نحوه دریافت کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا 

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 2442
سطح مبتدی

دریافت کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا اولین قدمی است که مشتری برای خرید گواهی‌های سپرده کالایی در بورس کالا باید انجام دهد. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در خصوص این بازار و چگونگی دریافت کد بازار مالی بورس کالا ارائه کنیم.

کد معاملاتی بازار مالی چیست؟

کد معاملاتی بازار مالی، کدی همانند کد بورسی است که مشتریان برای انجام معاملات در بازار مشتقه کالایی (آتی، اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی) ملزم به داشتن آن هستند. 

بازار مالی در بورس کالا

بورس کالا از چهار زیر مجموعه مهم «بازار فرعی»، «بازار مشتقه بورس کالا»، «بازار مالی» و «بازار فیزیکی» که هر یک شامل اجزای کوچک‌تری هستند، تشکیل می‌شود. «سلف موازی استاندارد»، «گواهی سپرده کالایی» و «صندو‌ق‌های کالایی» سه زیر مجموعه اصلی بازار مالی بورس کالا هستند. هدف از ایجاد این بازار هم جذب هر چه بیشتر سرمایه گذار است. سرمایه گذارانی با سرمایه‌هایی سرگردان. این سرمایه‌ها می‌توانند در جهت تامین مالی تولید، به کار گرفته شوند و بخشی از بورس کالای کشور را شکل بدهند. برای بازار مالی ابزارهای مختلفی در نظر گرفته شده که هر کدام با توجه به ماهیت همان بازار و کالاهای قابل معامله‌ای که دارد، تعبیه شده‌ و به وجود آمده‌اند.

نحوه دریافت کد معاملاتی بازار مالی

۱. ثبت‌نام در سامانه سجام

برای دریافت کد معاملاتی بازار مالی در وهله اول باید ثبت‌نام سجام خود را تکمیل کرده باشید. سجامی باشید و احراز هویت سجام را انجام داده باشید. پس از ثبت‌نام در سجام و احراز هویت کد بورسی برای شما صادر می‌شود. اگر تاکنون موفق به دریافت کد بورسی نشده‌اید، برای دریافت کد بورسی و احراز هویت سجام می‌توانید از مطلب ثبت نام و احراز هویت سجام استفاده کنید.

۲. ثبت‌نام در سامانه مفید ایبیگو

بعد از طی کردن مراحل احراز هویت و دریافت کد بورسی، شما باید به سامانه ایبیگو مفید به آدرس mofid.ebgo.ir مراجعه کرده و طبق مراحل زیر عمل کنید: 

بر روی گزینه فوق کلیک کنید تا به صفحه آغازین ثبت‌نام مربوطه منتقل شوید.

در این مرحله شما باید شماره ملی و شماره تماس خود را به همراه کد امنیتی وارد کنید تا از طریق پیامک کد احراز تلفن همراه برایتان ارسال شود. دقت داشته باشید که با فعال کردن گزینه «نیاز به بروزرسانی اطلاعات از سجام دارم»، آخرین تغییرات سجام شما بروز شده و در فرآیند ثبت‌نام نمایش داده می‌شود. 

با کلیک بر روی گزینه تایید به صفحه وارد کردن اطلاعات وارد می‌شوید. 

تکیل فرم‌ها در مفید ایبیگو

وارد کردن اطلاعات در مفید ایبیگو

در این مرحله برخی از اطلاعات شما از سایت سجام دریافت می‌شود و سایر اطلاعات را باید خودتان وارد کنید.

نشانی سکونت برای گرفتن کد بازار مالی

در این مرحله اطلاعات محل سکونت و اطلاعات شغلی خود را تکمیل کنید و بر روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. دقت کنید که در بخش نوع فعالیت، اگر فعالیت مورد نظر شما در لیست فعالیت‌ها وجود نداشت، گزینه «سایر» را انتخاب نمایید.

وارد کردن اطلاعات مالی در مفید ایبیگو

در ادامه اطلاعات مالی خود را تکمیل کنید.

نکته: در صورتی که قصد دارید در بازار مالی فقط «گواهی سپرده کالایی شمش طلا» خریداری کنید، نیازی به تعریف حساب وکالتی و حساب در اختیار ندارید. 

اصویر امضا برای دریافت کد بازار مالی در بورس کالا

در مرحله بعدی باید تصویر نمونه امضای خود را در یک صفحه سفید و بدون خط ارسال کنی، سپس بر روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. توجه داشته باشید که ارسال تصویر امضا الزامی و ارسال سایر مدارک، اختیاری است.

دریافت کد بازار مالی در مفید ایبیگو

در این مرحله باید نوع کد معاملاتی مورد نیاز خود ( کد معاملاتی بازار فیزیکی یا مالی یا هر دو مورد) را در بورس کالا مشخص کنید. در نهایت گزینه «قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی» را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه، فرآیند صدور کد معاملاتی شما آغاز می‌گردد.

دریافت پیامک کد بازار مالی بورس کالا

 پس از تکمیل ثبت‌نام پیامکی با مضمون فوق برای شما ارسال خواهد شد که در صورت تایید نام‌کاربری و رمز عبور برایتان ارسال خواهد شد. 

نام کاربری و رمز عبور مفید ایبیگو

در صورت تایید، نام‌کاربری و رمز‌عبور مطابق با تصویر فوق برای شما ارسال خواهد شد.

نکته: در صورتی که قبلا نسبت به ثبت‌نام در سامانه ایبیگو اقدام کرده باشید و به عنوان مثال تنها برای کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا» اقدام کرده باشید، نیاز است تا با شماره ۸۷۰۰ – ۰۲۱ تماس گرفته و درخواست خود را مبنی بر «دریافت کد بازار مالی (آتی، اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی) اعلام کنید. 

نکته: آن دسته از مشتریان قدیمی که قبلا در کارگزاری مفید کد معاملاتی آتی دریافت کرده‌اند تنها باید به سامانه ایبیگو مفید مراجعه کرده و ثبت‌نام خود را طبق مراحلی که در این صفحه ذکر شد، طی کنند و در نهایت در صفحه نوع درخواست کد گزینه «کد بازار مالی» یا هر دو را انتخاب کند. 

سوالات متداول

کد بازار مالی بورس کالا چیست؟

کد معاملاتی بازار مالی، کدی است که مشتریان برای انجام معاملات در بازار مشتقه کالایی (آتی، اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی) ملزم به داشتن آن هستند. 

آیا برای دریافت کد بازار مالی بورس کالا باید حساب وکالتی یا حساب در اختیار بورس کالا معرفی کنیم؟

خیر. در حال حاضر تنها برای دریافت کد بازار مالی نیاز است تا ثبت‌نام خود را در سامانه مفید ایبیگو تکمیل کنید.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments