ارزش ذاتی سهام چیست؟

ارزش ذاتی سهام چیست؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۵ دی ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 8034
سطح مبتدی

آنچه در ادامه مطلب می‌خوانید:

ارزش ذاتی

ارزش ذاتی (Intrinsic value) یکی از انواع ارزش سهام است که بر پایه بررسی تمامی ابعاد کسب‌وکار مورد نظر، از جمله صورت‌های مالی، پتانسیل رشد شرکت و لحاظ دارایی‌های مشهود و نامشهود محاسبه می‌شود. با این تفاسیر شاید برای شما این سؤال به وجود آید که چه تفاوتی بین قیمت بازار و قیمت یا ارزش ذاتی یک سهم وجود دارد؟ بگذارید با یک مثال توضیح دهیم.

فرض کنید قیمت بازار سهم شرکت الف، هم‌ اکنون ۲۰۰ تومان است. به‌بیان‌دیگر، سهام شرکت الف هم‌اکنون با قیمت ۲۰۰ تومان در بورس در حال خریدوفروش است؛ اما سرمایه‌گذاران زیادی همچنان متقاضی خرید این سهم هستند. اگر از این سرمایه‌گذاران سؤال کنید که چرا قصد دارید سهام این شرکت را خریداری کنید؟ پاسخ همه آن‌ها این خواهد بود که «به نظر ما، این سهم بیشتر از ۲۰۰ تومان ارزش دارد.» معنی این جمله این است که ارزش واقعی سهام شرکت الف، بیشتر از قیمت بازار این سهم است.

بنابراین، در یک تعریف ساده، ارزش ذاتی یک سهم، بیانگر قیمتی است که سرمایه‌گذاران برای سهم قائل هستند. طبیعتا اگر از دید سرمایه‌گذاران، ارز‌ش ذاتی‌ یک سهم بالاتر از ارزش بازار آن سهم باشد، گزینه مناسبی برای خرید خواهد بود، اما اگر ارزش ذاتی یک سهم کمتر از ارزش بازار آن باشد، سهم مذکور گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به شمار نمی‌رود.

ارزش ذاتی یکی از پارامترهای کلیدی در تحلیل فاندامنتال محسوب می‌شود و تحلیلگر با محاسبه ارز‌ش ذاتی‌ و مقایسه آن با ارزش بازاری، در مورد خرید، فروش یا نگهداری سهم تصمیم‌گیری می‌کند.

محاسبه ارزش ذاتی سهام با استفاده از فرمول و رویکرد‌های متفاوتی انجام می‌شود که کار پیچیده و تخصصی است. یکی از روش‌های رایج برای محاسبه ارزش ذاتی، مدل گوردون است. در این روش محاسبه ارزش ذاتی سهام، فرض بر این است که وضعیت شرکت دچار تغییر خاصی نخواهد شد و فرمول ارزش ذاتی براساس مدل گوردون نیز به صورت زیر است:

 (نرخ رشد مورد انتظار سود تقسیمی – بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار) ÷ سود تقسیمی مورد انتظار هر سهم=ارزش ذاتی

سوالات متداول

ارزش ذاتی چیست؟

ارزش ذاتی همان قیمتی است که سرمایه‌گذاران به عنوان ارزش واقعی هر سهم در نظر می‌گیرند. از دید سرمایه‌گذاران، زمانی یک سهم گزینه مناسبی برای خرید است که ارز‌ش ذاتی‌ سهم بالاتر از ارزش بازار آن سهم باشد و اگر برعکس باشد، معمولا گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نخواهد بود.

محاسبه ارز‌ش ذاتی‌ به تحلیلگران چه کمکی می‌کند؟

با محاسبه ارزش ذاتی و مقایسه آن با ارزش بازاری سهام، می‌توانند تصمیم‌ بگیرند که چه سهمی برای خرید و فروش یا نگهداری ارزنده و مناسب است.

برچسب‌ها:, ,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments