نحوه دریافت کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا 

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۲۵ مهر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 12526
سطح مبتدی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

دریافت کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا اولین قدمی است که مشتری برای خرید گواهی‌های سپرده کالایی در بورس کالا باید انجام دهد. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در خصوص این بازار و چگونگی دریافت کد بازار مالی بورس کالا ارائه کنیم.

کد معاملاتی بازار مالی چیست؟

کد معاملاتی بازار مالی، کدی همانند کد بورسی است که مشتریان برای انجام معاملات در بازار مشتقه کالایی (آتی، اختیار معامله ) و گواهی سپرده کالایی ملزم به داشتن آن هستند. 

بازار مالی در بورس کالا

بورس کالا از چهار زیر مجموعه مهم «بازار فرعی»، «بازار مشتقه بورس کالا»، «بازار مالی» و «بازار فیزیکی» که هر یک شامل اجزای کوچک‌تری هستند، تشکیل می‌شود. «سلف موازی استاندارد»، «گواهی سپرده کالایی» و «صندو‌ق‌های کالایی» سه زیر مجموعه اصلی بازار مالی بورس کالا هستند. هدف از ایجاد این بازار هم جذب هر چه بیشتر سرمایه گذار است. سرمایه گذارانی با سرمایه‌هایی سرگردان. این سرمایه‌ها می‌توانند در جهت تامین مالی تولید، به کار گرفته شوند و بخشی از بورس کالای کشور را شکل بدهند. برای بازار مالی ابزارهای مختلفی در نظر گرفته شده که هر کدام با توجه به ماهیت همان بازار و کالاهای قابل معامله‌ای که دارد، تعبیه شده‌ و به وجود آمده‌اند.

نحوه دریافت کد معاملاتی بازار مالی

۱. ثبت‌نام در سامانه سجام و کارگزاری مفید

برای دریافت کد معاملاتی بازار مالی در وهله اول باید ثبت‌نام سجام خود را تکمیل کرده باشید. احراز هویت سجام را انجام داده و در نهایت ثبت نام خود را در کارگزاری مفید تکمیل کرده باشید. پس از ثبت‌نام در سجام و احراز هویت، کد بورسی برای شما صادر می‌شود. اگر تاکنون موفق به دریافت کد بورسی نشده‌اید، برای دریافت کد بورسی و احراز هویت سجام می‌توانید از مطلب ثبت نام و احراز هویت سجام استفاده کنید.

۲. ثبت‌نام در سامانه مفید ایبیگو

بعد از طی کردن مراحل احراز هویت و دریافت کد بورسی، شما باید به سامانه ایبیگو مفید به آدرس mofid.ebgo.ir مراجعه کرده و طبق مراحل زیر عمل کنید: 

ثبت‌نام در سامانه مفید ایبیگو

بر روی گزینه فوق کلیک کنید تا به صفحه آغازین ثبت‌نام مربوطه منتقل شوید.

ثبت‌نام در سامانه مفید ایبیگو

پس از وارد کردن تصویر کد امنیتی، با کلیک بر روی گزینه ادامه به مرحله بعدی بروید. در این مرحله یک کد ۵ رقمی برای تلفن همراه سجامی شما ارسال خواهد شد. سپس باید کد تایید را در کادر مربوطه وارد کنید و بر روی گزینه تایید کلیک کنید. 

ثبت‌نام در سامانه مفید ایبیگو

با کلیک بر روی گزینه تایید به صفحه وارد کردن اطلاعات وارد می‌شوید. 

تکمیل فرم‌ها در مفید ایبیگو

تکمیل فرم‌ها در مفید ایبیگو

در این مرحله برخی از اطلاعات شما از سایت سجام دریافت می‌شود و سایر اطلاعات را باید خودتان وارد کنید.

تکمیل فرم‌ها در مفید ایبیگو

در این مرحله اطلاعات محل سکونت را تکمیل کنید.

تکمیل فرم‌ها در مفید ایبیگو

در مرحله بعد، اطلاعات شغلی خود را تکمیل کنید و بر روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. دقت کنید که در بخش نوع فعالیت، اگر فعالیت مورد نظر شما در لیست فعالیت‌ها وجود نداشت، گزینه «سایر» را انتخاب نمایید.

در ادامه اطلاعات مالی خود را تکمیل کنید.

نکته: در صورتی که قصد دارید در بازار مالی فقط «گواهی سپرده کالایی شمش طلا» خریداری کنید، نیازی به تعریف حساب وکالتی و حساب در اختیار ندارید. 

تکمیل فرم‌ها در مفید ایبیگو

در این مرحله با کلیک بر روی متن تعهدنامه، می‌توانید از مفاد تعهدات دریافت کد بازار فیزیکی و کد بازار مالی آگاهی پیدا کرده و در نهایت گزینه «قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی» را انتخاب کنید.

مراحل ثبت نام به اتمام رسیده و برای معاملات گواهی سپرده شمش نیازی به معرفی حساب در اختیار و مراجعه حضوری به شعبه نیست.

دریافت پیامک کد بازار مالی بورس کالا

 پس از تکمیل ثبت‌نام پیامکی با مضمون فوق برای شما ارسال خواهد شد که در صورت تایید نام‌کاربری و رمز عبور برایتان ارسال خواهد شد. 

نام کاربری و رمز عبور مفید ایبیگو

در صورت تایید، نام‌کاربری و رمز‌عبور مطابق با تصویر فوق برای شما ارسال خواهد شد.

فرایند ثبت نام اشخاص حقوقی

ثبت نام اشخاص حقوقی به این صورت است که جهت ثبت نام می‌بایست به شعب کارگزاری مفید مراجعه کنند و مدارک مربوطه را تحویل دهند. چنانچه قبلا در کارگزاری دیگری کد آتی دریافت کرده‌ باشند، برای ثبت نام در کارگزاری مفید نیاز است به یکی از شعب کارگزاری مراجعه کنند (برای گواهی سپرده کالایی شمش نیازی به پر کردن فرم انتقال کد ندارند). حتما قبل از دریافت کد آتی اشخاص حقوقی می‌بایست مشتری کارگزاری مفید باشند و مراحل دریافت کد بورسی را گذرانده باشند.

اگر اشخاص حقوقی قبلا در کارگزاری مفید کد آتی دریافت کرده‌اند، نیاز به مراجعه حضوری به شعب ندارند و می‌توانند با پشتیبانی کارگزاری مفید (۸۷۰۰-۰۲۱) تماس حاصل فرمایند

مدارک ثبت نام اشخاص حقوقی شامل

  • آگهی تاسیس شرکت (روزنامه رسمی شرکت)
  • آگهی آخرین تغییرات شرکت (روزنامه رسمی شرکت)
  • اساسنامه شرکت (تمامی صفحات مهر شرکت و امضا اعضای هیات مدیره و مدیرعامل و مهر کپی برابر اصل را داشته باشد)
  • معرفی نماینده شرکت جهت سفارش دادن در سربرگ شرکت، با مهر شرکت و امضا مدیرعامل (خطاب به شرکت کارگزاری مفید)
  • کپی کارت ملی (پشت و رو)، کپی تمامی صفحات شناسنامه مدیرعامل و اعضای هیات مدیره و نماینده
  • آخرین اظهارنامه مالیاتی حسابرسی شده

نکته: در صورتی که قبلا نسبت به ثبت‌نام در سامانه ایبیگو اقدام کرده باشید و به عنوان مثال تنها برای کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا» اقدام کرده باشید، نیاز است تا با شماره ۸۷۰۰ – ۰۲۱ تماس گرفته و درخواست خود را مبنی بر «دریافت کد بازار مالی (آتی، اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی) اعلام کنید. 

نکته: آن دسته از مشتریان قدیمی که قبلا در کارگزاری مفید کد معاملاتی آتی دریافت کرده‌اند تنها باید به سامانه ایبیگو مفید مراجعه کرده و ثبت‌نام خود را طبق مراحلی که در این صفحه ذکر شد، طی کنند و در نهایت در صفحه نوع درخواست کد گزینه «کد بازار مالی» یا هر دو را انتخاب کند. 

بیشتر بخوانید: مراحل خرید در بورس کالا چگونه است؟

سوالات متداول

کد بازار مالی بورس کالا چیست؟

کد معاملاتی بازار مالی، کدی است که مشتریان برای انجام معاملات در بازار مشتقه کالایی (آتی، اختیار معامله ) و گواهی سپرده کالایی ملزم به داشتن آن هستند. 

آیا برای دریافت کد بازار مالی بورس کالا باید حساب وکالتی یا حساب در اختیار بورس کالا معرفی کنیم؟

خیر. در حال حاضر تنها برای دریافت کد بازار مالی نیاز است تا ثبت‌نام خود را در سامانه مفید ایبیگو تکمیل کنید.

آیا اشخاص حقوقی می‌توانند اقدام به خرید گواهی سپرده کالایی شمش طلا کنند؟

بله. این امکان برای اشخاص حقوقی از تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۰۵ فراهم شده است و می‌توانند اقدام به خرید این اوراق کنند.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
شرکت دایاق دیرک پارس ایل

شرکت سهامی خاص در شیراز هستم در کافی نت برای سامانه سجام ثبت نام کردم و الان برای دریافت کد بورس کالا به کجا باید مراجعه کنم.

کارگزاری مفید

سلام.
ثبت نام اشخاص حقوقی به این صورت است که جهت ثبت نام می‌بایست به شعب کارگزاری مفید مراجعه کنند و مدارک مربوطه را تحویل دهند. چنانچه قبلا در کارگزاری دیگری کد آتی دریافت کرده‌ باشند، برای ثبت نام در کارگزاری مفید نیاز است به یکی از شعب کارگزاری مراجعه کنند. حتما قبل از دریافت کد آتی اشخاص حقوقی می‌بایست مشتری کارگزاری مفید باشند و مراحل دریافت کد بورسی را گذرانده باشند.
اگر اشخاص حقوقی قبلا در کارگزاری مفید کد آتی دریافت کرده‌اند، نیاز به مراجعه حضوری به شعب ندارند و می‌توانند با پشتیبانی کارگزاری مفید (۸۷۰۰-۰۲۱) تماس حاصل فرمایند.
لطفا جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر، مقاله فوق را به دقت مطالعه کنید.

زهرا ع

من چند روزه تلاش میکنم که کد معاملاتی بورس کالا رو بگیرم ولی سایت از مرحله ی اول جلوتر نمیره. میشه راهنماییم کنید چکار کنم؟

کارگزاری مفید

سلام.
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز) با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com