناست که شما قصد دارید تعدادی از سهام خود را به بهترین قیمت موجود در قسمت خرید (قیمت سرخط خرید) به فروش برسانید. در سفارش به قیمت بازار، در صورتی که گزینه Return را انتخاب کرده باشید، در صورتی که فقط بخشی از سفارش انجام شود، مابقی حجم سفارش به صورت باز (Good Till Cancel) بر روی تابلو بازار باقی می‌ماند.

اما در سفارش‌های شرطی، شما می‌توانید قیمت مد نظر خودتان را تعیین کنید. در هر دو نوع سفارش، به زمان انقضای سفارش‌ خود توجه داشته باشید.

موارد متعددی دیده شده که کاربر قصد ارسال سفارش شرطی در مفید تریدر را داشته است اما به اشتباه سفارش به قیمت بازار ارسال کرده است. سپس بلافاصله معامله انجام شده و موجب ایجاد ضرر و زیان شده است. بنابراین توصیه می‌شود جهت کسب اطلاعات بیشتر، مطلب “آشنایی با انواع سفارش ها در مفید تریدر” را بخوانید. 

استفاده اشتباه از Stop Loss و Take Profit

توقف ضرر (Stop Loss) و برداشت سود (Take Profit) دو مفهوم بسیار مهم است که تمام کاربران مفید تریدر باید با آن آشنا باشند. با توجه به اینکه در حال تعیین توقف ضرر و برداشت سود برای چه نوع سفارشی هستید، مفهوم و چگونگی تعیین آن، اهمیت ویژه‌ای دارد. موارد بسیاری دیده شده که کاربران، تصور درستی از این دو مفهوم ندارند و با چگونگی کارکرد آن‌ها آشنا نیستند. در ادامه به طور مختصر به بررسی این مفاهیم پرداخته می‌شود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد مفید تریدر امکان استفاده از گزینه های Stop Loss و Take Profit است. در صورتی که این گزینه ها را برای سهمی که در پرتفو دارید فعال کنید، در زمانی که قیمت سهم شما به حد مشخصی از سود یا زیان برسد، سامانه اقدام به ارسال یک سفارش “در قیمت بازار” به میزان حجم دارایی شما می‌کند. توجه داشته باشید که اگر تابلو یک نماد صف فروش باشد و سمت خرید تابلو خالی باشد، امکان ارسال سفارش وجود ندارد. به عبارت دیگر، اگر قیمت خریدار فاصله زیادی با آخرین قیمت معامله داشته باشد، سفارش شما در قیمتی‌پایین تر از آخرین معامله ارسال می‌شود. گزینه Trailing Stop یا توقف ضرر متحرک نیز فقط در حالتی فعال خواهد شد که سامانه مفیدتریدر شما باز باشد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص Stop Loss و Take Profit در مفید تریدر، این مطلب را بخوانید.

در نهایت توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز اشتباه و خسارت احتمالی در استفاده از مفید تریدر، ضمن مطالعه مطالب سایت Learning.emofid.com، حتما راهنمای متاتریدر۵ را نیز مطالعه کنید. برای مشاهده راهنمای این سامانه، کافی است پس از ورود به مفید تریدر نسخه ویندوز، کلید F1 را فشار دهید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments