وال استریت کجاست و چه نقشی در بورس جهان دارد؟

وال استریت کجاست و چه نقشی در بورس جهان دارد؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۰ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 6737
سطح نیمه حرفه ای

خیابان وال استریت در جزیره منهتن در ایالت نیویورک بین منطقه برادوی (Broadway) و ایست‌ریور (East River) قرار دارد. بازار بورس نیویورک بزرگترین بازار دادوستد بورس و اوراق بهادار، در این خیابان واقع شده‌ است. همچنین بازار بورس نزدک، بازار بورس آمریکا یا AMEX و بازار بورس تجاری نیویورک (NYMEX) در وال‌استریت قرار دارند.

نماد خیابان وال استریت

گاو وحشی وال استریت، مجسمه‌ای برنزی از یک گاو وحشی است که در خیابان وال استریت قرار دارد. این مجسمه یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. گاو وحشی وال استریت در سال 1987 توسط آرتور دی‌مودیکا، هنرمند (ایتالیایی – آمریکایی) ساخته شد. این مجسمه نمادی از قدرت و موفقیت در بازارهای مالی است. گاو وحشی وال استریت علاوه بر جاذبه‌های گردشگری، به عنوان یکی از نماد‌های تبلیغاتی بانک‌ها و مؤسسات مالی نیز استفاده می‌شود.

خدمات مالی در وال استریت

در طی چند دهه گذشته سیستم مالی انقلاب بزرگی را تجربه کرده است. درگذشته تقریباً همه مبادلات مالی یا در شهر نیویورک انجام می‌شد یا ارتباط مستقیمی با این شهر داشت. بیشتر شرکت‌های فعال در خدمات مالی در وال‌ استریت‌ حضور داشتند، حتی آن‌هایی که بیشتر تجارتشان را در جای دیگری انجام می‌دادند. با جابجا شدن جمعیت و ثروت از شمال شرقی آمریکا به سمت غرب و جنوب، همراه با پیشرفت محاسبات و تکنولوژی، بیشتر فعالیت‌هایی که در گذشته محدود به وال استریت می‌شد، از این شهر خارج شد؛ ولی به‌هرحال مبدأ بیشتر مبادلات مالی همچنان وال‌ استریت‌ است و استفاده از این اصطلاح ادامه دارد، حتی در مواردی که «وال‌ استریت‌» اشاره به فعالیت‌های مشابهی دارد که خارج از منطقه مالی شهر نیویورک انجام می‌شود.

بازارهای مالی مهم جهان

وال استریت دیگر تنها مرکز مالی مهم جهان نیست و در برخی از فعالیت‌های مالی دیگر حتی بازیگر اصلی هم نیست. بازارهای مالی در نواحی دیگر جهان جایگاه با اهمیتی را در انتشار و مبادله اوراق بهادار پیدا کرده‌اند. حرفه‌ای‌های ‌وال استریت باید هر روز صبح به بررسی این بپردازند که در شب گذشته در بازارهای دنیا چه اتفاقی افتاده است. وضعیت بازارها در اروپا و آسیا تأثیر مهمی بر آنچه در ‌‌وال استریت می‌گذرد، دارند. بازارهای مالی مهم جهان به‌جز ‌وال استریت، در لندن، فرانکفورت، توکیو و برخی شهرهای بزرگ دیگر جهان هستند.

انتشار و مبادله سهام و قرضه دو مورد از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام‌شده در وال استریت هستند. مجموعه‌ای از دارایی‌های مالی جدید در طی ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته در وال‌ استریت ایجاد، فروخته و مبادله شده‌اند. در واقع، ایجاد ابزارهای مالی جدید، خود به یک فعالیت مهم و قابل‌توجه تبدیل ‌شده است. ابزارهای مالی جدید مانند اختیارهای خرید، اختیارهای فروش، وارانت‌ها، تراست‌های سرمایه‌گذاری و قراردادهای آتی نمونه‌ای ابزارهای مالی‌ هستند که در وال‌ استریت معامله می‌شوند.

بازیگر اصلی وال استریت

فعالیت‌های انجام‌شده در وال‌استریت به میزان زیادی توسط دولت فدرال قانون‌گذاری می‌شود، ولی بیشتر نهادهای مالی‌ که در ‌وال استریت فعالیت می‌کنند، دارای مالکیت خصوصی هستند. این نهادها شامل بانک‌های تجاری، معامله‌گران اوراق، بازارهای سهام، شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های سرمایه‌گذاری می‌شوند. افتخار ‌وال استریت این است که با اینکه نهادهای مالی آن تحت نظارت کلی دولت فدرال قرار دارند، اما مرکز و روح سیستم کسب‌وکار آزاد است. فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) یک ‌نهاد دولتی است که یکی از بازیگران اصلی وال استریت است. شعبه نیویورک سیستم فدرال رزرو، به‌طور پیوسته اوراق خزانه ایالات‌متحده آمریکا را به مزایده می‌گذارد و سیاست پولی دولت را اجرا می‌کند. فعالیت‌های فدرال رزرو تأثیر زیادی بر نرخ‌های بهره، تورم و قیمت اوراق بهادار دارد.

حضور خارجی‌ها در وال استریت

شرکت‌های خارجی هم در وال استریت حضور دارند، همان‌گونه که شرکت‌های آمریکایی در بازارهای خارجی حضور دارند. سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها، هم داخلی و هم خارجی به‌طور فزاینده‌ای دیدگاهی جهانی دارند؛ بنابراین نهادهای مالی به‌منظور برآوردن نیازهای تجاری این مشتریان به حضور در خارج از کشور هم نیاز دارند. اشخاص و کسب‌وکارهای کشورهای خارجی، از سرمایه‌گذاران اصلی بازار سهام و اوراق قرضه ایالات‌متحده هستند. شهر نیویورک همچنان مرکز مالی‌ ایالات‌متحده و مقر دو بورس سازمان‌دهی شده است؛ بورس سهام نیویورک (NYSE) و بورس سهام آمریکا (AMEX).

در آمریکا بازارها و بورس‌های مالی مشابه ولی کوچکتری در شیکاگو، سان‌فرانسیسکو، لس‌آنجلس و فیلادلفیا وجود دارند. تعداد زیادی از دارایی‌های مالی با تنوع بالا به‌جای اینکه در مکان فیزیکی بورس مبادله شوند، از طریق اینترنت و تلفن مبادله می‌شوند. پیشرفت مستمر در تکنولوژی در روش‌هایی که دارایی‌های مالی مبادله می‌شوند، تغییراتی به وجود آورده است. وال استریت نقش مهمی را در اقتصادهای داخلی و بین‌المللی دارد. وال استریت افزایش سرمایه توسط کسب‌وکارها و دولت‌ها را تسهیل می‌کند.

سرمایه جمع‌آوری‌شده توسط شرکت‌های وال استریت به کسب‌وکارها و دولت‌ها اجازه می‌دهد ساختمان بسازند، محصولاتی را تولید کنند، خدمات ارائه دهند و به ایجاد شغل بپردازند. بازارهای اوراق بزرگ و فعال، جمع‌آوری وجوه را برای کسب‌وکارها و دولت‌ها تسهیل می‌کنند، زیرا اشخاصی که در این سازمان‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، مطمئن هستند این سرمایه‌گذاری می‌تواند بدون مشکل خاصی به سرمایه‌گذار دیگری فروخته شود. بدون وال‌ استریت‌، جمع‌آوری سرمایه توسط شرکت‌ها مشکل و پرهزینه خواهد بود. بازارهای مالی ناکارا باعث کاهش رشد اقتصادی می‌شوند، رقابت را در میان کسب‌وکارهای داخلی کاهش می‌دهند و از میزان اشتغال می‌کاهند.

اتصال مراکز مالی دنیا

کشورهای توسعه‌یافته که اقتصاد سرمایه‌داری دارند، روش‌هایی را برای گردآوری دارندگان سرمایه و استفاده‌کنندگان سرمایه نیاز دارند. به عبارتی، هر اقتصادی باید راه‌هایی را برای متصل کردن اشخاص و سازمان‌هایی که سرمایه اضافی دارند با دیگر سازمان‌هایی که نیاز به سرمایه‌ دارند، بیابد. تعدادی از مراکز مالی دنیا این خدمات را فراهم می‌کنند که رقیب وال استریت نیز هستند.

قابل‌توجه است که شرکت‌ها و دولت‌های خارجی به‌منظور افزایش سرمایه در ایالات‌متحده به وال استریت می‌آیند و شرکت‌های آمریکایی هم از بازارهای خارجی به‌منظور افزایش سرمایه استفاده می‌کنند. شرکت‌های آمریکایی ممکن است به دلیل کمتر بودن نرخ بهره در اروپا و آسیا در این بازارها به استقراض بپردازند. بازارهای مالی در هنگ‌کنگ، لندن، توکیو، تورنتو و فرانکفورت در رقابت با ‌وال استریت هستند. بورس‌های مهم دیگری هم در کره، تایوان، آمستردام، میلان و زوریخ قرار دارند. بورس‌های کشورهای درحال‌توسعه شامل چین، مجارستان، لهستان، روسیه هستند. همانند ایالات‌متحده بیشتر کشورها بیش از یک بورس دارند. برای مثال، ژاپن هشت بورس سهام دارد، درحالی‌که سوئیس سه بورس دارد.

سوالات متداول

خیابان وال استریت از نظر جغرافیایی در کجا واقع شده است؟

خیابان وال استریت در جزیره منهتن در ایالت نیویورک بین منطقه برادوی (Broadway) و ایست‌ریور (East River) قرار دارد. این ایالت در شمال شرق ایالات متحده آمریکا واقع شده است.

چرا وال استریت از اهمیت زیادی در بازارهای مالی برخوردار است؟

زیرا بازار بورس نیویورک بزرگترین بازار دادوستد بورس و اوراق بهادار، در این خیابان واقع شده‌ است. همچنین بازار بورس نزدک، بازار بورس آمریکا یا AMEX و بازار بورس تجاری نیویورک (NYMEX) در وال‌استریت قرار دارند.

فعالیت‌های وال استریت تحت نظر چه ارگانی انجام می‌شود؟

فعالیت‌های انجام‌شده در وال‌استریت به میزان زیادی توسط دولت فدرال قانون‌گذاری می‌شود. ولی بیشتر نهادهای مالی‌ که در ‌وال استریت فعالیت می‌کنند، دارای مالکیت خصوصی هستند. این نهادها شامل بانک‌های تجاری، معامله‌گران اوراق، بازارهای سهام، شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های سرمایه‌گذاری می‌شوند.

برچسب‌ها:,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments