حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن

حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن
زمان مطالعه: 10 دقیقه
انتشار ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 497349
سطح مبتدی

حق تقدم چیست؟ مطابق با قانون تجارت، زمانی که یک شرکت قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران را داشته باشد، اولویت شرکت در افزایش سرمایه با سهامداران فعلی شرکت است. از همین رو، در این روش افزایش سرمایه، شرکت اوراقی را تحت عنوان “حق تقدم خرید سهام” منتشر می‌کند. سپس با توجه به درصد مالکیت هر یک از سهامداران و نیز درصد افزایش سرمایه، تعداد مشخصی حق‌ تقدم‌ در اختیار سهامداران قرار می‌دهد.

دسترسی سریع به مطالب:

آشنایی با حق تقدم خرید سهم، موضوع بسیار مهمی در آموزش بورس است. بنابراین همه فعالان بازار سرمایه فارغ از اینکه از کدام روش تحلیلی (مانند تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال یا تابلو خوانی) برای خرید و فروش سهم استفاده می‌کنند، باید از جزئیات آن باخبر باشند.

بعد از تصمیم‌گیری مجمع در خصوص افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران، حق تقدم‌ به سبد دارایی یا پرتفوی سهامداران اضافه خواهد شد. نماد حق تقدم یک سهم، از اضافه شدن حرف “ح” در انتهای نماد اصلی ساخته می‌شود. مثلا نماد “افقح” در واقع نماد مربوط به حق تقدم‌ خرید سهام “افق” است. یا مثلا “دالبرح” نماد مربوط به حق تقدم خرید سهام “دالبر” است. تعداد حق تقدمی‌ که به سهامداران تخصیص پیدا می‌کند، با توجه به درصد افزایش سرمایه و نیز تعداد فعلی سهام وی مشخص می‌شود.

 به عنوان مثال، فرض کنید شرکتی قصد داشته باشد از این طریق ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه بدهد. در این صورت، به تعداد سهام هر سهامدار، به وی حق تقدم تخصیص پیدا می‌کند. یعنی اگر سهامداری، هزار سهم داشته باشد، هزار حق‌ تقدم‌‌ نیز به دارایی او اضافه می‌شود. یا اگر شرکت قصد افزایش سرمایه ۵۰ درصدی داشته باشد، به این سهامدار ۵۰۰ سهم حق تقدم‌ اختصاص می‌یابد.

تصمیم‌ گیری افراد در خصوص نحوه برخورد با حق تقدم‌ در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد:

الف) تبدیل حق تقدم به سهم:

فرآیند کلی تبدیل حق تقدم به سهم در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. دارندگان حق تقدم باید در مهلت مشخص شده، ارزش اسمی هر سهم را به حساب شرکت واریز نمایند. ارزش اسمی هر سهم نیز هزار ریال یا صد تومان است. البته اگر سهامداران مطالبه‌ای از شرکت داشته باشند، بنا به تصمیم شرکت ممکن است این مبلغ از کل مبلغی که باید به شرکت پرداخت نمایند، کسر گردد.

پس از آن، باید منتظر طی شدن مراحل قانونی آن توسط شرکت باشند. فرآیند تبدیل حق تقدم‌ به سهم، زمان‌بر است. ممکن است این فرآیند ماه‌ها به طول بیانجامد. اما در حالت کلی می‌توان گفت پس از انتشار آگهی ثبت افزایش سرمایه شرکت در سایت کدال، این فرآیند پایان می‌پذیرد.

دارندگان حق تقدم می‌توانند با ورود به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان، حق تقدم‌های خود را مشاهده و فرایند تبدیل آن به سهم اصلی را طی کنند. شرح جزئیات و مراحل این فرایند در ادامه مطلب ذکر شده است.

فرایند پرداخت مبلغ اسمی از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

در حال حاضر، امکان شرکت در پذیره‌نویسی حاصل از حق تقدم به صورت غیر‌حضوری از طریق سامانه ذی‌نفعان بازار سرمایه وجود دارد. برای انجام این فرآیند، نیاز است تا احراز هویت سجام را انجام داده باشید. در صورتی که سجامی نیستید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر، به صورت رایگان و غیرحضوری در سجام ثبت نام کنید.

در صورتی که سجامی هستید، برای شرکت در پذیره‌نویسی به صورت الکترونیکی می‌بایست به صورت زیر عمل کنید.

پس از ورود به سامانه، گزینه « پذیره‌نویسی سهامدار» را انتخاب کنید. در مرحله بعد، گزینه «پذیره‌نویسی حق تقدم» را انتخاب کرده و مطابق تصویر می‌بایست حق تقدم یا حق تقدم‌های متعلق به شما نمایش داده شود. جهت شرکت در پذیره‌نویسی باید گزینه «مشارکت در پذیره‌نویسی» را انتخاب کنید.

مشارکت در وذیره نویسی

در مرحله بعد، تصویری مطابق شکل زیر برای شما به نمایش گذاشته خواهد شد که در آن تعداد سهام متعلق به شما با عنوان « تعداد سهام متعلقه» مشخص است.

تعداد سهام

در ادامه با پذیرش متن «شرایط و تعهدات» به مرحله بعد که ارسال کد تایید به شماره تلفن همراه است وارد خواهید شد.

شرایط

پس از وارد کردن کد تایید، می‌بایست نحوه پرداخت خود را انتخاب کنید. در این مرحله می‌توانید به‌صورت حضوری با مراجعه به بانک یا به صورت اینترنتی پرداخت کنید.

پرداخت

پس از پرداخت به‌صورت اینترنتی، می‌توانید گزارش پرداخت خود را از طریق گزینه «گزارش پذیره‌نویسی» پیگیری کنید. همچنین، می‌توانید گزارش را از طریق گزینه «دانلود گزارش» دانلود کنید.

دانلود

همچنین به عنوان روش جایگزین، سهامداران هر شرکت می توانند با مراجعه به پرتال امور سهامداران شرکت، گواهی حق تقدم خود را دریافت کنند. در این گواهی به جزئیاتی مانند مبلغ قابل پرداخت بابت حق‌تقدم خرید سهام و چگونگی پرداخت آن، مهلت زمانی و … اشاره می‌شود. در صورتی که پرداخت مبلغ از طریق پرتال امور سهامداران شرکت انجام شد، نیاز است تا این موضوع را به شرکت اطلاع دهند.

توجه داشته باشید

اگر در بازه زمانی قبل از تبدیل حق‌ تقدم به سهم توسط شرکت، قصد فروش سهام خود را دارید. توصیه می‌شود که حداقل یک عدد از سهام مورد نظر را در پرتفوی خود نگه داشته تا در زمان تبدیل شدن حق‌ تقد‌م به سهام و اعمال آن توسط امور سهامداران شرکت، حق تقدم تبدیل‌شده  شما به صورت خودکار به پرتفوی افزوده شود.

نمونه‌ای از آگهی پذیره‌نویسی حق تقدم

به عنوان مثال، تصویر زیر مربوط به گواهینامه حق تقدم خرید سهام شرکت تامین سرمایه امین است. همانطور که مشاهده می‌شود، این سهامدار بابت سود نقدی دریافت نشده از شرکت مطالبه دارد. با توجه به این موضوع، این سهامدار نیاز نیست بابت تبدیل حق تقدم به سهم، هیچ‌گونه وجهی به شرکت پرداخت کند.

نمونه گواهی استفاده از حق تقدم

ذکر این نکته ضروری است که جزئیات این فرآیند از طریق سایت کدال نیز منتشر می‌شود. بنابراین برای مشاهده جزئیات و فرآیند افزایش سرمایه باید به سایت کدال مراجعه کنید. پس از ورود به این سایت، از قسمت جستجوی اطلاعیه‌ها، نماد مورد نظر را انتخاب کنید. سپس اطلاعیه‌های مربوط به افزایش سرمایه را پیدا کرده و مشاهده کنید. توصیه می‌شود برای اطلاع کامل از جزئیات، فایل‌های پیوست اطلاعیه را نیز در صورت وجود، مطالعه نمایید.

به عنوان مثال، بخشی از اطلاعیه‌های شرکت تامین سرمایه امین در تصویر زیر قابل مشاهده است.

در قسمت پیوست‌های اطلاعیه مربوط به مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام این شرکت، تصویر مربوط به آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه منتشره در روزنامه رسمی شرکت قابل دریافت است. توصیه می‌شود برای اطلاع از جزئیات، این بخش را نیز بررسی کنید.

آگهی افزایش سرمایه امین در روزنامه رسمی

همانطور که اشاره شد، می‌توانید از طریق سایت شرکت به پرتال امور سهامداران آن وارد شوید و گواهی حق تقدم خود را دریافت کنید. در صورتی که پس از بررسی گواهینامه حق‌ تقدم خود و همچنین پس از بررسی اطلاعیه‌های موجود در سایت کدال، سوال یا ابهامی داشتید می‌توانید با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایید.

ب) فروش حق تقدم‌‌:

از زمانی که معاملات حق تقدم در بازار آغاز می‌شود، به مدت ۶۰ روز ادامه پیدا می‌کند. البته ممکن است به درخواست شرکت و تایید سازمان بورس، این زمان نیز تمدید شود. سهامدارانی که به آن‌ها حق‌ تقدم تخصیص پیدا کرده است می‌توانند در این بازه‌ی زمانی آن را بفروشند. فقط در این مرحله، از لحاظ تعداد معامله محدودیتی برای افراد وجود ندارد. بنابراین هر فرد می‌تواند بارها حق تقدم‌ را بخرد و بفروشد.

دامنه نوسان قیمت حق‌ تقدم‌ شرکت‌های بورسی، دو برابر دامنه نوسان سهم شرکت است. در شرکت‌های فرابورسی، دامنه نوسان حق تقدم با دامنه نوسان سهم شرکت برابر است.

ج) عدم واریز وجه اسمی و عدم فروش حق تقدم‌:

در صورتی که دارنده حق تقدم، نسبت به آن بی‌تفاوت باشد و در مهلت مقرر آن را نفروشد و وجه اسمی آن را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز نکند، این حالت به وجود می‌آید.

مدتی بعد از متوقف شدن معاملات نماد حق تقدم شرکت، نماد حق‌ تقدم‌ از سبد دارایی همه افراد خارج می‌شود. پس از بررسی‌های شرکت، تعداد حق تقدم‌هایی که وجه اسمی آن‌ها به حساب شرکت واریز نشده است، مشخص می‌شود. شرکت در مرحله‌ای به نام پذیره‌ نویسی عمومی” آن‌ها را به فروش می‌رساند. پس از فروش حق‌تقدم‌های استفاده نشده و کسر هزینه و کارمزد فروش، وجه حاصل از آن در اختیار سهامدارانی که از حق‌تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند، قرار خواهد گرفت. جزئیات مربوط به این فرآیند از طریق سایت کدال منتشر می‌شود. می‌توانید مشابه آنچه پیش‌تر توضیح داده‌ شد، وارد این سایت شده‌ و اطلاعیه‌های مربوط به این موضوع را نیز مشاهده‌ کنید. همچنین در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام، باید با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایید.

به عنوان مثال، تصویر زیر مربوط به اطلاعیه پذیره‌نویسی عمومی حق تقدم خرید سهام دالبر است که در سایت کدال منتشر گردیده است.

نمونه اطلاعیه پذیره نویسی حق تقدم خرید سهام

در مرحله پذیره‌ نویسی عمومی، علاوه بر قیمت خرید، وجه اسمی هر حق‌ تقدم (هزار ریال) نیز از حساب خریدار کسر می‌گردد. خریداران حق تقدم در این مرحله، به هیچ وجه امکان فروش آن را ندارند. در نتیجه باید منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق‌ تقدم‌ به سهم باشند.

 اطلاعیه نتایج حاصل از فروش حق تقدم استفاده نشده‌ دالبر که در سایت کدال منتشر شده‌ نیز در تصویر زیر قابل رویت است.

نمونه اطلاعیه نتایج حاصل از فروش حق تقدم استفاده نشده

در این اطلاعیه نحوه دریافت مبلغ حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده برای سهامدارانی که از حق تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند در سایت کدال اعلام می‌شود.

 دامنه نوسان حق تقدم

دامنه نوسان حق تقدم در نمادهای بورسی غیر از بازار اول بورس ۱۰± درصد، بازار اول بورس ۱۴± درصد، در نمادهای فرابورسی غیر از بازار اول فرابورس ۵± درصد و بازار اول فرابورس ۷± است. در بازارهای پایه فرابورس، دامنه نوسان به دو دسته، دامنه نوسان در مهلت استفاده و در زمان پذیره نویسی حق تقدم‌های استفاده نشده تقسیم می‌گردد، که اطلاعات آن را در جدول زیر قابل مشاهده است.

دامنه نوسان

بیشتر بخوانید: نحوه خرید صندوق سهامی برای نوزادان

سوالات متداول

۱- پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم فقط از طریق مراجعه به بانک امکان پذیر است؟

خیر، در صورتی که سهامدار ثبت‌نام سجام خود را تکمیل کرده باشد (سجامی باشد)، می‌تواند از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان اقدام به پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم سهام کند.

۲- مهلت پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم و همچنین فروش آن به اتمام رسیده است. چند ماه گذشته اما مبلغی واریز نشده. چگونه می‌توان مبلغ را دریافت کرد؟

سهامداران باید از طریق ارتباط با امور سهامداران شرکت مورد نظر نحوه دریافت مبلغ حاصل از فروش حق‌تقدم‌های استفاده نشده را در مرحله پذیره‌نویسی جویا شوند.

۳- شماره تلفن امور سهامداران شرکت پاسخگو نیست. چگونه مبلغ حاصل از عدم تبدیل به سهام را دریافت کنم ؟

فقط از طریق شرکت می‌توان پیگیر شد. شرکت‌ها بعد از فروش حق تقدم ها در مرحله پذیره نویسی مبلغ را به سهامدار پرداخت می‌کنند.

۴- حق تقدم را به سهم تبدیل کرده‌ام، اما همچنان تعدادی سهام در پرتفوی عملکرد قابل نمایش است. چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؟

ملاک دارایی برای حق تقدم سامانه‌ی ذینفعان است و در قسمت سبد دارایی هر تعداد سهامی که سهامدار داشته باشد نمایش داده می‌شود. پرتفوی عملکرد قابلیت اضافه کردن نماد به صورت دستی را دارد و ملاک برای داشتن دارایی یک سهام نیست.

۵- آیا می‌توان به‌صورت اینترنتی در پذیره‌نویسی حق تقدم شرکت کرد؟

شما می‌توانید در پذیره‌نویسی حاصل از حق تقدم به صورت غیر‌حضوری طریق سامانه ذینفعان بازار سرمایه شرکت کنید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
192 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
عباس مقیمی

با سلام خدمت شما حق تقدم های خریداری شده توسط خودمان از طریق کارگذاری و انجام تبدیل حق تقدم به سهم از طریق پورتفوی شخصی در صفحه کارگزاری مفید و داشتن موجودی تاسقف کامل مثلا من در پروفایل 3650 سهم شلعابح دارم و کارگذاری تبدیل به سهم نموده است در ساعت 00 : 00 روز 99/09/07 آیا دیگه به پرداخت و واریز به حساب شرکت لعاب ایران و ارسال فیش واریزی به ایمیل کارخانه نیست؟ خود کارگزاری مفید انجام میده؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت واریز مبلغ اسمی می‌بایست به آگهی «مهلت استفاده از حق تقدم» در سایت کدال مراجعه و نحوه واریز را مطالعه نمایید.
لازم به ذکر است، گزینه «تبدیل حق تقدم به سهم»، در بخش «پرتفوی لحظه‌ای» سامانه «آنلاین‌پلاس» و «عملکرد» سامانه «ایزی‌تریدر» تنها جهت سهولت در بررسی دارایی‌های شماست. پس از اختصاص حق تقدم، می‌توانید با انتخاب این گزینه، حق تقدم سهام مد نظر خود را در محاسبات پرتفوی لحظه‌ای به سهام عادی تبدیل کنید.
این موضوع به هیچ عنوان به منزله پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم به امور سهامداران شرکت نمی باشد. با این عمل تنها می‌توانید تحلیل مناسب‌تری نسبت به حجم و سرمایه خود در پرتفوی لحظه‌ای و یا عملکرد داشته باشید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
عباس وفایی صفت

سلام،
پیشنهاد میدهم کارگزاری مفید امکان تبدیل حق تقدم به سهم را از طریق کارگزارها فراهم کند. بجای صرف هزینه و وقت برای پرداخت پول در بانک و ارسال سفارشی مدارک، در سایت کارگزاری این امکان وجود داشته باشد که سهامدار هزینه و یا تایید لازم را از طریق سایت انجام شود.

کارگزاری مفید

با سلام.
با تشکر از پیشنهاد خوب شما، این موضوع به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

صادق

عالی
البته از کارگزاری تماس هم گرفتند که بابت این امر سپاسگذارم

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.

حمیدرضارضازاده

با سلام وعرض خسته نباشید خدمت شماسروران گرامی
بسیار سپاسگذارم از مطالب خوب آموزشی ارائه شده خصوصا موارد حق تقدم، ممنون میشم که در خصوص حق تقدم اطلاعات تکمیلی نیز ارائه شود بعنوان مثال عنوان شود حق تقدم های ارائه شده به سهام داران، بعد از تصمیم‌گیری مجمع در خصوص افزایش سرمایه تنها به سهام داران همان مقطع زمانی تعلق می گیرد یا بعد از تصمیم گیری در دوران قبل از پذیره نویسی ویا بعد آن اگر کسی از سهام نماد اصلی را بخرد نیز به آن تعلق می گیرد.ومطالبی نیز در خصوص چگونگی تغییر تعداد سهام ویا قیمت آن در این تبدیل حق تقدمها به اصل سهام نماداصلی ارائه بفرمائید. باتشکر فراوان

کارگزاری مفید

با سلام.
در صورتی که سهامدار در زمان برگزاری مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه، دارنده‌ی سهم مورد نظر باشد، حق تقدم به ایشان تعلق خواهد گرفت، در غیر این صورت حق تقدم به صورت خودکار به ایشان تعلق نگرفته و در صورت تمایل می‌توانند در بازه‌ی «مهلت استفاده از حق تقدم» یا «پذیره نویسی عمومی» آن حق تقدم را خریداری کنند.
در صورت خرید حق تقدم در بازه‌ی «مهلت استفاده از حق تقدم» می‌بایست مبلغ اسمی (۱۰۰۰ریال بابت هر سهم) به حساب شرکت واریز گردد تا پس از انتشار آگهی ثبت افزایش سرماهی در سایت کدال، حق تقدم به سهم پایه تبدیل شود.
با تشکر از پیشنهاد خوب شما، این موضوع به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

Kavhe

سهامداران مبلغخودشان در نماد بورسی مید کوح (حق تقدم) ازکدام بانگ بگیرند

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که حق تقدم مد نظر از جانب شرکت مربوطه به شما تخصیص داده شده باشد و یا در مهلت «استفاده از حق تقدم سهام» که در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌گردد، حق تقدم مد نظر را خریداری کرده‌ و مبلغ اسمی آن را به شرکت مربوطه واریز نکرده‌اید، شرکت در مرحله‌ای به نام «پذیره‌نویسی عمومی» آن‌ها را به فروش می‌رساند.
پس از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده و کسر هزینه و کارمزد فروش، وجه حاصل از آن در اختیار سهامدارانی که از حق تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند، قرار خواهد گرفت.
جهت مشاهده نحوه دریافت مبلغ مورد نظر، آگهی «نتایج حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده» را در سایت کدال مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
آشنا

سلام بفرمائید ؛ حالا ما که پیش از دو سال حق تقدم خریدم وتبدل به مبلغ اسمی هم نکردم و زمان تبدل آن نیز به سهام عادی گذشته چگونه حق تقدم خود رو درخواست فروشش رو از شرکت داشته باشیم چون خیلی وقته نیاز به پول این گونه سهام خود داریم

کارگزاری مفید

با سلام.
در صورت عدم استفاده از حق تقدم یا فروش آن، شرکت حق تقدم شما را فروخته و آگهی «نتایج حاصل از فروش حق تقدم» را در سایت کدال منتشر می‌کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با امور سهامداران شرکت مربوطه در تماس باشید.

امیر

سلام
من حق تقدم کویر تایر رو خریداری کردم، قیمت اسمی سهام رو به حساب مربوطه که در کدال ذکر شده بود واریز کردم و حتی فیش واریز و سایر اطلاعات رو هم به آدرس شرکت پست کردم.
دو سه ماه بعد از اینکه نماد پکویرح بسته شد چند هفته قبل تقریبا برای مدت یک ماه باز شد دوباره و الان بسته‌س.
چه زمانی پکویرح در پرتفوی من تبدیل به پکویر میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام.
پس از اتمام دوره‌ی «مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام» در سایت کدال، نماد از پرتفوی حذف می‌گردد.
در بازه‌ی «پذیره نویسی عمومی» نماد بازگشایی شده و مجدد متوقف می‌شود.
در نهایت با انتشار آگهی «ثبت افزایش سرمایه» در سایت کدال، در صورت موجود بودن سهم پایه در پرتفوی سپرده گذاری، به صورت خودکار حق تقدم به سهام پایه تبدیل خواهدشد.

رامین

ممنون از اطلاع رسانیتون.

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث افتخار ماست.

حبیب

سلام
آیا در مرحله پذیره نویسی عمومی ، سهامداران هم میتوانند سهام حق تقدم را بخرند یا فقظ کارگزاریها میتوانند ؟

کارگزاری مفید

سلام
امکان خرید حق تقدم در بازه زمانی «پذیره‌نویسی عمومی» برای سهامداران حقیقی مهیاست. در صورتی که در مرحله پذیره‌‌نویسی عمومی گواهی حق تقدم مد نظر را خریداری نمایید، علاوه بر قیمت خرید، وجه اسمی هر حق تقدم (هزار ریال) نیز از حساب شما کسر می‌گردد و نیازی به واریز مبلغ اسمی به حساب شرکت مربوطه نخواهد بود.
همچنین حق تقدم در این مرحله امکان فروش ندارد و می‌بایست منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق‌ تقدم‌ به سهم بمانید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
لیلا

سلام لطفا در مورد چگونگی قیمت گذاری سهم حق تقدم در پذیره نویسی عمومی هم توضیح میدین که قیمت تو این بازه ی زمانی چجوری تععین میشه چون به صورت آنلاین که نمیشه شرکت کرد و دید. حتما باید حضوری رفت کارگزاری و قیمت رو پرسید؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت خرید حق‌تقدم در بازه زمانی اعلام‌شده در آگهی «پذیره‌نویسی عمومی» نیازی به مراجعه حضوری نمی‌باشد و ثبت سفارش به صورت آنلاین از طریق سامانه های معاملاتی صورت می‌گیرد.
توجه فرمایید که در روز بازگشایی نماد حق‌تقدم در بازه «پذیره‌نویسی عمومی»، قیمت آن براساس قیمت پایانی آخرین روز معامله حق‌تقدم در زمان اعلام‌شده در آگهی «مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام» محاسبه خواهد شد.

محمود پورکمالی انارکی

با سلام و عرض پوزش برخی از سهامهای حق تقدم در لیست سهام نمیاید برای نمونه تاپیکو افزایش سرمایه حق تقدم به لیست سهامم اضافه نشد در حال حاضر هم فقط دو سهم دارم که کهمداح مدارک را ارسال کردم و دزهراویح که هنوز قادر به ثبت نام نگردیده ام خواهشا لیست حق تقدم های متعلق به اینجانب را اعلام فرمایید برای مثال تاپیکو سهمی است که دارم ولی در لیست سهام من تاپیکوح نیامده است . در صورت امکان اگر عنایت فرموده ودر پیامهای کارگزار و ناظر در ایزی تریدر نیز اطلاع رسانی فرمایید به راحتی قابل اطلاع به سهامداران خواهد بود. با پوزش از مزاحمتم و سپاسگزار از عنایت یکایک همکاران محترم در کارگزاری مفید

کارگزاری مفید

سلام
جهت کسب اطمینان از دارایی‌های خود می‌توانید به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه نمایید.
در صورتی که در زمان مجمع افزایش سرمایه نماد مورد نظر سهامدار آن شرکت باشید، به شما حق تقدم تعلق می‌گیرد. حق تقدم تخصیص یافته در بازه زمانی «مهلت استفاده از حق تقدم سهام» به پرتفوی سپرده‌گذاری اضافه شده و قابل معامله خواهد بود و پس از بازه زمانی مذکور از پرتفوی سپرده‌گذاری حذف خواهد شد.
در نظر داشته باشید، تبدیل حق تقدم به سهام و قابل معامله شدن آن نیازمند تکمیل فرآیند افزایش سرمایه شرکت مربوطه و زمان‌بر می‌باشد.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
مصطفی صادقی

با سلام
میخواستم بدونم چگونه حق تقدم استفاده شده بعد از ثبت افزایش سرمایه شرکت به چه روشی تبدیل به سهام میشود.
در سیستم آنلاین پلاس (مفید آنلاین) گزینه تبدیل حق تقدم به سهام در بخش پرتفوی لحظه ای وجود دارد ولی امکان تبدیل وجود ندارد.
لطفا” راهنمایی کنید.

کارگزاری مفید

سلام
در صورت واریز مبلغ اسمی (۱۰۰۰ ریال برای هر حق تقدم)، پس از انتشار آگهی «ثبت افزایش سرمایه» در سایت کدال، حق تقدم به سهم اصلی تبدیل شده و در صورت وجود نماد پایه در پرتفوی سپرده‌گذاری، به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه شده و قابل معامله خواهد بود.
در نظر داشته باشید، جهت سهولت در بررسی دارایی‌های خود، می‌توانید با انتخاب گزینه «تبدیل حق تقدم به سهم»، حق تقدم نماد مورد‌ نظر خود را در محاسبات «پرتفوی لحظه‌ای» سامانه آنلاین‌پلاس و «عملکرد» سامانه ایزی‌تریدر به سهام عادی تبدیل کنید.
این موضوع به هیچ عنوان به منزله پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم به امور سهامداران شرکت نمی‌باشد. با این عمل تنها می‌توانید تحلیل مناسب‌تری نسبت به حجم و سرمایه در اختیار خود در «پرتفوی لحظه‌ای» و «عملکرد» داشته باشید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
نرگس کیائی

سلام. گزینه تبدیل حق تقدم به سهم در پرتفوی بنده کار نمی کند. چندین بار امتحان کردم و نتیجه ای نداشت. لطفا راهنمایی بفرمایید

کارگزاری مفید

سلام
امکان پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم از سامانه‌های کارگزاری مفید مهیا نبوده و این گزینه در سامانه مفید آنلاین در نسخه وب بخش پرتفوی لحظه‌ای تنها برای کمک به محاسبات سرمایه‌گذار است.
کاربران می‌توانند با انتخاب گزینه «تبدیل حق تقدم به سهم» در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید، حق تقدم سهام مد نظر خود را در محاسبات عملکرد به سهام عادی تبدیل کنند.
این موضوع به منزله پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم به امور سهامداران شرکت نمی‌باشد. با این عمل تنها می‌توانند تحلیل مناسب‌تری نسبت به حجم و سرمایه در اختیار خود در عملکرد و پرتفوی لحظه‌ای خود داشته باشند.
باید توجه داشت با انتخاب این گزینه، حق تقدم به کاربر اختصاص داده نمی‌شود و اختصاص حق تقدم و سهام جایزه و تبدیل آن به سهام، توسط امور سهامداران شرکت‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل ممکن است سهام اضافه‌ شده در قسمت عملکرد، در پرتفوی سپرده‌گذاری قابل رؤیت نباشد.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید