عرضه اولیه چیست؟ آموزش خرید + آخرین عرضه‌

زمان مطالعه: 7 دقیقه
انتشار ۱۳ تیر ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 819362
سطح مبتدی

عرضه شدن سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس یا فرابورس را عرضه اولیه (IPO) می‌گویند. عرضه‌ این سهم‌ها در روزها و ساعت‌هایی از قبل مشخص شده انجام می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند برای خرید در ساعات مشخص شده اقدام به ثبت سفارش کنند.
یکی از دلایل عرضه اولیه شرکت‌ها، جذب سرمایه لازم برای توسعه و گسترش فعالیت‌های شرکت است. با عرضه سهام به عموم، شرکت می‌تواند منابع مالی جدیدی را جذب کند که این منابع برای پروژه‌های جدید، تحقیق و توسعه، افزایش ظرفیت تولید یا تسویه بدهی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین عرضه اولیه می‌تواند اعتبار و شفافیت شرکت را افزایش دهد. به همین علت، شرکت‌های سهامی عام دسترسی به منابع مالی بیشتری نیز دارند.

آنچه در این مطلب مطالعه می‌کنید:

عرضه اولیه سهام شرکت‌ها یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌ گذاران، به ویژه افراد تازه ‌وارد در بورس به شمار می‌رود. سهم‌هایی که در عرضه‌های اولیه به فروش می‌رسند، در بیشتر مواقع سودآور هستند و همین دلیل باعث شده که این عرضه‌ها طرفداران زیادی داشته باشند.

اگر قصد دارید در عرضه‌اولیه سهام یک شرکت مشارکت کنید، باید قبلا کد بورسی خود را از کارگزاری‌های معتبر گرفته باشید و در روزی که عرضه‌اولیه انجام می‌شود، نسبت به خرید «عرضه اولیه» اقدام کنید.

نحوه ثبت سفارش آفلاین در ایزی تریدر

برای ثبت سفارش آفلاین نیاز است تا ابتدا وارد سامانه ایزی تریدر شده و در قسمت دیده‌بان گزینه عرضه اولیه را انتخاب کنید.

در قدم بعدی اطلاعات مربوط به نماد در حال عرضه به نمایش درآمده و مواردی از قبیل زمان عرضه، دامنه قیمت، سقف تعداد سهمیه هر کد معاملاتی و حداکثر نقدینگی مورد نیاز درج خواهد شد. با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید گزینه «ثبت درخواست خرید» را انتخاب کنید.

سپس، پنجره ارسال سفارش آفلاین به نمایش درخواهد آمد. این پنجره حاوی اطلاعات مربوط به عرضه اولیه بوده و به دو طریق امکان ثبت سفارش را فراهم می‌کند. روش اول انتخاب گزینه «درخواست خرید در سقف قیمت و با تعداد حداکثر سهمیه» و روش دوم مشخص کردن حجم و قیمت مدنظر به صورت دستی، با کلیک بر روی گزینه‌ای تحت عنوان «انتخاب تعداد و قیمت دلخواه» است. در این پنجره با انتخاب گزینه ارسال، سفارش برای شما ثبت و در روز عرضه ارسال خواهد شد.

به این نکته توجه کنید که سفارش در زمان اعلام شده از سوی ناظر ارسال می‌شود و نیاز است تا پیش از زمان عرضه، از کافی بودن قدرت خرید خود اطمینان حاصل کنید. در صورت ناکافی بودن وجه موجود در قدرت خرید، سفارش متناسب با مانده موجود در آن زمان ارسال خواهد شد. یعنی تعداد سهمی که برای شما خریداری می‌شود، متناسب با مبلغ موجود در قدرت خرید شما خواهد بود.

در انتها نیز با بازگشت به صفحه عرضه اولیه مشاهده خواهید کرد که اطلاعات مندرج در ستون وضعیت برای شما تغییر کرده است و عبارت «درخواست ارسال خرید ثبت شد، در انتظار ارسال» به معنی اتمام فرآیند ثبت سفارش آفلاین است.

با انجام موفقیت‌آمیز این مراحل در سامانه ایزی تریدر، حتی در صورتی که شرایط استفاده از سامانه معاملاتی خود را در روز عرضه نداشته باشید، سفارش برای شما ثبت شده و امکان شرکت در عرضه‌های اولیه را خواهید داشت.

از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به ایزی تریدر وارد شوید.

برای مطالعه بیشتر در این باره مطلب «ثبت سفارش آفلاین در عرضه‌های اولیه» را بخوانید.

عرضه اولیه سهام شرکت نور ایستا پلاستیک

مطابق با اطلاعیه شرکت فرابورس ایران، روز دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳، مجموعا ۵۰ میلیون سهم، معادل ۵ درصد از سهام شرکت نور ایستا پلاستیک با نماد «خنور» عرضه می‌شود.

این عرضه اولیه به روش ترکیبی و طی دو مرحله انجام می‌شود.

 در مرحله اول، ۲۰ میلیون سهم به سرمایه‌گذاران واجد شرایط (صندوق‌های سرمایه‌گذاری) عرضه شده و کشف قیمت انجام می‌شود. 

 در مرحله دوم، ۳۰ میلیون سهم به قیمت ثابت کشف شده در مرحله اول، به عموم سرمایه‌گذاران عرضه می‌شود.

قیمت عرضه به عموم سرمایه‌گذاران و زمان ثبت سفارش توسط ناظر بازار در روز عرضه اعلام می‌شود.

نمادخنور
تاریخ عرضه اولیهدوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳
قیمت ارزش‌گذاری۱۹,۰۱۵۲ ریال
قیمت عرضهقیمت کشف شده در مرحله اول
حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی۷۵ سهم
زمان ثبت سفارشطبق اعلام پیام ناظر بازار در روز عرضه

نقدینگی احتمالی مورد نیاز (با فرض اینکه قیمت کشف‌شده معادل قیمت ارزش‌گذاری‌شده باشد) مبلغ ۱,۴۲۶,۱۲۵ ریال است.

شرکت در عرضه اولیه، یک فرصت مناسب برای افراد تازه‌کار

افرادی که در این عرضه‌ها شرکت می‌کنند صرفا فقط افراد حرفه‌ای نیستند. اگر از دانش‌های تحلیلی در بازارهای مالی برخوردار نیستید می‌توانید برای شروع فعالیت خود در بورس از این عرضه‌ها استفاده کنید. در کنار خرید عرضه‌های اولیه نیز می‌توانید آموزش‌های لازمه را فرا بگیرید و با گام‌های مطمن به بورس وارد شوید. چرا که آموزش بورس اولین قدم ورود اصولی به بازار سرمایه است. 

آیا عرضه اولیه‌ سودآور است؟

معمولا با توجه به قیمت‌گذاری هر سهم برای عرضه اولیه، دامنه قیمتی مجاز برای ارسال سفارش خرید عرضه‌ اولیه‌ به‌گونه‌ای تعیین می‌شود که برای خریداران عموما یک سود حداقلی ایجاد کند. به همین خاطر، معمولا عرضه‌های اولیه با استقبال فعالان بازار سرمایه روبرو می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود سهام تخصیص یافته به هر کد معاملاتی کمتر از حداکثر سهام قابل تخصیص شود.

آگاهی از اخبار عرضه‌ اولیه

آگهی هر عرضه اولیه حداقل ۴۸ ساعت قبل از عرضه منتشر می‌شود. بسته به اینکه عرضه اولیه در بورس یا فرابورس انجام می‌شود، آگهی آن از طریق سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران به نشانی tse.ir یا سایت رسمی فرابورس ایران به نشانی ifb.ir منتشر می‌شود. علاوه بر این، کارگزاری مفید با هدف ارائه هرچه بهتر خدمات، از طریق صفحات رسمی خود در فضای مجازی مانند کانال تلگرام کارگزاری مفید یا صفحه اینستاگرام کارگزاری مفید، عرضه اولیه‌های پیش رو را اطلاع‌رسانی می‌کند.

در آگهی عرضه اولیه به چه مواردی اشاره می‌شود؟

در آگهی رسمی عرضه‌اولیه، مواردی مانند نام سهم قابل عرضه، تاریخ روز عرضه اولیه، تعداد سهام قابل عرضه، مدیر عرضه، متعهد عرضه، درصد میزان سقف تعهد خرید، حداکثر تعداد سهم قابل خرید توسط هر خریدار حقیقی و حقوقی، دامنه قیمتی مجاز برای ثبت سفارش و زمان ثبت سفارش اطلاع رسانی می‌شود. البته معمولا زمان دقیق ثبت سفارش و موارد ضروری، در روز عرضه‌ اولیه‌ و از طریق پیام‌های ناظر بازار اعلام می‌شود.

خرید عرضه‌ اولیه به صورت آنلاین

در حال حاضر امکان ثبت سفارش آفلاین عرضه اولیه طبق توضیحات فوق در ایزی تریدر فراهم گردیده است. همچنین، کارگزاری مفید با اضافه کردن ویژگی جدیدی به ایزی‌تریدر، خرید آسان عرضه‌ اولیه را بدون جستجوی نماد و وارد کردن اطلاعات آن فراهم کرده است. 

برای خرید عرضه اولیه مطابق مراحل زیر و تنها با ۳ کلیک پس از ورود به ایزی‌تریدر در زمان عرضه اولیه اقدام کنید:

خرید عرضه اولیه با سه کلیک مرحله اول
خرید عرضه اولیه با سه کلیک مرحله دوم
خرید عرضه اولیه با سه کلیک مرحله سوم

چند نکته مهم در مورد عرضه اولیه

۱)  سفارش خرید خودکار عرضه‌ اولیه برای هیچ یک از کاربران ارسال نخواهد شد و صرفا امکان ثبت سفارش آفلاین وجود دارد.

۲) توصیه می‌شود متناسب با ارزش شرکت‌‌ها و افق سرمایه‌گذاری خود اقدام به ثبت سفارش کنید.

۳) برای اطلاع از آخرین عرضه اولیه‌ها و جزئیات آن‌ها کافی است از طریق دکمه‌های زیر، کارگزاری مفید را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

لیست عرضه‌ اولیه‌های قبلی در سال ۱۴۰۱

از ابتدای سال ۱۴۰۱ شرکت‌هایی برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شده‌اند که شامل نمادهای درازی، گلدیرا، فرود، تپسی، کایزد، فغدیر، سآبیک، ددانا، فروسیل، حگهر و اسیاتک می‌شوند. در جدول زیر جزییات بیشتر آن‌ها شامل تاریخ عرضه، قیمت عرضه و خریداران آن درج شده است.

عرضه اولیه سال ۱۴۰۱

سوالات متداول

۱. آیا امکان خرید عرضه اولیه به صورت خودکار وجود دارد؟

خیر. در حال حاضر عرضه اولیه تنها از طریق ثبت ارسال سفارش سهام‌دار امکان‌پذیر است.

۲. روش ثبت سفارش آفلاین عرضه اولیه‌ها در سامانه ایزی تریدر به چه صورت است؟

ابتدا نیاز است وارد بخش «دیده‌بان» در سامانه ایزی تریدر شده و گزینه «عرضه اولیه» را انتخاب کنید. روش اول انتخاب گزینه «درخواست خرید در سقف قیمت و با تعداد حداکثر سهمیه» و روش دوم مشخص کردن حجم و قیمت مدنظر به صورت دستی است. سپس با انتخاب گزینه ارسال، سفارش برای شما ثبت و در روز عرضه ارسال خواهد شد.

۳. آیا عرضه اولیه‌‌ها برای سهام‌داران سودآور هستند؟

با توجه به قیمت‌گذاری هر سهم برای عرضه اولیه، دامنه قیمتی مجاز برای خرید عرضه‌ اولیه‌‌ها به‌گونه‌ای تعیین می‌شود که معمولا برای خریداران یک سود حداقلی ایجاد کند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
172 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
rezahosseinzade

عالی

کارگزاری مفید

سلام
از لطف شما کمال تشکر را داریم.

منصور نصیرپور

درودبرشما تجربه ای در خرید مستقیم ندارم. تست میکنم منتها پرداخت از محل موجودی مفید امکان پذیر است یا مستقیم خواهد بود؟

کارگزاری مفید

سلام
جهت ارسال سفارش خرید عرضه‌اولیه، مبلغ مورد نیاز از قدرت خرید شما در سامانه‌های معاملاتی کازگزاری مفید کسر می‌شود. لذا می‌بایست، موجودی سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید را از طریق واریز آنی یا ثبت فیش به میزان مورد نیاز افزایش دهید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «واریز وجه در مفیدآنلاین‌» و «واریز وجه در ایزی‌تریدر» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
مرتضی

توضیحات کامل و جالبی بود.
ممنون

کارگزاری مفید

سلام
هدف ما کسب رضایت شماست.

مصطفی

آیا کارگزاری مفید خرید اعتباری هم دارد؟

کارگزاری مفید

سلام.
خرید اعتباری عرضه اولیه انجام نمی‌شود و برای خرید می‌بایست قدرت خرید خود را افزایش دهید و با داشتن موجودی، درخواست خرید خود را ثبت نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
محمد

سلام یعنی بعد از این تاریخ کارگزاری مفید برای مشتریان عرضه اولیه خریداری نخواهد کرد؟

کارگزاری مفید

سلام
با توجه به تغییرات دستورالعمل عرضه‌اولیه، ارسال سفارش عرضه‌اولیه به‌صورت خودکار مقدور نمی‌باشد. چنانچه قصد شرکت در عرضه‌اولیه‌ را دارید، جهت ثبت سفارش می‌توانید در ساعت اعلام شده توسط ناظر بازار، از قسمت «دیده‌بان» سامانه «ایزی‌تریدر» گزینه «عرضه‌اولیه» را انتخاب و اقدام به ثبت سفارش به‌صورت سریع نمایید. در صورت عدم مشاهده قسمت مذکور در زمان عرضه‌اولیه، از قسمت «پروفایل» گرینه «راه‌اندازی دوباره» را انتخاب نمایید. در صورتی‌که قصد استفاده از سامانه «مفیدآنلاین‌» را دارید،می‌بایست اقدام به ثبت سفارش خرید در تعداد و قیمت دلخواه نمایید. توجه داشته باشید که تاریخ انقضای سفارش شما نیز می‌بایست درحالت پیش‌فرض سامانه‌های معاملاتی یعنی معتبر تا پایان روز باشد. همچنین امکان ثبت سفارش آفلاین از طریق سامانه ایزی‌تریدر اربیس وجود دارد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «ثبت سفارش آفلاین در عرضه‌های اولیه» را مطالعه نمایید.

فولاد

سلام .چنانچه سهامی با قیمت مثلا ۷۳۵ و ۷۵۰ عرضه گردد شخص حتماً باید از این دو قیمت ثبت سفارش کند. یا مثلا می تواند سفارش خود را با ۷۴۰ ثبت کند؟؟؟ یا اگر قیمت کف را در نظر بگیر اگر سفارشهای بیشتری با قیمت بالاتری ثبت شود. شفارش او به خاطر اینکه کف قیمت است لغو می شود؟؟؟؟؟

کارگزاری مفید

سلام
جهت ارسال سفارش می‌بایست قیمت را در «بازه مجاز» وارد نمایید. توجه فرمایید که بازه مجاز کمترین و بیش‌ترین قیمتی است که امکان معامله برای نماد در آن روز معاملاتی وجود دارد و امکان ارسال سفارش در هر قیمتی که در «بازه مجاز» باشد امکان‌پذیر است. همچنین در صورتی که قیمت تعیین‌شده برای عرضه‌اولیه دارای بازه قیمتی باشد، خرید آن به روش تخصیص بوک بیلدینگ انجام می‌پذیرد. در روش تخصیص عرضه‌اولیه (book building)، اولویت تخصیص سهام با سفارشاتی است که در سقف بازه قیمتی ثبت شده‌اند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «عرضه‌اولیه به روش Book Building» را مطالعه نمایید.

بهروز مرادی

از لطف و اطلاع رسانی شما کارگزاری محترم کمال تشکر را دارم

کارگزاری مفید

سلام
از همراهی با شما مفتخریم و از لطف شما کمال تشکر را داریم.

م آبیار

سلام.از اطلاع رسانی کارگزاری ممنونم

کارگزاری مفید

سلام
همراهی و رضایت شما مایه افتخار ماست. با تشکر از نظر ارزشمندتان

غلام عباس ادبی

باسلام و ارزوی قبولی طاعات و عبادات همه شما عزیزان .از توضیحات کامل و راهنماییهای بسیار عالی شما کمال تشکر و قدر دانی را دارم .با ارزوی توفیق روز افزون بدایتان
خداوند یار و نگهدارتان.

کارگزاری مفید

سلام
از همراهی و بازخورد ارزشمند شما سپاسگزاریم.

قدرت

سلام چه ساعتی باید اقدام کنیم

کارگزاری مفید

سلام
ساعت برگزاری عرضه‌اولیه توسط ناظر بازار تعیین خواهد شد. لازم به ذکر است، این مورد از طریق پیام ناظر اطلاع‌رسانی خواهد شد. لذا می‌بایست جهت بررسی این مورد، پیام ناظر نماد مربوطه را بررسی نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «ثبت سفارش آفلاین در عرضه‌های اولیه» را مطالعه نمایید.