تحلیل تکنیکال به کمک اندیکاتور ایچیموکو

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 18733
سطح حرفه ای

ایچیموکو یک ابزار جامع تحلیل تکنیکال است که به عقیده بسیاری از تحلیلگران می‌تواند به تنهایی نیازهای یک تریدر را برطرف کند. به کمک اندیکاتور ایچیموکو می‌توان محدوده حمایت و مقاومت را تعیین کرد، جهت و قدرت روند را تشخیص داد و بر اساس آن، نقاط مناسب برای ورود و خروج به سهم را تشخیص داد.

اجزای اندیکاتور ایچیموکو

اولین گام در آموزش ایچیموکو، آشنایی با اجزای تشکیل دهنده آن است. به طور خلاصه، اجزای این اندیکاتور عبارتند از:

  • تنکانسن  Tenkan Sen (turning line)
  • کیجونسن Kijun Sen (Standard Line)
  • چیکو اسپن Chikou Span (Lagging Line)
  • سنکو اِی Senkou Span A (1st Leading Line)
  • سنکو بی SENKOU SPAN B (2nd leading line) 

در مقاله “آشنایی با اجزای اندیکاتور ایچیموکو” به طور کامل به معرفی این موارد پرداخته شده است. در صورتی که نسبت به این موارد آشنایی ندارید، حتما این مقاله را بخوانید تا در ادامه مسیر دچار ابهام نشوید.

کاربردهای اندیکاتور ایچیموکو

برخی از مهم‌ترین کاربردهای این اندیکاتور عبارتند از:

  • بررسی نقاط و محدوده‌های حمایت و مقاومت
  • شناسایی روند سهم و قدرت آن
  • شناسایی نقاط برگشت قیمت سهم
  • ارائه سیگنال‌هایی برای خرید و فروش سهم

در ادامه به چگونگی تعیین محدوده حمایت و مقاومت بر اساس اجزای این اندیکاتور پرداخته می‌شود.

تعیین حمایت و مقاومت در ایچیموکو

برخی از اجزای اندیکاتور ایچیموکو می‌توانند در تعیین نقاط حمایتی یا مقاومتی یک سهم کمک کننده باشند. به عنوان مثال از آنجا که معمولا خطوط کیجونسن و تنکانسن در نزدیکی نمودار قیمت در حال حرکت هستند، می‌توانند در نقش حمایت یا مقاومت برای نمودار قیمت ظاهر شوند. البته همانطور که می‌دانیم، تنکانسن بر اساس میانگین بیشترین و کمترین قیمت ۹ دوره گذشته و کیجونسن بر اساس میانگین بیشترین و کمترین قیمت ۲۶ دوره گذشته تعیین می‌شوند. بر همین اساس، تنکانسن به نمودار قیمت نزدیک‌تر است و کیجونسن بهتر از تنکانسن نقش حمایت و مقاومت را ایفا می‌کند.

در نمودار زیر نیز حمایت شدن سهم توسط کیجونسن (خط قرمز رنگ) را در اندیکاتور ایچیموکو مشاهده می‌کنید:

افقی شدن کیجونسن

در حالت کلی و بسته به شرایط می‌توان محدوده‌ای که در آن کیجونسن به حالت مسطح یا افقی یا فلت درآمده است را به عنوان محدوده حمایتی یا مقاومتی ایچیموکو در نظر گرفت. همانطور که در تصویر زیر نمایش داده شده است، محلی که کیجونسن (خط قرمز رنگ) به حالت افقی درآمده است، نقش حمایتی داشته و سهم در آن ناحیه با یک حمایت روبرو شده است. این نمونه را می‌توانید به‌عنوان یک الگو در ذهن خود به خاطر بسپارید، چرا که در بازارهای مالی بسیار اتفاق می‌افتد.

افقی شدن سنکو B

در حالت کلی و بسته به شرایط می‌توان محدوده‌ای که در آن سنکو B ابر کومو به حالت مسطح یا افقی یا فلت درآمده است را به عنوان محدوده حمایتی یا مقاومتی ایچیموکو در نظر گرفت. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، زمانی در گذشته وجود داشته است که سنکو B (خط قرمز رنگ حاشیه ابر) حالت افقی به خود گرفته است. از این محدوده نیز می‌توانیم به‌عنوان حمایت یا مقاومت سهم استفاده کنیم. مطابق شکل زیر، هر جا ابر حالت افقی داشته و نمودار قیمتی در آن ناحیه ورود کرده است، با مقاومت روبه‌رو شده است.

سیستم معاملاتی ایچیموکو با استفاده از ناحیه‌های مسطح ابرموکو

نکته: در صورتی که سنکو B ابر کومو و کیجونسن در یک سطح مشخص (در یک راستا) به صورت مسطح و افقی قرار بگیرند، محدوده حمایت یا مقاومت ایچیموکو معتبرتر خواهد بود. در تصویر زیر این موضوع قابل مشاهده است.

سیستم معاملاتی ایچیموکو با استفاده از ناحیه‌های مسطح ابرموکو

سنکو A و سنکو B ابر کومو

در حالتی که سهم در حال نزول است و ابر کومو پایین نمودار قیمتی دارد، زمانی که نمودار قیمتی به ابر نزدیک می‌شود، اولین حمایت خود را بالای ابر می‌بیند و زمانی که ابر نفوذ کند، حمایت بعدی خود را پایین ابر می‌بیند. در تصویر زیر می‌توانید این مورد را مشاهده کنید:

حمایت و مقاومت در ایچیموکو

در تصویر زیر نیز با توجه به اینکه ابر بالای نمودار قیمتی است و سهم قصد صعود را دارد، اولین مقاومت مربوط به پایین ابر است و درصورتی‌که بتواند به ابر نفوذ کند، مقاومت بعدی بالای ابر خواهد بود.

حمایت و مقاومت در ایچیموکو

سیگنال خرید و فروش به کمک ایچیموکو

شناسایی نقاط مناسب برای ورود به یک سهم یا خروج از آن و پیش‌بینی روند آتی سهم، یکی از چالش‌های اصلی معامله‌گران در بازار سرمایه است. ایچیموکو به عنوان یک اندیکاتور جامع، در این موارد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عبور تنکانسن از کیجونسن، عبور سنکوها از یکدیگر و عبور چیکو اسپن از نمودار قیمتی، از جمله مواردی است که با بررسی و تحلیل آن‌ها به سیگنال‌هایی برای خرید و فروش دست یافت.

در مقاله “شناسایی سیگنال خرید و فروش به کمک اندیکاتور ایچیموکو” به چگونگی تعیین سیگنال خرید و فروش با استفاده از اندیکاتور ایچیموکو پرداخته می‌شود.

 

سوالات متداول

ایچیموکو را چگونه انتخاب کنیم؟

اندیکاتور ایچیموکو را در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید نظیر مفیدتریدر، ایزی‌تریدر می‌توانید فراخوانی کنید.

آیا اندیکاتور ایچیموکو سیگنال خرید و فروش را مشخص می‌کند؟

خیر. با استفاده از اندیکاتور نقاط حمایتی و مقاومتی سهم مشخص می‌شود و بر اساس این نقاط و بررسی‌های دقیق‌تر روی روند سهم، می‌توان استراتژی خرید، فروش و یا نگهداری سهم را انتخاب کرد.

برچسب‌ها:, ,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
امید

عالی خسته نباشید

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی شما موجب دلگرمی ماست. با تشکر

احسان

از آموزشهایتان سپاسگزارم .کمی حرفه ای تر شود دوره ها بهتره و کارگزاری بابت شرکت در آموزشهای آنلاین مدرک صادر کند بسیار عالی است

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از ارائه پیشنهاد شما، موضوع مورد نظر به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

احسان

ممنون از کارگزاری عالی مفید

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی با شما مایه افتخار ماست.

محمدرضا اصغری

سلام.عالی.متشکرم

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.

محمد سلمانی

۲۰ 🌟🌟🌟🌟🌟

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث افتخار ماست، از همکاری شما صمیمانه سپاسگزاریم.