نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا

نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۵ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 22140
سطح نیمه حرفه ای

گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس کالا صادر می‌گردد. دارنده  اوراق، می‌تواند گواهی سپرده کالایی  خود را در بازار بورس اوراق بهادار معامله نماید. در ادامه این مقاله با روش دریافت کالا از انبارهای بورس کالا آشنا می‌شویم.

فرآیند عرضه محصول در بورس کالا

پس از این که کشاورز یا مالک، محصول خود را در اختیار انبارهای پذیرفته شده از طرف سازمان بورس قرار داد. گواهی سپرده کالایی برای وی صادر می‌شود. سپس با ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر نماد گواهی سپرده کالایی، در سبدبان نمایش داده می‌شود و امکان فروش گواهی سپرده کالایی در بورس اوراق بهادار فراهم می‌گردد.
لازم به ذکر است که در این حالت با همان کد بورسی خود می توانید معاملات خود را انجام دهید و نیازی به دریافت کد بورسی دیگری ندارید.

 فرآیند خرید کالا

هر فرد می‌تواند گواهی سپرده قرار داده شده در بورس اوراق بهادار را خریداری و دوباره این گواهی را به فروش برساند. یا با در اختیار داشتن گواهی سپرده نسبت به دریافت کالای خود اقدام کند. در ادامه روند ارائه گواهی سپرده کالا و دریافت کالا از انبار توسط خریدار را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

سپرده‌های کالایی و سررسید آن‌ها

در بورس کالا سپرده‌های کالایی متفاوتی معامله می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به سپرده کالایی زعفران، سپرده کالایی زیره، سپرده کالایی سکه و سپرده کالایی پسته اشاره کرد.

 سپرده‌های کالایی در بازار بورس کالا هر یک دارای تاریخ سررسید معینی هستند. تاریخ سررسید هر یک از سپرده‌های کالایی نیز در نماد آن‌ها مشخص شده است. به عنوان مثال نماد زعف ۰۸ ۹۹پ۰۶ به معنای سپرده کالایی زعفران با سر رسید آبان ماه ۱۳۹۹ می‌باشد. 

پس از رسیدن این سررسید، امکان معامله سپرده کالایی در بورس کالا وجود ندارد. و فردی که سپرده کالایی را خریداری کرده باید ابتدا با کارگزاری مفید مکاتبه کرده و سپس برای دریافت کالای خود به انبارهای مورد تایید بورس کالا مراجعه کند.

فرآیند مکاتبه با کارگزاری

بعد از خرید سپرده کالایی در بازار کالا و اتمام سررسید آن، برای دریافت کالای خود، در ابتدا باید ایمیلی حاوی نام و نام خانوادگی ، کد ملی، کد بورسی، حجم سپرده کالایی و درخواست رسمی بابت تحویل کالا به ادرس ایمیل زیر از طریق ایمیلی که در اختیار کارگزاری مفید  قرار داده اید،‌ ارسال کنید.

8700@emofid.com

پس از بررسی مدارک و انطباق آن‌ها با سپرده کالایی خریداری شده، کارگزاری مفید، نامه خروج کالا از انبار را برای شما صادرکرده، و از طریق تماس یا پیامک این موضوع را به اطلاع شما ‌می‌رساند. به این ترتیب، پس از دریافت تماس از کارگزاری مفید، با مراجعه به یکی از انبارهای مورد تایید بورس کالا‌، کالای خود را دریافت کنید.

 انبارهای بورس کالا

برای مشاهده انبارهای بورس کالا می‌توانید به سایت بورس کالا و سربرگ «انبارها» مراجعه کنید یا از لینک‌های زیر استفاده کنید:

چارت فرآیند ورود و خروج کالا از انبارهای بورس کالا

چارت فرآیند ورود و خروج کالا از انبارهای کالا

سوالات متداول

آیا برای معاملات در بورس کالا باید کد بورسی جدید دریافت شود؟

خیر. اگر قبلا اقدام به دریافت کد بورسی شده باشد، برای معاملات بورس کالا به جز بازار مشتقه، نیازی به دریافت کد بورسی جدید نیست.

نحوه قیمت گذاری روی محصول ارائه شده به انبار کالا به چه صورت می‌باشد؟

توسط کارشناس، محصول یا کالا از نظر کیفیت و استانداردهای لازم بررسی می‌شود.

آیا امکان فروش گواهی سپرده کالایی قبل از موعد سررسید وجود دارد ؟

بله. قبل از تاریخ سررسید می‌توان اقدام به فروش گواهی سپرده کالایی نمود و یا نسبت به دریافت از انبار کالا اقدام کرد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نادر محمدفریدنی

راهنمایی و اطلاع رسانی بسیار بسیار عالی و کامل می‌باشد.

کارگزاری مفید

باسلام
هدف ما کسب رضایت و خرسندی شماست. سپاس از همراهی شما