عرضه اولیه
زمان مطالعه 7 دقیقه
انتشار ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
تعداد بازدید 130086
سطح مبتدی

لغو خرید خودکار عرضه اولیه

مطابق با اطلاعیه‌های شرکت بورس اوراق بهادار تهران و شرکت فرابورس ایران، عرضه اولیه سهام «شرکت پارس فولاد سبزوار» با نماد معاملاتی «فسبزوار» و عرضه اولیه سهام «شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین» با نماد معاملاتی «توسن»، در روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ و در بازه زمانی اعلامی توسط ناظر بازار انجام خواهد شد.

به این نکته توجه کنید که بر مبنای دستور العمل فرابورس به کارگزاری‌ها، ارسال سفارش خودکار عرضه اولیه در کارگزاری مفید از تاریخ ۱۵ شهریور امکان پذیر نیست و برای خرید این عرضه‌‌ اولیه‌ها باید در روز چهارشنبه ۲۴ شهریور از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید اقدام به ثبت سفارش کنید.

چند نکته مهم

قبل از پرداختن به عرضه اولیه‌های پیش رو به چند نکته توجه کنید:

۱)  سفارش خرید خودکار عرضه‌ اولیه در این نمادها برای هیچ یک از کاربران ارسال نخواهد شد.

۲) چنانچه قصد شرکت در این عرضه‌ اولیه‌ها را دارید، باید در زمان اعلامی توسط ناظر بازار، وارد یکی از سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید شوید و شخصا اقدام به ثبت سفارش نمایید. برای آموزش نحوه خرید سهام به مطلب «ارسال سفارش در ایزی‌تریدر» مراجعه کنید.

۳) توصیه می‌شود متناسب با ارزش این شرکت‌ها و افق سرمایه‌گذاری خود اقدام به ثبت سفارش کنید.

۴) ممکن است عرضه‌ اولیه این نمادها در قیمت‌های متفاوتی در محدوده قیمت مجاز آن‌ها انجام شود.

خرید عرضه‌ اولیه با ۳ کلیک

هرچند که با ابلاغیه شرکت فرابورس امکان استفاده از خرید خودکار عرضه اولیه وجود ندارد اما کارگزاری مفید با اضافه کردن ویژگی جدیدی به ایزی‌تریدر، خرید آسان عرضه‌ اولیه را بدون جستجوی نماد و وارد کردن اطلاعات آن فراهم کرده است. 

برای خرید عرضه اولیه مطابق به مراحل زیر و تنها با ۳ کلیک اقدام کنید:

خرید با ۳ کلیک مرحله اول
خرید با ۳ کلیک مرحله دوم
خرید با ۳ کلیک مرحله سوم

عرضه اولیه «فسبزوار»

مطابق با اطلاعیه شماره ۱۸۱/۹۴۵۴۲ شرکت بورس اوراق بهادار تهران، در روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴، ۶۰۰ میلیون سهم معادل ۱۵ درصد از کل سهام «شرکت پارس فولاد سبزوار» در نماد «فسبزوار» به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد.

بر مبنای دستور العمل فرابورس به کارگزاری‌ها، در عرضه اولیه نماد «فسبزوار»، سفارش خرید خودکار عرضه‌ اولیه برای هیچ یک از کاربران کارگزاری مفید ارسال نخواهد شد.

چنانچه قصد شرکت در این عرضه اولیه را دارید، باید در زمان اعلامی توسط ناظر بازار برای ثبت سفارش، شخصا وارد یکی از سامانه‌های معاملاتی (مانند ایزی تریدر) شده و اقدام به ثبت سفارش در تعداد و قیمت دلخواه نمایید. توجه داشته باشید که تاریخ انقضای سفارش شما نیز باید همان حالت پیش‌فرض سامانه‌های معاملاتی یعنی معتبر تا پایان روز باشد.

مشخصات عرضه اولیه «فسبزوار» به شرح زیر است:

عرضه اولیه فسبزوار

همچنین به خریداران عرضه‌ اولیه در نماد «فسبزوار» به تعداد تخصیص داده شده در روز عرضه‌ اولیه، اختیار فروش تبعی این سهم نیز تخصیص داده خواهد شد.

جزئیات اختیار فروش تبعی «فسبزوار» به شرح زیر است:

اوراق اختیار فروش تبعی فسبزوار

لازم به ذکر است در صورت فروش سهام «فسبزوار» توسط سرمایه‌گذاران قبل از سررسید ذکر شده در جدول فوق، اوراق تبعی هسبز۱۰۶ نیز به تعداد سهام فسبزوار فروش رفته، از اعتبار ساقط شده و قابلیت اعمال ندارد.

قیمت سربه‌سر عرضه اولیه «فسبزوار»

با توجه به دامنه تعیین شده برای ثبت سفارش خرید عرضه اولیه «فسبزوار»، قیمت سر‌به‌سر آن به شرح زیر خواهد بود:

سر به سر عرضه فسبزوار

به عنوان مثال چنانچه تقاضا برای خرید این عرضه اولیه در سقف قیمت مجاز آن یعنی ۳۱,۲۵۰ ریال، بیش از مقدار قابل عرضه باشد، کشف قیمت به نرخ ۳۱,۲۵۰ ریال انجام خواهد شد. در این شرایط، تنها به متقاضیانی که به قیمت ۳۱,۲۵۰ ثبت سفارش کرده‌اند، سهام شرکت تخصیص پیدا خواهد کرد و قیمت سر‌به‌سر این معامله نیز ۳۱,۶۴۵ ریال خواهد بود.

عرضه اولیه «توسن»

مطابق با اطلاعیه شماره ۳۱۲۵/الف/۰۰ شرکت فرابورس ایران، در روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴، ۲۰۴ میلیون  سهم معادل ۱۰ درصد از کل سهام شرکت «توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین» در نماد «توسن» به شیوه ترکیبی و طی دو مرحله عرضه خواهد شد.

بر مبنای دستور العمل فرابورس به کارگزاری‌ها، در عرضه اولیه نماد «توسن»، سفارش خرید خودکار عرضه‌ اولیه برای هیچ یک از کاربران کارگزاری مفید ارسال نخواهد شد.

چنانچه قصد شرکت در این عرضه اولیه را دارید، باید در زمان اعلامی توسط ناظر بازار برای ثبت سفارش، شخصا وارد یکی از سامانه‌های معاملاتی (مانند ایزی تریدر) شده و اقدام به ثبت سفارش در تعداد دلخواه و به قیمت تعیین شده نمایید. توجه داشته باشید که تاریخ انقضای سفارش شما نیز باید همان حالت پیش‌فرض سامانه‌های معاملاتی یعنی معتبر تا پایان روز باشد.

عرضه اولیه «توسن»، به روش ترکیبی و طی دو مرحله!

عرضه اولیه توسن به روش ترکیبی و طی دو مرحله انجام می‌شود.

در مرحله اول، سرمایه‌گذاران واجد شرایط (صندوق‌های سرمایه‌گذاری) در دامنه قیمتی ۶,۲۴۴ تا ۷,۶۳۰ ریال و در زمان تعیین شده توسط ناظر بازار، ثبت سفارش می‌کنند. پس از پایان سفارش‌گیری در این مرحله، کشف قیمت عرضه اولیه انجام می‌شود.

در مرحله دوم، عموم سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه می‌توانند سفارش خود را به قیمت ثابت (همان قیمت کشف شده در مرحله اول) و حداکثر به اندازه ۲۰۴ سهم ارسال کنند. به عنوان مثال، چنانچه در مرحله اول به نرخ ۷,۶۳۰ ریال کشف قیمت انجام شود، سرمایه‌گذاران تنها در همین قیمت می‌توانند سفارش خود را ارسال کنند. 

مشخصات عرضه اولیه «توسن» به عموم فعالین بازار سرمایه به شرح زیر است:

عرضه اولیه توسن

همچنین به خریداران عرضه‌ اولیه در نماد «توسن» به تعداد تخصیص داده شده در روز عرضه‌ اولیه، اختیار فروش تبعی این سهم نیز تخصیص داده خواهد شد.

جزئیات اختیار فروش تبعی «توسن» به شرح زیر است:

اوراق اختیار فروش تبعی توسن

لازم به ذکر است در صورت فروش سهام «توسن» توسط سرمایه‌گذاران قبل از سررسید ذکر شده در جدول فوق، اوراق تبعی هتوسن۰۱۰۶ نیز به تعداد سهام توسن فروش رفته، از اعتبار ساقط شده و قابلیت اعمال ندارد.

قیمت سربه‌سر عرضه اولیه «توسن»

با توجه به دامنه تعیین شده برای ثبت سفارش خرید عرضه اولیه «توسن» در مرحله اول و قیمت کشف شده آن، قیمت سر‌به‌سر آن به شرح زیر خواهد بود:

قیمت سر به سر عرضه اولیه توسن

به عنوان مثال چنانچه در مرحله اول این عرضه اولیه، کشف قیمت آن به نرخ ۷,۶۳۰ ریال انجام شود، عموم فعالین بازار سرمایه می‌توانند تنها در همین قیمت یعنی ۷,۶۳۰ ریال سفارش خود را ثبت کنند. در این شرایط، قیمت سر‌به‌سر این معامله نیز ۷,۷۲۶ ریال خواهد بود.

نکات مهم در خصوص عرضه اولیه «فسبزوار» و «توسن»

تعلق گرفتن اوراق اختیار فروش تبعی

به خریداران عرضه اولیه «فسبزوار» و «توسن»، به تعداد تخصیص داده شده در روز عرضه‌ اولیه، اختیار فروش تبعی آن‌ها نیز تخصیص داده خواهد شد. برای آشنایی با اختیار فروش تبعی می‌توانید به مقاله «اوراق اختیار فروش تبعی را بهتر بشناسیم» مراجعه نمایید.

مطالعه فایل ارزش‌گذاری و ثبت سفارش متناسب با افق سرمایه‌گذاری

توصیه می‌شود قبل از ثبت سفارش برای شرکت در این عرضه‌ اولیه‌ها، گزارش ارزش‌گذاری فسبزوار و گزارش ارزش‌گذاری توسن را مطالعه نمایید و متناسب با افق سرمایه‌گذاری خود، اقدام به ثبت سفارش نمایید.

عدم ارسال سفارش خرید خودکار عرضه اولیه

بر مبنای دستور العمل فرابورس به کارگزاری‌ها، سفارش خرید خودکار عرضه اولیه نمادهای «فسبزوار» و «توسن» برای هیچ یک از کاربران کارگزاری مفید (حتی برای کسانی که قبلا توافق‌نامه خرید خودکار عرضه‌ اولیه را پذیرفته‌اند)، ارسال نخواهد شد. بنابراین چنانچه قصد شرکت در این عرضه‌ اولیه‌ها را دارید، باید در زمان اعلامی توسط ناظر بازار، وارد یکی از سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید شوید و شخصا اقدام به ثبت سفارش نمایید.

برای آشنایی بیشتر با چگونگی ثبت سفارش در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید می‌توانید به مقالات «ارسال سفارش در ایزی تریدر» و «ارسال سفارش در آنلاین پلاس» مراجعه نمایید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
rezahosseinzade

عالی

کارگزاری مفید

با سلام
از لطف شما کمال تشکر را داریم.

منصور نصیرپور

درودبرشما تجربه ای در خرید مستقیم ندارم. تست میکنم منتها پرداخت از محل موجودی مفید امکان پذیر است یا مستقیم خواهد بود؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ارسال سفارش عرضه‌اولیه، مبلغ مورد نیاز از قدرت خرید کسر می‌شود. لذا می‌بایست، موجودی سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید را از طریق واریز آنی یا ثبت فیش به میزان مورد نیاز افزایش دهید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «واریز وجه در آنلاین‌پلاس» و «واریز وجه در ایزی‌تریدر» را مطالعه نمایید.

مرتضی

توضیحات کامل و جالبی بود.
ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما کسب رضایت شماست.

مصطفی

آیا کارگزاری مفید خرید اعتباری هم دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام
اعتبار کارگزاری مفید، بصورت بسته‌های سی روزه و بدون کارمزد یا هزینه مالی می‌باشد. جهت دریافت اعتبار خرید سهام کافی است در قسمت «پاداش» سایت پلکان، از منوی «بسته‌های اعتباری» گزینه مورد نظر را با توجه به امتیازات خود انتخاب و پس از مطالعه شرایط آن، درخواست اعتبار را ثبت نمایید. پس از بررسی درخواست شما و در صورت احراز شرایط مورد نیاز (شرایط پرتفوی سپرده‌گذاری)، مبلغ اعتبار به قدرت خرید شما اضافه خواهد شد و این موضوع از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌گردد. لازم به ذکر است، که اعتبار در بسته‌های متنوع ارائه شده است و در حال حاضر، تا 60 درصد ارزش پرتفوی سپرده‌گذاری امکان ثبت درخواست اعتبار وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «دریافت اعتبار از کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

محمد

سلام یعنی بعد از این تاریخ کارگزاری مفید برای مشتریان عرضه اولیه خریداری نخواهد کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به تغییرات دستورالعمل عرضه‌اولیه، ارسال سفارش عرضه‌اولیه بصورت خودکار امکان‌پذیر نمی‌باشد. چنانچه قصد شرکت در عرضه‌اولیه‌ را دارید، جهت ثبت سفارش می‌توانید در ساعت اعلامی توسط ناظر بازار، از قسمت «دیده‌بان» در سامانه «ایزی‌تریدر»، گزینه «عرضه‌اولیه» را انتخاب و اقدام به ثبت سفارش بصورت سریع نمایید.