تحلیل تکنیکال به کمک اندیکاتور ایچیموکو

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۳ بهمن ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 21369
سطح حرفه ای

ایچیموکو یک ابزار جامع تحلیل تکنیکال است که به عقیده بسیاری از تحلیلگران می‌تواند به تنهایی نیازهای یک تریدر را برطرف کند. به کمک اندیکاتور ایچیموکو می‌توان محدوده حمایت و مقاومت را تعیین کرد، جهت و قدرت روند را تشخیص داد و بر اساس آن، نقاط مناسب برای ورود و خروج به سهم را تشخیص داد.

اجزای اندیکاتور ایچیموکو

اولین گام در آموزش ایچیموکو، آشنایی با اجزای تشکیل دهنده آن است. به طور خلاصه، اجزای این اندیکاتور عبارتند از:

  • تنکانسن  Tenkan Sen (turning line)
  • کیجونسن Kijun Sen (Standard Line)
  • چیکو اسپن Chikou Span (Lagging Line)
  • سنکو اِی Senkou Span A (1st Leading Line)
  • سنکو بی SENKOU SPAN B (2nd leading line) 

در مقاله «آشنایی با اجزای اندیکاتور ایچیموکو»، این موارد به صورت کامل معرفی شده‌اند. در صورتی که نسبت به اجزای مذکور آشنایی ندارید، حتما این مقاله را بخوانید تا در ادامه مسیر دچار ابهام نشوید.

کاربردهای اندیکاتور ایچیموکو

برخی از مهم‌ترین کاربردهای این اندیکاتور عبارتند از:

  • بررسی نقاط و محدوده‌های حمایت و مقاومت
  • شناسایی روند سهم و قدرت آن
  • شناسایی نقاط برگشت قیمت سهم
  • ارائه سیگنال‌هایی برای خرید و فروش سهم

در ادامه به چگونگی تعیین محدوده حمایت و مقاومت بر اساس اجزای این اندیکاتور پرداخته می‌شود.

تعیین حمایت و مقاومت در ایچیموکو

برخی از اجزای اندیکاتور ایچیموکو می‌توانند در تعیین نقاط حمایتی یا مقاومتی یک سهم کمک کننده باشند. به عنوان مثال از آنجا که معمولا خطوط کیجونسن و تنکانسن در نزدیکی نمودار قیمت در حال حرکت هستند، می‌توانند در نقش حمایت یا مقاومت برای نمودار قیمت ظاهر شوند. البته همانطور که می‌دانیم، تنکانسن بر اساس میانگین بیشترین و کمترین قیمت ۹ دوره گذشته و کیجونسن بر اساس میانگین بیشترین و کمترین قیمت ۲۶ دوره گذشته تعیین می‌شوند. بر همین اساس، تنکانسن به نمودار قیمت نزدیک‌تر است و کیجونسن بهتر از تنکانسن نقش حمایت و مقاومت را ایفا می‌کند.

در نمودار زیر نیز حمایت شدن سهم توسط کیجونسن (خط قرمز رنگ) را در اندیکاتور ایچیموکو مشاهده می‌کنید:

حمایت شدن سهم توسط کیجونسن (خط قرمز رنگ)

افقی شدن کیجونسن

به صورت کلی، می‌توان محدوده‌ای که در آن کیجونسن به حالت مسطح یا افقی یا فلت درآمده است را به عنوان محدوده حمایتی یا مقاومتی ایچیموکو در نظر گرفت. همانطور که در تصویر زیر مشخص است، محلی که کیجونسن (خط قرمز رنگ) به حالت افقی درآمده است، نقش حمایتی دارد و سهم در آن ناحیه با یک حمایت روبرو شده است. این نمونه را می‌توانید به‌عنوان یک الگو در ذهن خود به خاطر بسپارید، چرا که در بازارهای مالی بسیار اتفاق می‌افتد.

افقی شدن کیجونسن

افقی شدن سنکو B

در حالت کلی و با توجه به شرایط، می‌توان محدوده‌ای که در آن سنکو B ابر کومو در حالت مسطح، افقی یا فلت قرار دارد را به عنوان محدوده حمایتی یا مقاومتی ایچیموکو در نظر گرفت. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، زمانی در گذشته وجود داشته است که سنکو B (خط قرمز رنگ حاشیه ابر) حالت افقی به خود گرفته است. از این محدوده نیز می‌توانیم به‌عنوان حمایت یا مقاومت سهم استفاده کنیم. مطابق شکل زیر، هر جا ابر حالت افقی داشته و نمودار قیمتی در آن ناحیه ورود کرده است، با مقاومت روبه‌رو شده است.

سیستم معاملاتی ایچیموکو با استفاده از ناحیه‌های مسطح ابرموکو

نکته: در صورتی که سنکو B ابر کومو و کیجونسن در یک سطح مشخص (در یک راستا) به صورت مسطح و افقی قرار بگیرند، محدوده حمایت یا مقاومت ایچیموکو معتبرتر خواهد بود. در تصویر زیر این موضوع قابل مشاهده است.

سیستم معاملاتی ایچیموکو با استفاده از ناحیه‌های مسطح ابرموکو

سنکو A و سنکو B ابر کومو

حالتی را در نظر بگیرید که سهم در حال نزول است و ابر کومو پایین نمودار قیمتی قرار دارد. در این وضعیت، زمانی که نمودار قیمتی به ابر نزدیک می‌شود، اولین حمایت خود را بالای ابر می‌بیند. همچنین اگر به درون ابر نفوذ کند، حمایت بعدی آن پایین ابر کومو خواهد بود. در تصویر زیر می‌توانید این مورد را مشاهده کنید:

حمایت و مقاومت در ایچیموکو

در تصویر زیر نیز با توجه به اینکه ابر بالای نمودار قیمتی است و سهم قصد صعود را دارد، اولین مقاومت مربوط به پایین ابر است و درصورتی‌که بتواند به ابر نفوذ کند، مقاومت بعدی بالای ابر خواهد بود.

حمایت و مقاومت در ایچیموکو

سیگنال خرید و فروش به کمک ایچیموکو

شناسایی نقاط مناسب برای ورود به یک سهم یا خروج از آن و پیش‌بینی روند آتی سهم، یکی از چالش‌های اصلی معامله‌گران در بازار سرمایه است. ایچیموکو به عنوان یک اندیکاتور جامع، در این موارد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عبور تنکانسن از کیجونسن، عبور سنکوها از یکدیگر و عبور چیکو اسپن از نمودار قیمتی، از جمله مواردی است که با بررسی و تحلیل آن‌ها به سیگنال‌هایی برای خرید و فروش دست یافت.

در مقاله «شناسایی سیگنال خرید و فروش به کمک اندیکاتور ایچیموکو» به چگونگی تعیین سیگنال خرید و فروش با استفاده از اندیکاتور ایچیموکو پرداخته می‌شود.

در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که مشابه سایر ابزارها و سبک‌های تحلیلی، نتایج برآمده از تحلیل به کمک ابزار ایچیموکو نیز لزوما همواره با موفقیت همراه نخواهد بود. بنابراین برای دستیابی به عملکرد معاملاتی بهینه، رعایت قواعد مدیریت ریسک و پایبندی به استراتژی معاملاتی امری ضروری به شمار می‌رود.

سوالات متداول

ایچیموکو را چگونه انتخاب کنیم؟

اندیکاتور ایچیموکو را در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید نظیر مفیدتریدر، ایزی‌تریدر می‌توانید فراخوانی کنید.

آیا اندیکاتور ایچیموکو سیگنال خرید و فروش را مشخص می‌کند؟

خیر. با استفاده از اندیکاتور نقاط حمایتی و مقاومتی سهم مشخص می‌شود و بر اساس این نقاط و بررسی‌های دقیق‌تر روی روند سهم، می‌توان استراتژی خرید، فروش و یا نگهداری سهم را انتخاب کرد.

برچسب‌ها:, ,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
14 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
امید

عالی خسته نباشید

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی شما موجب دلگرمی ماست. با تشکر

احسان

از آموزشهایتان سپاسگزارم .کمی حرفه ای تر شود دوره ها بهتره و کارگزاری بابت شرکت در آموزشهای آنلاین مدرک صادر کند بسیار عالی است

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از ارائه پیشنهاد شما، موضوع مورد نظر به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

احسان

ممنون از کارگزاری عالی مفید

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی با شما مایه افتخار ماست.

محمدرضا اصغری

سلام.عالی.متشکرم

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.

محمد سلمانی

۲۰ 🌟🌟🌟🌟🌟

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث افتخار ماست، از همکاری شما صمیمانه سپاسگزاریم.

محمد رضا مظاهری

درود وسپاس خلاصه و جامع بود

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی و بازخورد ارزشمند شما متشکریم.

مصطفی

برای مبتدی هایی مثل بنده کلاس های حضوری قابل فهم تر است.با تشکر از شما

کارگزاری مفید

سلام، پیشنهاد شما جهت بررسی به واحد مربوط ارجاع داده شد، از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.