با «آوند» مفید هر روز سود کنید

زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۱ دی ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 93102
سطح مبتدی

صندوق ETF (قابل معامله) با درآمد ثابت «آوند» یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مالکیت کارگزاری مفید است. واحد‌های صندوق آوند‌ را می‌توان از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین، خرید و فروش کرد. مدیریت این صندوق بر عهده شرکت سبدگردان مفید است که تجربه مدیریت موفق انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در کارنامه خود دارد.

با سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت ETF «آوند» مفید، حتی در شرایط منفی بازار بورس و روزهای تعطیل نیز سود کنید.

در ادامه با صندوق آوند بیشتر آشنا می‌شویم.

آوند، یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است …

صندوق آوند‌ یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. مهم‌ترین تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست.

بر اساس قوانین و مقررات، صندوق‌های با درآمد ثابت باید حداقل ۷۵٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداقل ۱۵٪ و حداکثر ۲۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص بدهند.

صندوق های با درآمد ثابت نوع دوم نیز باید حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداکثر ۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ را به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص دهند. در واقع در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم الزامی به سرمایه گذاری در سهام وجود ندارد.

این تفاوت موجب می‌شود در شرایط نزولی بازار سهام، صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت داشته باشند. چرا که در این شرایط مدیر صندوق می‌تواند همه دارایی‌های ریسک دار صندوق مانند سهام را که ارزش آن‌ها در حال کاهش است با دارایی‌های بدون ریسک جایگزین کند. 

سود صندوق آوند در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود …

بیشتر صندوق‌های با درآمد ثابت سود به دست آمده را به صورت ماهانه به سرمایه گذاران پرداخت می‌کنند. برخی دیگر نیز پرداخت سود دوره‌ای ندارند و سود به دست آمده در قیمت هر واحد لحاظ می‌شود.

با توجه به اینکه سود صندوق آوند موجب افزایش قیمت واحدهای آن می‌شود و به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود، عملا سرمایه گذاران از سود مرکب بهره مند می‌شوند. به بیان ساده‌تر، سود سرمایه‌گذاران مجددا در چرخه سرمایه‌گذاری وارد شده و به آن نیز سود تعلق می‌گیرد.

سود صندوق آوند در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود و این صندوق پرداخت سود دوره‌ای ندارد. بازدهی سرمایه‌گذاری در این صندوق نیز از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهای آن محاسبه می‌شود.

علاوه بر این، سرمایه‌گذاران صندوق آوند متناسب با تعداد روزهای سرمایه‌گذاری خود سود دریافت می‌کنند. در واقع سود صندوق آوند به‌صورت روزشمار محاسبه می‌شود و این موضوع در مقابل سود سپرده‌های بانکی که به صورت ماه‌شمار محاسبه می‌شود دارای برتری است. در خصوص سود سپرده‌های بانکی اشاره به این نکته حائز اهمیت است که به حداقل موجودی ماهانه صاحبان سپرده سود تعلق می‌گیرد. ‌در این شرایط به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک ماه سودی پرداخت نمی‌شود.

آوند یک صندوق قابل معامله (ETF) است …

آوند‌ یک صندوق قابل معامله (ETF) است. بنابراین خرید و فروش واحدهای این صندوق از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین همه کارگزاری‌ها (مانند ایزی تریدر) با نماد «آوند» انجام می‌شود. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق کافی است نماد «آوند» را در سامانه معاملاتی کارگزاری خود جست‌وجو کرده و سفارش خرید خود را ثبت کنید.

 بازدهی صندو‌ق آو‌ند

بازدهی صندوق آوند بیش از هر چیز دیگری، تحت تاثیر بازدهی اوراق با درآمد ثابت قرار دارد. بر همین اساس، انتظار می‌رود بازدهی آن تقریبا ثابت و در محدوده بازدهی این اوراق باشد. در حال حاضر بازدهی سایر صندوق‌های با درآمد ثابت تحت مدیریت سبدگردان مفید بیشتر از بازدهی سپرده‌های بلندمدت بانکی است.

بازدهی صندوق آوند‌ (منتهی به ۳۰ بهمن ۱۴۰۱)

یک ماه اخیرسه ماه اخیراز بدو تاسیس (۱۴۰۱/۵/۱)
تجمعی۱/۸٪۵/۳٪۱۲/۳۱٪
سالانه شده۲۳/۹۳٪۲۳/۰۳٪۲۲/۱۳٪

اطلاعات بیشتر

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این صندوق، ارکان، اساسنامه و امیدنامه آن می‌توانید به سایت رسمی این صندوق به آدرس avandetf.com مراجعه کنید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
94 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
Sima

سودی که بابت صندوق آوند تعلق می گیرد در پایان ماه مثل صندوق نامی به حساب واریز می شود؟

کارگزاری مفید

با سلام
«آوند» یک صندوق درآمد ثابت و قابل معامله (ETF) می‌باشد. این صندوق تقسیم سود به‌صورت ماهیانه یا دوره‌ای نداشته و سود سهامدار پس از سرمایه‌گذاری در این صندوق، به‌صورت مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش مشخص خواهد شد.

vahid

من تجربه سرمایه گذاری در صندوق های مفید را از سال 96 دارم و از صندوق های سهامی مفید راضی هستم . سوالم در مورد این صندوق این هست که نرخ سودش چند درصد هست و حداقل مبلغ سرمایه گذاری چه قدر باید باشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
عمده دارایی صندوق‌ «آوند» شامل اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی می‌باشد. از این رو میزان سودآوری صندوق آوند بیش از هر چیز دیگری، تحت تاثیر بازدهی اوراق با درآمد ثابت قرار دارد. در نتیجه درصد بازدهی آن در محدوده بازدهی این اوراق و همچنین با توجه به میزان عرضه و تقاضا مشخص خواهد شد. لازم به ذکر است، حداقل مبلغ مورد نیاز جهت سرمایه‌گذاری، مطابق با پیام ناظر نماد «آوند» در روز پذیره‌نویسی می‌باشد. جهت اطلاع از پذیره‌نویسی صندوق «آوند» می‌توانید در مقاله «صندوق ETF با درآمد ثابت آوند مفید» شماره همراه خود را در قسمت «ثبت شماره موبایل» وارد نموده تا زمان دقیق شروع پذیره‌نویسی از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی شود.

vahid

همچنین در صورت امکان بفرمایید کارمزد سالانه صندوق و کارمزد مدیریتی چند درصد هست؟

کارگزاری مفید

با سلام
کارمزد معاملات صندوق «آوند» مطابق با صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله (ETF) محاسبه می‌گردد. همچنین جهت آشنایی بیش‌تر با کارمزد خرید و فروش می‌توانید گزارش سقف نرخ کارمزدها و خدمات در بازار سرمایه ایران تهیه شده توسط اداره نظارت بر بورس‎‌ها را مطالعه نمایید.

Rahman

با سلام و عرض خسته نباشید
لطفاً بفرمایید که فاصله پذیره نویسی و گشایش نماد جهت معامله چقدر زمان بر خواهد بود؟

کارگزاری مفید

با سلام
پس از اتمام بازه پذیره‌نویسی، صندوق «آوند» در اسرع وقت بازگشایی خواهد شد.

الیاس

این صندوق مثل صندوق آرام مفید هست؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «آرام» یک صندوق شاخصی و قابل معامله (ETF) می‌باشد. هدف صندوق شاخصی «آرام» تشکیل یک پرتفوی متناسب با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی مشابه با آن را کسب کند. لذا بازدهی صندوق شاخصی «آرام» متناسب با شاخص کل بوده و مطابق با روند شاخص کل متحمل سود و یا زیان خواهد شد. در حالی که صندوق «آوند» یک صندوق درآمد ثابت و قابل معامله است. عمده دارایی صندوق‌ «آوند» شامل اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی می‌باشد. از این رو میزان سودآوری صندوق آوند بیش از هر چیز دیگری، تحت تاثیر بازدهی اوراق با درآمد ثابت قرار دارد. در نتیجه درصد بازدهی آن در محدوده بازدهی این اوراق و همچنین با توجه به میزان عرضه و تقاضا مشخص خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق ETF آرام؛ سرمایه‌گذاری با روند شاخص» را مطالعه نمایید.

میلاد

تفاوت بازدهی این صندوق با صندوق حامی چیه ؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق‌های حامی و آوند هر دو درآمد ثابت می‌باشند. حامی یک صندوق با درآمد ثابت برای مشتریان کارگزاری مفید است که به مانده حساب شما نزد کارگزاری سود روزشمار اختصاص می‌دهد. بدین ترتیب مانده راکد حساب شما در صندوق حامی‌ سرمایه‌گذاری شده و سود آن اوایل روز‌های کاری هر ماه به قدرت خرید شما اضافه می‌شود. در حالی که صندوق آوند یک صندوق قابل معامله (ETF) می‌باشد و سرمایه‌گذاری در آن از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین همه کارگزاری‌ها (مانند ایزی‌تریدر) امکان‌پذیر است. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

میلاد

اینو میدونم خواستم ببینم از لحاظ بازدهی هم جفتشون شبیه هم هستند یا نه؟ چون همین الان هم همه صندوق های درآمد ثابت بازدهی مشابهی ندارند بعضی بیشتر سود میدن بعضی کمتر

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «آوند» یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. لذا صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم در شرایط نزولی بازار سهام، عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت دارند.

لیلا

سلام پس فرق چندانی بین صندوق حامی وصندوق آوند نیست درسته؟

کارگزاری مفید

با سلام
«حامی» و «آوند» جزو صندوق‌های درآمد ثابت کارگزاری مفید می‌باشند. در صورت فعال بود صندوق «حامی»، سود آن به قدرت خرید راکد شما به‌صورت روزشمار تعلق می‌گیرد. سود «حامی» اوایل روز‌های کاری هر ماه به قدرت خرید شما اضافه می‌گردد و در گردش حساب سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید با عنوان «بابت سود صندوق سرمایه‌گذاری حامی…» قابل مشاهده می‌باشد. لازم به ذکر است، «آوند» یک صندوق درآمد ثابت و قابل معامله (ETF) می‌باشد. این صندوق تقسیم سود به‌صورت ماهیانه یا دوره‌ای نداشته و سود سهامدار پس از سرمایه‌گذاری در این صندوق، به‌صورت مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش مشخص خواهد شد. صندوق «آوند» یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. لذا صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم در شرایط نزولی بازار سهام، عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت دارند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه کنید.

میم الف

سلام. گفتید سود آوند به صورت “مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش مشخص خواهد شد”. منظور از فروش دقیقا چیه؟ یعنی فروش عادی واحدام در صندوق به یه خریدار دیگه همون طور که سهام های معمولی رو میفروشیم؟ اگه اینه خب اگه وقتی بخوایم بفروشیم خریداری واسش نباشه یا با قیمت بیشتر از خرید ما ازمون نخره اونوقت چی میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام.
منظور از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش به این معنی است که سود صندوق باعث افزایش قیمت واحدهای آن می‌شود و در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود در نتیجه به این افزایش هم سود تعلق می‌گیرد.

کارگزاری مفید

با سلام
«حامی» و «آوند» جزو صندوق‌های درآمد ثابت کارگزاری مفید می‌باشند. در صورت فعال بودن صندوق «حامی»، سود آن به قدرت خرید راکد شما به‌صورت روزشمار تعلق می‌گیرد. سود «حامی» اوایل روز‌های کاری هر ماه به قدرت خرید شما اضافه می‌گردد و در گردش حساب سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید با عنوان «بابت سود صندوق سرمایه‌گذاری حامی…» قابل مشاهده می‌باشد. لازم به ذکر است، «آوند» یک صندوق درآمد ثابت و قابل معامله (ETF) می‌باشد. این صندوق تقسیم سود به‌صورت ماهیانه یا دوره‌ای نداشته و سود سهامدار پس از سرمایه‌گذاری در این صندوق، به‌صورت مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش مشخص خواهد شد. صندوق «آوند» یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. لذا صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم در شرایط نزولی بازار سهام، عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت دارند.

مسعود

سلام مثال من 50 میلیون میخوام سرمایه گذاری کنم سودش چقدر میشه سود ثابت چقدر میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
عمده دارایی صندوق‌ «آوند» شامل اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی می‌باشد. از این رو میزان سودآوری صندوق آوند بیش از هر چیز دیگری، تحت تاثیر بازدهی اوراق با درآمد ثابت قرار دارد. در نتیجه درصد بازدهی آن در محدوده بازدهی این اوراق و همچنین با توجه به میزان عرضه و تقاضا مشخص خواهد شد. توجه فرمایید که این صندوق تقسیم سود به‌صورت ماهیانه یا دوره‌ای نداشته و سود سهامدار پس از سرمایه‌گذاری در این صندوق، به‌صورت مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش مشخص خواهد شد. در نتیجه با توجه به اینکه سود صندوق «آوند» به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود، سرمایه گذاران از سود مرکب بهره مند می‌شوند.

رضا

سلام
خب حامی هم اگر سودش برداشت نکنیم سود مرکب میشه. مزیتش نسبت به حامی برای کسی که کارگزاریش مفید هست چی هست؟ به نظرم یک محدوده میشه داد برای سود سالانش؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «آوند» یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. لذا صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم در شرایط نزولی بازار سهام، عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت دارند.

سام

سلام سود صندوق از چه زمانی محاسبه می شود از زمان پذیره نویسی یا از زمان بازگشایی؟
در صورت امکان تاریخ بازگشایی نماد در بورس را هم اطلاع دهید.

کارگزاری مفید

با سلام
فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله از زمان بازگشایی نماد آن آغاز خواهد شد. لذا پیش از بازگشایی نماد، صندوق مد نظر سودآوری نخواهد داشت.

ابراهیم

سلام
چه تفاوتی بین این صندوق و صندوق نامی هست؟

کارگزاری مفید

با سلام
نامی یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است که در ابتدای هر ماه، متناسب با بازدهی ماه گذشته، مبلغی را با عنوان سود نقدی به حساب بانکی سرمایه‌گذاران واریز می‌کند.
سرمایه‌گذاری در این صندوق مبتنی بر صدور و ابطال است که هر واحد آن قیمتی برابر با ۱۰۰۰ تومان دارد. طی یک ماه و بر اساس سرمایه‌گذاری صندوق، ارزش هر واحد افزایش یافته و در پایان ماه سود به دست آمده به صورت نقدی به سرمایه‌گذاران پرداخت شده و ارزش هر واحد صندوق نامی تعدیل می‌گردد. شما می‌توانید تعیین کنید که به جای همه سود ناشی از سرمایه‌‌گذاری، بخشی از آن به صورت نقدی به حساب شما واریز شود و بقیه آن مجددا در همین صندوق سرمایه‌‌گذاری شود. صندوق «آوند» نیز صندوق درآمد ثابت و قابل معامله می‌باشد. سود این صندوق در قیمت واحدهای آن لحاظ می‌شود و این صندوق پرداخت سود دوره‌ای ندارد. بازدهی سرمایه‌گذاری در این صندوق نیز از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهای آن محاسبه می‌شود. به علاوه، صندوق آوند یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. مهم‌ترین تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم الزامی به سرمایه‌گذاری در سهام وجود ندارد. لذا این تفاوت موجب می‌شود در شرایط نزولی بازار سهام، صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم عملکرد بهتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت داشته باشند.

نهال

بسیار عالی

کارگزاری مفید

با سلام
حضور شما در کنار ما باعث دلگرمی ماست.