ساختار صفحه در مفید تریدر
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۱۹ مهر ۱۴۰۰
تعداد بازدید 655
سطح مبتدی

آشنایی با صفحه اصلی مفید تریدر

مفید تریدر به عنوان یکی از کامل‌ترین و حرفه‌ای ترین نرم‌افزار‌ها در زمینه تحلیل تکنیکال مخاطبان بسیاری دارد. صفحه اصلی مفید تریدر از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. آشنایی با بخش‌های مختلف این صفحه اولین گام برای استفاده اصولی از سامانه مفید تریدر است. در این مطلب با ساختار صفحه در مفید تریدر آشنا خواهیم شد.

صفحه اصلی مفید تریدر

منوهای صفحه اصلی مفید تریدر

نوار منوها در قسمت بالای صفحه اصلی مفید تریدر قرار دارد و شامل زیر منوهای متعددی است. هر یک از منوها کارکرد مخصوص به خود را دارد. مدیریت پروفایل‌ها، تنظیمات نمودار، تغییر زبان نرم‌افزار، مدیریت اندیکاتورهای تکنیکال، تنظیمات عمومی مفید تریدر و… از جمله امکانات این منو‌ها هستند.

برای آشنایی بیشتر با منو‌های مفید تریدر می‌توانید مقاله آنچه از منوهای مفیدتریدر باید بدانید را مطالعه نمایید.

منوها مفید تریدر

نوار ابزارها در مفید تریدر

همان‌گونه از نام این قسمت پیداست، این بخش مجموعه‌ای از ابزار‌هایی است که هر کدام کارکرد خاصی دارند. نوار ابزارها شامل گزینه‌هایی برای مدیریت سامانه مفید تریدر از جمله باز کردن پنجره جدید برای یک نماد، لیست نماد‌ها و… می‌باشد. همچنین مجموعه‌ای از ابزارها برای مدیریت رسم بر روی نمودارهای مختلف در این نوار در دسترس است.

نوار ابزار مفید تریدر

امکان سفارشی‌سازی در قسمت نوار ابزارها وجود دارد. برای این کار کافی است روی نوار ابزار راست کلیک کرده و از منوی باز شده، دستور Customize را انتخاب کنید.

سفارشی سازی در مفید تریدر

در گام بعدی برای افزودن ابزار جدید کافی است آن‌ را از منو سمت چپ به بخش سمت راست منتقل کنید. لازم به ذکر است برای حذف یک ابزار نیز عکس همین روال صادق است. برای بازگشت به حالت پیش‌فرض (حالت استاندارد مفید تریدر ۵) نیز کافی است روی گزینه Reset (تنظیم مجدد) کلیک کنید.

برای آشنایی بیشتر با نوار ابزارهای مفید تریدر می‌توانید مقاله نوار ابزارها در مفید تریدر را مطالعه نمایید.

پنجره نمایش اطلاعات در سامانه مفید تریدر

این پنجره برای نشان دادن اطلاعات قیمتی از جمله قیمت هنگام باز شدن و بسته شدن نماد، بیشترین و کمترین قیمت و… طراحی شـده اسـت. اگر این پنجره به صورت پیشفرض برای شما نشان داده نمی‌شود، هم از طریق منو view  و هم با فشردن دکمه‌های ترکیبی Ctrl+D بر روی کیبورد برای شما به نمایش در خواهد آمد. لازم به ذکر است این پنجره تنها برای نمایش اطلاعات بوده و برای سفارش‌گذاری یا دستور خاصی طراحی نشده است.

ساختار صفحه در مفید تریدر

پنجره راهبر (navigator) 

در ساختار صفحه در مفید تریدر، این پنجره امکان دسترسی سریع به بخش‌های مختلف این سامانه را فراهم می‌کند. حسـاب‌های کاربری، اندیکاتورها، اکسپرت‌ها و اسکریپت‌ها از بخش‌های مربوط این قسمت هستند. 

  • در زیر منو Accounts می‌توان حساب‌های کاربری تحلیل‌گری و معامله‌گری خود را مشاهده نمود. حساب‌ها براساس سروری که روی آن باز شده‌اند گروه‌بندی می‌گردند.
  • زیر منو Indicators دربرگیرنده فهرستی از اندیکاتورهای پیش‌فرض بوده که می‌توان برای تحلیل تکنیکال از آنها استفاده نمود.
  • Expert Advisors شامل فهرست تمامی اکسپرت‌ها است. این بخش تنها فایل‌های اجرایی (با فرمت EX5) را نشان می‌دهد که در پوشه برنامه ام‌کیوال در مسیر (/MQL5/Experts) ذخیره شده‌اند.
  • Scripts شامل فهرست تمامی اسکریپت‌های سفارشی (Custom scripts) است. این بخش تنها فایل‌های اجرایی (با فرمت EX5) را نشان می‌دهد که در پوشه برنامه ام‌کیوال در مسیر(MQL5/Scripts) ذخیره شده‌اند.

برای آشنایی بیشتر با پنجره راهبر می‌توانید مقاله پنجره راهبر، شاهراه استفاده از قابلیت‌های مفید تریدر را مطالعه نمایید.

پنجره راهبر

نمودارها در صفحه اصلی مفید تریدر

در این قسمت از سامانه مفید تریدر نمودار مربوط به یک یا چند نماد مختلف قابل مشاهده است. اطلاعات خاص هر نقطه در نمودار یا اندیکاتور، در این قسمت به طور دقیق قابل مرور است. برای انجام این کار، کافی است نشانگر ماوس را روی نمودار و بر روی نقطه مورد نظر قرار دهید. پس از چند لحظه اطلاعات مربوطه در صفحه کوچکی به نمایش در خواهد آمد. همچنین می‌توان با استفاده از ادوات مختلف رسم در بخش نوار‌ ابزار، خطوط مورد نظر برای تحلیل نماد را روی نمودار رسم کرد. لازم به ذکر است برای جا‌به جایی بین نمودارهایی که باز هستند نیز می‌توانید از نواری که زیر نمودار وجود دارد استفاده نمایید.

بخش نمودارها

کاربرد نوار وضعیت صفحه اصلی مفید تریدر

در این بخش اطلاعاتی از جمله وضعیت اتصال به سرور،‌ زمان تاخیر (Ping) و حجم داده ارسال یا دریافت شده نمایش داده می‌شود. این نوار در پایین‌ترین قسمت سامانه مفید تریدر قرار گرفته است. همینطور اگر نشانگر ماوس را بر روی کندل مورد نظر ببرید اطلاعاتی از قبیل تاریخ و ساعت آن نقطه، قیمت بازگشایی، بیشترین و کمترین قیمت و همچنین قیمت بسته شدن نمایش داده می‌شود.

نوار وضعیت

سوالات متداول

پنجره نمایش اطلاعات در صفحه اصلی مفید تریدر نشان‌ داده نمی شود. برای نمایش آن چه اقدامی باید انجام داد؟

هم از طریق منو view  و هم با فشردن دکمه‌های ترکیبی کنترل+D بر روی کیبورد، در صفحه اصلی مفید تریدر برای شما به نمایش در خواهد آمد.

آیا امکان سفارشی سازی نوار ابزارهای صفحه اصلی مفید تریدر وجود دارد؟

بله امکان سفارشی‌سازی در قسمت نوار ابزارهای صفحه اصلی مفید تریدر وجود دارد. برای این کار کافی است روی نوار ابزار راست کلیک کرده و از منوی باز شده، دستور Customize را انتخاب کنید.

چگونه می‌توان مطمئن بود که سامانه مفید تریدر به سرور متصل است؟

در بخش نوار وضعیت اطلاعاتی از جمله وضعیت اتصال به سرور،‌ زمان تاخیر (Ping) و حجم داده ارسال یا دریافت شده نمایش داده می‌شود.

آیا اندیکاتورهای سفارشی در پنجره راهبر قابل نمایش است؟

بله. اندیکاتور‌هـایی کـه در پوشـه ام‌کیـوال۵ در مسیر (/MQL5 / Indicators) باشند را نشان می‌دهد.

علیرضا گیتی‌نورد کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments