انواع فیبوناچی زمانی

انواع فیبوناچی زمانی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۳ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 27393
سطح نیمه حرفه ای

فیبوناچی زمانی یا (Fibonacci Time Zones) یکی از ابزارهای تحلیلِ زمانیِ نقاطِ برگشتِ روندِ قیمتی در تحلیل تکنیکال است. فیبوناچی‌ زمانی‌ در واقع مجموعه‌ای از خطوط عمودی است که بر اساس اعداد فیبوناچی‌ روی نمودار قیمتی رسم می‌شود و می‌تواند نقاط احتمالی تغییر یا معکوس شدن روند را نشان دهد. منظور از معکوس شدن روند، تغییر روند از صعودی به نزولی یا عکس آن است. لازم به ذکر است که ترکیب ابزارهای فیبوناچی و پرایس اکشن می‌تواند به تحلیل‌گران برای تصمیم‌گیری بهتر کمک کند از این رو پیشنهاد می‌شود در کنار این مقاله، مقالیه آشنایی با پرایس اکشن نیز مطالعه شود.

در این مقاله با دو ابزار فیبوناچی‌ زمانی‌ زیر آشنا خواهیم شد:

  • منطقه زمانی فیبوناچی‌
  • فیبوناچی زمانی‌ بر پایه روند

ابزار “منطقه زمانی فیبوناچی”

به ۲ روش می‌توان از ابزار فیبوناچی زمانی برای تعیین محدوده نقاط بازگشت قیمت استفاده کرد. در روش اول، فاصله بین دو قله یا دو دره در نمودار به عنوان صفر و یک فیبوناچی در نظر گرفته می‌شود. در روش دوم، فاصله بین پایین‌ترین قیمت (دره) و بالاترین قیمت (قله) یا بالعکس، به عنوان صفر و یک فیبوناچی در نظر گرفته می‌شود.

رسم “منطقه زمانی فیبوناچی”

برای رسم این ابزار در‌ مرحله اول نیاز است که یک روند صعودی یا نزولی را تشخیص دهید. سپس به بخش ایزی چارت سامانه ایزی تریدر مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر، گزینه “منطقه زمانی فیبوناچی” را انتخاب کنید.

رسم "منطقه زمانی فیبوناچی"

سپس روی کندل ابتدایی روندی که تشخیص داده‌اید، کلیک کرده و ماوس را در حالت کلیک نگه دارید. نشان‌گر ماوس را روی کندل انتهایی روند قرار داده و آن رها کنید.

رسم "منطقه زمانی فیبوناچی"

در تصویر بالا، فلش‌های قرمز محدوده‌هایی هستند که این ابزار توانسته تغییر روند را در آن‌ها به درستی پیش‌بینی کند.

ابزار “فیبوناچی زمانی بر پایه روند”

برای استفاده از ابزار «فیبوناچی زمانی بر مبنای روند» کافی است مراحل را مشابه تصویر زیر طی کنید.

ابزار "فیبوناچی زمانی بر پایه روند"

در «فیبوناچی زمانی‌ بر مبنای روند»، سه نقطه باید تعیین شود. دو نقطه اولی بر اساس ابتدا و انتهای روند انتخاب می‌شود. سپس اولین نقطه‌ پس از نقطه ۱ و ۲ که در آن روند قیمتی تغییر کرده به عنوان نقطه سوم مشخص می‌شود.

بیشتر بخوانید: سایر ابزار های پرکاربرد فیبوناچی

نکات مهم فیبوناچی زمانی

  • فیبوناچی زمانی در واقع مناطق بالقوه‌ای را نشان می‌دهد که ممکن است در آن‌ها یک تغییر روند قوی یا ضعیف رخ دهد. بدیهی است که ممکن است این ابزار در برخی از نمودارهای قیمتی به خوبی عمل نکند.
  • مناطق زمانی فیبوناچی‌ تنها مبتنی بر فاصله‌ زمانی‌ دو نقطه اولیه‌ای است که انتخاب می‌شود و هیچ‌گونه وابستگی به قیمت ندارد.
  • در تحلیل فیبوناچی زمانی‌ می‌توان چند ناحیه اول که نزدیک نقطه شروع قرار دارند را نادیده گرفت و تحلیل را صرفا برای مناطق زمانی‌ دورتر انجام داد.
  • فیبوناچی زمانی‌ میزان حرکت و تغییرات قیمت را نشان نمی‌دهد. به همین جهت، برای تحلیل کاملتر باید در کنار فیبوناچی زمانی‌، از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز استفاده کرد.
  • هر چه نقاط اولیه با دقت بیشتری انتخاب شوند، نتیجه بهتری حاصل می‌شود. به همین خاطر، تجربه و مهارت تحلیلگر در استفاده از این ابزار تاثیر بسزایی در نتیجه دارد.

سوالات متداول

فیبوناچی زمانی چیست؟

فیبوناچی زمانی یا (Fibonacci Time Zones) یکی از ابزارهای تحلیلِ زمانیِ نقاطِ برگشتِ روندِ قیمتی در تحلیل تکنیکال است. فیبوناچی زمانی مجموعه‌ای از خطوط عمودی است که می‌تواند نقاط احتمالی تغییر یا معکوس شدن روند را نشان دهد. منظور از معکوس شدن روند، تغییر روند از صعودی به نزولی یا عکس آن است.

به چند روش می توان از ابزار فیبوناچی زمانی استفاده کرد؟

به ۲ روش می‌توان از ابزار فیبوناچی زمانی برای تعیین محدوده نقاط بازگشت قیمت استفاده کرد. در روش اول، فاصله بین دو قله یا دو دره در نمودار به عنوان صفر و یک فیبوناچی در نظر گرفته می‌شود. در روش دوم، فاصله بین پایین‌ترین قیمت (دره) و بالاترین قیمت (قله) یا بالعکس، به عنوان صفر و یک فیبوناچی در نظر گرفته می‌شود.

مناطق زمانی‌ فیبوناچی‌ تا چه اندازه به قیمت وابسته است؟

مناطق زمانی فیبوناچی‌ مبتنی بر فاصله‌ زمانی‌ دو نقطه اولیه‌ای است که انتخاب می‌شود و هیچ‌گونه وابستگی به قیمت ندارد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
سید روح الله

سلام و متشکراگر امکان دارد با ذکر یک مثال توصیح داده شود کاربردی و مفید خواهد بود

کارگزاری مفید

سلام
از پیشنهاد شما برای ارائه خدمات بهتر صمیمانه سپاسگزاریم، پیشنهاد شما برای بررسی به واحد مربوط ارجاع داده شد.