با «آوند» مفید هر روز سود کنید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۸ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 242033
سطح مبتدی

صندوق ETF (قابل معامله) با درآمد ثابت «آوند» یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مالکیت کارگزاری مفید است. واحد‌های صندوق آوند‌ را می‌توان از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین، خرید و فروش کرد. مدیریت این صندوق بر عهده شرکت سبدگردان مفید است که تجربه مدیریت موفق انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در کارنامه خود دارد.

با سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت ETF «آوند» مفید، حتی در شرایط منفی بازار بورس و روزهای تعطیل نیز سود کنید.

فهرست مطالب

صندوق آوند در یک نگاه

  • صندوق درآمد ثابت
  • قابل معامله (ETF) با نماد «آوند»
  • بدون نرخ شکست
  • نقدشوندگی بالا
  • سرمایه‌گذاری با هر مبلغی (حداقل ۱۰۰ هزار تومان)

بیشتر بخوانید: آشنایی با صندوق قابل معامله درآمد ثابت

در ادامه با صندوق آوند بیشتر آشنا می‌شویم.

آوند، یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است …

صندوق آوند‌ یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. مهم‌ترین تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست.

بر اساس قوانین و مقررات، صندوق‌های با درآمد ثابت باید حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی و حداکثر ۱۰٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص بدهند.

صندوق های با درآمد ثابت نوع دوم نیز باید حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداکثر ۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ را به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص دهند.

در واقع در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم، الزامی به سرمایه گذاری در سهام وجود ندارد. این تفاوت موجب می‌شود در شرایط نزولی بازار سهام، صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت داشته باشند. چرا که در این شرایط مدیر صندوق می‌تواند همه دارایی‌های ریسک دار صندوق مانند سهام را که ارزش آن‌ها در حال کاهش است با دارایی‌های بدون ریسک جایگزین کند.

سود صندوق آوند در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود …

بیشتر صندوق‌های با درآمد ثابت سود به دست آمده را به صورت ماهانه به سرمایه گذاران پرداخت می‌کنند. برخی دیگر نیز پرداخت سود دوره‌ای ندارند و سود به دست آمده در قیمت هر واحد لحاظ می‌شود.

با توجه به اینکه سود صندوق آوند موجب افزایش قیمت واحدهای آن می‌شود و به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود، عملا سرمایه گذاران از سود مرکب بهره مند می‌شوند. به بیان ساده‌تر، سود سرمایه‌گذاران مجددا در چرخه سرمایه‌گذاری وارد شده و به آن نیز سود تعلق می‌گیرد.

ساده‌ترین مثال برای سود مرکب این است که فرض کنید مبلغ ۵۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده‌اید و ۲۰ درصد سود به آن تعلق گرفته است، در این حالت شما ۱۰ میلیون تومان سود بدست آورده‌اید و سرمایه‌ی شما به ۶۰ میلیون تومان رسیده است. اکنون با داشتن ۶۰ میلیون تومان سرمایه، اگر مجدد ۲۰ درصد سود به دارایی شما تعلق گیرد، سود شما ۱۲ میلیون بوده و سود بیشتری که به دارایی شما اضافه‌شده، به دلیل سودی است که به سود قبلی شما تعلق گرفته است و به همین ترتیب سرمایه‌ی شما افزایش خواهد یافت.

سود صندوق آوند در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود و این صندوق پرداخت سود دوره‌ای ندارد. بازدهی سرمایه‌گذاری در این صندوق نیز از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهای آن محاسبه می‌شود.

علاوه بر این، سرمایه‌گذاران صندوق آوند متناسب با تعداد روزهای سرمایه‌گذاری خود سود دریافت می‌کنند. در واقع سود صندوق آوند به‌صورت روزشمار محاسبه می‌شود و این موضوع در مقابل سود سپرده‌های بانکی که به صورت ماه‌شمار محاسبه می‌شود دارای برتری است. در خصوص سود سپرده‌های بانکی اشاره به این نکته حائز اهمیت است که به حداقل موجودی ماهانه صاحبان سپرده سود تعلق می‌گیرد. ‌در این شرایط به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک ماه سودی پرداخت نمی‌شود.

آوند یک صندوق قابل معامله (ETF) است …

آوند‌ یک صندوق قابل معامله (ETF) است. بنابراین خرید و فروش واحدهای این صندوق از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین همه کارگزاری‌ها (مانند ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)) با نماد «آوند» انجام می‌شود. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق کافی است نماد «آوند» را در سامانه معاملاتی کارگزاری خود جست‌وجو کرده و سفارش خرید خود را ثبت کنید.

 بازدهی صندو‌ق آو‌ند

بازدهی صندوق آوند بیش از هر چیز دیگری، تحت تاثیر بازدهی اوراق با درآمد ثابت قرار دارد. بر همین اساس، انتظار می‌رود بازدهی آن تقریبا ثابت و در محدوده بازدهی این اوراق باشد. در حال حاضر بازدهی سایر صندوق‌های با درآمد ثابت تحت مدیریت سبدگردان مفید بیشتر از بازدهی سپرده‌های بلندمدت بانکی است.

بازدهی صندوق آوند‌ (منتهی به ۳۱ فروردین ۱۴۰۳)

یک ماه اخیرسه ماه اخیریک سال اخیراز بدو تاسیس (۱۴۰۱/۵/۱)
تجمعی۲/۱۰۸٪۶/۵۰۲٪۲۶/۶۷٪۴۷.۷۴٪
سالانه شده۲۵/۲۹٪۲۶٪۲۶/۶۷٪

لازم به ذکر است که در تاریخ ذکر شده، بازدهی موثر سالیانه این صندوق نیز ۳۰٪ است.

اطلاعات بیشتر

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این صندوق، ارکان، اساسنامه و امیدنامه آن می‌توانید به سایت رسمی این صندوق به آدرس avandetf.com مراجعه کنید.

همچنین برای خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر، درخواست خود را از طریق مفید اپ ثبت کنید.

سوالات متداول

ترکیب دارایی صندوق آوند چگونه است؟

صندوق آوند یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم بوده و می‌بایست حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداکثر ۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ را به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص دهد. این نوع صندوق الزامی به سرمایه‌گذاری در سهام ندارد.

آیا صندوق آوند به صورت دوره‌ای به سهامداران سود پرداخت می‌کند؟

خیر، صندوق آوند پرداخت سود به صورت دوره‌ای ندارد و سود به دست آمده در قیمت هر واحد لحاظ می‌گردد.

چگونه می‌توان در صندوق آوند سرمایه‌گذاری کرد؟

صندوق آوند یک صندوق ETF (قابل معامله) بوده و واحدهای آن را می‌توان از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین همه کارگزاری‌ها و با جست و جوی نماد «آوند» خریداری کرد.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
126 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
vahid

همچنین در صورت امکان بفرمایید کارمزد سالانه صندوق و کارمزد مدیریتی چند درصد هست؟

کارگزاری مفید

با سلام
کارمزد معاملات صندوق «آوند» مطابق با صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله (ETF) محاسبه می‌گردد. همچنین جهت آشنایی بیش‌تر با کارمزد خرید و فروش می‌توانید گزارش سقف نرخ کارمزدها و خدمات در بازار سرمایه ایران تهیه شده توسط اداره نظارت بر بورس‎‌ها را مطالعه نمایید.

محمد

متوجه نشدم تیتر صندوق با درآمد ثابت نداره این فایل ؟! برا منم سواله کارمزد آوند خوب میذاریم تو حامی بدون کارمزد باشه؟ آیا حامی زود تر از ماه پول رو خارج کنیم روزشمار میده سود رو؟

کارگزاری مفید

سلام.
کارمزد صدور و ابطال در این صندوق وجود ندارد و برای صدور و ابطال به صورت کاغذی برابر با کارمزد خرید و فروش مقررات بازاری که در آن پذیرفته شده است، عمل می‌گردد.
مجموع کارمزد خرید و فروش برابر ۰/۰۰۰۳۷۵ است.
بله، سود حامی به صورت روزشمار محاسبه می‌گردد و وقتی مبلغ از قدرت خرید برداشته شود، به تعداد روزهای موجود در قدرت خرید به مبلغ سود تعلق خواهد گرفت.

محمد

من تو این فایل به عدد ۰/۰۰۰۲۲۵ برای مجموع کارمزدا رسیدم یعنی ۰/۰۲۲۵ درصد کل مبلغ خرید یا فروش؟
کارمزد کمیه نسبت به صندوق عیار که ۱درصد میشه در مجموع اگر اشتباه نکنم

کارگزاری مفید

سلام.
کارمزد صدور و ابطال در این صندوق وجود ندارد و برای صدور و ابطال به صورت کاغذی برابر با کارمزد خرید و فروش مقررات بازاری که در آن پذیرفته شده است، عمل می‌گردد.
مجموع کارمزد خرید و فروش برابر ۰/۰۰۰۳۷۵ است.

Rahman

با سلام و عرض خسته نباشید
لطفاً بفرمایید که فاصله پذیره نویسی و گشایش نماد جهت معامله چقدر زمان بر خواهد بود؟

کارگزاری مفید

با سلام
پس از اتمام بازه پذیره‌نویسی، صندوق «آوند» در اسرع وقت بازگشایی خواهد شد.

الیاس

این صندوق مثل صندوق آرام مفید هست؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «آرام» یک صندوق شاخصی و قابل معامله (ETF) می‌باشد. هدف صندوق شاخصی «آرام» تشکیل یک پرتفوی متناسب با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی مشابه با آن را کسب کند. لذا بازدهی صندوق شاخصی «آرام» متناسب با شاخص کل بوده و مطابق با روند شاخص کل متحمل سود و یا زیان خواهد شد. در حالی که صندوق «آوند» یک صندوق درآمد ثابت و قابل معامله است. عمده دارایی صندوق‌ «آوند» شامل اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی می‌باشد. از این رو میزان سودآوری صندوق آوند بیش از هر چیز دیگری، تحت تاثیر بازدهی اوراق با درآمد ثابت قرار دارد. در نتیجه درصد بازدهی آن در محدوده بازدهی این اوراق و همچنین با توجه به میزان عرضه و تقاضا مشخص خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق ETF آرام؛ سرمایه‌گذاری با روند شاخص» را مطالعه نمایید.

ابراهیم

سلام
چه تفاوتی بین این صندوق و صندوق نامی هست؟

کارگزاری مفید

با سلام
نامی یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است که در ابتدای هر ماه، متناسب با بازدهی ماه گذشته، مبلغی را با عنوان سود نقدی به حساب بانکی سرمایه‌گذاران واریز می‌کند.
سرمایه‌گذاری در این صندوق مبتنی بر صدور و ابطال است که هر واحد آن قیمتی برابر با ۱۰۰۰ تومان دارد. طی یک ماه و بر اساس سرمایه‌گذاری صندوق، ارزش هر واحد افزایش یافته و در پایان ماه سود به دست آمده به صورت نقدی به سرمایه‌گذاران پرداخت شده و ارزش هر واحد صندوق نامی تعدیل می‌گردد.
در حال حاضر به دلیل تغییر ساختار، امکان صدور واحد‌های این صندوق وجود ندارد .
صندوق «آوند» نیز صندوق درآمد ثابت و قابل معامله می‌باشد. سود این صندوق در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود و این صندوق پرداخت سود دوره‌ای ندارد. بازدهی سرمایه‌گذاری در این صندوق نیز از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهای آن محاسبه می‌شود. به علاوه، صندوق آوند یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. مهم‌ترین تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم الزامی به سرمایه‌گذاری در سهام وجود ندارد. لذا این تفاوت موجب می‌شود در شرایط نزولی بازار سهام، صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت داشته باشند.

نهال

بسیار عالی

کارگزاری مفید

با سلام
حضور شما در کنار ما باعث دلگرمی ماست.

Alirezanorouzi023@gmail.com

سلام وقت بخیر
پولی که میریزیم سودش قابل برداشته؟
چقدر سود داره ؟
سرمایه اصلی رو میشه هر زمان که خواست برداشت؟

کارگزاری مفید

با سلام
سود صندوق «آوند» در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود و این صندوق پرداخت سود دوره‌ای ندارد. به این معنا که بازدهی سرمایه‌گذاری در این صندوق از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهای آن محاسبه می‌شود. با توجه به اینکه سود صندوق آوند موجب افزایش قیمت واحدهای آن می‌شود و به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود، سرمایه‌گذاران از سود مرکب بهره‌مند می‌شوند. به بیان ساده‌تر، سود سرمایه‌گذاران مجددا در چرخه سرمایه‌گذاری وارد شده و به آن نیز سود تعلق می‌گیرد.
هر زمان مایل باشید می‌توانید واحد های خود را به فروش برسانید.

ریحانه

این مفید چقدر دلبری میکنه با صندوق هاش💯🔥

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی با شما مفتخریم و از لطف شما کمال تشکر را داریم.

ابراهیم

سلام خدمت شما سرور گرامی سود مرکبی که شما میگوئید تا چند مدت شامل این سپرده می‌شود با تشکر از لطف شما کاظمی

کارگزاری مفید

با سلام
سود صندوق «آوند» در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود و پرداخت سود دوره‌ای ندارد. به این معنا که بازدهی سرمایه‌گذاری در این صندوق از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهای آن محاسبه می‌شود. با توجه به اینکه سود صندوق آوند موجب افزایش قیمت واحدهای آن می‌شود و به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود، سرمایه‌گذاران از سود مرکب بهره‌مند می‌شوند. به بیان ساده‌تر، سود سرمایه‌گذاران مجددا در چرخه سرمایه‌گذاری وارد شده و به آن نیز سود تعلق می‌گیرد. لذا تا زمانی که با فروش واحد اقدام به خروج سرمایه خود نکنید از سود مرکب برخوردار خواهید شد.

ابراهیم

سلام آیا ماهانه می‌شود به صورت هر ماه یک میلیون واریز کرد

کارگزاری مفید

با سلام
بله، صندوق «آوند» یک صندوق قابل معامله (ETF) می‌باشد. لذا شما می‌توانید پس از پذیره‌نویسی و بازگشایی نماد مربوطه، در هر زمانی اقدام به خرید و فروش واحد‌های آن از طریق سامانه‌های معاملاتی نمایید.

علی

سود این صندوق در مقایسه با حامی بیشتر است یا کمتر

کارگزاری مفید

با سلام.
«حامی» و «آوند» جزو صندوق‌های درآمد ثابت کارگزاری مفید می‌باشند. در صورت فعال بود صندوق «حامی»، سود آن به قدرت خرید راکد شما به‌صورت روزشمار تعلق می‌گیرد. سود «حامی» اوایل روز‌های کاری هر ماه به قدرت خرید شما اضافه می‌گردد و در گردش حساب سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید با عنوان «بابت سود صندوق سرمایه‌گذاری حامی…» قابل مشاهده می‌باشد. لازم به ذکر است، «آوند» یک صندوق درآمد ثابت و قابل معامله (ETF) می‌باشد. این صندوق تقسیم سود به‌صورت ماهیانه یا دوره‌ای نداشته و سود سهامدار پس از سرمایه‌گذاری در این صندوق، به‌صورت مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش مشخص خواهد شد. صندوق «آوند» یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. لذا صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم در شرایط نزولی بازار سهام، عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت دارند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه کنید.

ملکی

جواب قانع کننده ای داده نشده بلاخره کدام صندوق در طی یک ماه سود بیشتری دارد. حامی یا آوند؟
این روشن بشه بهتره بصوره خالص چون سود سالانه با ماهانه زمین تا آسمون فرق داره چیزی که محاسبه میشه طی ماه 25درصد بیشتر نیست

کارگزاری مفید

سود موثر سالیانه (با در نظر گرفتن سود مرکب و نگه داشتن سرمایه) صندوق حامی معادل 29 درصد است.
همچنین سود موثر سالیانه شده صندوق آوند معادل 30.5 درصد می‌باشد.