فعالیت‌های معاملاتی در مفید تریدر
زمان مطالعه 6 دقیقه
انتشار ۲۱ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید 2519
سطح نیمه حرفه ای

هر آنچه باید برای انجام معامله در مفید تریدر بدانید

در سامانه معاملاتی مفید تریدر یا متا تریدر، فعالیت معاملاتی به شکل‌گیری، ارسال سفارش‌ها و مدیریت موقعیت‌ها، بستن و ویرایش آن‌ها اطلاق می‌شود. در ادامه به بررسی چگونگی انجام معامله در این مفید تریدر پرداخته می‌شود.

باز کردن و بستن موقعیت‌ها در مفید تریدر

باز کردن یک موقعیت در مفید تریدر (Position) به معنای خرید و فروش مقدار مشخصی از سهام یا سایر اوراق بهادار است. خرید و فروش اوراق بهادار نیز توسط سفارش‌های در قیمت بازار (Market Order) یا سفارش‌های شرطی (Pending order) انجام می‌شود.

پس از آن، برای کسب سود لازم است تا موقعیت را ببندید. برای بستن موقعیت در مفید تریدر، یک معامله دیگر باید انجام شود. به عنوان مثال اگر معامله اول شما خرید بوده است، برای بستن موقعیت، باید به همان میزان فروش انجام دهید.

تفاوت سفارش شرطی با سفارش به قیمت بازار در مفید تریدر

سفارش به قیمت بازار همانطور که از اسمش پیداست، سفارشی با قیمت بهترین سفارش طرف مقابل در آن لحظه (قیمت سر صف) است که به هسته معاملات ارسال می‌شود. در واقع در این نوع سفارش، قیمت سفارش با توجه به قیمت سر صف مشخص شده و نمایش داده می‌شود. در این نوع سفارش، کاربر بدون اینکه قیمتی تعیین کند، حجم مورد نظر را مشخص کرده و سفارش را ارسال می‌کند.

اما سفارش شرطی مربوط به زمانی است که کاربر قصد دارد خرید یا فروش خود را در قیمتی متفاوت با قیمت فعلی بازار انجام دهد. در این نوع سفارش، معامله‌گر قیمت و سایر شرایط مورد نظر خود برای انجام معامله را در مفید تریدر تعیین می‌کند. به محض برقراری آن‌ها و رسیدن قیمت بازار به قیمت تعیین شده توسط کاربر، سفارش کاربر با شرایط از پیش تعیین شده انجام می‌شود.

روش‌های ایجاد یک سفارش در مفید تریدر

برای ایجاد یک سفارش در متا تریدر می‌توانید به روش‌های زیر اقدام نمایید:

  • در پنجره دیده‌بان بازار (Market Watch)، نماد مورد نظر را انتخاب کنید. سپس از منوی راست کلیک، گزینه سفارش جدید (New Order) را انتخاب کنید.
فعالیت معاملاتی در متا تریدر: روش‌های ایجاد یک سفارش
  • کلید F9 را از روی صفحه کلید فشار دهید تا ارسال سفارش برای نمادی که نمودار آن فعال است، فراخوانی شود.
  • از نوار ابزار استاندارد (Standard)، گزینه سفارش جدید (New Order) را انتخاب کنید.
فعالیت معاملاتی در مفید تریدر: روش‌های ایجاد یک سفارش

بعد از اجرای یکی از دستورهای فوق، پنجره ارسال سفارش در حالت مورد نظر و روی نماد مورد نظر، فراخوانی می‌شود.

ویرایش قیمت‌ سفارش در مفید تریدر

برای ویرایش قیمت‌ها یا ویرایش سطوح برداشت سود یا توقف ضرر در متا تریدر، می‌توانید از سربرگ معاملات (Trade) روی سفارش مورد نظر راست کلیک کرده و سپس گزینه Modify or Delete را انتخاب کنید.

فعالیت معاملاتی در متا تریدر: ویرایش قیمت‌ سفارش

برای لغو معامله در مفید تریدر، از پنجره باز شده روی گزینه Delete کلیک کنید.

 لغو معامله

یادآوری می‌شود که سفارش‌های انجام شده در سربرگ تاریخچه (History) سامانه متا تریدر قرار می‌گیرند.

نکته: نمودار عرضه و تقاضا می‌تواند در هر پنجره ارسال سفارش قرار داده شود. برای نمایش یا عدم نمایش آن کافی است روی نقطه‌ای خالی در پنجره ارسال سفارش، دبل کلیک کنید.

روش انجام مستقیم

باز کردن یک موقعیت

برای باز کردن موقعیت در این حالت، نماد مورد نظر را از فیلد نماد (Symbol) در پنجره ارسال سفارش متا تریدر انتخاب کنید. سپس در فیلد نوع (Type)، گزینه انجام مستقیم (Exchange Execution) را انتخاب کنید.

فعالیت معاملاتی در مفید تریدر: باز کردن یک موقعیت

در این پنجره، پارامترهای زیر قابل تنظیم است:

Volume: حجم درخواستی برای سفارش

Stop Loss: توقف ضرر

Take Profit: برداشت سود

Fill policy: رویه تکمیل سفارش. منظور از رویه تکمیل سفارش، مشخص نمودن وضعیت حجمی از سفارش است که ممکن است در مرحله اول ارسال سفارش، انجام نشود. اگر این فیلد فعال نباشد، انتخاب از سمت سرور محدود شده است.

Comment: می‌توانید متن اختیاری توضیحات برای سفارش را در این قسمت وارد کنید.

کلیک روی گزینه خرید (Buy) یا فروش (Sell) در این پنجره به منزله ایجاد سفارش و ارسال آن به کارگزار برای معامله است.

بستن یک موقعیت

برای بستن کامل یک موقعیت در مفید تریدر کافی است در سربرگ معامله (Trade) راست کلیک کرده و گزینه بستن موقعیت (Close Position) را انتخاب کنید.

این پنجره مشابه پنجره باز کردن موقعیت است با این تفاوت که دکمه زیر نمایش داده می‌شود:

فعالیت معاملاتی در متا تریدر: بستن یک موقعیت

بعد از کلیک روی این دکمه، موقعیت به طور کلی بسته می‌شود.

ویرایش موقعیت‌ها در مفید تریدر

اصلاح یک موقعیت به معنای ویرایش نقاط برداشت سود (Take Profit) و توقف ضرر (Stop Loss) آن است. چند راه برای انجام این کار وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • اگر در مفید تریدر موقعیت باز برای سهامی وجود داشت و سفارش جدیدی برای همان سهام تنظیم شد، سطوح توقف ضرر و برداشت سود، جایگزین آن سفارش جدید می‌شوند. یعنی سفارش جدید در قالب نقاط توقف ضرر و برداشت سود برای موقعیت باز قبلی دیده می‌شود.
  • سطوح توقف ضرر و برداشت سود می‌توانند با ویرایش یک موقعیت تغییر کنند.
  • سطوح توقف ضرر و برداشت سود می‌تواند در نمودار از طریق کلیک کردن و درگ کردن، ویرایش شود. یعنی کافی است این خطوط روی نمودار را با ماوس جابجا کنید.

ویرایش موقعیت

برای ویرایش یک موقعیت در مفید تریدر کافی است در جعبه ابزار (Toolbox) و در سربرگ معامله (Trade)، راست کلیک کرده و گزینه ویرایش یا حذف (Modify or Delete) را انتخاب کنید. سپس در پنجره نمایش داده شده، به طور مستقیم اعداد برداشت سود یا توقف ضرر را تغییر دهید.

مدیریت سطوح توقفی روی نمودار در مفید تریدر

برای ویرایش این سطوح کافی است خطوط نمایش داده شده را با ماوس انتخاب کنید و هم‌زمان، آن را به قیمت مورد نظر انتقال دهید. به عبارت دیگر، کافی است و کلیک و درگ کنید.

برای انجام این کار باید گزینه نمایش سطوح معامله (Show trade levels) در تنظیمات سفارش (Terminal Options) در مفید تریدر فعال باشد.

بعد از انجام این کار، پنجره ویرایش موقعیت (Position modifying) نمایش داده می‌شود. چنانچه با اعداد آن موافق بودید، آن را تایید کنید.

ویرایش و قرار دادن سطوح توقفی با استفاده از راست کلیک در مفید تریدر

اگر برای نمادی موقعیت بازی در مفید تریدر وجود داشته باشد، سطح توقفی آن از طریق راست کلیک در سربرگ (Trade) قابل تغییر است. 

قیمت پیشنهادی این سفارش در این زیر منو، بر اساس مکان فعلی نشانگر ماوس شما که روی آن راست کلیک کرده‌اید، نشان داده می‌شود. بر اساس موقعیت، دستورات پیشنهادی توقف ضرر و برداشت سود به شما نمایش داده می‌شود.

پس از اجرای دستور، پنجره ویرایش سفارش (Order Placing) باز می‌شود. در آن صفحه نیز می‌توانید قیمت‌ها را به شکل دستی و دقیق تغییر دهید.

سامانه‌های معاملاتی مفید در یک نگاه

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments