بهترین شرکت سبدگردانی را چگونه انتخاب کنیم؟

بهترین شرکت سبدگردانی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۸ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 6202
سطح مبتدی

فهرست مطالب:

بهترین شرکت سبدگردانی از نظر سرمایه‌گذاران شرکتی است که علاوه بر داشتن سابقه درخشان سبدگردانی و تیم مدیریتی متخصص، نرخ کارمزد دریافتی مناسبی داشته باشد. شرکت‌های سبدگردانی مختلفی در بازار هستند که برای تفکیک آن ها می‌توان به سابقه، عملکرد و … دیگر فاکتورهای مهم آن‌ها توجه کرد.

در این مقاله قصد داریم ویژگی‌های یک شرکت سبدگردانی را شرح دهیم.

سبدگردانی چیست؟

سبدگردانی به معنای سپردن دارایی‌ها به یک شخص حقوقی مجاز است تا تصمیم‌گیری برای خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار را به ‌جای سرمایه‌گذار انجام دهد. از آنجایی که سبدگردانی توسط تیمی از افراد انجام می‌شود، کیفیت خدمات،‌ به کیفیت نیروی انسانی شرکت مورد نظر بستگی دارد. ویژگی‌هایی مانند تجربه، تخصص و خوشنامی از جمله عواملی هستند که اهمیت بالایی در این حوزه دارند. در ادامه ویژگی‌هایی که می‌توان برای انتخاب بهترین شرکت سبدگردانی بررسی کرد را مرور می‌کنیم.

سابقه شرکت سبدگردان در مدیریت سرمایه

یکی از بهترین ابزار‌های سنجش عملکرد یک شرکت، بررسی نحوه عملکرد آن در سنوات گذشته است. هرچه شرکت‌ها موفقیت بیشتری در مدیریت سبد مشتریان کسب کرده باشند، می‌توان با خیالی آسوده‌تر به آن‌ها اعتماد کرد. 

مجاز بودن شرکت سبدگردان را بررسی کنید

شرکت‌هایی که تمایل به ارائه خدمات سبدگردانی دارند، باید از سازمان بورس مجوز رسمی داشته باشند. دریافت این مجوز نیاز به شرایط خاصی داشته و هر شرکتی امکان دریافت آن را ندارد. به عنوان مثال موسسین شرکت نباید پیشینه‌ی کیفری یا تخلفاتی داشته باشند، صلاحیت حرفه‌ای مدیران و عوامل مدیریتی باید قابل احراز باشد و… . 

توجه داشته باشید که تنها افراد حقوقی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز به ارائه خدمت سبدگردانی هستند و هیچ شخصیت حقیقی قانونا مجاز به سبدگردانی‌ نیست. 

به نرخ کارمزد دریافتی سبدگردان توجه کنید

همانگونه که اشاره شد کارمزد سبدگردانی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می‌شود. این نرخ در شرکت‌های مختلف متفاوت است. در نتیجه هنگام انتخاب بهترین شرکت سبدگردان، حتما میزان کارمزد دریافتی را مد نظر داشته باشید.

خدماتی را که سبدگردان‌ها ارائه می‌کنند بررسی کنید

بهترین شرکت سبدگردانی همیشه تلاش خواهد کرد تا بهترین خدمات را نیز ارائه کند. برخی از این خدمات شامل موارد زیر است. 

  • پشتیبانی مناسب و امکان برگزاری جلسه بین سبدگردان و سرمایه‌گذار: یکی از مهمترین ویژگی‌های بهترین شرکت های سبدگردان تعامل مناسب با سرمایه‌گذاران و اطلاع از دغدغه‌های ایشان است.
  • ارائه گزارش‌های دوره‌ای به سرمایه‌گذار: شرکت‌های معتبر همواره سرمایه‌گذاران را در جریان اقدامات قرار می‌دهند.
  • ارزش دارای‌های تحت مدیریت: هرچه یک شرکت دارایی بیشتری را تحت مدیریت داشته باشد، نشان از اعتماد تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران و موفقیت بیشتر سبدگردان‌ در مدیریت دارایی افراد دارد. شرکت سبدگردان انتخاب مفید با بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت در مجموع سبدها و صندوق‌ها یکی از بزرگترین سبدگردان‌های بازار سرمایه ایران محسوب می‌شود.
  • سامانه اختصاصی، میزان متنوع‌سازی سبد سهام، عقد قرارداد رسمی و پشتیبانی مداوم از دیگر شرایط یک سبدگردان خوب و قابل اطمینان است. یک شرکت سبدگردان باید سامانه ای را در اختیار سرمایه گذاران خود قرار دهد تا سرمایه گذار بتواند به طور مرتب گزارش خرید و فروش‌ها، گردش حساب، پرتفوی سرمایه گذاری، تعداد دارایی‌ها و میزان بازدهی پرتفوی را بررسی نماید.

بیشتر بخوانید: ۹ اصطلاح پرکاربرد در سبدگردانی

سوالات متداول

بهترین شرکت های سبدگردانی چه ویژگی‌هایی دارند؟

پشتیبانی مناسب و امکان برگزاری جلسه بین سبدگردان و سرمایه‌گذار.
ارائه گزارش‌های دوره‌ای به سرمایه‌گذار.
میزان ارزش دارای‌های تحت مدیریت.

آیا افراد حقیقی امکان ارائه خدمات سبدگردانی‌ را دارند؟

خیر تنها افراد حقوقی دارای مجوز سبدگردانی‌ از سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز به ارائه خدمت سبدگردانی‌ هستند و هیچ شخصی حقیقی قانونا مجاز به سبدگردانی نیست.

شرکت‌های سبدگردان تحت نظر کدام نهاد فعالیت می‌کنند؟

شرکت‌هایی که تمایل به ارائه خدمات سبدگردانی دارند، باید از سازمان بورس مجوز رسمی داشته باشند. دریافت این مجوز نیاز به شرایط خاصی داشته و هر شرکتی امکان دریافت آن را ندارد. 

Alireza Gitinavard کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
احمد

سلام اطلاعات خوب بود.

کارگزاری مفید

باسلام
رضایت شما باعث افتخار ماست. باتشکر از همراهی شما

اکتای

لطفا حداقل سرمایه برای سبد گردانی را بفرمایید

کارگزاری مفید

باسلام
حداقل سرمایه نیاز برای سبد گردانی 5 میلیارد تومان است.