آشنایی با سامانه معاملاتی آفلاین

سامانه معاملاتی آفلاین
زمان مطالعه: 10 دقیقه
انتشار ۲۸ اسفند ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 1141
سطح مبتدی

انجام معاملات در کارگزاری مفید از طریق سامانه‌های آنلاین انجام می‌شود. اما با توجه به برخی شرایط مانند مسدودی حساب، عدم سنجش توانایی، عدم دسترسی به سامانه‌های آنلاین و اینترنت در ساعت معاملات و …  کاربران می‌توانند از سامانه آفلاین استفاده کنند.


ورود به سامانه آفلاین

مشتریان کارگزاری مفید در صورت تمایل برای دسترسی به سامانه آفلاین می‌توانند با کارگزاری تماس گرفته و درخواست خود را ثبت کنند. پس از تایید درخواست، دسترسی توسط کارگزاری فعال و نام کاربری و رمز عبور به ایمیل ثبت شده در حساب کاربری ارسال می‌شود. لازم به ذکر است که امکان تغییر نام کاربری و رمز عبور از طریق سامانه نیز وجود دارد.

 همچنین کاربران می‌توانید از طریق انتخاب گزینه  «ورود با حساب مفید» با نام کاربری و رمز عبور حساب یکپارچه کارگزاری مفید وارد سامانه آفلاین شوند. 

صفحه ورود سامانه آفلاین

نکته: برای درخواست دسترسی به سامانه آفلاین، نیاز است که ایمیل شخصی خود را در حساب کاربری ثبت کرده و قرارداد الکترونیکی ورژن دو را تایید کنید.

پنل سامانه آفلاین

در سامانه آفلاین مواردی مانند بازار، مانده کل، مانده تعدیل شده، بلوکه، کد بورسی، اعتبار، امکان ثبت سفارش آفلاین، فهرست سفارشات آفلاین، تغییر کارگزار ناظر، سبد سهام، پرتفوی شرکت سپرده گذاری، فهرست معاملات بورس اوراق بهادار، دفتر حساب، واریز وجه، تقاضای وجه، جزئیات معاملات و سفارشات قابل مشاهده است.

در ادامه به جزئیات پنل آفلاین می پردازیم.

نوار بالای صفحه سامانه معاملاتی آفلاین

۱- بازار: چنانچه کد بورسی غیر از بورس اوراق بهادار داشته باشید، در این بخش قابل مشاهده است.

۲- عنوان کاربر: نام و نام خانوادگی کاربر در این قسمت قابل مشاهده است.

۲-مانده کل: حاصل جمع مبلغ موجود در قدرت خرید، بلوکه و اعتبار می‌باشد.

۳- تسویه مالی: ممکن است مبلغ موجود در قدرت خرید، حاصل از فروش سهام باشد که تسویه معاملات آن انجام نشده و مبلغ قابل برداشت نباشد. به همین دلیل ممکن است بین مبلغ موجود در قدرت خرید و مانده قابل برداشت تفاوت وجود داشته باشد.

۴-بلوکه: مبلغی که بابت سفارش خرید سهام یا تقاضای وجه بلوکه شده است.

۵- کد بورسی: همان کد سهامداری است که شامل سه حرف و پنج عدد است. کد بورسی در تمام سامانه های معاملاتی قابل مشاهده است.

۶- اعتبار: میزان اعتبار دریافتی از کارگزاری مفید در این بخش قابل مشاهده است.

۷-نام کاربری: نام کاربری سامانه آفلاین در این قسمت قابل مشاهده است که با کلیک بر روی آن امکان تغییر تم، رمز عبور، نام کاربری، مشاهده نشست‌های فعال و خروج از سامانه وجود دارد.

با کلیک بر روی گزینه «تم صفحه» می‌توانید از لیست تم‌های پیش‌فرض سامانه، تصویر زمینه را تغییر دهید.

تغییر رمز عبور

با باز کردن بخش «تغییر رمز عبور» صفحه جدیدی نمایش داده می‌شود که در آن با وارد کردن رمز عبور فعلی و تعریف رمز عبور جدید، امکان تغییر رمز عبور وجود دارد.

تغییر رمز عبور

از طریق گزینه «تغییر نام کاربری» امکان ویرایش نام کاربری به نام کاربری دلخواه وجود دارد. نام کاربری در کادر اول و مقابل تیتر رمز عبور درج گردیده که امکان ویرایش آن وجود دارد. رمز عبور نیز در کادر دوم نوشته می‌شود.

تغییر نام کاربری

در بخش نشست های فعال کاربر، آیپی‌ ورودهای اخیر شما قابل مشاهده است. همچنین قابلیت حذف هر یک از آیتم ها نیز وجود دارد.

خروج: با کلیک بر روی این گزینه از سامانه معاملاتی خارج می‌شوید.

منوی سامانه آفلاین

در این بخش گزینه‌های ثبت سفارش آفلاین، فهرست سفارشات آفلاین، تغییر کارگزار ناظر، سبد سهام، پرتفوی شرکت سپرده گذاری، فهرست معاملات بورس اوراق بهادار، دفتر حساب، واریز وجه، تقاضای وجه، جزئیات معاملات و سفارشات انجام شده فاقد درخواست قابل مشاهده است.

لیست منو سامانه آفلاین

۱- ثبت سفارش آفلاین

در این قسمت امکان ارسال سفارش برای انجام معاملات (خرید و فروش سهام) وجود دارد.

با انتخاب نوع سفارش (خرید یا فروش)، کاربران علاوه بر وارد کردن نام نماد، تعداد سهام، قیمت مورد نظر، لازم است که حداکثر و حداقل قیمت را نیز وارد کنند. در قسمت «تا تاریخ»، نیز می‌توانید تاریخ انقضای سفارش مورد نظر را تعیین کنند.

نکته: برای نمادهای بازار پایه حداکثر تا ۳۶۵ روز و برای باقی بازارها حداکثر تا ۷ روز بعد امکان ثبت تاریخ انقضا وجود دارد.

نکته: امکان جستجوی همه نمادها در سامانه آفلاین وجود ندارد. در صورتی که قصد انجام معامله بر روی نماد خاصی را دارید، اما آن نماد برای شما قابل مشاهده نیست، لازم است که با کارگزاری تماس بگیرید تا درخواست شما بررسی شود.

ثبت سفارش در سامانه آفلاین
خرید و فروش در سامانه آفلاین

اطلاعاتی از جمله محدوده مجاز دامنه نوسان، اطلاعات عمق بازار شامل قیمت پایانی، آخرین قیمت، حجم و تعداد افرادی که سفارش خود را ثبت کرده‌اند نیز در این قسمت قابل مشاهده است.

اطلاعات نماد در سامانه آفلاین

نکات

۱- در سامانه آفلاین، امکان ثبت سفارش برای عرضه اولیه وجود ندارد.

۲- سفارشات در سامانه آفلاین به صورت سرخطی ارسال نمی‌شوند. سفارشی که در سامانه آفلاین ثبت گردیده در تایم بازار به هسته معاملات ارسال می‌شود.

۳- پس از ثبت سفارش، امکان ویرایش و حذف آن وجود دارد. اما درخواست ویرایش و حذف شما ممکن است به صورت آنی انجام نشود و لازم است که منتظر تایید درخواست خود باشید. 

۲- فهرست سفارشات آفلاین

تمامی سفارشات آفلاین در این قسمت قابل مشاهده است. امکان فیلتر بر اساس نوع سفارش (خرید، فروش یا هر دو)، تاریخ، نماد و وضعیت سفارش (همه، در حال بررسی، ارسال برای اقدام، وارد شده در پم، قسمتی از سفارش انجام شد، کاملا انجام شده است، قسمتی از آن انجام و مابقی منقضی شد، منقضی شده و انصراف) وجود دارد.

انواع وضعیت‌ سفارشات به شرح زیر می‌باشد:

همه: تمامی لیست سفارشات نمایش داده می‌شود. 

در حال بررسی: سفارش توسط مشتری ارسال و در انتظار بررسی و تایید است.

 ارسال برای اقدام: سفارش توسط معامله‌گر به هسته معاملات ارسال شده است. 

وارد شده در پم: سفارش در لیست سفارشات برای ارسال قرار گرفته است. 

قسمتی از سفارش انجام شد: بخشی از حجم سفارش انجام شده است.

کاملا انجام شده است: کل حجم سفارش انجام شده است.

منقضی شده: سفارش به علت مچ نشدن قیمت عرضه و تقاضا انجام نشده و منقضی شده است.

انصراف: مشتری درخواست سفارش خود را حذف کرده است.

فهرست سفارشات در سامانه آفلاین

۳- تغییر کارگزار ناظر

در صورتی که سهام خاصی در بخش سبد دارایی سایت ذینفعان وجود دارد ولی در پرتفوی سپرده‌گذاری شما قابل مشاهده نیست. ممکن است کارگزار ناظر آن سهم، کارگزاری دیگری غیر از کارگزاری مفید باشد. برای انتقال سهام مدنظر به کارگزاری مفید می‌توانید در این قسمت درخواست تغییر کارگزار ناظر خود را ثبت کنید. همچنین امکان مشاهده درخواست‌های قبلی نیز در این بخش وجود دارد. لازم به ذکر است که فرآیند تغییر کارگزار ناظر، دو روز کاری زمان می‌برد. 

 نکته: در صورت عدم وجود نماد در سبد دارایی سایت ذینفعان، فریز بودن سهم، بدهکاری (مانند داشتن اعتبار یا مانده منفی) درخواست تغییر کارگزار ناظر برای شما انجام نخواهد شد.

تغییر ناظر در سامانه آفلاین

۴-سبد سهام

 این بخش مانند بخش عملکرد در ایزی تریدر و پرتفوی لحظه‌ای در آنلاین پلاس است که در آن امکان حذف و اضافه کردن نماد (تراکنش دستی) وجود دارد.

همچنین قیمت فعلی، تعداد، ارزش فعلی، درصد نوسان قیمت نسبت به روز قبل، تفاوت ارزش نسبت به روز قبل، درصد سهم در پرتفوی، قیمت تمام شده خرید هر سهم، درصد نوسان نسبت به قیمت خرید، حد بالا و حد پایین در این قسمت قابل مشاهده است.

سبد سهام سامانه آفلاین
افزودن نماد در سامانه آفلاین

۵- پرتفوی سپرده گذاری

اگر نمادی در سبد دارایی ذینفعان شما وجود دارد و کارگزار ناظر آن کارگزاری مفید است، آن نماد در این قسمت قابل مشاهده است. همچنین در این قسمت امکان مشاهده ارزش روز دارایی، حجم، قیمت و … وجود دارد. 

چنانچه خرید و فروشی بر روی یک نماد که کارگزار ناظر آن مفید است در کارگزاری دیگری داشته باشید، تغییرات در پرتفوی سپرده گذاری با یک روز تاخیر به روزرسانی می‌شود. 

پرتفوی سپرده گذاری سامانه آفلاین

۶- فهرست معاملات بورس اوراق بهادار

در این بخش فهرست کلیه معاملات در سامانه آنلاین و آفلاین قابل مشاهده است. امکان دریافت خروجی اکسل از این بخش نیز وجود دارد.

فهرست معاملات در سامانه آفلاین

۷- دفتر حساب

گردش حساب در تمامی سامانه های آنلاین و آفلاین شامل سابقه معاملات خرید و فروش، برداشت وجه و واریز وجه، واریز سود نقدی، پرداخت‌های حق تقدم و سایر گردش‌ها در این قسمت قابل مشاهده است. 

امکان فیلتر بر اساس تاریخ و نوع گزارش (ساده، میانگین ساده، تفکیک قیمت، حسابداری، میانگین وزنی و Accounting With Hami) وجود دارد.

گردش حساب سامانه آفلاین و آنلاین
فیلتر گردش حساب سامانه آفلاین

۸- واریز وجه

در این بخش امکان مشاهده گزارش تمام واریزی‌ها در سامانه‌های آنلاین و آفلاین وجود دارد. همچنین سامانه‌ای که با آن واریز انجام شده (ایزی تریدر، مفید آنلاین و مفید کارت) در ستون شرح نوشته شده است.

واریز وجه

با کلیک بر روی گزینه‌ی «جدید» امکان ثبت فیش بانکی وجود دارد. بدین صورت که می‌توانید از حساب به نام خود، مبلغ مورد نظر را به یکی از شماره حساب‌های کارگزاری مفید واریز کنید. دقت داشته باشید که پس از واریز وجه لازم است که اطلاعات فیش واریزی در این قسمت ثبت شود.

برای ثبت واریز وجه اینترنتی خود از بانک‌های سامان، پارسیان، پاسارگاد و اقتصاد نوین شماره حساب خود و از سایر بانک‌ها شماره پیگیری یا رهگیری را به جای شماره فیش درج کنید.

مبلغ فیش واریزی پس از یک روز کاری و بعد از بررسی واحد مالی، پیش از آغاز معاملات به حساب شما اضافه می‌شود. (لذا به فیش‌های واریزی در طی روز کاری ترتیب اثر داده نخواهد شد).

نکته: امکان واریز آنلاین از طریق درگاه اینترنتی برای سامانه آفلاین وجود ندارد.

ثبت فیش

۹- تقاضای وجه

در این بخش امکان مشاهده درخواست‌های تقاضای وجه وجود دارد. با کلیک بر روی گزینه «جدید» و سپس انتخاب روز درخواست وجه، شماره حساب و مبلغ درخواستی، امکان ثبت تقاضای وجه وجود دارد.

تحت هر یک از موارد زیر درخواست وجه انجام نخواهد شد و منجر به عودت وجه به حساب نزد کارگزاری می گردد:

  • حساب معرفی شده به نام شخص دیگری باشد.
  • مغایرت نام (مانند پسوند و پیشوند)
  • حساب مشترک، مسدود یا راکد باشد.
  • به جای شماره حساب، شماره کارت معرفی شده باشد.

در صورتی که وجه حاصل به حساب نزد کارگزار برگشت بخورد، گزارش آن در بخش گردش حساب قابل مشاهده است. کلیه درخواست‌های واریز وجه که تا ساعت 15:00 وارد شوند، روز کاری بعد انجام خواهند شد. همچنین در این قسمت وضعیت درخواست‌های واریزی نیز قابل مشاهده است.

لیست تقاضای وجه انجام شده
تقاضای وجه

۱۰- گزارش جزئیات معاملات

در این بخش جزئیات معاملات بر اساس تاریخ درخواستی و به صورت جداگانه برای سفارش‌های خرید و فروش قابلیت فیلتر دارد. همچنین می‌توانید در صورت تمایل، خروجی اکسل دریافت کنید.

جزئیات معاملات
فیلتر

۱۱- سفارشات انجام شده فاقد درخواست

سفارشات ارسالی مشتری به صورت حضوری از طریق شعب کارگزاری مفید در این قسمت قابل مشاهده است. مشتریان بعد از انجام این‌کار باید در سامانه نیز درخواست خود را تایید کنند.

لیست سفارشات انجام شده فاقد درخواست

سوالات متداول

۱- سامانه‌ آفلاین با سامانه آنلاین چه تفاوتی دارد؟

اصلی ترین تفاوت در نحوه ارسال سفارش است. در سامانه های معاملاتی آنلاین، فرد با یک قیمت و حجم مشخص در ساعات معاملاتی معین، اقدام به ثبت سفارش کرده و سفارش بلافاصله در سامانه ثبت می‌شود. اما در سامانه‌ آفلاین علاوه بر آن باید حداقل یا حداکثر قیمت (بازه قیمتی) نیز مشخص شود و سفارش با تاخیر ارسال می شود.

۲- آیا امکان واریز آنی از طریق سامانه‌های آفلاین وجود دارد؟

خیر، واریز به سامانه‌های آفلاین فقط از طریق ثبت فیش امکان پذیر است.

۳- نحوه ارسال سفارش در سامانه آفلاین چگونه است؟

برای ثبت سفارش نیاز است که بر روی گزینه ثبت سفارش آفلاین کلیک کرده سپس با انتخاب نوع سفارش (خرید یا فروش)، علاوه بر وارد کردن نام نماد، قیمت مورد نظر و تعداد، لازم است که حداکثر و حداقل قیمت را نیز وارد کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

الهه نیازی کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments