تفاوت بازار بورس نیویورک و بازار بورس نزدک

تفاوت بازار بورس نیویورک و بازار نزدک
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۹ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 6420
سطح حرفه ای

ایالات متحده آمریکا میزبان چندین بازار سرمایه متفاوت است. دو مورد از مشهورترین آن‌ها بازار بورس نیویورک (NYSE) و بازار بورس نزدک (NASDAQ) است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های هر یک از این دو بازار و همچنین شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم.

تاریخچه، تنوع شرکت‌ها و ارزش بازار بورس نیویورک و نزدک

بازار بورس نیویورک در سال ۱۷۹۲ و در خیابان مشهور وال‌استریت آغاز به کار کرد. هم‌اکنون تعداد کسب و کارهای فعال در این بازار بیش از ۲۴۰۰ عدد است که بیشتر شامل شرکت‌های قدیمی و مستحکم مانند بانک‌ها و شرکت‌های نفتی است. 

در مقابل بازار بورس نزدک در هشتم فوریه سال ۱۹۷۱ و به عنوان یک سامانه معاملات آنلاین آغاز به کار کرد و در ابتدا حتی دفتر فیزیکی نداشت! سهام بیش از ۳۸۰۰ سازمان کوچک و بزرگ در این بازار داد و ستد می‌شود که شامل برخی از مهم‌ترین شرکت‌های حوزه تکنولوژی مانند مایکروسافت، فیسبوک، اپل و آمازون و … است. امروزه از بازار نزدک به عنوان بزرگترین بازار مالی الکترونیکی جهان یاد می‌شود که جایگاه اصلی آن در تایمز شهر نیویورک است.

به صورت کلی NASDAQ کوتاه شده و مخفف (National Association of Securities Dealers Automated Quotations system) به معنای سیستم اعلام قیمت خودکار انجمن ملی فروشندگان (معامله‌گران) اوراق بهادار است.

در حال حاضر ارزش بازار بورس نیویورک حدودا ۲۶ هزار میلیارد دلار و ارزش بازار نزدک حدودا ۲۲ هزار میلیارد دلار است.

روش معامله در بازارهای بورس نیویورک و نزدک

معاملات در بورس نیویورک به صورت مستقیم بین خریداران و فروشندگان انجام می‌شود. به این معنا که در هر لحظه، بیشترین قیمت پیشنهادی خرید با کمترین قیمت پیشنهادی فروش مقایسه می‌شود و در صورت برابری معامله صورت می‌پذیرد. در مقابل در بازار نزدک، معاملات از طریق واسط‌های مرکزی صورت می‌گیرد. در این بازار، خریدار و فروشنده قیمت‌های مدنظر خود را به این واسطه ارسال می‌کنند. در صورت تطابق و در کسری از ثانیه معامله صورت می‌گیرد. مبلغ معامله نیز از طریق واسطه و پس از کسر کارمزد، بین خریدار و فروشنده رد و بدل می‌شود.

مقایسه بازدهی این دو بازار

با توجه به پیشرفت روز‌افزون تکنولوژی و نوآوری‌های صورت‌گرفته در دهه اخیر در این حوزه، شاخص بازار بورس نزدک در سال‌های اخیر رشد بیشتری داشته است.

شکل زیر روند حرکت شاخص اصلی این دو بورس را از ابتدای سال ۲۰۰۸ تا انتهای سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد.

نمودار مقایسه بازار بورس نیویورک و بازار نزدک

سوالات متداول

تاریخچه بورس نیویورک و نزدک به چه زمانی باز می‌گردد؟

بازار بورس نیویورک در سال ۱۷۹۲ و در خیابان مشهور وال‌استریت آغاز به کار کرد. هم‌اکنون تعداد کسب و کارهای فعال در این بازار بیش از ۲۴۰۰ عدد است. بیشتر این کسب‌و‌کارها شامل شرکت‌های قدیمی و مستحکم مانند بانک‌ها و شرکت‌های نفتی است. نزدک هم در سال ۱۹۷۱ و به عنوان یک سامانه معاملات آنلاین آغاز به کار کرد. امروزه سهام بیش از ۳۸۰۰ سازمان کوچک و بزرگ در این بازار داد و ستد می‌شود.

روش معامله در بازار بورس نیویورک چگونه است؟

معاملات در بورس نیویورک به صورت مستقیم بین خریداران و فروشندگان انجام می‌شود. به این معنا که در هر لحظه، بیشترین قیمت پیشنهادی خرید با کمترین قیمت پیشنهادی فروش مقایسه می‌شود و در صورت برابری معامله صورت می‌پذیرد.

روش معامله در بازار نزدک چگونه است؟

در بازار نزدک، معاملات از طریق واسط‌های مرکزی صورت می‌گیرد. در این بازار، خریدار و فروشنده قیمت‌های مدنظر خود را به این واسطه ارسال می‌کنند. در صورت تطابق و در کسری از ثانیه معامله صورت می‌گیرد. مبلغ معامله نیز از طریق واسطه و پس از کسر کارمزد، بین خریدار و فروشنده رد و بدل می‌شود.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
اصلانی

بسیار عالی برای اگاهی من بود تشکر و سپاس فراوان

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست. با تشکر

کارمیار محمدی

خیلی عالی بود. ممنون.

کارگزاری مفید

سلام.
حضور شما در کنار ما باعث دلگرمی ماست.

King Amiri

عالی هستین

کارگزاری مفید

با سلام.
سرمایه‌گذار گرامی، قدردان همراهی و لطف شما هستیم.