حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن
زمان مطالعه 7 دقیقه
انتشار ۱۶ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 225524
سطح مبتدی

حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن

حق تقدم چیست؟ مطابق با قانون تجارت، زمانی که یک شرکت قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران داشته باشد، اولویت شرکت در افزایش سرمایه با سهامداران فعلی شرکت است. از همین رو، در این روش افزایش سرمایه، شرکت اوراقی را تحت عنوان “حق تقدم خرید سهام” منتشر می‌کند. سپس با توجه به درصد مالکیت هر یک از سهامداران و نیز درصد افزایش سرمایه، تعداد مشخصی حق‌ تقدم‌ در اختیار سهامداران قرار می‌دهد.

حق تقدم خرید سهم موضوع بسیار مهمی است. بنابراین همه فعالان بازار سرمایه فارغ از اینکه از کدام روش تحلیلی (مانند تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال یا تابلو خوانی) برای خرید و فروش سهم استفاده می‌کنند، باید از جزئیات آن باخبر باشند.

بعد از تصمیم‌گیری مجمع در خصوص افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران، حق تقدم‌ به سبد دارایی یا پرتفوی سهامداران اضافه خواهد شد. نماد حق تقدم یک سهم، از اضافه شدن حرف “ح” در انتهای نماد اصلی ساخته می‌شود. مثلا نماد “افقح” در واقع نماد مربوط به حق تقدم‌ خرید سهام “افق” است. یا مثلا “دالبرح” نماد مربوط به حق تقدم خرید سهام “دالبر” است. تعداد حق تقدمی‌ که به سهامداران تخصیص پیدا می‌کند، با توجه به درصد افزایش سرمایه و نیز تعداد فعلی سهام وی مشخص می‌شود.

 به عنوان مثال، فرض کنید شرکتی قصد داشته باشد از این طریق ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه بدهد. در این صورت، به تعداد سهام هر سهامدار، به وی حق تقدم تخصیص پیدا می‌کند. یعنی اگر سهامداری، هزار سهم داشته باشد، هزار حق‌ تقدم‌‌ نیز به دارایی او اضافه می‌شود. یا اگر شرکت قصد افزایش سرمایه ۵۰ درصدی داشته باشد، به این سهامدار ۵۰۰ سهم حق تقدم‌ اختصاص می‌یابد.

تصمیم‌ گیری افراد در خصوص نحوه برخورد با حق تقدم‌ در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد:

الف) تبدیل حق تقدم‌ به سهم:

فرآیند کلی تبدیل حق تقدم به سهم در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. دارندگان حق تقدم باید در مهلت مشخص شده، ارزش اسمی هر سهم را به حساب شرکت واریز نمایند. سپس این موضوع را به شرکت اطلاع دهند. ارزش اسمی هر سهم نیز هزار ریال یا صد تومان است. البته اگر سهامداران مطالبه‌ای از شرکت داشته باشند، بنا به تصمیم شرکت ممکن است این مبلغ از کل مبلغی که باید به شرکت پرداخت نمایند، کسر گردد. پس از آن، باید منتظر طی شدن مراحل قانونی آن توسط شرکت باشند. فرآیند تبدیل حق تقدم‌ به سهم، زمان‌بر است. ممکن است این فرآیند ماه‌ها به طول بیانجامد. اما در حالت کلی می‌توان گفت پس از انتشار آگهی ثبت افزایش سرمایه شرکت در سایت کدال، این فرآیند پایان می‌پذیرد.

سهامداران هر شرکت می توانند با مراجعه به پرتال امور سهامداران شرکت، گواهی حق تقدم خود را دریافت کنند. در این گواهی به جزئیاتی مانند مبلغ قابل پرداخت بابت حق‌تقدم خرید سهام و چگونگی پرداخت آن، مهلت زمانی و … اشاره می‌شود.

به عنوان مثال

به عنوان مثال، تصویر زیر مربوط به گواهینامه حق تقدم خرید سهام شرکت تامین سرمایه امین است. همانطور که مشاهده می‌شود، این سهامدار بایت سود نقدی دریافت نشده از شرکت مطالبه دارد. با توجه به این موضوع، این سهامدار نیاز نیست بابت تبدیل حق تقدم به سهم، هیچ‌گونه وجهی به شرکت پرداخت کند.

نمونه گواهی استفاده از حق تقدم

ذکر این نکته ضروری است که جزئیات این فرآیند از طریق سایت کدال نیز منتشر می‌شود. بنابراین برای مشاهده جزئیات و فرآیند افزایش سرمایه باید به سایت کدال مراجعه کنید. پس از ورود به این سایت، از قسمت جستجوی اطلاعیه‌ها، نماد مورد نظر را انتخاب کنید. سپس اطلاعیه‌های مربوط به افزایش سرمایه را پیدا کرده و مشاهده کنید. توصیه می‌شود برای اطلاع کامل از جزئیات، فایل‌های پیوست اطلاعیه را نیز در صورت وجود، مطالعه نمایید.

به عنوان مثال، بخشی از اطلاعیه‌های شرکت تامین سرمایه امین در تصویر زیر نشان داده شده است.

در قسمت پیوست‌های اطلاعیه مربوط به مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام این شرکت، تصویر مربوط به آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه منتشره در روزنامه رسمی شرکت قابل دریافت است. توصیه می‌شود برای اطلاع از جزئیات، این بخش را نیز بررسی کنید.

آگهی افزایش سرمایه امین در روزنامه رسمی

همانطور که اشاره شد، می‌توانید از طریق سایت شرکت به پرتال امور سهامداران آن وارد شوید و گواهی حق تقدم خود را دریافت کنید. در صورتی که پس از بررسی گواهینامه حق تقدم خود و همچنین پس از بررسی اطلاعیه‌های موجود در سایت کدال، سوال یا ابهامی داشتید می‌توانید با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایید.

ب) فروش حق تقدم‌‌:

از زمانی که معاملات حق تقدم در بازار آغاز می‌شود، به مدت ۶۰ روز ادامه پیدا می‌کند. البته ممکن است به درخواست شرکت و تایید سازمان بورس، این زمان نیز تمدید شود. سهامدارانی که به آن‌ها حق تقدم تخصیص پیدا کرده است می‌توانند در این بازه‌ی زمانی آن را بفروشند. فقط در این مرحله، از لحاظ تعداد معامله محدودیتی برای افراد وجود ندارد. بنابراین هر فرد می‌تواند بارها حق تقدم‌ را بخرد و بفروشد.

دامنه نوسان قیمت حق‌ تقدم‌ شرکت‌های بورسی، دو برابر دامنه نوسان سهم شرکت است. در شرکت‌های فرابورسی، دامنه نوسان حق تقدم با دامنه نوسان سهم شرکت برابر است.

ج) عدم واریز وجه اسمی و عدم فروش حق تقدم‌:

در صورتی که دارنده حق تقدم، نسبت به آن بی‌تفاوت باشد و در مهلت مقرر آن را نفروشد و وجه اسمی آن را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز نکند، این حالت به وجود می‌آید.

مدتی بعد از متوقف شدن معاملات نماد حق تقدم شرکت، نماد حق‌ تقدم‌ از سبد دارایی همه افراد خارج می‌شود. پس از بررسی‌های شرکت، تعداد حق تقدم‌هایی که وجه اسمی آن‌ها به حساب شرکت واریز نشده است، مشخص می‌شود. شرکت در مرحله‌ای به نام پذیره‌ نویسی عمومی” آن‌ها را به فروش می‌رساند. پس از فروش حق‌تقدم‌های استفاده نشده و کسر هزینه و کارمزد فروش، وجه حاصل از آن در اختیار سهامدارانی که از حق‌تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند، قرار خواهد گرفت. جزئیات مربوط به این فرآیند از طریق سایت کدال منتشر می‌شود. می‌توانید مشابه آنچه پیش‌تر توضیح داده شد، وارد این سایت شده و اطلاعیه‌های مربوط به این موضوع را نیز مشاهده کنید. همچنین در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام، باید با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایید.

به عنوان مثال، تصویر زیر مربوط به اطلاعیه پذیره‌نویسی عمومی حق تقدم خرید سهام دالبر است در سایت کدال منتشر شده است.

نمونه اطلاعیه پذیره نویسی حق تقدم خرید سهام

در مرحله پذیره‌ نویسی عمومی، علاوه بر قیمت خرید، وجه اسمی هر حق تقدم (هزار ریال) نیز از حساب خریدار کسر می‌گردد. خریداران حق تقدم در این مرحله، به هیچ وجه امکان فروش آن را ندارند. در نتیجه باید منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق‌ تقدم‌ به سهم باشند.

 اطلاعیه نتایج حاصل از فروش حق تقدم استفاده نشده دالبر که در سایت کدال منتشر شده نیز در تصویر زیر نمایش داده شده است.

نمونه اطلاعیه نتایج حاصل از فروش حق تقدم استفاده نشده

در این اطلاعیه نحوه دریافت مبلغ حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده برای سهامدارانی که از حق تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند در سایت کدال اعلام می‌شود.

سوالات متداول

پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم فقط از طریق مراجعه به بانک امکان پذیر است؟

بستگی به سیاست‌های شرکت ممکن است نحوه پرداخت مبلغ اسمی متفاوت باشد.برخی شرکت‌ها مبلغ اسمی را از سودسالانه سهام‌دار کسر شود. ملاک نحوه پرداخت اطلاعیه‌های سایت کدال در خصوص آگهی‌های استفاده از حق تقدم است.

مهلت پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم و همچنین فروش آن به اتمام رسیده است. چند ماه گذشته اما مبلغی واریز نشده. چگونه می‌توان مبلغ را دریافت کرد؟

سهامداران باید از طریق ارتباط با امورسهامداری شرکت مورد نظر نحوه دریافت مبلغ حاصل از فروش حق‌تقدم‌های استفاده نشده را در مرحله پذیره‌نویسی جویا شوند.

شماره تلفن امور سهامداری شرکت پاسخگو نیست. چگونه مبلغ حاصل از عدم تبدیل به سهام را دریافت کنم ؟

فقط از طریق شرکت می‌توان پیگیر شد. شرکت‌ها بعد از فروش حق تقدم ها در مرحله پذیره نویسی مبلغ را به سهامدار پرداخت می‌کنند.

حق تقدم را به سهم تبدیل کرده‌ام، اما همچنان تعدادی سهام در پرتفوی عملکرد قابل نمایش است. چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؟

ملاک دارایی برای حق تقدم سامانه‌ی ذینفعان است و در قسمت سبد دارایی هر تعداد سهامی که سهامدار داشته باشد نمایش داده می‌شود. پرتفوی عملکرد قابلیت اضافه کردن نماد به صورت دستی را دارد و ملاک برای داشتن دارایی یک سهام نیست.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
42 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
عباس مقیمی

با سلام خدمت شما حق تقدم های خریداری شده توسط خودمان از طریق کارگذاری و انجام تبدیل حق تقدم به سهم از طریق پورتفوی شخصی در صفحه کارگزاری مفید و داشتن موجودی تاسقف کامل مثلا من در پروفایل 3650 سهم شلعابح دارم و کارگذاری تبدیل به سهم نموده است در ساعت 00 : 00 روز 99/09/07 آیا دیگه به پرداخت و واریز به حساب شرکت لعاب ایران و ارسال فیش واریزی به ایمیل کارخانه نیست؟ خود کارگزاری مفید انجام میده؟

کارگزاری مفید

با سلام
برای واریز مبلغ اسمی می‌بایست به آگهی “مهلت استفاده از حق تقدم” در سایت کدال مراجعه و نحوه واریز را مطالعه نمایید.
لازم به ذکر است گزینه “تبدیل حق تقدم به سهم”، در پرتفوی لحظه‌ای فقط برای برای سهولت در بررسی دارایی‌های شماست.
پس از اختصاص حق تقدم، می‌توانید با انتخاب این گزینه، حق تقدم سهام مدنظر خود را در محاسبات پرتفوی لحظه‌ای به سهام عادی تبدیل کنید.
این موضوع به هیچ عنوان به منزله پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم به امور سهامداران شرکت نمی باشد. با این عمل تنها می‌توانید تحلیل مناسب‌تری نسبت به حجم و سرمایه خود در پرتفوی لحظه‌ای داشته باشید.

صادق

عالی
البته از کارگزاری تماس هم گرفتند که بابت این امر سپاسگذارم

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.

Kavhe

سهامداران مبلغخودشان در نماد بورسی مید کوح (حق تقدم) ازکدام بانگ بگیرند

کارگزاری مفید

با سلام
اگر در مهلت استفاده از حق تقدم که به دارندگان سهام اصلی داده می‌شود، حق تقدم را خریداری کرده‌اید و مبلغ اسمی آن را به شرکت مربوطه واریز نکرده‌اید، شرکت در مرحله‌ای به نام “پذیره‌نویسی عمومی” آن‌ها را به فروش می‌رساند.
پس از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده و کسر هزینه و کارمزد فروش، وجه حاصل از آن در اختیار سهامدارانی که از حق تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند، قرار خواهد گرفت.
برای مشاهده نحوه واریز شرکت موردنظر، می‌توانید آگهی “نتایج حاصل از فروش حق تقدم های استفاده نشده” را در سایت کدال مطالعه نمایید.

رامین

ممنون از اطلاع رسانیتون.

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث افتخار ماست.

حبیب

سلام
آیا در مرحله پذیره نویسی عمومی ، سهامداران هم میتوانند سهام حق تقدم را بخرند یا فقظ کارگزاریها میتوانند ؟

کارگزاری مفید

با سلام
اگر در مرحله پذیره‌ نویسی عمومی حق تقدم را خریداری نمایید، علاوه بر قیمت خرید، وجه اسمی هر حق تقدم (هزار ریال) نیز از حساب شما کسر می‌گردد.
حق تقدم در این مرحله امکان فروش ندارد و باید منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق‌ تقدم‌ به سهم باشید.

محمود پورکمالی انارکی

با سلام و عرض پوزش برخی از سهامهای حق تقدم در لیست سهام نمیاید برای نمونه تاپیکو افزایش سرمایه حق تقدم به لیست سهامم اضافه نشد در حال حاضر هم فقط دو سهم دارم که کهمداح مدارک را ارسال کردم و دزهراویح که هنوز قادر به ثبت نام نگردیده ام خواهشا لیست حق تقدم های متعلق به اینجانب را اعلام فرمایید برای مثال تاپیکو سهمی است که دارم ولی در لیست سهام من تاپیکوح نیامده است . در صورت امکان اگر عنایت فرموده ودر پیامهای کارگزار و ناظر در ایزی تریدر نیز اطلاع رسانی فرمایید به راحتی قابل اطلاع به سهامداران خواهد بود. با پوزش از مزاحمتم و سپاسگزار از عنایت یکایک همکاران محترم در کارگزاری مفید

با سلام
جهت کسب اطمینان از دارایی‌های خود می‌توانید به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه مراجعه نمایید.
اگر در زمان افزایش سرمایه نماد موردنظر از محل آورده نقدی سهامدار آن شرکت باشید، به شما حق تقدم تعلق می‌گیرد.
نماد حق تقدم یک سهم، از اضافه شدن حرف “ح” در انتهای نماد اصلی ساخته می‌شود.

مصطفی صادقی

با سلام
میخواستم بدونم چگونه حق تقدم استفاده شده بعد از ثبت افزایش سرمایه شرکت به چه روشی تبدیل به سهام میشود.
در سیستم آنلاین پلاس (مفید آنلاین) گزینه تبدیل حق تقدم به سهام در بخش پرتفوی لحظه ای وجود دارد ولی امکان تبدیل وجود ندارد.
لطفا” راهنمایی کنید.

کارگزاری مفید

با سلام
پس از انتشار آگهی “ثبت افزایش سرمایه” در سایت کدال، حق تقدم به سهم اصلی تبدیل شده و به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه و قابل معامله خواهد بود.
برای سهولت در بررسی دارایی‌های خود، می‌توانید با انتخاب گزینه “تبدیل حق تقدم به سهم”، حق تقدم نماد مورد‌نظر خود را در محاسبات پرتفوی لحظه‌ای به سهام عادی تبدیل کنید.
این موضوع به هیچ عنوان به منزله پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم به امور سهامداران شرکت نمی‌باشد. با این عمل تنها می‌توانید تحلیل مناسب‌تری نسبت به حجم و سرمایه در اختیار خود در پرتفوی لحظه‌ای داشته باشید.

نرگس کیائی

سلام. گزینه تبدیل حق تقدم به سهم در پرتفوی بنده کار نمی کند. چندین بار امتحان کردم و نتیجه ای نداشت. لطفا راهنمایی بفرمایید

کارگزاری مفید

با سلام
امکان پرداخت حق تقدم از سامانه‌های کارگزاری مفید مهیا نبوده و این گزینه تنها برای کمک به محاسبات سرمایه‌گذار می‌باشد.
کاربران می‌توانند با انتخاب گزینه “تبدیل حق تقدم به سهم”، حق تقدم سهام مدنظر خود را در محاسبات عملکرد به سهام عادی تبدیل کنند.
این موضوع به منزله پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم به امور سهامداران شرکت نمی‌باشد. با این عمل تنها می‌توانند تحلیل مناسب‌تری نسبت به حجم و سرمایه در اختیار خود در عملکرد خود (پرتفوی لحظه‌ای) داشته باشند.
باید توجه داشت با انتخاب این گزینه، حق تقدم به کاربر اختصاص داده نمی‌شود و اختصاص حق تقدم و سهام جایزه و تبدیل آن به سهام، توسط امور سهامداران شرکت‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل ممکن است سهام اضافه‌ شده در قسمت عملکرد، در پرتفوی سپرده‌گذاری قابل رؤیت نباشد.
توجه داشته باشید، تنها می‌بایست از روش توضیح داده شده در مقاله فوق اقدام به تبدیل حق تقدم به سهام نمایید.

علی کرمیان

بنده به علت ناآگاهی ازپروسه حق تقدم بدون اینکه سهام اصلی شرکت راداشته باشم مقداری سهام وبیمهح رابه جای سهام اصلی خریده ام ومدت هفتادروزه که بلاتکلیف مانده وتلفن امورسهام نیزجواب نمی دهدنمیدانم چکاربایدبکنم وتاکی بایدصبربکنم؟ اگرپاسخی به ایمیل بدهیددعاگویتان می شوم.

کارگزاری مفید

با سلام
اگر در مهلت استفاده از حق تقدم که به دارندگان سهام اصلی داده می‌شود، حق تقدم را خریداری کرده‌اید و مبلغ اسمی آن را به شرکت مربوطه واریز نکرده‌اید، شرکت در مرحله‌ای به نام “پذیره‌نویسی عمومی” آن‌ها را به فروش می‌رساند.
پس از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده و کسر هزینه و کارمزد فروش، وجه حاصل از آن در اختیار سهامدارانی که از حق تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند، قرار خواهد گرفت.
اگر در مرحله”پذیره‌نویسی عمومی”، حق تقدم را خریداری کرده‌ید علاوه بر قیمت خرید، وجه اسمی هر حق تقدم (هزار ریال) نیز از حساب شما کسر گردیده است. در این مرحله، به هیچ وجه امکان فروش آن را ندارید و باید منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق‌ تقدم‌ به سهم باشید.

علی جلالی منش

توضیحات عالی و کامل بود

کارگزاری مفید

با سلام
سپاس بی کران از شما سرمایه‌گذار گرامی.

عمادی

سلام من یکماه پیش برای تبدیل حق تقدیم به سهم اقدام کردم چگونه می توانم پیگیری کنم که انجام سده یا نه

کارگزاری مفید

با سلام
از زمانی که معاملات حق تقدم در بازار آغاز می‌شود، به مدتی که در مهلت اعلام شده در آگهی “مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام “در سایت “کدال” برای نماد ذکر شده، سهامدار فرصت استفاده از حق تقدم تخصیص یافته را دارد.
اگر در مرحله‌ای به نام “پذیره‌ نویسی عمومی” حق تقدم را خریداری کرده اید، امکان فروش حق تقدم وجود ندارد و باید منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق تقدم به سهم بمانید.
جزئیات مربوط به این فرآیند از طریق سایت کدال منتشر شده و همچنین در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام، می‌بایست با امور سهام‌داری شرکت مورد نظر در ارتباط باشید.