ارسال سفارش و انجام معامله در مفید تریدر

فعالیت‌های معاملاتی در مفید تریدر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۲۱ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 19997
سطح نیمه حرفه ای

از ابتدای سال میلادی۲۰۲۴ ارائه سرویس مفید تریدر متوقف شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر کلیک کنید.

علاوه بر اینکه ابزارهای متعددی برای تحلیل تکنیکال نمودارها در نرم افزار مفید تریدر قرار گرفته است، امکان ارسال انواع سفارش شرطی نیز وجود دارد. در سفارش شرطی مفید تریدر می‌توانید شرایط مورد نظر خود را مشخص کرده تا هر زمانی که شروط برقرار شد، سامانه به صورت خودکار درخواست معامله شما را به هسته معاملات ارسال کند. در این مطلب با چگونگی ارسال و ویرایش سفارش در مفید تریدر آشنا می‌شویم.

آشنایی با انواع سفارش در مفید تریدر

سفارش به قیمت بازار (Exchange Execution) همانطور که از اسمش پیداست، سفارشی با قیمت بهترین سفارش طرف مقابل در آن لحظه (قیمت سر صف) است که به هسته معاملات ارسال می‌شود. در واقع در این نوع سفارش، قیمت سفارش با توجه به قیمت سر صف مشخص شده و نمایش داده می‌شود. در این نوع سفارش، کاربر بدون اینکه قیمتی تعیین کند، حجم مورد نظر را مشخص کرده و سفارش را ارسال می‌کند.

اما سفارش شرطی (Pending Order) مربوط به زمانی است که کاربر قصد دارد خرید یا فروش خود را در قیمتی متفاوت با قیمت فعلی بازار انجام دهد. در این نوع سفارش، معامله‌گر قیمت و سایر شرایط مورد نظر خود برای انجام معامله را در مفید تریدر تعیین می‌کند. به محض برقراری آن‌ها و رسیدن قیمت بازار به قیمت تعیین شده توسط کاربر، سفارش کاربر با شرایط از پیش تعیین شده انجام می‌شود.

نحوه ارسال سفارش خرید و فروش در مفید‌ تریدر

در سامانه معاملاتی مفید‌ تریدر سه روش برای ثبت سفارش خرید و فروش وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

روش اول؛ ارسال سفارش از طریق پنجره مدیریت سفارش

در این روش برای قرار دادن سفارش کافی است تا مراحل زیر را طی کنید:

۱. در مرحله اول، لازم است تا یکی از دستورالعمل‌های زیر را انجام دهید:

  • در پنجره دیده‌بان بازار (Market Watch)، روی نماد مورد نظر خود کلیک راست کرده و گزینه سفارش جدید (New Order) را انتخاب کنید.
فعالیت معاملاتی در متا تریدر: روش‌های ایجاد یک سفارش
  • کلید F9 را فشار دهید. در این حالت پنجره ارسال سفارش برای نمادی که نمودار آن در حال نمایش است، گشوده می‌شود.
  • با کلیک راست بر روی نمودار وارد زیر‌منوی معامله (Trade) شوید و گزینه سفارش جدید (New Order) را انتخاب کنید.
  • گزینه سفارش جدیـد (New Order) را در منوی ابزار‌ها (Tools) و یا در نوار ابزار استاندارد (Standard) انتخاب کنید.

۲. در بخش Symbol نماد مورد نظرتان انتخاب کنید.

۳. در بخش Type پنجره ارسال سفارش، دو گزینه Exchange Execution و Pending Order وجود دارد. با انتخاب گزینه Exchange Execution و تعیین حجم مورد نظرتان، مفید تریدر به بهترین قیمت قابل معامله برای شما خرید یا فروش را انجام خواهد داد. توجه داشته باشید که در این حالت خودتان نمی‌توانید قیمت سفارش را مشخص کنید. اگر گزینه Pending Order را انتخاب کنید، می‌توانید سفارش شرطی ارسال نمایید. سفارش شرطی زمانی کاربرد دارد که معامله‌گر قصد انجام خرید یا فروش در قیمتی متفاوت از قیمت فعلی بازار را داشته باشد.

معامله در مفید تریدر
معامله در مفید تریدر از نوع pending order

برای آشنایی کامل با انواع سفارش‌ها و بخش‌های «صفحه ارسال سفارش» مفید تریدر، مقاله انواع سفارش ها در مفید تریدر را بخوانید.

روش دوم؛ ارسال سفارش از دیده بان بازار در مفید تریدر

یکی از امکانات خوب سامانه معاملاتی مفید ‌تریدر امکان انجام سریع معامله از طریق بخش دیده‌بان بازار است. برای انجام معامله از این طریق کافی است تا در بخش دیده‌بان مفیدتریدر، روی سربرگ Trading کلیک کنید تا محتوای آن نشان داده شود. بخش دیده‌بان معمولا در سمت چپ نرم‌افزار قرار دارد. در صورتی که این بخش را مشاهده نمی‌کنید، از تب View گزینه Market Watch را در حالت فعال قرار دهید.

بخش دیده‌بان بازار در مفید‌تریدر

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این قسمت آن است که بر اساس آخرین تغییر قیمت سهم، محیط اجرای عملیات خرید یا فروش رنگ های مختلفی به شرح زیر خواهد داشت:

  • آبی: اگر قیمت فعلی از قیمت قبلی بالاتر باشد.
  • قرمز: اگر قیمت فعلی از قیمت قبلی کمتر باشد.
  • خاکستری: اگر قیمت برای ۱۵ ثانیه اخیر تغییری نداشته باشد.

نکته‌ای مهم درباره معامله از طریق بخش دیده‌بان بازار

توجه داشته باشید که به محض کلیک بر روی دکمه خرید یا فروش، سفارش شما از نوع Exchange Execution به سامانه معاملات ارسـال می‌شـود. بنابراین از این روش نمی‌توان برای ارسال سفارش شرطی (Pending Order) استفاده کرد.

روش سوم؛ ارسال سفارش از طریق نمودار سهام

برای این کار نشانگر ماوس را روی قیمت دلخواه خرید یا فروش قرار دهید. سپس راست کلیک کرده تا گزینه‌های پیشنهادی مطلوب را در زیر منوی معامله (Trade) مشاهده کنید. بعد از کلیک روی گزینه خرید یا فروش، پنجره ارسال سفارش (Order Placing) باز می‌شـود.  حال می‌توان به طور دقیق پارامترهای سفارش را تعیین کرد.

قرار دادن سفارش‌ شرطی‌ از طریق نمودار سهام

نحوه مدیریت سفارش های شرطی در مفید‌ تریدر

۱. ویرایش سفارش شرطی در مفید تریدر

گاهی اوقات در بازار، شرایطی رخ می‌دهد که ناگزیر هستیم تا یک سفارش شرطی را تغییر دهیم. این عمل می‌تواند تغییر قیمت وارد‌ شده برای سفارش (Price)، تغییر «برداشت سود» و «توقف ضرر» (Take Profit و Stop Loss) یا تغییر تاریخ انقضا (Expiration) سفارش باشد. برای ویرایش سفارش شرطی می‌توانید به طور مستقیم از طریق پنجره مدیریت سفارش و یا از طریق نمودار سهم اقدام کنید.

روش اول؛ ویرایش سفارش از طریق پنجره مدیریت سفارش

برای ویرایش یک سفارش شرطی، باید در سربرگ Trade که در پایین صفحه قرار دارد، بر روی سفارش مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه «Modify or Delete» را انتخاب کنید. با این کار پنجره زیر نمایش داده می‌شود:

(در صورتی که این سربرگ را مشاهده نمی‌کنید، از تب View، گزینه Toolbox را در حالت فعال قرار دهید)

ویرایش سفارش از طریق پنجره مدیریت سفارش

توجه داشته باشید که در یک سفارش شرطی تقریبا تمامی فیلد‌ها به‌جز فیلد‌های حجم و توضیحات (comments) می‌تواند در زمان ویرایش تغییر کنند. برای این کار کافی است تا بعد از تنظیم تمامی پارامتر‌ها، کلید ویرایش (Modify) را انتخاب کنید. همچنین خوب است که بدانید در صورتی که پارامترهای جدید به صورت نادرست وارد شده باشد، کلید ویرایش (Modify) غیر‌فعال باقی می‌ماند.

نکته: نمودار عرضه و تقاضا می‌تواند در هر پنجره ارسال سفارش نمایش داده شود. برای مشاهده یا عدم مشاهده آن کافی است روی نقطه‌ای خالی در پنجره ارسال سفارش، دوبار کلیک کنید.

– روش دوم؛ ویرایش سفارش از روی نمودار

برای انجام این کار باید امکان «نمایش سطوح معامله» (Show Trade Levels) فعال باشد. برای بررسی این مورد، از سربرگ view گزینه Options را انتخاب کنید. در پنجره نمایان شده وارد سربرگ Charts شده و تیک گزینه «Show Trade Levels» را بزنید.

برای سفارش های شرطی این امکان وجود دارد تا سطح برداشت سود و توقف ضرر (Take Profit و Stop Loss) را جداگانه ویرایش کنید. همچنین این امکان وجود دارد که قیمت را به همراه سطوح توقفی آن ویرایش کرد. بـرای ویرایش این سطوح کافی اسـت تا مطابق شکل زیر خطوط نمایش داده شده را با ماوس انتخاب کنید، آن را نگه دارید و به قیمت مورد نظر انتقال دهید.

مدیریت سفارش‌ شرطی‌ از روی نمودار

همچنین برای ویرایش کل سفارش به همراه سطح توقف آن کافی است تا خط قیمت را انتخاب و جا‌به‌جا کنید. بعد از انجام این کار، پنجره ویرایش موقعیت (Position modifying) نمایش داده می‌شود. چنانچه با اعداد آن موافق بودید، آن را تایید کنید.

پنجره معامله در مفید تریدر

۲. حذف سفارش شرطی‌

برای حذف یک سفارش شرطی مفید تریدر کافی است تا در پنجـره ویرایش سفارش، گزینه «حذف» (Delete) را انتخاب کنید. همچنین خوب است که بدانید سفارش های شرطی به طور خودکار پس از رسیدن به تاریخ انقضا (Expiration) حذف می‌شـوند و پس از حذف در سربرگ تاریخچه (History) به عنوان سفارش لغو‌شده (Canceled) نمایش داده می‌شوند.

روش راه اندازی سامانه مفید تریدر

برای راه‌اندازی مفید تریدر، بایستی ابتدا وارد حساب کاربری خود در my.emofid.com شده و حساب تحلیلگری یا حساب معامله گری ایجاد کنید. سپس نرم افزار مفید تریدر را در کامپیوتر یا موبایل نصب کرده و اطلاعات حساب خود را در آن وارد کنید. شما می‌توانید با مطالعه مقالات حساب تحلیل گری مفید تریدر و حساب معامله گری مفید تریدر، به طور کامل با روش ایجاد این دو حساب آشنا شوید.

سوالات متداول

هنگام معامله از بخش دیده‌بان مفید تریدر توجه به چه نکته‌ای ضروری است؟

در این نوع معامله، سفارش شما از نوع Exchange Execution به سامانه معاملات ارسـال می‌شـود. بنابراین از این روش نمی‌توان برای ارسال سفارش شرطی (Pending Order) استفاده کرد.

چگونه می‌توان یک سفارش شرطی را حذف کرد؟

برای حذف یک سفارش شرطی مفید تریدر کافی است تا در پنجـره ویرایش سفارش، گزینه «حذف» (Delete) را انتخاب کنید.

آیا از طریق نمودار سهم نیز می‌توان سفارش ارسال کرد؟

بله. برای این کار نشانگر ماوس را روی قیمت دلخواه خرید یا فروش قرار دهید. سپس راست کلیک کرده تا گزینه‌های پیشنهادی مطلوب را در زیر منوی معامله (Trade) مشاهده کنید. بعد از کلیک روی گزینه خرید یا فروش، پنجره ارسال سفارش (Order Placing) باز می‌شـود.

آیا امکان ویرایش سطح برداشت سود (Take Profit) و توقف ضرر (Stop Loss) برای سفارش‌های شرطی وجود دارد؟

بله. برای سفارش های شرطی این امکان وجود دارد تا سطح برداشت سود و توقف ضرر را جداگانه ویرایش کنید. همچنین این امکان وجود دارد که قیمت را به همراه سطوح توقفی آن ویرایش کرد.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
16 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نمین

سلام ممنون بابت این اطلاعات! یه سوال!
آیا منی که حساب بازار آتی کالا دارم هم با این نرم افزار میتونم سفارش لانگ و شورت بزارم؟

کارگزاری مفید

با سلام
در سامانه «مفیدتریدر» امکان ثبت سفارشات آتی وجود ندارد. معاملات آتی تنها از طریق سامانه مربوطه انجام می‌پذیرد.
همچنین جهت دریافت اطلاعات در خصوص معاملات آتی می‌توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۷۲۲۵ با پشتیبانی آن در ارتباط باشید.
آپدیت: سامانه مفید تریدر از سال جدید میلادی (۲۰۲۴) متوقف شده است.
برای انجام تحلیل می‌توانید از ابزارهای تحلیل تکنیکال در سامانه‌های معاملاتی ایزی‌تریدر، ایزی‌تریدر اربیس، مفید آنلاین و سامانه تحلیلی کارگزاری مفید «بورس ویو» استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله «از ابتدای سال ۲۰۲۴ ارائه سرویس مفید تریدر متوقف خواهد شد» را مطالعه کنید.

ali

سلام چطور میتوان اندیکاتورهایی بجز اندیکاتورهای پیشفرض به مفید تریدر افزود؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت نصب اندیکاتور بر روی مفید تریدر ابتدا بر روی فایل با فرمت (ex5 یا mt5) کلیک راست کرده و سپس نرم افزار مفید تریدر را باز کرده و از منوی (file) گزینه (Open Data Folder) را انتخاب نمایید و در صفحه باز شده، پوشه (MQL5) و پوشه (Indicators) را انتخاب نمایید، سپس مفید تریدر را بسته و مجددا باز نمایید. اندیکاتور مورد نظر شما به لیست اندیکاتور های متاتریدر پنج اضافه خواهد شد.
آپدیت: سامانه مفید تریدر از سال جدید میلادی (۲۰۲۴) متوقف شده است.
برای انجام تحلیل می‌توانید از ابزارهای تحلیل تکنیکال در سامانه‌های معاملاتی ایزی‌تریدر، ایزی‌تریدر اربیس، مفید آنلاین و سامانه تحلیلی کارگزاری مفید «بورس ویو» استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله «از ابتدای سال ۲۰۲۴ ارائه سرویس مفید تریدر متوقف خواهد شد» را مطالعه کنید.

طباطبایی

تشکر

کارگزاری مفید

با سلام.
از همراهی شما متشکریم.

امیر

ایا امکان معاملات جفت ارز یا طلا (XAUUSD) هم وجود دارد یا صرفا محدود به بورس ایران می باشد

کارگزاری مفید

با سلام
امکان مشاهده معاملات وجود دارد ولی تنها می‌توانید در رابطه با بورس ایران فعالیت داشته باشید.

جواد

سلام و وقت بخير
امكان ارسال سفارش فروش از طريق مفيد تريدر من موجود نيست و فقط مي تونم سفارش خريد بزارم . لطفا راهنمايي كنيد
ممنون

کارگزاری مفید

با سلام.
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📩email: 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

جابر

بازار دو طرفه هستش تو این نرم افزار یا فقط میشه اردر BUY گذاشت ؟

کارگزاری مفید

با سلام.
در مفید تریدر هر دو طرف سفارش یعنی سفارش خرید و فروش قابل انجام است.
آپدیت: سامانه مفید تریدر از سال جدید میلادی (۲۰۲۴) متوقف شده است.
برای انجام تحلیل می‌توانید از ابزارهای تحلیل تکنیکال در سامانه‌های معاملاتی ایزی‌تریدر، ایزی‌تریدر اربیس، مفید آنلاین و سامانه تحلیلی کارگزاری مفید «بورس ویو» استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله «از ابتدای سال ۲۰۲۴ ارائه سرویس مفید تریدر متوقف خواهد شد» را مطالعه کنید.

حسین غلامی

سلام وقت بخیر
متاتریدر درگوشی من چند روزه غیرفعال شده و اجازه ورود نمیده اگر ممکنه راهنمایی فرمایید

کارگزاری مفید

با سلام.
از روز چهارشنبه مورخ ۱۲ بهمن، نسخه موبایل مفیدتریدر (متاتریدر) در دسترس نخواهد بود و برای انجام تحلیل می‌توانید از نسخه موبایل بورس‌ویو استفاده کنید.
لازم به ذکر است استفاده از نسخه دسکتاپ مفید تریدر طبق روال گذشته امکان‌پذیر است.
آپدیت: سامانه مفید تریدر از سال جدید میلادی (۲۰۲۴) متوقف شده است.
برای انجام تحلیل می‌توانید از ابزارهای تحلیل تکنیکال در سامانه‌های معاملاتی ایزی‌تریدر، ایزی‌تریدر اربیس، مفید آنلاین و سامانه تحلیلی کارگزاری مفید «بورس ویو» استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله «از ابتدای سال ۲۰۲۴ ارائه سرویس مفید تریدر متوقف خواهد شد» را مطالعه کنید.

مرتضی

سلام.وقت بخیر.آیا مفیدتریدر به فارکس متصل میشود؟

کارگزاری مفید

باسلام
خیر مفید تریدر امکان اتصال به بازار فارکس را ندارد.
آپدیت: سامانه مفید تریدر از سال جدید میلادی (۲۰۲۴) متوقف شده است.
برای انجام تحلیل می‌توانید از ابزارهای تحلیل تکنیکال در سامانه‌های معاملاتی ایزی‌تریدر، ایزی‌تریدر اربیس، مفید آنلاین و سامانه تحلیلی کارگزاری مفید «بورس ویو» استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله «از ابتدای سال ۲۰۲۴ ارائه سرویس مفید تریدر متوقف خواهد شد» را مطالعه کنید.