چگونه از طریق بورس کالا سکه طلا بخریم؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 373
سطح مبتدی

در گذشته تنها امکان معامله گواهی سپرده کالایی سکه طلا از طریق سامانه معاملات آنلاین سهام فراهم بود، اما در حال حاضر، امکان خرید سکه طلا از بورس کالا نیز برای سرمایه‌گذاران فراهم شده است. در ادامه با مشخصات و نحوه خرید و فروش این گواهی جدید آشنا خواهید شد.

انواع گواهی سپرده کالایی سکه طلا

گواهی‌های سپرده کالایی سکه طلا دو نوع هستند. نوع اول گواهی‌های سپرده کالایی سکه طلا که در پنج نماد (سکه ملت 0211، سکه رفاه 0312، سکه صادرات 0310، سکه آینده 0411، سکه سامان 0412) از طریق سامانه معاملات آنلاین سهام در حال معامله هستند. این نوع گواهی‌ها دارای سر‌رسید مشخص هستند. دارندگان این دسته از نمادها باید تا قبل از تاریخ سررسید گواهی سپرده سکه، تصمیم خود را مبنی بر فروش، دریافت فیزیکی سکه یا انتقال نماد بگیرند.

نوع دوم که در حال حاضر با نام گواهی سپرده پیوسته تمام سکه بهار آزادی طرح جدید (CD1GOC0001) شناخته می‌شود، از تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سامانه معاملاتی آنلاین کالا قابل معامله است و بدون سر رسید است. این گواهی جدید با مشخصات زیر منتشر شده است:

  • نوع: سکه تمام بهار آزادی (سکه امامی)
  • سال ضرب: ۱۳۸۶
  • عیار: ۹۰۰ در هزار
  • وزن:  ۸.۱۳۳ گرم

مزایای گواهی سپرده کالایی سکه طلا

از مزایای گواهی سپرده های سکه طلا می‌توان به کاهش هزینه‌های معاملاتی، شفافیت بازار، ضمانت برای دریافت تسهیلات مالی و … اشاره کرد. لازم به ذکر است که گواهی سپرده پیوسته تمام سکه بهار آزادی طرح جدید (CD1GOC0001) علاوه بر موارد فوق از مزایای زیر نیز بهره‌مند است.

۱. این گواهی ساعت معاملاتی بیشتری نسبت به سایر گواهی‌های سپرده کالایی سکه طلا دارد.(تا ساعت ۱۷)

۲. این گواهی علاوه بر روزهای شنبه تا چهارشنبه، در روزهای پنجشنبه نیز قابل خرید و فروش است. (تا ساعت ۱۵)

۳. امکان تحویل سکه به انبار بورس کالا در تمامی روزهای کاری هفته (حتی پنجشنبه) وجود دارد.

نحوه ثبت‌نام و دریافت کد بازار مالی

برای خرید و فروش گواهی سپرده‌ پیوسته‌ تمام سکه بهار آزادی طرح جدید (CD1GOC0001) نیاز به دریافت کد معاملاتی بازار مالی است. برای دریافت کد معاملاتی بازار مالی ابتدا باید ثبت نام سجام شما تکمیل باشد. در صورت تکمیل نبودن فرآیند ثبت نام سجام، می‌توانید از طریق سایت کارگزاری مفید به‌صورت رایگان ثبت‌نام و احراز هویت سجام خود را انجام دهید.

پس از تکمیل ثبت نام سجام و احراز هویت، نیاز است که به سامانه ایبیگو مفید مراجعه و از طریق گزینه اخذ کد آنلاین در بورس کالا و تکمیل مراحل ثبت نام، کد معاملاتی بازار مالی را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید:نحوه دریافت کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا

گواهی سپرده کالایی سکه طلا در بورس کالا

معاملات گواهی سپرده سکه طلا از طریق سامانه معاملاتی آنلاین کالا انجام می‌شود. علاوه بر خرید و فروش گواهی سپرده کالایی سکه طلا، می‌توانید سکه طلا را به صورت فیزیکی نیز از انبار بورس کالا دریافت کنید. در ادامه به توضیح نحوه خرید و فروش و دریافت سکه از انبار می‌پردازیم.

خرید و فروش گواهی سپرده کالایی سکه طلا

همانطور که گفته شد، خرید و فروش گواهی سپرده پیوسته تمام سکه بهار آزادی طرح جدید (CD1GOC0001) از طریق سامانه معاملاتی آنلاین کالا انجام می‌شود. پیش‌گشایش این نماد از ساعت ۱۱:۳۰ آغاز می‌شود. معاملات پیوسته آن نیز در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۷ (روز‌های شنبه تا چهارشنبه) و ۱۲ تا ۱۵ (روز پنجشنبه) انجام می‌شود. 

ساعت معاملات سکه طلا در بورس کالا

دامنه نوسان معاملات گواهی سپرده‌ پیوسته‌ تمام سکه بهار آزادی طرح جدید (CD1GOC0001) نیز ۵±٪ درصد قیمت پایانی در روز معاملاتی قبل است.
دقت داشته باشید که خرید هر یک گواهی سکه طلا از بورس کالا، معادل یک قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید است. به عنوان مثال، برای خرید یک سکه طلا باید عدد ۱ و برای خرید ۱۰ سکه طلا  باید عدد ۱۰ را در بخش حجم سفارش وارد کنید.
محدودیت سقف هر سفارش خرید برابر با ۱۰ گواهی سپرده کالایی (معادل ۱۰ سکه) است. همچنین میزان دارایی افراد حقیقی در گواهی‌های سپرده کالایی سکه طلا نباید بیشتر ۱۰۰ سکه باشد.

نکته: کارمزد معاملات مطابق با مصوبات هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار و شورای عالی بورس و اوراق بهادار است.

نحوه دریافت سکه از انبار بورس کالا

برای دریافت سکه از انبار، نیاز است در روزهای کاری از شنبه تا چهارشنبه حداکثر تا ساعت ۱۶ و در روز پنجشنبه حداکثر تا ساعت ۱۴، درخواست تحویل خود را از طریق شرکت کارگزاری یا سامانه معاملات برخط کارگزاری (در صورت دسترسی) ثبت کنید. پس از تایید درخواست توسط بورس، انباردار ظرف یک روز پس از درخواست تحویل کالا از طریق سامانه، بعد از احراز هویت مالک یا نماینده قانونی، اقدام به تحویل کالا می‌کند. مالک یا نماینده قانونی باید در روزهای کاری از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۴ همراه با مدارک احراز هویت به محل تحویل انبار مراجعه کند. 

نکته: در صورتی که انباردار در موعد مقرر کالا را تحویل ندهد، هزینه انبارداری تا زمان تحویل بر عهده انبار‌دار خواهد بود. اما اگر انباردار زمانی را تعیین کند و دارنده گواهی سپرده کالایی به انبار مراجعه نکند، انباردار می‌تواند تا زمان تحویل، هزینه انبارداری را مطالبه کند.

نکته: سکه تحویلی به خزانه‌های نگهداری سکه باید معیارهای لازم (سال ضرب: ۱۳۸۶، عیار: ۹۰۰ در هزار، وزن:۸.۱۳۳ گرم) را داشته باشند.

هزینه‌های نگهداری سکه طلا در انبار بورس

۱- هزینه ارزیابی و کارشناسی هر سکه: ۱۴۲،۰۰۰ ریال (در زمان تحویل دریافت می‌شود)
۲- هزینه انبارداری هر سکه: روزانه ۳،۸۳۰ ریال
نکته: لازم به ذکر است ۱۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده به هزینه انبارداری و ارزیابی سکه تعلق می گیرد.

انتقال نماد سکه ملت به نماد گواهی سپرده سکه طلا 

در زمان سر رسید، دارندگان گواهی سپرده کالایی سكه طلا (مانند گواهی سپرده سکه طلای خزانه بانک ملت (“سكه۰۲۱۱پ۰۲”) نیاز است که آن گواهی را بفروشند یا سکه را به صورت فیزیکی تحویل بگیرند. همچنین در‌صورت تمایل می‌توانند آن گواهی را به نماد سكه طلای خزانه بورس کالای ایران با نماد (CD1GOC0001) منتقل کنند.

بیشتر بخوانید: نکات سررسید گواهی سپرده کالایی سکه

سوالات متداول

۱- هزینه‌های معاملاتی گواهی سپرده سکه طلا با نماد (CD1GOC0001) چقدر است؟

هزینه ارزیابی و کارشناسی هر سکه: ۱۴۲،۰۰۰ ریال (در زمان تحویل دریافت می‌شود)
هزینه انبارداری هر سکه:  روزانه ۳،۸۳۰ ریال
کارمزد معاملات: مطابق با مصوبات هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار و شورای عالی بورس و اوراق بهادار است.

۲-آیا گواهی سپرده سکه طلا با نماد (CD1GOC0001) دارای سر رسید مشخصی هستند؟

خیر، گواهی‌های سپرده کالایی طرح جدید با نماد (CD1GOC0001) فاقد تاریخ سر رسید هستند.

۳- حداکثر حجم هر سفارش خرید ارسالی توسط افراد حقیقی چه تعداد است؟

محدودیت سقف هر سفارش برای خرید سکه طلا از بورس کالا توسط افراد حقیقی، برابر با ۱۰ گواهی سپرده کالایی (معادل ۱۰ قطعه سکه) است.

الهه نیازی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments