سرمایه گذاری در بورس یا طلا

سرمایه گذاری در بورس یا طلا
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۸ خرداد ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 82
سطح مبتدی

سرمایه گذاری یکی از راه‌ های مناسب برای حفظ، افزایش سرمایه و تامین رفاه در آینده است. به همین علت افراد از بازار های مختلفی مانند طلا، دلار، مسکن، بازار سرمایه و … برای سرمایه‌ گذاری استفاده می‌‌کنند. سرمایه گذاری در سهام یا طلا به عنوان دو دارایی معتبر، به سرمایه‌ گذاران امکان می‌‌دهد تا بازدهی مناسبی را از سرمایه گذاری بدست آورند. با این حال، انتخاب بین دو گزینه سرمایه گذاری در بورس یا طلا می‌تواند برای بسیاری از سرمایه‌ گذاران مشکل باشد. در ادامه، به بررسی دو روش سرمایه گذاری در بورس یا طلا می‌پردازیم.

ویژگی های سرمایه گذاری در بورس

فرصت‌ های زیادی برای سرمایه گذاری در بورس یا طلا برای سرمایه‌ گذاران وجود دارد .سرمایه‌ گذاران می‌توانند از طریق خرید و فروش سهام و دیگر ابزارهای مالی در بازار سرمایه فعالیت کنند. با توجه به اینکه بازار سرمایه در گذشته توانسته بازدهی مناسبی را به ارمغان بیاورد، به عنوان یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری شناخته می شود.

 سرمایه‌ گذاری در بورس به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم در بورس از طریق صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری و سبدگردانی اختصاصی انجام می‌شود. در سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم، افراد مدیریت دارایی‌ های خود را به افراد متخصص و با تجربه در بازار سرمایه می‌‌سپارند. این روش مناسب افرادی است که دانش و زمان کافی برای فعالیت مستقیم در بازار سرمایه را ندارند.

صندوق های سرمایه گذاری شامل صندوق‌ های سهامی، درآمد ثابت، مختلط، اهرمی، شاخصی، بخشی، طلا و … هستند. سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ های سهامی ریسک بیشتری دارد، اما احتمال کسب بازدهی بالاتر نیز در شرایط مناسب بازار سرمایه وجود دارد. در روش مستقیم، سرمایه‌ گذاران به صورت شخصی، خرید و فروش سهام، اوراق مشتقه و سایر اوراق بهادار در بازار بورس را انجام می‌دهند. در ادامه به بررسی ویژگی‌‌ها و مزایای سرمایه گذاری در بورس می‌ پردازیم.

۱- عدم نیاز به سرمایه زیاد

برخلاف تصور رایج، برای شروع سرمایه گذاری در بورس نیاز به سرمایه کلان نیست. حداقل مبلغ برای خرید سهام بورسی و فرابورسی در حال حاضر ۵۰۰ هزار تومان است. حداقل مبلغ خرید صندوق های سرمایه‌گذاری نیز مبلغ ۱۰۰ هزار تومان است. این موضوع بورس را به بستری مناسب برای افراد با سرمایه‌های کم تبدیل می کند. بنابراین افراد با سرمایه گذاری در بورس می‌توانند با مبلغ اندک، قدم در راه سرمایه گذاری بردارند و به مرور زمان سرمایه خود را افزایش دهند.

۲- نقدشوندگی مناسب

یکی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس، نقدشوندگی بالای آن است. به این معنی که افراد به راحتی می توانند سرمایه خود را به پول نقد تبدیل و آن را برداشت کنند. 

۳- شفافیت و قانونی بودن

فعالیت در بورس تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود. تمامی معاملات به صورت شفاف و ثبت شده انجام می گیرند. این موضوع به نفع سرمایه‌گذاران است، چرا که از بروز تخلفات، جلوگیری و امنیت سرمایه‌گذاری را بالا می برد.

۴- سرمایه‌ گذاری در بورس بدون نیاز به مراجعه حضوری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، افراد می توانند به راحتی و به‌ صورت آنلاین در بورس سرمایه گذاری کنند. برای خرید و فروش نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری ها یا دفاتر معاملات نیست. سرمایه گذاران می توانند در هر مکانی که هستند، از طریق سامانه معاملاتی خود اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

۵- امکان متنوع سازی سبد دارایی 

امکان متنوع سازی سبد دارایی، یکی دیگر از ویژگی‌ های مهم بازار سرمایه است. در بورس، سرمایه‌ گذاران قادرند سرمایه خود را در سهام شرکت های مختلف، گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها و … سرمایه گذاری کنند. این مورد باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری و افزایش بازدهی می‌شود.

ویژگی های سرمایه گذاری در طلا 

طلا، فلز گران‌ بهایی که از گذشته به عنوان نمادی از ثروت، تجارت و ثبات شناخته می‌شود، همواره در میان سرمایه‌ گذاران جایگاه ویژه‌ ای داشته است. در دنیای پرنوسان امروز، سرمایه گذاری در بورس یا طلا به عنوان راهی برای حفظ ارزش دارایی، تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌ گذاری و مقابله با تورم، از اهمیت فزاینده‌ ای برخوردار است. در ادامه به بررسی ویژگی‌‌ها و مزایای سرمایه گذاری در طلا می‌ پردازیم.

۱- دارایی امن

طلا همیشه یک دارایی با ارزش و قابل معامله در تمام جهان بوده است. همچنین، طلا به عنوان یک سرمایه‌ گذاری مطمئن و مقاوم در برابر تورم در بلندمدت شناخته می‌شود. برای کسب سود قابل توجه از سرمایه‌ گذاری در طلا، نیاز به افق زمانی بلندمدت و صبر در برابر نوسانات قیمت است.

۲- خطر به سرقت رفتن و ریسک تقلبی بودن

سرمایه گذاری در طلا به صورت فیزیکی، به خصوص در حجم زیاد، می تواند خطر سرقت را به همراه داشته باشد. خرید طلا از منابع غیر معتبر نیز می تواند خطر خرید طلای تقلبی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از اصالت طلای فیزیکی، باید از مراکز معتبر خرید و فاکتور معتبر دریافت کنید.

۳- نقدشوندگی مناسب

سرمایه‌ گذاری در طلا، امکان نقد‌شوندگی سریع و آسان را فراهم می‌کند. افراد می‌توانند در هنگام نیاز به پول نقد، طلا را به فروش برسانند و آن را به پول نقد تبدیل کنند.

۴- نیاز به سرمایه زیاد

سرمایه گذاری در طلا به صورت فیزیکی مانند خرید شمش، سکه، طلاهای زینتی و … معمولا نیاز به سرمایه اولیه بالا دارد.

امکان سرمایه‌ گذاری در طلا از طریق بازار بورس

همانطور که گفته شد، سرمایه گذاری در بورس یا طلا به عنوان یک روش جذاب برای سرمایه‌ گذاران در نظر گرفته می شود. سرمایه‌ گذاری در طلا به دو صورت فیزیکی و غیرفیزیکی انجام می شود و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. روش فیزیکی سرمایه‌ گذاری در طلا شامل خرید و دریافت فیزیکی طلا مانند خرید سکه‌‌های طلا، طلا‌های زینتی نو و دست دوم، طلا به صورت آب شده و … است.

روش غیر‌فیزیکی سرمایه‌ گذاری در طلا از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود و شامل خرید گواهی های سپرده سکه و شمش طلا، صندوق‌های مبتنی بر طلا و … می‌شود. خرید طلا به‌ صورت غیر فیزیکی در بورس، مزیت‌ هایی مانند کاهش ریسک سرقت، کاهش هزینه‌ های اجرت، کارمزد و … را دارد. بنابراین، سرمایه‌ گذاران می‌توانند بر اساس ترجیحات و نیازهای خود از یکی از این دو روش برای سرمایه‌ گذاری در طلا استفاده کنند. همچنین، می‌توانند روش‌ های مختلف را ترکیب کنند.

صندوق عیار کارگزاری مفید یکی از صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری قابل معامله (ETF) است .واحدهای سرمایه‌ گذاری صندوق عیار از طریق سامانه معاملاتی آنلاین کلیه کارگزاری ها قابل معامله است. سبد دارایی‌ صندوق طلا شامل حداقل ۷۰ درصد گواهی سپرده سکه و شمش طلا و حداکثر ۲۰ درصد اوراق مشتقه مبتنی بر طلا است. این صندوق می‌تواند گزینه‌ ای مناسب برای سرمایه‌ گذاری در طلا باشد.

مقایسه سرمایه‌ گذاری در بورس یا طلا 

هر کدام از روش‌ های سرمایه گذاری در بورس یا طلا مزایا و معایب خود را دارد. انتخاب روش مناسب برای سرمایه‌گذاری بستگی به شرایط و نیازهای سرمایه‌‌گذار دارد. در تصویر زیر بازدهی بازار سرمایه و طلا در بازه زمانی ده ساله و پنج ساله منتهی به پایان سال ۱۴۰۲ مشاهده می‌شود.

بازدهی ده ساله سرمایه گذاری در طلا و بورس
بازدهی پنج  ساله سرمایه گذاری در طلا و بورس

برای هر فرد، بهترین راه سرمایه‌ گذاری متفاوت است. هم چنین انتخاب بین سرمایه گذاری در بورس یا طلا بستگی به عواملی مانند میزان سرمایه، سطح ریسک‌ پذیری شخص، مدت زمان سرمایه‌ گذاری و … دارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که افراد قبل از سرمایه گذاری در بورس یا طلا با انواع روش‌ های سرمایه‌ گذاری آشنا شوند و مزایا و معایب هر یک را در نظر بگیرند.

سوالات متداول

۱-بین سرمایه گذاری در بورس یا طلا ، کدام یک بهتر است؟

سرمایه گذاری در بورس یا طلا  بستگی به شرایط و هدف شخصی هر فرد دارد. بهتر است قبل از سرمایه گذاری ویژگی ها و شرایط هر دو بازار مورد بررسی قرار گیرد.

۲-چگونه در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه‌ گذاری در طلا به دو صورت فیزیکی و غیرفیزیکی انجام می شود. روش فیزیکی سرمایه‌ گذاری در طلا شامل خرید سکه‌ های طلا، طلا‌های زینتی نو و دست دوم، طلا به صورت آب شده و … است. روش غیر‌فیزیکی سرمایه‌ گذاری در طلا از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود و شامل خرید گواهی های سپرده سکه و شمش طلا، صندوق‌های مبتنی بر طلا و … می‌شود.

۳-مزیت سرمایه‌ گذاری در بورس نسبت به طلا چیست؟

از جمله مزایای سرمایه‌ گذاری در بورس می‌توان به امکان سرمایه‌ گذاری با مبالغ کم، نقدشوندگی بالا، شفافیت و قانونی بودن، سرمایه‌ گذاری در بورس بدون نیاز به مراجعه حضوری، امکان متنوع‌ سازی سبد دارایی  و … اشاره کرد.

الهه نیازی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments