نحوه دریافت کد معاملاتی‌ آتی کالا

زمان مطالعه: 9 دقیقه
انتشار ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 20233
سطح مبتدی

دریافت کد معاملاتی آتی اولین قدم برای شروع فعالیت در بازار آتی کالا است. به همین منظور قصد داریم در این مقاله توضیحاتی در خصوص این بازار و چگونگی دریافت کد معاملاتی آتی ارائه کنیم.

بازار آتی کالا چیست؟

بازار آتی کالا بازاری است که در آن فروشنده و خریدار یک کالا طبق قرارداد، متعهد می‌شوند که در سررسید معین (در آینده) مقدار مشخصی از آن کالا را با استانداردهای از قبل تعیین شده و با قیمت توافق شده معامله کنند. به بیان دیگر تمامی توافق‌ها در این بازار در زمان حال، اما معامله آن‌‌ در زمان آینده صورت می‌گیرد. صندوق طلا، نقره و زعفران از جمله محصولات قابل خرید و فروش در بازار آتی کالا هستند.

کد معاملاتی آتی چیست؟

کد معاملاتی آتی کالا، کدی همانند کد بورسی است که سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بازار آتی بورس کالا ملزم به داشتن آن هستند. معامله‌گران بازار آتی از طریق این کد قادر هستند تا در سامانه‌ معاملات برخط (آنلاین) بورس کالای ایران معامله کنند. این کد یک شناسه منحصر به فرد است.

نحوه دریافت کد آتی کالا

در حال حاضر دریافت کد معاملاتی آتی بورس کالا در دومرحله حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود. مرحله اول به صورت غیرحضوری بوده که پس از طی کردن فرآیند ثبت‌نام غیرحضوری باید باید به‌صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مراجعه و ثبت‌نام خود را تکمیل کنید. در ادامه جزئیات دقیق روش ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی آتی را توضیح می‌دهیم.

۱. ثبت‌نام در سجام

برای دریافت کد آتی کالا در وهله اول باید سجامی باشید و احراز هویت سجام را انجام داده باشید. یعنی اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت و کد بورسی دریافت کرده باشید.

۲. مراجعه به وب‌سایت ebgo

پس از احراز هویت خود در سامانه سجام به سایت mofid.ebgo.ir مراجعه کنید. سپس بر روی گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» کلیک نمایید.

سامانه ایبیگو

با کلیک بر روی گزینه فوق، پیام زیر برای شما نمایش داده می‌شود. حتما تمامی بندهای متن را با دقت مطالعه کنید. 

نکات مهم در سامانه ایبیگو

سپس به صفحه‌ای وارد می‌شوید که باید شماره ملی و شماره موبایل خود را برای ثبت‌نام وارد کنید. دقت داشته باشید که برای فراخوانی اطلاعات به‌روز خود از سامانه سجام، حتما گزینه «نیاز به بروزرسانی اطلاعات از سجام دارم» را فعال نمایید. 

اخذ کد بورس کالا

پس از وارد کردن تصویر کد امنیتی، با کلیک بر روی گزینه ادامه به مرحله بعدی بروید. در این مرحله یک کد ۵ رقمی برای تلفن همراه شما ارسال خواهد شد. سپس باید کد تایید را در کادر مربوطه وارد کنید و بر روی گزینه تایید کلیک نمایید. 

کد تایید ورود به سامانه ایبیگو

۳. تکمیل اطلاعات فردی در سایت Ebgo

پس از وارد کردن کد تایید به صفحه‌ مشخصات فردی انتقال داده می‌شوید. در این صفحه لازم است اطلاعات فردی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که برخی از اطلاعات شما از سامانه سجام دریافت شده‌اند و در سامانه ایبیگو قابل تغییر نیستند و برای اعمال تغییرات در اطلاعات خود،  نیاز است که از طریق سامانه سجام اقدام کنید. 

تکمیل اطلاعات فردی در سایت ایبیگو

سپس اطلاعات محل سکونت خود را وارد کنید. 

اطلاعات شغلی خود را تکمیل کنید و بر روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. دقت کنید که در بخش نوع فعالیت، اگر فعالیت مورد نظر شما در لیست فعالیت‌ها وجود نداشت، گزینه «سایر» را انتخاب نمایید.

در ادامه اطلاعات مالی خود را تکمیل کنید.

در این مرحله اطلاعات حساب بانکی ثبت شده شما در سامانه سجام نمایش داده می‌شود. 

افتتاح حساب برای کد معاملاتی آتی

۴. افتتاح حساب در بانک‌های عامل

اما برای دریافت کد معاملاتی آتی باید دو نوع حساب بانکی «کوتاه مدت عادی» و حساب «قرض‌الحسنه» افتتاح شده در بانک‌های عامل (ملت و سامان) به کارگزاری معرفی کنید. البته می‌توانید از حساب «جاری همراه با دسته چک» به جای حساب «قرض‌الحسنه» نیز استفاده کنید. حساب کوتاه‌مدت عادی به‌عنوان «حساب در اختیار بورس کالا» و حساب قرض‌الحسنه یا جاری همراه با دسته چک به‌عنوان «حساب شخصی» در نظر گرفته می‌شود. 

برای افتتاح حساب‌های مورد نیاز می‌توانید از معرفی نامه موجود در سایت استفاده کنید. پس از دریافت معرفی نامه‌ «افتتاح حساب در اختیار بازار مشتقه و حساب شخصی» بانک سامان، به بانک مورد نظر مراجعه کنید. سپس نسبت به افتتاح حساب در بانک اقدام نمایید.

نکته: هر دو حساب باید مربوط به یک بانک باشد.

نکته: توجه داشته باشید که برای افتتاح حساب در بانک ملت نیازی به دریافت معرفی نامه برای ارائه به بانک مذکور ندارید. 

 پس از افتتاح حساب حتما باید در اسرع وقت به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید و مشخصات حساب‌های بانکی خود (حساب در اختیار بورس کالا و حساب شخصی) را به کارگزاری اعلام نمایید. توجه داشته باشید که پیش از مراجعه حضوری به شعبه کارگزاری مفید باید حتما شماره حساب‌های خود را در سامانه ایبیگو مفید ثبت کنید.

معرفی نامه بانک برای دریافت کد معاملاتی آتی

۵. بارگذاری تصویر نمونه امضا

در مرحله بعدی باید تصویر نمونه امضای خود را در چارچوب مشخص شده ارسال کنید و بر روی گزینه «ادامه» کلیک نمایید. توجه داشته باشید که ارسال تصویر امضا الزامی و ارسال سایر مدارک، اختیاری است.

توجه داشته باشید که باید در یک صفحه سفید بدون خط امضا کنید و یک عکس به صورت افقی و واضح بگیرید و ارسال کنید.

بارگذاری تصویر نمونه امضا برای کد معاملاتی آتی

در این مرحله باید مشخص کنید که قصد دریافت کد معاملاتی بازار فیزیکی یا مالی بورس کالا را دارید. می‌توانید هر دو گزینه را نیز انتخاب کنید. در نهایت گزینه «قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی» را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه، فرآیند صدور کد معاملاتی شما آغاز می‌گردد.

بیانیه ریسک بازار برای دریافت کد معاملاتی آتی

نکات مهم برای انتخاب نوع کدمعاملاتی بازارهای مالی(آتی) و بازار فیزیکی بورس کالا

برای ثبت‌نام و انتخاب نوع کد معاملاتی سه حالت ممکن است رخ دهد:

حالت اول، شما قبلا به سامانه ایبیگو وارد شده‌اید. همچنین یک مرتبه برای دریافت کد بازار فیزیکی بورس کالا اقدام کرده‌اید. حال برای دریافت کد معاملاتی آتی باید حتما به صورت حضوری به شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید. سپس درخواست خود را مبنی بر دریافت کد معاملاتی آتی ارائه کنید.

حالت دوم، شما قبلا کد معاملاتی آتی را دریافت کرده‌اید. حال قصد دارید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز دریافت کنید. در این شرایط چون یک بار در سامانه ایبیگو ثیت‌نام کرده‌اید، دیگر امکان ثبت‌نام مجدد و درخواست صدور کد جدید را نخواهید داشت. در این مواقع باید با شماره تلفن ۸۷۲۲۲-۰۲۱ تماس بگیرید. سپس درخواست خود را مطرح نمایید تا کارشناسان بورس کالا درخواستتان را ثبت کنند.

حالت سوم، شما قبلا اقدامی برای دریافت کد معاملاتی بازار فیزیکی و بازار مالی بورس کالا انجام نداده‌اید. به سامانه ایبیگو وارد می‌شوید و درخواست خود را برای صادر شدن یک یا هر دو نوع کد معاملاتی ثبت می‌کنید. در اینجا پیشنهاد می‌شود که هر دو نوع کد را درخواست کنید تا در مواقع نیاز با مشکل مواجه نشوید. در مرحله بعدی باید حضورا به شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید و اطلاعات حساب بانکی خود را به کارگزاری اعلام کنید.

مراحل صدور دسترسی آنلاین و دریافت کد‌های معاملاتی

صدور دسترسی آنلاین برای انجام معاملات در بازارهای مشتقه حداکثر ۱ هفته کاری طول خواهد کشید. چنانچه برای هر دو کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا و بازار مالی (آتی) یا یکی از آن‌ها اقدام کرده باشید، در صورت موفقیت‌آمیز بودن فرآیند ثبت درخواستتان یک پیامک از طرف کارگزاری مفید برای شما ارسال و نتیجه ثبت‌نام فرآیند به اطلاعتان خواهد رسید.

ثبت نام کد معاملاتی آتی

امضای قرارداد بیانیه ریسک بازار

پس از دریافت پیامک مبنی بر موفقیت آمیز بودن ثبت‌نام، اگر درخواست کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز ارسال کرده باشید، نام‌کاربری و رمز عبور برای استفاده در سامانه ایبیگو از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود. در این مرحله کد معاملاتی آتی برای شما ارسال نخواهد شد. برای تایید کد معاملاتی آتی خود باید در زمان مراجعه به کارگزاری برای اعلام اطلاعات حساب بانکی، نسبت به امضای قرارداد بیانیه ریسک بازار اقدام کنید.

پس از صدور و فعالسازی کد معاملات آتی، نام کاربری، رمز عبور و لینک سامانه معاملات آنلاین آتی از طریق آدرس ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

اعلام شماره حساب در اختیار بورس کالا در سامانه ایبیگو

لازم است که پس از معرفی حساب‌های در اختیار بورس و شخصی به کارگزاری، اطلاعات حساب خود را نیز در سامانه ایبیگو وارد کنید. مجددا به سایت mofid.ebgo.ir مراجعه کنید. سپس گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» را انتخاب کنید. مراحل را طی کنید و در صفحه مربوط به اطلاعات حساب، با کلیک بر روی گزینه افزودن، اطلاعات هر دو نوع حساب را وارد کنید. 

اعلام شماره حساب در اختیار بورس کالا برای کد معاملاتی آتی

اگر در زمان ثبت درخواست کد، هر دو گزینه کد معاملاتی بازار فیزیکی و بازار مالی بورس کالا را انتخاب کرده‌اید، نیاز دارید تا اطلاعات حساب وکالتی خود را نیز در سامانه وارد کنید.

سوالات متداول

۱. آیا برای فعالیت در بازار آتی، داشتن کد بورسی کافی است؟

خیر. کد بورسی برای فعالیت در بورس و فرابورس صادر می‌شود. فعالیت در بازار آتی نیازمند صادر شدن کد معاملاتی آتی کالا  برای شخص است.

۲. از چه طریقی می‌توان کد معاملاتی آتی دریافت نمود و فرآیند آن چند روز طول خواهد کشید؟

دریافت کد معاملاتی آتی از طریق سامانه ایبیگو به نشانی mofid.ebgo.ir و سپس مراجعه حضوری به شعب کارگزاری امکان پذیر است. حداکثر تا ۷ روز کاری بعد نیز کد معاملاتی آتی برای شخص ارسال و دسترسی آنلاین وی صادر خواهد شد.

۳. در صورتی که قصد دریافت کد معاملاتی آتی را داشته باشیم اما قبلا در سامانه ایبیگو تنها گزینه «دریافت کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا» را انتخاب کرده باشیم باید چه اقدامی انجام دهیم؟

در چنین مواقعی باید حضورا به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید و درخواست خود را مبنی بر دریافت کد معاملاتی آتی داشته باشید.

۴. کد آتی را قبلا از کارگزاری دیگری دریافت کرده‌ام، چگونه کد معاملاتی خود را به کارگزاری مفید انتقال دهم؟

اگر قصد دارید کد معاملاتی آتی خود را از یک کارگزاری (مبدا) به کارگزاری مفید (مقصد) انتقال دهید، با مراجعه به کارگزاری مبدا فرم “انتقال کد معاملاتی آتی” را درخواست کنید و آن را به یکی از شعب کارگزاری مفید تحویل دهید.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نوید

سلام وقت بخیر
کریمی هستم بنده از طریق کارگزاری مفید اقدام به ثبت نام خودرو کرده ام و از حساب وکالتی بنده مبلغ پیش پرداخت کم شده و وقتی داخل قسمت اعلام شماره حساب رفتم زده بود در حال بررسی آیا حساب بنده تایید شده؟ با وجود کسر شدن از حسابم ممنونم از پرسنل مفید

کارگزاری مفید

باسلام
جهت بررسی دقیق‌تر از طریق بخش «پشتیبانی» اپلیکیشن مفید و یا شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و همچنین چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید، می‌توانید به‌صورت همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان مرکز خدمات مشتریان کارگزاری مفید در ارتباط باشید.

رضا

سلام وقت بخیر
اگر موقع ثبت نام درخواست هر دو کد معاملاتی بازار فیزیکی و بازار مالی بورس را بزنیم آیا امکانش است حساب وکالتی را وارد کنیم و از بازار فیزیکی استفاده کنیم و بعده ها در صورت نیاز حساب های اختیار و متصل را در سامانه ثبت کنیم. منظورم فقط با ثبت حساب وکالتی و ثبت نکردن حساب های اختیار و متصل می‌شود خرید انجام داد (مثلا خرید خودرو) و بعدا در صورتی که خواستیم معاملات آتی انجام دهید بقیه حساب ها رو ثبت کنیم؟

کارگزاری مفید

باسلام
بله شما می توانید تنها در بازار فیزیکی فعالیت داشته باشید. فرم حساب وکالتی یکی از بانک های موجود را از طریق سامانه ایبیگو دانلود کنید و برای افتتاح این حساب به بانک مراجعه نمایید. بعد از افتتاح حساب وکالتی مجدد وارد سامانه ی ایبیگو شوید و از قسمت اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار، حساب خود را معرفی کنید.
حساب وکالتی نباید مشترک باشد و افراد دارای چک برگشتی امکان افتتاح حساب وکالتی را ندارند همچنین نوع حساب مبدا که به نام شما می باشد بستگی به بانک دارد و نوع حساب به نام کارگزاری(حساب مقصد) باید حساب جاری باشد.

اکبر

سلام .خسته نباشید. من کد بازار فیزیکی و مشتقه گرفتم ولی موقع ورود به ebgo مینویسه نیاز به امضای قرارداد. لطف میکنید راهنمایی کنید. ممنونم

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت پیگیری بیش‌تر از طریق شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و یا چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، با کارشناسان در ارتباط باشید.

محمدرضا کمری

سلام وقت بخیر،
بنده حساب کوتاه مدت عادی و قرض الحسنه رو تو بانک ملت افتتاح کردم، اما بانک برای در اختیار کردن حساب کوتاه مدت از بنده شماره حساب بورس کالا رو درخواست می‌کنه، میشه راهنمایی بفرمایید؟

کارگزاری مفید

باسلام
در سایت بورس کالا میتوانید دانلود بفرمایید.