سررسید سکه و نحوه تغییر نماد و دریافت آن
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
تعداد بازدید 3856
سطح مبتدی

نکات سررسید گواهی سپرده کالایی سکه صادرات

به اطلاع کلیه سرمایه گذاران و معامله گران گواهی سپرده کالایی سکه تمام بهار تحویل ۱ روزه صادرات (نماد: سکه ۰۰۱۲ پ ۰۴) می‌رساند که سررسید این نماد، اسفند ۱۴۰۰ است. بدیهی است در پایان جلسه معاملاتی اسفند ۱۴۰۰، نماد «سکه ۰۰۱۲پ۰۴» برای همیشه متوقف خواهد شد. 

دارندگان این نماد باید تا قبل از تاریخ سررسید گواهی سپرده سکه، در خصوص فروش، دریافت فیزیکی سکه و یا انتقال نماد تصمیم‌گیری کنند.

فروش سکه ۰۰۱۲پ۰۴ 

دارندگان این نماد که قصد فروش سکه‌های خود را دارند، باید تا قبل از اسفند ۱۴۰۰ (آخرین جلسه معاملاتی پیش از سررسید) اقدام به فروش کنند. در پایان روز سررسید، این نماد متوقف شده و بعد از آن، به هیچ وجه امکان معامله ندارد.

دریافت فیزیکی سکه ۰۰۱۲پ۰۴

کلیه دارندگان نماد سکه ۰۰۱۲پ۰۴ که قصد دریافت فیزیکی سکه‌های خود را دارند، باید طبق قوانین، تا قبل از اسفند ۱۴۰۰، سکه‌های خود را از انبار “خزانه زرين سپهر بانک صادرات” دریافت کنند.

فرآیند دریافت سکه‌ ۰۰۱۲پ۰۴ از انبار

برای دریافت سکه از انبار، ابتدا باید از طریق ایمیلی که در اختیار کارگزاری مفید قرار داده‌اید،‌ درخواست رسمی خود را بابت دریافت سکه به آدرس ایمیل زیر ارسال کنید.

8700@Emofid.com

ایمیل ارسالی حتما باید شامل مشخصات کامل خودتان و گواهی سپرده کالایی باشد. به عنوان مثال می‌توانید از متن پیش‌فرض زیر استفاده کنید:

«اینجانب ——— فرزند ——— به کد ملی ———  و کد بورسی ———، قصد دریافت ———*(برای توضیح در مورد بخش ستاره‌دار به توضیح زیر توجه کنید) عدد گواهی سپرده کالایی سکه تمام بهار تحویل ۱ روزه صادرات به نماد سکه ۰۰۱۲ پ ۰۴ را از انبار مربوطه دارم. لذا با ارسال این ایمیل، درخواست دارم اقدامات لازم در این خصوص را انجام دهید.» 

*هر قطعه سکه معادل ۱۰۰ عدد گواهی سپرده کالایی آن است. در این قسمت باید عددی مضرب ۱۰۰ نوشته شود.

پس از بررسی مدارک و انطباق آن‌ها با دارایی شما نزد کارگزاری مفید، نامه خروج سکه از انبار برای شما صادر می‌شود و از طریق تماس یا پیامک، این موضوع به اطلاع شما ‌می‌رسد. پس از اطلاع‌رسانی کارگزاری مفید به شما، می‌توانید با مراجعه به انبار مربوطه، سکه‌های خود را دریافت کنید.

انتقال نماد «سکه ز» 

دارندگان این نماد که قصد نگهداری گواهی سکه خود را دارند، باید نسبت به انتقال نماد خود اقدام کنند. پس از اقدام، سال بعد نیز امکان معامله را در نماد جدید خواهند داشت.

فرآیند انتقال نماد «سکه ۰۰۱۲پ۰۴» به نماد جدید

فرآیند انتقال نماد، پس از کسر هزینه‌های مربوط به انبارداری آن از حساب کاربری شما در کارگزاری مفید انجام می‌شود. در این خصوص نیاز به مراجعه حضوری شما نیست.

هزینه انبارداری هر قطعه سکه (یا هر ۱۰۰ عدد گواهی سکه) به ازای هر روز تقویمی ۱۰۵ تومان است. این هزینه در هر معامله، از فروشنده کسر می‌گردد. با توجه به زمان خرید این نماد، می‌توانید هزینه انبارداری آن برای انتقال نماد را محاسبه کنید. به عنوان مثال، چنانچه تا پایان اسفند ۱۴۰۰، صد روز از خرید هر قطعه سکه شما گذشته باشد، هزینه انبارداری آن معادل ۱۰,۵۰۰ تومان خواهد بود.

توجه: برای انتقال نماد سکه ۰۰۱۲پ۰۴ به نماد جدید، حداقل باید به اندازه هزینه انبارداری مربوط به آن، در قدرت خرید حساب خود، مانده داشته باشید. در غیر اینصورت، فرآیند انتقال نماد انجام نخواهد شد.

برای انتقال نماد «سکه ۰۰۱۲پ۰۴» به نماد جدید، باید از طریق ایمیلی که در اختیار کارگزاری مفید قرار داده‌اید،‌ درخواست رسمی خود را بابت انتقال نماد به آدرس ایمیل زیر ارسال کنید.

ایمیل ارسالی به کارگزاری

VOC@Emofid.com

ایمیل ارسالی حتما باید شامل مشخصات کامل خودتان و اطلاعات نماد مربوطه باشد. به عنوان مثال می‌توانید از متن پیش‌فرض زیر استفاده کنید:

«اینجانب ——— فرزند ——— به کد ملی ———  و کد بورسی ———، با انتقال ———*(برای توضیح در مورد بخش ستاره‌دار به توضیح زیر توجه کنید) عدد گواهی سپرده کالایی سکه تمام بهار تحویل ۱ روزه صادرات به نماد سکه ۰۰۱۲ پ ۰۴ به نماد جدید و پرداخت هزینه انبارداری آن از حساب شخصی خود در کارگزاری مفید موافقت می‌نمایم. لذا با ارسال این ایمیل، درخواست دارم اقدامات لازم در این خصوص را انجام دهید.» 

هر قطعه سکه معادل ۱۰۰ عدد گواهی سپرده کالایی آن است، در این قسمت باید عددی مضرب ۱۰۰ نوشته شود.

چنانچه قصد انتقال نماد سکه ۰۰۱۲پ۰۴ به نماد جدید را دارید، حداکثر تا پایان اسفند ۱۴۰۰، درخواست خود را ارسال کنید.

آنچه بهتر است مرور کنیم

سررسید گواهی سپرده کالایی سکه تمام بهار تحویل ۱ روزه صادرات (سکه۰۰۱۲پ۰۴)، اسفندماه ۱۴۰۰ است و نماد سکه ۰۰۱۲پ۰۴ ، در پایان این روز، برای همیشه متوقف خواهد شد. دارندگان این نماد باید برای فروش، دریافت فیزیکی یا انتقال نماد آن، مطابق با توضیحات اشاره شده، اقدام کنند. عواقب بی‌تفاوتی نسبت به این موضوع بر عهده دارنده این نماد بوده و کارگزاری‌مفید مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments