بهترین صندوق درآمد ثابت 

بهترین صندوق درآمد ثابت
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۸ خرداد ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 440
سطح مبتدی

صندوق های درآمد ثابت (Fixed Income) یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند که با هدف ‌سرمایه‌گذاری کم ریسک و کسب سود ثابت فعالیت دارند. این صندوق‌ها حداقل ۸۵ تا ۹۰ درصد از دارایی تحت مدیریت خود را در اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی و مجموعا دارایی‌هایی با ریسک پایین سرمایه گذاری می‌کنند. در ادامه به بررسی ویژگی‌های بهترین صندوق درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

ویژگی‌های سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت

از جمله مزایای صندوق‌های درآمد ثابت می‌توان به دریافت سود روزشمار، نقدشوندگی بالا و ریسک کم اشاره کرد.

صندوق‌های درآمد ثابت به دو دسته، عادی و نوع دوم تقسیم می‌شوند. صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم عموما پرداخت سود نقدی ندارند و سود حاصل‌شده به قیمت واحدهای صندوق به صورت روزانه اضافه خواهد شد. 

صندوق‌ درآمد ثابت نوع عادی، سود نقدی حاصل از اوراق مشارکت، اوراق اجاره و … را در دوره‌های زمانی مشخص (۱ ماهه، ۳ ماهه و …) به حساب بانکی سرمایه‌گذاران واریز می‌کند.

صندوق‌های درآمد ثابت می‌توانند به عنوان بخشی از استراتژی تنوع‌بخشی پرتفوی عمل کنند و ریسک کلی سرمایه‌گذاری‌ها را کاهش دهند. در حالی که صندوق‌های درآمد ثابت ریسک کمتری دارند، ممکن است بازدهی کمتری نیز نسبت به سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری داشته باشند.

معیارهای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت

برای انتخاب بهترین صندوق‌ درآمد ثابت، لازم است عوامل مختلفی چون کارمزد صندوق، ارزیابی عملکرد مدیر صندوق، بازدهی صندوق در دوره‌های گذشته و …. را در نظر بگیریم.

۱. کارمزد صندوق

کارمزد صندوق‌های درآمد ثابت (از نوع ETF و صدور و ابطالی) در امیدنامه صندوق‌ها ذکر می‌شود. میزان این کارمزد در صندوق‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. کارمزد معاملات صندوق درآمد ثابت از نوع ETF به شرح زیر است. 

کارمزد صندوق

۲. ارزیابی عملکرد مدیر صندوق

مدیریت صندوق های سرمایه گذاری توسط گروهی از تحلیل‌گران و معامله‌گران حرفه‌ای انجام می‌شود تا ریسک معاملات به نحو مطلوبی کنترل شود. مدیر صندوق وظیفه اجرایی کردن اهداف صندوق را دارد. بنابراین قبل از سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت نیاز است عملکرد و سابقه سبدگردان مدنظر قرار گیرد.

۳. بازدهی صندوق 

یکی از معیارهای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت، بررسی بازدهی دوره‌ایی هر صندوق و مقایسه آن‌ها است. معمولا افرادی با ریسک‌پذیری کم واحدهای این صندوق‌ها را خریداری می‏‌کنند و انتظار دریافت سودی معقول و پایدار را با حداقل ریسک ممکن دارند. 

صندوق‌های درآمد ثابت مفید؛ انتخابی مناسب برای سرمایه‌گذاری 

گزینه‌های متعددی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. سپرده بانکی یکی از ساده ترین انتخاب ها برای سرمایه گذاری و کسب سود است. لازم به ذکر است که با انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت، معمولا نرخ سود بیشتری نسبت به سپرده‌های بانکی کسب خواهید کرد. 

پرداخت سود بانک و صندوق‌های درآمد ثابت به صورت نقدی و در بازه‌های زمانی مختلف است. برای تعلق گرفتن سود به سپرده‌های بانکی، مدت زمان مشخصی برای ماندن وجه در سپرد‌ه بلندمدت در نظر گرفته می‌شود. چنانچه در این مدت زمان به پول خود نیاز و قصد برداشت وجه را داشتـه باشید، به علت وجود نرخ شکست به پول شما سود کمتری تعلق می‌گیرد. اما در صندوق‌های درآمد ثابت نرخ شکست وجود ندارد. علاوه بر اینکه سود در این صندوق‌ها به صورت روزشمار محاسبه می‌شود، هر لحظه نیز امکان برداشت وجه فراهم است.

کارگزاری مفید برای سهولت در انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت، امکان سرمایه‌گذاری امن و کم ریسک، صندوق‌های درآمد ثابت آوند، حامی و نامی را تاسیس کرده است. ‌

صندوق‌های درآمد ثابت مفید

صندوق آوند یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است که پرداخت سود دوره‌ایی ندارد. در این صندوق سود حاصل از سرمایه‌گذاری مجددا در چرخه سرمایه‌گذاری وارد می‌شود و به آن سود نیز مجدد سود تعلق می‌گیرد. صندوق حامی و نامی از دیگر صندوق‌های با درآمد ثابت و بدون ریسک کارگزاری مفید هستند.

روند تغییرات بازدهی موثر سالیانه صندوق های درآمد ثابت کارگزاری مفید از تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۲۹ تا ۱۴۰۲/۱۲/۱۵ به شرح زیر است.

بازدهی موثر سالیانه صندوق های درآمد ثابت کارگزاری مفید

صندوق حامی

صندوق‌های درآمد ثابت با مدیریت حرفه‌ای، پرداخت سود روزشمار، عدم وجود نرخ شکست و … برتری بیشتری نسبت به سایر روش‌های سپرده‌گذاری دارند.

طرح حامی علاوه بر داشتن مزایای یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، یک طرح حمایتی ویژه برای مشتریان کارگزاری مفید به شمار می‌رود. در طرح حامی به مانده حساب شما نزد کارگزاری (همان قدرت خرید) سود روزشمار تعلق می‌گیرد. سود صندوق حامی به صورت روزشمار محاسبه می‌شود و در بازه‌های زمانی ماهانه (اولین روز کاری هر ماه) به قدرت خرید شما در سامانه‌های معاملاتی اضافه خواهد شد. همچنین با استفاده از مفیدکارت به صورت آنی در هر لحظه‌ای از شبانه روز (حتی در ایام تعطیل) امکان برداشت سود طرح حامی و استفاده آن در شبکه بانکی وجود دارد.

نمودار زیر، تفاوت ارزش سرمایه‌گذاری یک میلیون تومانی در طرح حامی و سپرده بانکی را از تاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۲ تا ۱۴۰۲/۱۲/۲۹ نشان می‌دهد.

تفاوت ارزش سرمایه‌گذاری یک میلیون تومانی در طرح حامی و سپرده بانکی

نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه گذاری از نظر نحوه خرید و فروش به دو دسته «قابل معامله (ETF)» و «صدور و ابطالی» تقسیم می‌شوند.

برای سرمایه‌گذاری در صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال می‌توان به دو طریق اقدام کرد. روش اول مراجعه حضوری به یکی از شعب صندوق و دیگری استفاده از سامانه اختصاصی صندوق مدنظر است.

اما صندوق ETF، صندوقی است که خرید و فروش واحدهای آن از طریق سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها امکان پذیر است. به عبارت دیگر، صندوق‌ های ETF مانند سهام شرکت‌ها معامله می‌شوند. این صندوق ها با نماد مربوط به خود در تابلوی معاملاتی مانند سهام عادی، قابل خرید و فروش هستند. همچنین قابلیت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت مفید از طریق مفید اپ نیز امکان پذیر است.

در پایان می‌توان گفت که انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاری، نیازمند تحقیق و ارزیابی دقیق است. لازم است که افراد برای سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت، مواردی همچون بازدهی، ریسک، هزینه‌ها و استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق‌های مختلف را مقایسه کنند تا بتوانند انتخابی مطابق با اهداف و تحمل ریسک خود داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین صندوق مختلط

سوالات متداول

۱. برای انتخاب بهترین صندوق‌ درآمد ثابت، بهتر است چه عواملی بررسی شود؟

عوامل مختلفی مانند کارمزد صندوق، ارزیابی عملکرد مدیر صندوق، بازدهی صندوق در دوره‌های گذشته و …. را بهتر است مورد بررسی قرار دهید.

۲. تفاوت پرداخت سود در سپرده‌های بانکی و صندوق درآمد ثابت در چیست؟

پرداخت سود بانک و صندوق‌های درآمد ثابت به صورت نقدی و در بازه‌های زمانی مختلف است. در سپرده های بانکی نرخ شکست وجود دارد و معمولا پرداخت سود به صورت ماه شمار است ولی در صندوق های درآمد ثابت، علاوه بر اینکه سود در این صندوق‌ها به صورت روزشمار محاسبه می‌شود، هر لحظه نیز امکان برداشت وجه فراهم است.

۳. صندوق های درآمد ثابت مفید کدام‌اند؟

صندوق‌های درآمد ثابت کارگزاری مفید، آوند، حامی و نامی هستند که امکان سرمایه‌گذاری امن و کم ریسک را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.

زهرا عامری کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments