صندوق درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income)
زمان مطالعه: 7 دقیقه
انتشار ۲۲ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 149474
سطح مبتدی

صندوق های درآمد ثابت (Fixed Income) نوعی از صندوق های مشترک هستند که بخش زیادی از دارایی تحت مدیریت خود را (۷۰ تا ۹۰ درصد) در اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی و مجموعا دارایی‌هایی با ریسک پایین سرمایه گذاری می‌کند. در نتیجه صندوق‌ های درآمد‌ ثابت ریسک بسیار پایینی دارند و سرمایه‌گذاری امنی محسوب می‌شود.

صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند. این صندوق‌ها شرایط سرمایه‌گذاری را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه‌گذاران مختلف به‌ویژه برای افراد مبتدی مساعدتر می‌کنند. در واقع می‌توان گفت که این نوع صندوق‌ها به نوعی یک صندوق سرمایه گذاری بدون ریسک هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیرحرفه‌ای را از حالت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل کرده و در این رهگذر مزایای متعددی را هم برای بازار سرمایه و هم برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند.

سازوکار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌

صندوق‌های مذکور از یک‌سو با ارائه راهکار مناسب برای رشد کمی، کیفی و کمک به توسعه پایدار بازار سرمایه و تشویق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، ورود افراد غیرحرفه‌ای را به بازار بدهی تسهیل می‌کنند و از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که از طریق تشکیل سبد متنوعی از دارایی‌ها که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاران را نیز کاهش دهند. در ادامه با ساز و کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت آشنا می‌شوید.

ریسک و بازده صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌

صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل بازده مورد انتظار را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند. افرادی که واحدهای این صندوق‌ها را خریداری می‏‌کنند‏، در واقع سرمایه‌گذارانی کم ریسک هستند. این افراد انتظار دارند سودی معقول با حداقل ریسک ممکن را به دست آورند. به همین علت مدیران این صندوق‌های سرمایه‌گذاری، منابع مالی حاصل از فروش واحدهای این صندوق‌ها را عمدتاً به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مثل اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق خزانه و… اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند سود مورد نظر را برای سرمایه‌گذاران محقق کنند.

پیشنهاد مطالعه: اهمیت سرمایه گذاری برای کودکان

انواع صندوق های با درآمد ثابت از لحاظ ترکیب دارایی

به صورت کلی، صندوق های با درآمد ثابت از لحاظ ترکیب دارایی به دو دسته «عادی» و «نوع دوم» تقسیم می‌شوند:

۱- صندوق درآمد ثابت عادی

در صندوق های درآمد ثابت عادی، حداقل ۸۵ درصد از ترکیب دارایی از اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی تشکیل می‌شود. مدیران این صندوق‌ها مجاز هستند تا حداکثر ۱۰ درصد از دارایی صندوق را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تا سقف ۱۰ درصد را در سهام، حق تقدم سهام و اوراق اختیار معاملاتی مربوط به سهام سرمایه‌گذاری کنند.

۲- صندوق درآمد ثابت نوع دوم

حداقل ۹۰٪ از ترکیب دارایی صندوق درآمد ثابت نوع دوم، شامل اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی می‌شود. همچنین این صندوق‌ها می‌توانند تا حداکثر ۵ درصد از دارایی خود را در سهام، حق تقدم سهام و اوراق اختیار معامله سرمایه‌گذاری کنند. سقف سرمایه‌گذاری در واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز تا حداکثر ۵ درصد دارایی صندوق درآمد ثابت نوع دوم است.

بر اساس آمار منتهی به آذر ۱۴۰۲، تعداد صندوق‌های با درآمد ثابت ۱۳۷ صندوق و ارزش روز دارایی‌های آن‌ها حدودا برابر با ۵،۶۸۷،۳۰۰ میلیارد تومان است.

نوع داراییدرآمد ثابت عادیدرآمد ثابت نوع دوم
اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکیحداقل ۸۵٪حداقل ۹۰٪
گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکیحداکثر ۴۰٪حداکثر ۴۰٪
سهام،‌ حق تقدم سهام و اوراق اختیار معاملاتیحداکثر ۱۰٪حداکثر ۵٪
واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاریحداکثر ۱۰٪حداکثر ۵٪

طبق مصوبه آخرین حدنصاب‌های سرمایه‌گذاری توسط سازمان بورس و اوراق بهادار (تاریخ به‌روزرسانی ۱۴۰۲/۶/۲۸)

صندوق‌های درآمد ثابت مفید

صندوق آوند

‌صندوق آوند یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. مهم‌ترین تفاوت صندوق‌ با درآمد‌ ثابت‌ و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم باید حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداکثر ۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ را به واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص دهند.

واحد‌های صندوق آوند از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین مانند ایزی‌تریدر، قابل خرید و فروش است.

در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با این صندوق، مقاله «صندوق ETF با درآمد ثابت آوند مفید» را مطالعه کنید.

صندوق درآمد ثابت

صندوق حامی

کارگزاری مفید در راستای پاسخگویی به نیاز اشخاصی که تمایل به سرمایه‌گذاری امن و کم ریسک دارند، صندوق‌های درآمد ثابت حامی، نامی و آوند را تاسیس کرده است. طرح حامی علاوه بر یک صندوق با درآمد ثابت، یک طرح حمایتی ویژه برای مشتریان کارگزاری مفید است که به مانده حساب شما نزد کارگزاری (همان قدرت خرید) سود روزشمار اختصاص می‌دهد. سود صندوق حامی به صورت روزشمار محاسبه و در بازه‌های ماهانه به قدرت خرید شما در سامانه‌های معاملاتی اضافه می‌شود.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه کنید.

صندوق نامی

صندوق سرمایه گذاری نامی مفید که به اختصار به آن «صندوق نامی» گفته می‌شود، در کنار صندوق حامی یکی دیگر از صندوق‌های با درآمد ثابت و بدون ریسک کارگزاری مفید است. نامی مبتنی بر صدور و ابطال بوده و شما می‌توانید خرید و فروش واحدهای آن را از طریق سایت این صندوق انجام دهید. صندوق نامی بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در اوراق بهادار کم‌ریسک مانند صکوک و اوراق خزانه سرمایه‌گذاری می‌کند.

نکته: در صورتی‌که در خصوص ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مطلب «صندوق سرمایه گذاری بدون ریسک» استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با صندوق قابل معامله درآمد ثابت

همچنین برای خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر، درخواست خود را از طریق مفید اپ ثبت کنید.

تقسیم سود در صندوق‌های با درآمد ثابت

با توجه به اینکه مدیران صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری با درآمد‌ ثابت‌، اغلب در اوراق مشارکت و اوراق اجاره سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در صورتی که در امیدنامه این صندوق‌ها، تقسیم سود اوراق اجاره و مشارکت درج شده باشد، می‌توانند در طول سال هم به‌طور مستمر سودهای نقدی دریافتی را بین واحدهای صندوق تقسیم کنند.

اگر در امیدنامه، تقسیم سودها به سرمایه‌گذاران ذکر نشده باشد، سودهای دریافتی از اوراق مشارکت و اجاره به ارزش دارایی صندوق افزوده خواهد شد و سرمایه‌گذاران در این نوع صندوق‌‌های با درآمد‌ ثابت‌ از رشد بیشتر ارزش دارایی‌هایشان (NAV) منتفع می‌شوند.

سوالات متداول

صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق‌های درآمد ثابت با ارائه راهکار مناسب ورود افراد غیرحرفه‌ای را به بازار سرمایه را تسهیل می‌کنند. از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاری را نیز کاهش دهند.

ریسک و بازده صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌ چقدر است؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل بازده مورد انتظار را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند. افرادی که واحدهای این صندوق‌ها را خریداری می‏‌کنند‏، در واقع سرمایه‌گذارانی کم ریسک هستند. این افراد انتظار دارند سودی معقول با حداقل ریسک ممکن را به دست آورند.

آیا صندوق‌های درآمد ثابت علاوه بر اوراق با درآمد ثابت، امکان سرمایه‌گذاری در سهام را نیز دارند؟

بله این صندوق‌ها می‌توانند حداکثر ۱۰ درصد دارایی خود را در سهام‌ سرمایه‌گذاری کنند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
48 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ظهرابی

سلام میانگین سود درسال های گذشته برای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مفید چند درصد بوده است؟

کارگزاری مفید

باسلام
با توجه به درآمد ثابت بودن صندوق‌های مذکور، میزان سودآوری آن‌ها از نوسانات بازار سرمایه و شاخص تاثیر نمی‌پذیرد و تنها وابسته به نرخ سود اوراقی است که در سبد داراریی‌های صندوق قرار دارند. با این وجود به خاطر تغییر مداوم ترکیب دارایی‌های صندوق و متفاوت بودن بازده اوراق درآمد ثابت مختلف، نمی‌توان نرخ ثابتی را برای تعیین میزان بازده دارایی‌های صندوق تعیین نمود.
جهت اطلاع از بازدهی صندوق‌ها می‌توانید در سایت هر صندوق، قسمت بازده دوره ای صندوق را بررسی نمایید.
برای بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری درخواست خود را ثبت کرده و تاریخ و ساعت مشخصی را تعیین نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

حسین

باسلام و درود فراوان
نحوه ی ثبت نام صندوق به چه شکلی است؟
ممنون و سپاس‌گزارم.

کارگزاری مفید

باسلام
در حال حاضر امکان صدور صندوق‌‌های مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید از طریق اپلیکیشن «مفید»، سایت صندوق مورد نظر و قسمت سرمایه گذاری در ایزی‌تریدر وجود دارد.
در نظر داشته باشید، صدور صندوق از طریق فیش نقدی ۲ الی ۳ روز کاری و از طریق مانده حساب نزد کارگزاری، درگاه بانکی، پایا و ساتنا ۳ الی ۴ روز کاری زمان بر می‌باشد.
در حال حاضر به دلیل تغییر ساختار امکان صدور واحد‌های نامی وجود ندارد.
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ی «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
کیانوش

چرا گزینه ی فروش در صندوق درآمد ثابت نیست؟

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق‌های درآمد ثابت تحت مدیریت کارگزاری مفید با نام‌های «حامی»، «نامی» و «آوند» در حال فعالیت می‌باشند.
جهت ابطال صندوق حامی می‌بایست به شعب کارگزاری مفید مراجعه نمایید.
صندوق «نامی» کارگزاری مفید مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. لازم به ذکر است، در حال حاضر ابطال صندوق نامی از طریق سایت صندوق نامی، اپلیکیشن مفید و قسمت سرمایه گذاری در ایزی‌تریدر امکان‌پذیر است.
برای فروش واحد های صندوق آوند نیز می‌توانید از سامانه های معاملاتی آنلاین استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ی «صدور و ابطال اینترنتی صندوق های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

اسماعیل درازهی

سلام میخواستم بدونم من اگه در صندوق 50 میلیون سرمایه گذاری کنم، در سال چند میلیون سود می‌کنم؟ ممنون میشم واضح جواب بدید.

کارگزاری مفید

باسلام
کارگزاری مفید دارای صندوق سهامی، مختلط و درآمد ثابت می‌باشد که بر اساس دارایی‌های صندوق، بازدهی متفاوتی خواهند داشت.
جهت آگاهی از سود صندوق‌ مورد نظر می‌توانید در سایت صندوق‌ مربوطه از قسمت «گزارش‌های صندوق‌» بازدهی دوره‌ای‌ آن را با توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده نمایید.
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره رایگان می‌توانید در سایت کارگزاری مفید، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.

محمد

باسلام
از زمان ابطال واحد تا مرحله واریز مبلغ به حساب مشتری چقدر زمان میبرد؟

کارگزاری مفید

باسلام
ابطال صندوق‌های سهامی و مختلط، ۲ الی ۳ روز کاری و صندوق‌های اهرمی (واحدهای عادی) و نامی ۱ الی ۲ روز کاری زمان بر می‌باشد.
برای ابطال صندوق حامی، می‌بایست به صورت حضوری به شعب کارگزاری مفید مراجعه نمایید.

حسین

سلام خسته نباشید هرچی تماس می‌گیرم در مورد صندوق کسی پاسخ‌گو نیست.

کارگزاری مفید

باسلام
جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی و email: 8700@emofid.com
جهت دریافت «مشاوره رایگان در خصوص صندوق ها» می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

حمید محمد زاده

سلام در طرح حامی و نامی می‌توانیم هر موقع اصل پول را همراه با سود برداشت کنیم؟ اگه بخواهیم کل پول‌ را بیرون بکشیم، از سود کم می‌کند؟

کارگزاری مفید

باسلام
بعد از برداشت وجه و ابطال صندوق، به تعداد روزهایی که سهام‌دار صندوق مدنظر بودید به شما سود تعلق می‌گیرد.
جهت آشنایی بیشتر می‌توانید درخواست مشاوره ثبت کنید.

فرهاد

باسلام
واریز سود صندوق ها چگونه انجام می شود و آیا باید شماره حساب ثبت کنیم؟

کارگزاری مفید

باسلام
بله اگر صندوق درآمدثابت مدنظر شما تقسیم سود ماهانه داشته باشد، می بایست حساب بانکی خود را جهت دریافت سود به کارگزاری معرفی کنید.
سود طرح حامی به قدرت خرید شما اضافه می‌شود.

ساسان

سلام سود صندوق هرماه به طور ثابت وارد شماره حساب می شود یا در خود کارگزاری میماند؟

کارگزاری مفید

سلام.
شرایط هر صندوق درآمد ثابت با صندوق دیگر متفاوت است، به عنوان مثال سود صندوق حامی اولین روز کاری هر ماه به قدرت خرید مشتریان اضافه می‌گردد.
بعضی از صندوق‌ها مانند صندوق آوند پرداخت سود دوره‌ای ندارند و سود آن‌ها از تفاوت قیمت صدور و ابطال محاسبه می‌گردد.

اسماعیل

سلام آیا امکان خرید سهام از طریق سود ماهیانه بصورت خودکار وجود دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
اگر در خصوص صدور از محل سود تقسیمی پیگیری می‌فرمایید می‌توانید جهت فعال سازی صدور از محل سود تقسیمی وارد سایت صندوق مورد نظر شوید. در صورتی که اولین ورود شما می‌باشد از طریق گزینه فراموشی رمز عبور وارد شوید.
پس از ورود می‌توانید از قسمت اطلاعات سرمایه‌گذار، صدور از محل سود تقسیمی را فعال کنید تا با سود تقسیمی در هر ماه مجدد برای شما سرمایه گذاری انجام شود.

میلاد

سلام فرق حامی با نامی چیه؟ کدوم بیشتر سود میده؟

کارگزاری مفید

با سلام.
در طرح حامی به قدرت خرید شما سود تعلق می‌گیرد ولی نامی صندوق صدور و ابطالی است، در صندوق حامی عمده دارایی شامل اوراق با درآمد ثابت، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی است؛ اما صندوق نامی بیشتر سرمایه خود را در اوراق بهادار کم‌ریسک مانند صکوک و اوراق خزانه سرمایه‌ گذاری می‌کند.
اما در حال حاضر به دلیل تغییر ساختار، امکان صدور واحد‌های صندوق نامی وجود ندارد.
جهت دریافت مشاوره سرمایه گذاری در صندوق های کارگزاری از این قسمت می توانید درخواست مشاوره ثبت کنید.