عرضه اولیه چیست؟ آموزش خرید و آخرین عرضه‌ها

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۱ دی ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 795778
سطح مبتدی

عرضه شدن سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس یا فرابورس را عرضه اولیه (IPO) می‌گویند. عرضه‌ این سهام‌ها در روزها و ساعت‌هایی از قبل مشخص شده انجام می‌شود که سرمایه‌گذاران می‌توانند برای خرید آن‌ها در ساعات مشخص شده اقدام به ثبت سفارش کنند.

عرضه اولیه سهام شرکت‌ها یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌ گذاران، به ویژه افراد تازه ‌وارد در بورس به شمار می‌رود. سهم‌هایی که در عرضه‌های اولیه به فروش می‌رسند، در بیشتر مواقع سودآور هستند و همین دلیل باعث شده که این عرضه‌ها طرفداران زیادی داشته باشند.

اگر شما قصد داشته باشید در عرضه‌اولیه سهام یک شرکت مشارکت کنید، باید قبلا کد بورسی خود را از کارگزاری‌های معتبر گرفته باشید و در روزی که عرضه‌اولیه انجام می‌شود، نسبت به خرید «عرضه اولیه» اقدام کنید.

عرضه اولیه سهام شرکت صنایع فرو آلیاژ ایران (دی ۱۴۰۱)

مطابق با اطلاعیه شرکت فرابورس ایران، روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ مجموعا ۱۱۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد (۵ درصد به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ۵ درصد به عموم افراد) از سهام شرکت صنایع فروآلیاژ ایران با نماد «فروژ» و به شیوه دو مرحله‌ای عرضه می‌شود.

نمادفروژ
تاریخ عرضه اولیهسه‌شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱
روش عرضهترکیبی (در دو مرحله)
قیمت ارزش‌گذاری۳۹,۶۸۸ ریال
قیمت عرضه به عموم افرادقیمت کشف شده در مرحله اول
حداکثر سهمیه هر کد۱۱۰ سهم
زمان ثبت سفارشطبق پیام ناظر بازار در روز عرضه

در این عرضه اولیه، در مرحله اول ۵۵ میلیون سهام به سرمایه‌گذاران واجد شرایط (صندوق‌های سرمایه‌گذاری) عرضه شده و کشف قیمت انجام می‌شود. در مرحله دوم، ۵۵ میلیون سهام به عموم افراد (هر کد حداکثر ۱۱۰ سهم) و به قیمت ثابت کشف شده در مرحله اول، عرضه می‌گردد.

عرضه اولیه سهام شرکت سیمان اردستان (دی ۱۴۰۱)

مطابق با اطلاعیه شرکت بورس اوراق بهادار تهران، روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ مجموعا ۱۷۰,۲۵۰,۰۰۰ سهم معادل ۱۵ درصد از سهام شرکت سیمان اردستان با نماد «اردستان» و به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه می‌شود.

نماداردستان
تاریخ عرضه اولیهچهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱
روش عرضهثبت سفارش
دامنه قیمت۸,۱۸۰ ریال تا ۱۰,۰۰۰ ریال
حداکثر سهمیه هر کد۲۰۰ سهم
حداکثر نقدینگی مورد نیاز۲,۰۱۰,۰۰۰ ریال
زمان ثبت سفارشطبق پیام ناظر بازار در روز عرضه

شرکت درعرضه اولیه، یک فرصت مناسب برای افراد تازه‌کار

  افرادی که در این عرضه‌ها شرکت می‌کنند صرفا فقط افراد حرفه‌ای نیستند. اگر از دانش‌های تحلیلی در بازارهای مالی برخوردار نیستید می‌توانید برای شروع فعالیت خود در بورس از این عرضه‌ها استفاده کنید. در کنار خرید عرضه‌های اولیه نیز می‌توانید آموزش‌های لازمه را فرا بگیرید و با گام‌های مطمن به بورس وارد شوید. چرا که آموزش بورس اولین قدم ورود اصولی به بازار سرمایه است. 

آیا عرضه اولیه‌ها سودآور است؟

معمولا با توجه به قیمت‌گذاری هر سهم برای عرضه اولیه، دامنه قیمتی مجاز برای ارسال سفارش خرید عرضه اولیه به‌گونه‌ای تعیین می‌شود که برای خریداران یک سود حداقلی ایجاد کند. به همین خاطر، معمولا عرضه اولیه‌ها با استقبال فعالین بازار سرمایه روبرو می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود سهام تخصیص یافته به هر کد معاملاتی کمتر از حداکثر سهام قابل تخصیص شود.

آگاهی از اخبار عرضه‌ اولیه

آگهی هر عرضه اولیه حداقل ۴۸ ساعت قبل از عرضه منتشر می‌شود. بسته به اینکه عرضه اولیه در بورس یا فرابورس انجام می‌شود، آگهی آن از طریق سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران به نشانی tse.ir یا سایت رسمی فرابورس ایران به نشانی ifb.ir قابل مشاهده است. علاوه بر این، کارگزاری مفید با هدف ارائه هرچه بهتر خدمات، از طریق صفحات رسمی خود در فضای مجازی مانند کانال تلگرام کارگزاری مفید یا صفحه اینستاگرام کارگزاری مفید، عرضه اولیه‌های پیش رو را اطلاع رسانی می‌کند.

در آگهی عرضه اولیه به چه مواردی اشاره می‌شود؟

در آگهی رسمی عرضه‌اولیه، مواردی مانند نام سهم قابل عرضه، تاریخ روز عرضه اولیه، تعداد سهام قابل عرضه، مدیر عرضه، متعهد عرضه، درصد میزان سقف تعهد خرید، حداکثر تعداد سهم قابل خرید توسط هر خریدار حقیقی و حقوقی، دامنه قیمتی مجاز برای ثبت سفارش و زمان ثبت سفارش اطلاع رسانی می‌شود. البته معمولا زمان دقیق ثبت سفارش و موارد ضروری، در روز عرضه اولیه و از طریق پیام‌های ناظر بازار اعلام می‌شود.

خرید عرضه‌ اولیه با ۳ کلیک

هرچند که دیگر امکان خرید خودکار عرضه‌اولیه وجود ندارد، اما کارگزاری مفید با اضافه کردن ویژگی جدیدی به ایزی‌تریدر، خرید آسان عرضه‌ اولیه را بدون جستجوی نماد و وارد کردن اطلاعات آن فراهم کرده است. 

برای خرید عرضه اولیه مطابق مراحل زیر و تنها با ۳ کلیک پس از ورود به ایزی‌تریدر در زمان عرضه اولیه اقدام کنید:

خرید عرضه اولیه با ۳ کلیک مرحله اول
خرید عرضه اولیه با ۳ کلیک مرحله دوم
خرید با ۳ کلیک مرحله سوم

چند نکته مهم

۱)  سفارش خرید خودکار عرضه‌ اولیه برای هیچ یک از کاربران ارسال نخواهد شد.

۲) چنانچه قصد شرکت در عرضه‌ اولیه‌ را دارید، باید در زمان اعلامی توسط ناظر بازار، وارد یکی از سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید شوید. پس از ورود به سامانه‌های آنلاین، شخصا اقدام به ثبت سفارش نمایید. برای آموزش نحوه خرید سهام به مطلب «ارسال سفارش در ایزی‌تریدر» یا «ارسال سفارش در آنلاین پلاس» مراجعه کنید.

۳) توصیه می‌شود متناسب با ارزش شرکت‌‌ها و افق سرمایه‌گذاری خود اقدام به ثبت سفارش کنید.

۴) برای اطلاع از آخرین عرضه اولیه ها و جزئیات آن‌ها کافی است از طریق دکمه‌های زیر، کارگزاری مفید را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

لیست عرضه‌ اولیه‌های قبلی در سال ۱۴۰۱

از ابتدای سال جاری (۱۴۰۱) شرکت‌هایی برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شده‌اند که شامل نمادهای درازی، گلدیرا، فرود، تپسی، کایزد، فغدیر، سآبیک، ددانا، فروسیل، حگهر و اسیاتک می‌شوند. که در جدول زیر جزییات بیشتر آن‌ها شامل تاریخ عرضه، قیمت عرضه و خریداران آن درج شده است.

سوالات متداول

۱. آیا امکان خرید عرضه اولیه به صورت خودکار وجود دارد؟

خیر. در حال حاضر عرضه اولیه تنها از طریق ثبت ارسال سفارش سهام‌دار امکان‌پذیر است.

۲. تنها در تاریخ و زمان اعلام شده امکان شرکت در عرضه اولیه وجود دارد؟

بله. تاریخ و زمان دقیق شروع عرضه از طریق پیام ناظر به اطلاع سهام‌داران خواهد رسید

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
118 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
rezahosseinzade

عالی

کارگزاری مفید

با سلام
از لطف شما کمال تشکر را داریم.

منصور نصیرپور

درودبرشما تجربه ای در خرید مستقیم ندارم. تست میکنم منتها پرداخت از محل موجودی مفید امکان پذیر است یا مستقیم خواهد بود؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ارسال سفارش خرید عرضه‌اولیه، مبلغ مورد نیاز از قدرت خرید شما در سامانه‌های معاملاتی کازگزاری مفید کسر می‌شود. لذا می‌بایست، موجودی سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید را از طریق واریز آنی یا ثبت فیش به میزان مورد نیاز افزایش دهید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «واریز وجه در آنلاین‌پلاس» و «واریز وجه در ایزی‌تریدر» را مطالعه نمایید.

Last edited 11 ماه قبل by کارگزاری مفید
مرتضی

توضیحات کامل و جالبی بود.
ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما کسب رضایت شماست.

مصطفی

آیا کارگزاری مفید خرید اعتباری هم دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام
اعتبار کارگزاری مفید، به‌صورت بسته‌های 30 روزه و بدون کارمزد یا هزینه مالی می‌باشد. جهت دریافت اعتبار خرید سهام کافی است در قسمت «پاداش» سایت پلکان، از منوی «بسته‌های اعتباری» گزینه مورد نظر را با توجه به امتیازات خود انتخاب و پس از مطالعه شرایط آن، درخواست اعتبار را ثبت نمایید. پس از بررسی درخواست شما و در صورت احراز شرایط مورد نیاز (با توجه به امتیاز کسب شده در پلکان و شرایط پرتفوی سپرده‌گذاری)، مبلغ اعتبار به قدرت خرید شما اضافه خواهد شد و این موضوع از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌گردد. توجه فرمایید که دارا بودن تمامی شرایط (امتیاز و شرایط پرتفوی) جهت تخصیص اعتبار الزامی می‌باشد. یکی از شرایط مورد نیاز پرتفوی سپرده‌گذاری این است که بیش از 50 درصد دارایی موجود در پرتفوی متعلق به یک سهم نبوده و 80 درصد از دارایی متعلق به دو سهم نباشد. مبلغ اعتبار به قدرت خرید شما اضافه خواهد شد. لازم به ذکر است، اعتبار در بسته‌های متنوع ارائه شده است و در حال حاضر، تا 60 درصد ارزش پرتفوی سپرده‌گذاری امکان ثبت درخواست اعتبار وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «دریافت اعتبار از کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 11 ماه قبل by کارگزاری مفید
محمد

سلام یعنی بعد از این تاریخ کارگزاری مفید برای مشتریان عرضه اولیه خریداری نخواهد کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به تغییرات دستورالعمل عرضه‌اولیه، ارسال سفارش عرضه‌اولیه به‌صورت خودکار مقدور نمی‌باشد. چنانچه قصد شرکت در عرضه‌اولیه‌ را دارید، جهت ثبت سفارش می‌توانید در ساعت اعلامی توسط ناظر بازار، از قسمت «دیده‌بان» سامانه «ایزی‌تریدر» گزینه «عرضه‌اولیه» را انتخاب و اقدام به ثبت سفارش به‌صورت سریع نمایید. در صورت عدم مشاهده قسمت مذکور در زمان عرضه‌اولیه، از قسمت «پروفایل» گرینه «راه‌اندازی دوباره» را انتخاب نمایید. در صورتی‌که قصد استفاده از سامانه «آنلاین‌پلاس» را دارید،می‌بایست اقدام به ثبت سفارش خرید در تعداد و قیمت دلخواه نمایید. توجه داشته باشید که تاریخ انقضای سفارش شما نیز می‌بایست درحالت پیش‌فرض سامانه‌های معاملاتی یعنی معتبر تا پایان روز باشد.

فولاد

سلام .چنانچه سهامی با قیمت مثلا ۷۳۵ و ۷۵۰ عرضه گردد شخص حتماً باید از این دو قیمت ثبت سفارش کند. یا مثلا می تواند سفارش خود را با ۷۴۰ ثبت کند؟؟؟ یا اگر قیمت کف را در نظر بگیر اگر سفارشهای بیشتری با قیمت بالاتری ثبت شود. شفارش او به خاطر اینکه کف قیمت است لغو می شود؟؟؟؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ارسال سفارش می‌بایست قیمت را در «بازه مجاز» وارد نمایید. توجه فرمایید که بازه مجاز کمترین و بیش‌ترین قیمتی است که امکان معامله برای نماد در آن روز معاملاتی وجود دارد و امکان ارسال سفارش در هر قیمتی که در «بازه مجاز» باشد امکان‌پذیر است. همچنین در صورتی که قیمت تعیین‌شده برای عرضه‌اولیه دارای بازه قیمتی باشد، خرید آن به روش تخصیص بوک بیلدینگ انجام می‌پذیرد. در روش تخصیص عرضه‌اولیه (book building)، اولویت تخصیص سهام با سفارشاتی است که در سقف بازه قیمتی ثبت شده‌اند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «عرضه‌اولیه به روش Book Building» را مطالعه نمایید.

بهروز مرادی

از لطف و اطلاع رسانی شما کارگزاری محترم کمال تشکر را دارم

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی با شما مفتخریم و از لطف شما کمال تشکر را داریم.

م آبیار

سلام.از اطلاع رسانی کارگزاری ممنونم

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی و رضایت شما مایه افتخار ماست. با تشکر از نظر ارزشمندتان

غلام عباس ادبی

باسلام و ارزوی قبولی طاعات و عبادات همه شما عزیزان .از توضیحات کامل و راهنماییهای بسیار عالی شما کمال تشکر و قدر دانی را دارم .با ارزوی توفیق روز افزون بدایتان
خداوند یار و نگهدارتان.

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی و بازخورد ارزشمند شما سپاسگزاریم.

قدرت

سلام چه ساعتی باید اقدام کنیم

کارگزاری مفید

با سلام
ساعت برگزاری عرضه‌اولیه توسط ناظر بازار تعیین خواهد شد. لازم به ذکر است، این مورد از طریق پیام ناظر اطلاع‌رسانی خواهد شد. لذا می‌بایست جهت بررسی این مورد، پیام ناظر نماد مربوطه را بررسی نمایید.