صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income)
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 15440
سطح مبتدی

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income)

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند که شرایط سرمایه‌گذاری در بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه‌گذاران مختلف به‌ویژه برای افراد مبتدی مساعدتر می‌کنند. این صندوق های سرمایه‌گذاری با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیرحرفه‌ای را از حالت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل کرده و در این رهگذر مزایای متعددی را هم برای بازار سرمایه و هم برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند.

سازوکار صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌

صندوق های مذکور از یک‌سو با ارائه راهکار مناسب برای رشد کمی، کیفی و کمک به توسعه پایدار بازار سرمایه و تشویق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، ورود افراد غیرحرفه‌ای را به بازار بدهی تسهیل می‌کند و از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که از طریق تشکیل سبد متنوعی از دارایی‌ها که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاران را نیز کاهش دهند. در ادامه با ساز و کار صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت آشنا می‌شوید.

ریسک و بازده صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌

صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل بازده مورد انتظار را نصیب سرمایه‌گذاران خود می ‏کنند و افرادی که واحدهای این صندوق ها را خریداری می‏‌کنند‏، در واقع سرمایه‌گذارانی کم ریسک هستند و انتظار دارند سودی معقول با حداقل ریسک ممکن را به دست آورند. به همین علت مدیران این صندوق های سرمایه‌گذاری منابع مالی حاصل از فروش واحدهای این صندوق ها را عمدتاً به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مثل اوراق مشارکت، اوراق اجاره و اوراق خزانه و… اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند سود مورد نظر را برای سرمایه‌گذاران محقق کنند.

صندوق های با درآمد ثابت معمولا در چه اوراقی سرمایه‌گذاری می‌کنند

با توجه به اینکه مدیران صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، اغلب در اوراق مشارکت و اوراق اجاره سرمایه‌گذاری کرده‌اند، درصورتی‌که در امیدنامه این صندوق ها، تقسیم سود اوراق اجاره و مشارکت درج شده باشد، می‌توانند در طول سال هم به‌طور مستمر سودهای نقدی دریافتی را بین واحدهای صندوق تقسیم کنند و اگر در امیدنامه، تقسیم سودها به سرمایه‌گذاران ذکر نشده باشد، سودهای دریافتی از اوراق مشارکت و اجاره به ارزش دارایی صندوق افزوده خواهد شد و سرمایه‌گذاران در این نوع صندوق های با درآمد ثابت از رشد بیشتر ارزش دارایی‌هایشان(NAV) منتفع می‌شوند.

براساس آمار منتهی به مرداد ۱۳۹۷ تعداد صندوق های با درآمد ثابت حدود ۷۱ صندوق و ارزش روز دارایی‌های آن‌ها برابر با ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است، همچنین حدود دو میلیون و ۱۴۴ هزار نفر از افراد حقیقی و حقوقی در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سیاست تخصیص دارایی‌ها در این صندوق ها

شرحدارایی سهامدارایی اوراق با درآمد ثابت
صندوق های با درآمد ثابتحداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصدحداقل ۷۵ درصد و حداکثر ۸۵ درصد

طبق مصوبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ هيئت مديره سازمان بورس و اوراق بهادار

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ظهرابی

سلام میانگین سود درسالهای گذشته برای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مفید چند درصد بوده است؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق‌های درآمد ثابت تحت مدیریت کارگزاری مفید با نام‌های “حامی” و “نامی” در حال فعالیت می‌باشند. حامی یک صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت است، از این رو میزان سودآوری آن از نوسانات بازار سرمایه و شاخص تاثیر نمی‌پذیرد و تنها وابسته به نرخ سود اوراقی است که در سبد داراریی‌های صندوق قرار دارند. با این وجود به خاطر تغییر مداوم ترکیب دارایی‌های صندوق و متفاوت بودن بازده اوراق درآمد ثابت مختلف، نمی‌توان نرخ ثابتی را برای تعیین میزان بازده دارایی‌های صندوق حامی تعیین نمود. جهت اطلاع از بازدهی صندوق حامی وارد سایت کارگزاری مفید شده و از بخش “سرمایه‌گذاری”، “صندوق‌های سرمایه‌گذاری” را انتخاب نمایید، سپس بر روی صندوق حامی کلیک نمایید.
نامی نیز یکی از صندوق‌های درآمد ثابت کارگزاری مفید می‌باشد که در ابتدای هر ماه، سود به‌دست آمده را بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌کند.
همچنین جهت بررسی بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری نامی از ابتدای تاسیس تاکنون و در بازه‌های زمانی متفاوت، می‌توانید به وبسایت این صندوق مراجعه کرده و از تب “گزارش‌های صندوق” گزینه “بازده دوره‌ای صندوق” را انتخاب کنید.
برای بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری به سایت کارگزاری مفید مراجعه کرده و تاریخ و ساعت مشخصی را تعیین نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌های “صندوق نامی کارگزاری مفید” و “معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید” را مطالعه نمایید.

حسین

با سلام و درود فراوان
نحوه ی ثبت نام صندوق به چه شکلی است
ممنون و سپاسگزارم

کارگزاری مفید

با سلام،
در حال حاضر امکان صدور صندوق‌ از طریق نرم‌افزار «مفید» وجود دارد و جهت بهره‌مندی از این امکان می‌بایست از نرم‌افزار «مفید» در گوگل‌پلی استفاده نمایید یا می‌توانید به یکی از شعب کارگزاری مفید جهت صدور اولیه مراجعه نمایید. همچنین شماره تماس و آدرس تمامی شعب کارگزاری مفید در سایت کارگزاری مفید قسمت «شعب و دفاتر» موجود می‌باشد. در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «اپلیکیشن مفید» و «صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.

کیانوش

چرا گزینه فروش در صندوق درآمد ثابت نیست

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق‌های درآمد ثابت تحت مدیریت کارگزاری مفید با نام‌های «حامی» و «نامی» در حال فعالیت می‌باشند. سود صندوق حامی به قدرت خرید راکد شما به صورت روزشمار تعلق می‌گیرد و جهت ابطال این صندوق می‌بایست به شعب کارگزاری مفید مراجعه نمایید. صندوق «نامی» کارگزاری مفید مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. لازم به ذکر است، در حال حاضر ابطال صندوق نامی از طریق سایت صندوق نامی امکان‌پذیر است. جهت فعال‌سازی صدور و ابطال اینترنتی، از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «صندوق‌ نامی کارگزاری مفید» و «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.