صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income)
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۳ شهریور ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 86881
سطح مبتدی

صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند. این صندوق‌ها شرایط سرمایه‌گذاری را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه‌گذاران مختلف به‌ویژه برای افراد مبتدی مساعدتر می‌کنند. در واقع می‌توان گفت که این نوع صندوق‌ها به نوعی یک صندوق سرمایه گذاری بدون ریسک هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیرحرفه‌ای را از حالت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل کرده و در این رهگذر مزایای متعددی را هم برای بازار سرمایه و هم برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند.

سازوکار صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌

صندوق‌های مذکور از یک‌سو با ارائه راهکار مناسب برای رشد کمی، کیفی و کمک به توسعه پایدار بازار سرمایه و تشویق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، ورود افراد غیرحرفه‌ای را به بازار بدهی تسهیل می‌کند و از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که از طریق تشکیل سبد متنوعی از دارایی‌ها که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاران را نیز کاهش دهند. در ادامه با ساز و کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت آشنا می‌شوید.

ریسک و بازده صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌

صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل بازده مورد انتظار را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند. افرادی که واحدهای این صندوق ها را خریداری می‏‌کنند‏، در واقع سرمایه‌گذارانی کم ریسک هستند. این افراد انتظار دارند سودی معقول با حداقل ریسک ممکن را به دست آورند. به همین علت مدیران این صندوق های سرمایه‌گذاری، منابع مالی حاصل از فروش واحدهای این صندوق ها را عمدتاً به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مثل اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق خزانه و… اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند سود مورد نظر را برای سرمایه‌گذاران محقق کنند.

صندوق های با درآمد ثابت معمولا در چه اوراقی سرمایه‌گذاری می‌کنند

با توجه به اینکه مدیران صندوق‌ های سرمایه‌گذاری با درآمد‌ ثابت‌، اغلب در اوراق مشارکت و اوراق اجاره سرمایه‌گذاری کرده‌اند، درصورتی‌که در امیدنامه این صندوق ها، تقسیم سود اوراق اجاره و مشارکت درج شده باشد، می‌توانند در طول سال هم به‌طور مستمر سودهای نقدی دریافتی را بین واحدهای صندوق تقسیم کنند و اگر در امیدنامه، تقسیم سودها به سرمایه‌گذاران ذکر نشده باشد، سودهای دریافتی از اوراق مشارکت و اجاره به ارزش دارایی صندوق افزوده خواهد شد و سرمایه‌گذاران در این نوع صندوق‌ های با درآمد‌ ثابت‌ از رشد بیشتر ارزش دارایی‌هایشان (NAV) منتفع می‌شوند.

براساس آمار منتهی به دی ۱۴۰۰ تعداد صندوق های با درآمد ثابت حدود ۹۸ صندوق و ارزش روز دارایی‌های آن‌ها برابر با ۳۸۷ هزار میلیارد تومان است.

سیاست تخصیص دارایی‌ها در این صندوق ها

شرحدارایی سهامدارایی اوراق با درآمد ثابت
صندوق های با درآمد ثابتحداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصدحداقل ۷۵ درصد و حداکثر ۸۵ درصد

طبق مصوبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ هيئت مديره سازمان بورس و اوراق بهادار

صندوق های درآمد ثابت مفید

صندوق آوند

صندوق آوند یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. مهم‌ترین تفاوت صندوق با درآمد ثابت و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم باید حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداکثر ۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ را به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص دهند.

واحد‌های صندوق آوند از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین مانند ایزی‌تریدر، قابل خرید و فروش است.

در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با این صندوق، مقاله «صندوق ETF با درآمد ثابت آوند مفید» را مطالعه کنید.

صندوق حامی

کارگزاری مفید در راستای پاسخگویی به نیاز اشخاصی که تمایل به سرمایه‌گذاری امن و کم ریسک دارند، صندوق‌های درآمد ثابت حامی، نامی و آوند را تاسیس کرده است. طرح حامی علاوه بر یک صندوق با درآمد ثابت، یک طرح حمایتی ویژه برای مشتریان کارگزاری مفید است که به مانده حساب شما نزد کارگزاری (همان قدرت خرید) سود روزشمار اختصاص می‌دهد. سود صندوق حامی به صورت روزشمار محاسبه و در بازه‌های ماهانه به قدرت خرید شما در سامانه‌های معاملاتی اضافه می‌شود.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه کنید.

صندوق نامی

صندوق سرمایه گذاری نامی مفید که به اختصار به آن «صندوق نامی» گفته می‌شود، در کنار صندوق حامی یکی دیگر از صندوق‌های با درآمد ثابت و بدون ریسک کارگزاری مفید است. صندوق نامی مبتنی بر صدور و ابطال بوده و شما می‌توانید خرید و فروش واحدهای آن را از طریق سایت این صندوق انجام دهید. صندوق نامی بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در اوراق بهادار کم‌ریسک مانند صکوک و اوراق خزانه سرمایه‌گذاری می‌کند.

نکته: در صورتی‌که در خصوص ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مطلب «صندوق سرمایه گذاری بدون ریسک» استفاده کنید.

سوالات متداول

صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق های درآمد ثابت با ارائه راهکار مناسب ورود افراد غیرحرفه‌ای را به بازار سرمایه را تسهیل می‌کند. از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاری را نیز کاهش دهند.

ریسک و بازده صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌ چقدر است؟

صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل بازده مورد انتظار را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند. افرادی که واحدهای این صندوق ها را خریداری می‏‌کنند‏، در واقع سرمایه‌گذارانی کم ریسک هستند. این افراد انتظار دارند سودی معقول با حداقل ریسک ممکن را به دست آورند.

آیا صندوق‌های درآمد ثابت علاوه بر اوراق با درآمد ثابت، امکان سرمایه‌گذاری در سهام را نیز دارند؟

بله این صندوق‌ها می‌توانند حداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد در سهام‌ سرمایه‌گذاری کنند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
20 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ظهرابی

سلام میانگین سود درسال های گذشته برای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مفید چند درصد بوده است؟

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق‌های درآمد ثابت تحت مدیریت کارگزاری مفید با نام‌های «حامی» و «نامی» در حال فعالیت می‌باشند. با ت,جه به درآمد ثابت بودن صندوق‌های مذکور، میزان سودآوری آن‌ها از نوسانات بازار سرمایه و شاخص تاثیر نمی‌پذیرد و تنها وابسته به نرخ سود اوراقی است که در سبد داراریی‌های صندوق قرار دارند. با این وجود به خاطر تغییر مداوم ترکیب دارایی‌های صندوق و متفاوت بودن بازده اوراق درآمد ثابت مختلف، نمی‌توان نرخ ثابتی را برای تعیین میزان بازده دارایی‌های صندوق حامی و نامی تعیین نمود. جهت اطلاع از بازدهی صندوق حامی، می‌توانید صفحه صندوق حامی در سایت کارگزاری مفید را بررسی نمایید.
همچنین جهت بررسی بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری نامی از ابتدای تاسیس تاکنون و در بازه‌های زمانی متفاوت، می‌توانید به بخش «بازده دوره‌ای صندوق» سایت صندوق نامی مراجعه کنید.
برای بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری به سایت کارگزاری مفید مراجعه کرده و تاریخ و ساعت مشخصی را تعیین نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «صندوق نامی کارگزاری مفید» و «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

حسین

باسلام و درود فراوان
نحوه ی ثبت نام صندوق به چه شکلی است؟
ممنون و سپاس‌گزارم.

کارگزاری مفید

باسلام
در حال حاضر امکان صدور صندوق‌‌های مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید از طریق اپلیکیشن «مفید» وجود دارد و جهت بهره‌مندی از این امکان می‌بایست اپلیکیشن «مفید» را از طریق گوگل‌پلی دانلود نمایید. در نظر داشته باشید، در اپلیکیشن مفید، مدت زمان صدور واحد صندوق «نامی» دو الی چهار روز کاری و سایر صندوق‌ها سه الی پنج روز کاری می‌باشد. در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» و «صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
کیانوش

چرا گزینه ی فروش در صندوق درآمد ثابت نیست؟

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق‌های درآمد ثابت تحت مدیریت کارگزاری مفید با نام‌های «حامی» و «نامی» در حال فعالیت می‌باشند. سود صندوق حامی به قدرت خرید راکد شما به صورت روزشمار تعلق می‌گیرد و جهت ابطال این صندوق می‌بایست به شعب کارگزاری مفید مراجعه نمایید. صندوق «نامی» کارگزاری مفید مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. لازم به ذکر است، در حال حاضر ابطال صندوق نامی از طریق سایت صندوق نامی امکان‌پذیر است. جهت فعال‌سازی صدور و ابطال اینترنتی، از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «صندوق‌ نامی کارگزاری مفید» و «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

اسماعیل درازهی

سلام میخواستم بدونم من اگه در صندوق 50 میلیون سرمایه گذاری کنم، در سال چند میلیون سود می‌کنم؟ ممنون میشم واضح جواب بدید.

کارگزاری مفید

باسلام
کارگزاری مفید دارای هشت صندوق سهامی، مختلط و درآمد ثابت می‌باشد که بر اساس دارایی‌های صندوق، بازدهی متفاوتی خواهند داشت. جهت آگاهی از سود صندوق‌ مورد نظر می‌توانید در سایت صندوق‌ مربوطه از قسمت «گزارش‌های صندوق‌» بازدهی دوره‌ای‌ آن را با توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده نمایید.
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره رایگان می‌توانید در سایت کارگزاری مفید، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. همچنین در سایت «آموزش مفید» با مراجعه به بخش «دوره‌ها» می‌توانید روی گزینه «دوره ویدئویی آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری» کلیک و ویدئوها را مشاهده کنید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.

محمد

باسلام
از زمان ابطال واحد تا مرحله واریز مبلغ به حساب مشتری چقدر زمان میبرد؟

کارگزاری مفید

باسلام
«حامی» و «نامی» جزو صندوق‌های درآمد ثابت کارگزاری مفید می‌باشند. پس از ثبت درخواست فروش صندوق «نامی» کارگزاری مفید از طریق اپلیکیشن «مفید» مبلغ حاصل از فروش طی یک روز کاری به حساب بانکی ثبت‌شده در صندوق واریز خواهد شد. همچنین پس از ثبت درخواست ابطال از طریق سایت صندوق «نامی»، مبلغ حاصل از ابطال طی دو الی هفت روز کاری به حساب بانکی موجود در صندوق واریز خواهد شد. همچنین جهت غیرفعال نمودن صندوق «حامی» می‌بایست به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه نمایید. لازم به ذکر است، ابطال صندوق «حامی» به‌صورت غیرحضوری امکان‌پذیر نمی‌باشد. شماره تماس و آدرس تمامی شعب کارگزاری مفید در سایت کارگزاری مفید در قسمت «شعب و دفاتر» موجود می‌باشد. همچنین قبل از مراجعه حضوری به شعب از طریق شماره تماس‌های موجود در سایت با شعب هماهنگی لازم را داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «صندوق نامی کارگزاری مفید» و «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

حسین

سلام خسته نباشید هرچی تماس می‌گیرم در مورد صندوق کسی پاسخ‌گو نیست.

کارگزاری مفید

باسلام
جهت بررسی دقیق‌تر از طریق شماره تماس پشتیبانی 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

حمید محمد زاده

سلام در طرح حامی و نامی می‌توانیم هر موقع اصل پول را همراه با سود برداشت کنیم؟ اگه بخواهیم کل پول‌ را بیرون بکشیم، از سود کم می‌کند؟

کارگزاری مفید

باسلام
سود صندوق های درآمدثابت حامی و صندوق نامی روزشمار می باشد. بعد از برداشت وجه و ابطال صندوق، به تعداد روزهایی که سهام‌دار صندوق مدنظر بودید به شما سود تعلق می‌گیرد. جهت آشنایی بیشتر می توانید درخواست مشاوره ثبت کنید.

فرهاد

باسلام
واریز سود صندوق ها چگونه انجام می شود و آیا باید شماره حساب ثبت کنیم؟

کارگزاری مفید

باسلام
بله اگر صندوق درآمدثابت مدنظر شما تقسیم سود ماهانه داشته باشد، می بایست حساب بانکی خود را جهت دریافت سود به کارگزاری معرفی کنید.

اسماعیل

سلام آیا امکان خرید سهام از طریق سود ماهیانه بصورت خودکار وجود دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
اگر در خصوص صدور از محل سود تقسیمی پیگیری می‌فرمایید می‌توانید جهت فعال سازی صدور از محل سود تقسیمی وارد سایت صندوق مورد نظر شوید. در صورتی که اولین ورود شما می‌باشد از طریق گزینه فراموشی رمز عبور وارد شوید.
پس از ورود می‌توانید از قسمت اطلاعات سرمایه‌گذار، صدور از محل سود تقسیمی را فعال کنید تا با سود تقسیمی در هر ماه مجدد برای شما سرمایه گذاری انجام شود.

میلاد

سلام فرق حامی با نامی چیه؟ کدوم بیشتر سود میده؟

کارگزاری مفید

باسلام
تفاوت این دو صندوق درآمدثابت در ترکیب دارایی آن ها می باشد. جهت اطلاع از بازدهی دوره صندوق حامی و صندوق نامی می توانید به سایت صندوق مراجعه و در منوی بالای صفحه بخش (گزارش های صندوق)، گزینه (بازده دوره ای صندوق) رو انتخاب و بررسی نمایید.
جهت دریافت مشاوره سرمایه گذاری در صندوق های کارگزاری از این قسمت می توانید درخواست مشاوره ثبت کنید.