نحوه دریافت کد معاملاتی‌ آتی و اختیار معامله کالا

زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۴ شهریور ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 27509
سطح مبتدی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

دریافت کد معاملاتی آتی و اختیار معامله کالا، اولین قدم برای شروع فعالیت در بازار مشتقه کالا است. به همین منظور، قصد داریم در این مقاله توضیحاتی در خصوص این بازار و چگونگی دریافت کد معاملاتی آتی ارائه کنیم.

بازار آتی کالا چیست؟

بازار آتی کالا، بازاری است که در آن فروشنده و خریدار یک کالا طبق قرارداد، متعهد می‌شوند که در سررسید معین (در آینده) مقدار مشخصی از آن کالا را با استانداردهای از قبل تعیین شده و با قیمت توافق شده معامله کنند. به بیان دیگر تمامی توافق‌ها در این بازار در زمان حال، اما معامله آن‌‌ در زمان آینده صورت می‌گیرد. صندوق طلا، نقره و زعفران از جمله محصولات قابل خرید و فروش در بازار آتی کالا هستند.

بازار اختیار معامله کالا چیست؟

بازار اختیار کالا نیز از لحاظ ماهیت و ساختار، شبیه به بازار آتی و مبتنی بر دارایی پایه کالایی است. تفاوت دو بازار آتی و اختیار از این بابت است که در قراردادهای آتی، طرفین قرارداد ملزم به انجام تعهدات خود هستند اما در قراردادهای اختیار معامله، در زمان سررسید، طرف خریدار قرارداد اختیار اعمال قرارداد خود را دارد و در صورت تمایل خریدار به اعمال، تنها فروشنده قرارداد مجبور به انجام تعهدات خود خواهد بود.

لازم به ذکر است که بازار اختیار معامله کالا با بازار اختیار معامله سهام تفاوت دارد و فعالیت در آن، مستلزم دریافت کد بازار مشتقه است.

کد معاملاتی مشتقه کالا چیست؟

کد معاملاتی مشتقه کالا، کدی همانند کد بورسی است که سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بازار آتی و اختیار معامله بورس کالا، ملزم به داشتن آن هستند. معامله‌گران بازار مشتقه از طریق این کد قادر هستند تا در سامانه‌ معاملات برخط (آنلاین) بورس کالای ایران معامله کنند. این کد یک شناسه منحصر به فرد است.

نحوه دریافت کد مشتقه کالا

در حال حاضر دریافت کد معاملاتی مشتقه بورس کالا در دومرحله حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود. مرحله اول به صورت غیرحضوری بوده که پس از طی کردن فرآیند ثبت‌نام غیرحضوری باید به‌صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مراجعه و ثبت‌نام خود را تکمیل کنید. در ادامه جزئیات دقیق روش ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی آتی را توضیح می‌دهیم.

۱- ثبت‌نام در سامانه سجام و کارگزاری مفید

برای دریافت کد معاملاتی مشتقه کالا در وهله اول باید ثبت‌نام سجام خود را تکمیل کرده باشید. احراز هویت سجام را انجام داده و در نهایت ثبت نام خود را در کارگزاری مفید تکمیل کرده باشید. پس از ثبت‌نام در سجام و احراز هویت، کد بورسی برای شما صادر می‌شود

۲- ورود به سامانه ebgo

پس از احراز هویت خود در سامانه سجام به سایت mofid.ebgo.ir مراجعه کنید. سپس بر روی گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» کلیک نمایید.

سامانه ایبیگو

سپس به صفحه‌ای وارد می‌شوید که باید شماره ملی خود را برای ثبت‌نام وارد کنید.

اخذ کد بازار مالی

پس از وارد کردن تصویر کد امنیتی، با کلیک بر روی گزینه ادامه به مرحله بعدی بروید. در این مرحله یک کد ۵ رقمی برای تلفن همراه سجامی شما ارسال خواهد شد. سپس باید کد تایید را در کادر مربوطه وارد کنید و بر روی گزینه تایید کلیک کنید. 

کد تایید ورود به سامانه ایبیگو

۳- تکمیل اطلاعات فردی در سایت Ebgo

پس از وارد کردن کد تایید به صفحه‌ مشخصات فردی انتقال داده می‌شوید. در این صفحه لازم است اطلاعات فردی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که برخی از اطلاعات شما از سامانه سجام دریافت شده‌اند و در سامانه ایبیگو قابل تغییر نیستند. برای اعمال تغییرات در این اطلاعات، نیاز است که از طریق سامانه سجام اقدام کنید. 

تکمیل اطلاعات فردی در سایت ایبیگو

سپس اطلاعات محل سکونت و محل اشتغال خود را وارد کنید. 

تکمیل اطلاعات نشانی در سایت ایبیگو

اطلاعات شغلی خود را تکمیل کنید و بر روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. دقت کنید که در بخش نوع فعالیت، اگر فعالیت مورد نظر شما در لیست فعالیت‌ها وجود نداشت، گزینه «سایر» را انتخاب نمایید.

تکمیل اطلاعات شغلی در سایت ایبیگو

در ادامه اطلاعات مالی خود را تکمیل کنید.

تکمیل اطلاعات مالی در سایت ایبیگو

۴- مطالعه تعهدنامه و قبول قوانین و مقررات

در این مرحله پس از مطالعه متن تعهدنامه باید گزینه «قبول قوانین و مقررات» را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه، فرآیند صدور کد معاملاتی شما آغاز می‌گردد.

بیانیه ریسک بازار برای دریافت کد معاملاتی آتی

افتتاح حساب در بانک‌های عامل

اما برای دریافت کد معاملاتی آتی باید دو نوع حساب بانکی «کوتاه مدت عادی» و حساب «قرض‌الحسنه» افتتاح شده در بانک‌ عامل (ملت) به کارگزاری معرفی کنید و یا برای بانک عامل (سامان) با اخذ معرفی‌نامه از سایت ایبیگو مفید و مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک (سامان) اقدام به افتتاح حساب کنید.

نکته: هر دو حساب باید مربوط به یک بانک باشد.

نکته: توجه داشته باشید که برای افتتاح حساب در بانک ملت نیازی به دریافت معرفی نامه برای ارائه به بانک مذکور ندارید. 

 پس از افتتاح حساب حتما باید در اسرع وقت به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید و مشخصات حساب‌های بانکی خود (حساب در اختیار بورس کالا و حساب شخصی) را به کارگزاری اعلام نمایید.

معرفی نامه بانک برای دریافت کد معاملاتی آتی

معرفی‌نامه کارگزاری مفید برای ارائه به بانک و افتتاح حساب در اختیار

نکات مهم مربوط به کد معاملاتی بازارهای مالی (آتی) و بازار فیزیکی بورس کالا

اگر در زمان گذشته برای ثبت‌نام و انتخاب نوع کد معاملاتی اقدام کرده‌اید، ۲ حالت ممکن است برای شما رخ دهد:

حالت اول، شما قبلا به سامانه ایبیگو وارد شده‌اید. همچنین یک مرتبه برای دریافت کد بازار فیزیکی بورس کالا اقدام کرده‌اید. حال برای دریافت کد معاملاتی آتی باید حتما به صورت حضوری به شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید. سپس درخواست خود را مبنی بر دریافت کد معاملاتی آتی ارائه کنید.

حالت دوم، شما قبلا کد معاملاتی آتی را دریافت کرده‌اید. حال قصد دارید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز دریافت کنید. در این شرایط چون یک بار در سامانه ایبیگو ثیت‌نام کرده‌اید، دیگر امکان ثبت‌نام مجدد و درخواست صدور کد جدید را نخواهید داشت. در این مواقع باید با شماره تلفن ۸۷۲۲۲-۰۲۱ تماس بگیرید. سپس درخواست خود را مطرح نمایید تا کارشناسان بورس کالا درخواستتان را ثبت کنند.

بیشتر بخوانید: فرآیند تسویه و تحویل قراردادهای آتی کالا

مراحل صدور دسترسی آنلاین و دریافت کد‌های معاملاتی

صدور دسترسی آنلاین برای انجام معاملات در بازارهای مشتقه حداکثر ۱ هفته کاری طول خواهد کشید. در صورت موفقیت‌آمیز بودن فرآیند ثبت درخواستتان یک پیامک از طرف کارگزاری مفید برای شما ارسال و نتیجه ثبت‌نام فرآیند به اطلاعتان خواهد رسید.

ثبت نام کد معاملاتی آتی

امضای قرارداد بیانیه ریسک بازار

پس از دریافت پیامک مبنی بر موفقیت آمیز بودن ثبت‌نام در این مرحله کد معاملاتی آتی برای شما ارسال نخواهد شد. برای تایید کد معاملاتی آتی خود باید به همراه شناسنامه، کارت ملی و اطلاعات حساب بانکی خود به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کرده و نسبت به امضای قرارداد بیانیه ریسک بازار اقدام کنید.

پس از صدور و فعال‌سازی کد معاملات آتی، نام کاربری، رمز عبور و لینک سامانه معاملات آنلاین آتی از طریق آدرس ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

اعلام شماره حساب در اختیار بورس کالا

همان‌گونه که ذکر شد برای فعالیت در بازار مالی بورس کالا (آتی، اختیار کالا و …) باید یک حساب در اختیار افتتاح کرده و اطلاعات آن را به صورت حضوری با همراه داشتن مدارک هویتی خود، به یکی از شعب کارگزاری مفید ارائه کنید.

اما روال فعالیت در بازار فیزیکی بورس کالا متفاوت بوده و لازم است که حساب وکالتی خود را در در بخش «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» سایت mofid.ebgo.ir ثبت کنید.

اعلام شماره حساب در اختیار بورس کالا برای کد معاملاتی آتی

سوالات متداول

۱- آیا برای فعالیت در بازار آتی، داشتن کد بورسی کافی است؟

خیر. کد بورسی برای فعالیت در بورس و فرابورس صادر می‌شود. فعالیت در بازار آتی نیازمند صادر شدن کد معاملاتی آتی کالا  برای شخص است.

۲- از چه طریقی می‌توان کد معاملاتی آتی دریافت نمود و فرآیند آن چند روز طول خواهد کشید؟

دریافت کد معاملاتی آتی از طریق سامانه ایبیگو به نشانی mofid.ebgo.ir و سپس مراجعه حضوری به شعب کارگزاری امکان پذیر است. حداکثر تا ۷ روز کاری بعد نیز کد معاملاتی آتی برای شخص ارسال و دسترسی آنلاین وی صادر خواهد شد.

۳- کد آتی را قبلا از کارگزاری دیگری دریافت کرده‌ام، چگونه کد معاملاتی خود را به کارگزاری مفید انتقال دهم؟

اگر قصد دارید کد معاملاتی آتی خود را از یک کارگزاری (مبدا) به کارگزاری مفید (مقصد) انتقال دهید، با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری مفید، فرم «انتقال کد معاملاتی آتی» را تکمیل کنید.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
12 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نوید

سلام وقت بخیر
کریمی هستم بنده از طریق کارگزاری مفید اقدام به ثبت نام خودرو کرده ام و از حساب وکالتی بنده مبلغ پیش پرداخت کم شده و وقتی داخل قسمت اعلام شماره حساب رفتم زده بود در حال بررسی آیا حساب بنده تایید شده؟ با وجود کسر شدن از حسابم ممنونم از پرسنل مفید

کارگزاری مفید

سلام
لطفا جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

رضا

سلام وقت بخیر
اگر موقع ثبت نام درخواست هر دو کد معاملاتی بازار فیزیکی و بازار مالی بورس را بزنیم آیا امکانش است حساب وکالتی را وارد کنیم و از بازار فیزیکی استفاده کنیم و بعده ها در صورت نیاز حساب های اختیار و متصل را در سامانه ثبت کنیم. منظورم فقط با ثبت حساب وکالتی و ثبت نکردن حساب های اختیار و متصل می‌شود خرید انجام داد (مثلا خرید خودرو) و بعدا در صورتی که خواستیم معاملات آتی انجام دهید بقیه حساب ها رو ثبت کنیم؟

کارگزاری مفید

باسلام
بله شما می‌توانید تنها در بازار فیزیکی فعالیت داشته باشید. فرم حساب وکالتی یکی از بانک‌های موجود را از طریق سامانه ایبیگو دانلود کنید و برای افتتاح این حساب به بانک مراجعه نمایید. بعد از افتتاح حساب وکالتی مجدد وارد سامانه ی ایبیگو شوید و از قسمت اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار، حساب خود را معرفی کنید.
حساب وکالتی نباید مشترک باشد و افراد دارای چک برگشتی امکان افتتاح حساب وکالتی را ندارند همچنین نوع حساب مبدا که به نام شما می‌باشد بستگی به بانک دارد و نوع حساب به نام کارگزاری (حساب مقصد) باید حساب جاری باشد.

اکبر

سلام .خسته نباشید. من کد بازار فیزیکی و مشتقه گرفتم ولی موقع ورود به ebgo مینویسه نیاز به امضای قرارداد. لطف میکنید راهنمایی کنید. ممنونم

کارگزاری مفید

با سلام.
خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

محمدرضا کمری

سلام وقت بخیر،
بنده حساب کوتاه مدت عادی و قرض الحسنه رو تو بانک ملت افتتاح کردم، اما بانک برای در اختیار کردن حساب کوتاه مدت از بنده شماره حساب بورس کالا رو درخواست می‌کنه، میشه راهنمایی بفرمایید؟

کارگزاری مفید

باسلام
در سایت بورس کالا می‌توانید دانلود نمایید.

محمد

چطور میتونم وارد سایت سامانه معاملات آتی کاگزاری مفید بشم؟

کارگزاری مفید

سلام.
برای ثبت سفارش در قراردادهای آتی کالا پس از دریافت کد بازار مشتقه کالایی و دریافت نام کاربری و رمز عبور باید وارد سامانه coinonline.mofidonline.com شده و سپس در بخش “آتی کالا” تابلوهای معاملاتی نمادهای فعال را مشاهده و با انتخاب گزینه‌های مورد نظر سفارش خود را ارسال نمایید.

قاسم

سلام
برای سرمایع گزاری در صندوق های طلا و کالا مثل عیار نیاز به کد معاملات آتی هست؟

کارگزاری مفید

سلام
خیر، برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کالایی مبتنی بر طلا مانند عیار نیاز به دریافت کد بورسی مجزا و یا آتی نیست و در روزهای معاملاتی شنبه تا چهارشنبه (به جز روزهای تعطیل رسمی) از ساعت ۱۱:۳۰ الی ۱۵:۰۰ (ساعت ۱۱:۳۰ الی ۱۲:۰۰ زمان پیش‌گشایش نماد) امکان خرید سهم وجود دارد.