اعتبار و درخواست وجه

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۶ مهر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 9174
سطح مبتدی

پس از موافقت با درخواست دریافت اعتبار معاملاتی، افراد متعهد می‌شوند که دارایی لازم را بابت تضمین مبلغ دریافتی و پوشش ریسک‌های اعتباری در حساب خود داشته باشند. اگر سرمایه‌گذاران بسته‌های اعتباری کارگزاری مفید را دریافت کرده باشند، مطابق دستورالعمل ارسالی سازمان بورس اوراق بهادار، فرآیند درخواست برداشت وجه برای آن‌ها متفاوت با روال معمول خواهد بود. در این شرایط، صرفا وجود مبلغ مازاد اعتبار در قدرت خرید نشان‌دهنده امکان دریافت وجه نخواهد بود. پس از اقدام به برداشت وجه از مانده حساب کارگزاری مفید، ابتدا این درخواست توسط واحد امور مالی کارگزاری بررسی شده و در صورت مطابقت با شرایط مندرج در دستورالعمل درخواست وجه اعتباری، وضعیت آن مشخص خواهد شد.

نحوه محاسبه تقاضای وجه در زمان تخصیص اعتبار

برای آگاهی از نحوه پرداخت تقاضای وجه در زمان فعال بودن اعتبار، نیاز است تا با اصطلاحاتی نظیر «مانده لحظه‌ای»، «بدهی تجاری» و «ارزش تضمین» آشنا شوید که در ادامه به آن پرداخته می‌شود:

مانده لحظه ای در زمان اعتبار

در صورتی که طی مدت فعال بودن اعتبار، درخواست تقاضای وجهی داشته باشید، تقاضای شما توسط امور مالی و براساس فرمول‌هایی محاسبه خواهد شد و در سامانه‌ی آنلاین به شما مبلغی که امکان برداشت آن وجود دارد در قسمت «برداشت وجه / تقاضای وجه» نمایش داده می‌شود. مشاهده نشدن مبلغ در بخش عنوان شده به معنی عدم امکان ثبت تقاضای وجه در این بازه برای شما است.

نکته: در صورتی که پرتفوی خودتان را با فروش سهم از حالت تضمین اعتبار خارج کنید، ممکن است شرایط پرداخت وجه برای شما تغییر کرده و وجه مورد نظر شما در روز مشخص شده برای پرداخت واریز نشود.

بدین منظور حالات زیر با فرض عدم تغییر تضمین شما جهت اعتبار بررسی خواهد شد:

حالت اول، تقاضای وجه با بدهی تجاری منفی

در صورتی‌که بدهی تجاری محاسبه شده منفی باشد و نسبت بدهی تجاری به ارزش تضمین مشتری «بیشتر از ۳۰ درصد» باشد، تقاضای وجه قابل انجام نخواهد بود. اما در صورتی‌که بدهی تجاری منفی باشد و نسبت بدهی تجاری به ارزش تضمین، «کمتر از ۳۰ درصد باشد»، مبلغ تقاضای وجه قابل پرداخت خواهد بود. به‌ بیان ساده‌تر اگر بیش از ۳۰ درصد ارزش تضمین شما را بدهی تشکیل دهد، تقاضای وجه قابل پرداخت نیست.

شرط پرداخت تقاضای وجه زمانی که بدهی تجاری منفی باشد

مثال) تقاضای وجه در زمانی که بدهی تجاری منفی باشد

شخصی را در نظر بگیرید که مبلغ ۱۰ میلیون تومان دریافت اعتبار داشته، پرتفویی به ارزش ۸۰ میلیون تومان دارد و در حال حاضر نیز قدرت خرید وی مبلغ «۲۰ میلیون تومان» است. اگر مشتری درخواست تقاضای وجه به میزان «۲۵ میلیون تومان» داشته باشد، محاسبه مانده لحظه‌ای بدهی تجاری و ارزش تضمین او به صورت زیر خواهد بود:

تقاضای وجه با بدهی تجاری منفی

با بدست آوردن این مقادیر، مشاهده می‌کنیم که مبلغ درخواستی مشتری بیش از ۳۰ درصد است و به همین خاطر پرداخت وجه انجام نخواهد شد. اما اگر درخواست وجه همین مشتری که تقاضای وجهی به مبلغ «۲۲ میلیون تومان» را ارسال کرده بررسی کنیم مشاهده می‌کنیم:

شرط پرداخت تقاضای وجه

در این شرایط که مبلغ درخواستی کمتر از ۳۰ درصد است، پرداخت به مشتری انجام خواهد شد.

حالت دوم، تقاضای وجه با بدهی تجاری مثبت

در صورتی که بدهی تجاری مشتری «مثبت» باشد و نسبت میزان اعتبار دریافتی به ارزش پرتفوی، بیشتر از ۶۵ درصد باشد، در صورت پرداخت وجه، درخواست اعتبار نیز لغو شده و باقی مانده وجه اعتبار از حساب وی کسر خواهد شد. به بیان ساده‌تر اگر اعتبار بیش از ۶۵ درصد ارزش پرتفوی را در بر بگیرد، تقاضای وجه قابل انجام نیست.

به همین دلیل در صورتی که درخواست تقاضای وجه بیشتر از ۶۵ درصد نسبت اعتبار به ارزش پرتفوی خود را داشته باشید این مبلغ در سامانه آنلاین نمایش داده نشده و تا سقف ۶۵ درصد امکان ثبت درخواست وجود دارد.

در صورتی که تمایل به دریافت مبلغ بیشتری داشته باشید باید ابتدا اعتبار خود را تسویه نمایید.

 اما در صورتی‌ که بدهی تجاری مشتری مثبت باشد و نسبت میزان اعتبار دریافتی به ارزش پرتفوی، کمتر از ۶۵ درصد باشد، تقاضای وجه پرداخت می‌شود و مبلغ اعتبار نیز در حساب کاربری باقی خواهد ماند.

شرط پرداخت تقاضای وجه زمانی که بدهی تجاری مثبت باشد

مثال) تقاضای وجه در زمانی که بدهی تجاری مثبت باشد

شخصی ۱۰ میلیون تومان اعتبار دریافت کرده است و در حال حاضر ۷۰ میلیون تومان نیز قدرت خرید دارد. ارزش پرتفوی این شخص نیز برابر با ۱۶ میلیون تومان است. اگر مشتری تقاضای وجه ۱۰ میلیون تومان را ارسال کند خواهیم داشت:

تقاضای وجه با بدهی تجاری مثبت

در این شرایط درخواست تقاضای وجه انجام می‌شود.

اما اگر یک مشتری با یک پرتفوی ۱۵ میلیون تومانی، تقاضای وجه ۱۰ میلیون تومان را ارسال کند و ۷۰ میلیون تومان قدرت خرید داشته باشد، محاسبات برای او به‌صورت زیر خواهد بود:

تقاضای وجه مشتری در زمان اعتبار

در این شرایط امکان ثبت درخواست وجه برای این مبلغ وجود ندارد.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد این فرمول‌ها به صورت خودکار و توسط امور مالی کارگزاری محاسبه شده و نیازی به محاسبه توسط مشتری نیست.

محاسبه فرمول توسط کارگزاری

در نهایت نیز مبلغ قابل برداشت برای شما در قسمت تقاضای وجه نمایش داده خواهد شد. ‌

مبلغ قابل برداشت در زمان اعتبار

سوالات متداول

اعتبار در کارگزاری چیست؟

اعتبار در کارگزاری‌ها مبلغی است که از طرف کارگزاری به مشتری داده می‌شود و مشتری می‌تواند با آن نسبت به خرید اوراق بهادار (سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و …) اقدام کند.

محاسبه مبلغ قابل برداشت از حساب بورسی در زمان تخصیص اعتبار به عهده مشتریان است؟

خیر. این محاسبات به صورت سیستمی توسط کارگزاری انجام شده و در نهایت مبلغ قابل برداشت برای مشتریان در قسمت تقاضای وجه نمایش داده خواهد شد.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
رحمان حمیدی

بسیار جامع و عالی. تشکر

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.

نادر

با سلام بنده اعتباری به مبلغ ۶۰میلیون تومان دارم که موعد آن بیست روز دیگر است.الان نیاز به اصل پول خودم دارم که تقریبا همه را برداشت کنم و حدودا ۷۰میلیون(۶۰میلیون اعتبار +۱۰میلیون پول خودم) در قدرت خریدم باقی بماند و کل سهامم را بفروشم.آیا اگر با این شرایط درخواست دریافف وجه کنم در موعد مقرر(دو روز کاری) به حسابم واریز میشود؟چون خودرو ثبت نام کرده ام و دقیقا همان روز اخرین روز واریز وحه خودرو ام است.

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

حسین

سلام تشکر

کارگزاری مفید

سلام
از همراهی شما با کارگزاری مفید صمیمانه سپاسگزاریم.

علیرضا ولی

درصورتی که تخصیص بسته همزمان یا نزدیک به تعطیلات رسمی انجام گیرد که عملا امکان استفاده وخرید سهام میسر نباشد ووام گیرنده در تاریخ های مذکور هیچگونه استفاده ویا خریدی انجام نداده باشد شروع یکماه از چه تاریخی محاسبه می‌گردد بعد از پایان تعطیلات مثلا نوروزی یا از تاریخی که مبلغ وام به پورتقوی وام گیرنده اضافه می‌شود تاریخ محاسبه قرار میگیرد

کارگزاری مفید

سلام، مدت استفاده از اعتبار ۳۰ روز تقویمی است. تاریخ شروع اعتبار از روزی که در قدرت خرید اضافه می‌شود، خواهد بود.