سامانه سجام چیست؟ + نحوه ثبت نام در سجام

دریافت کد ۱۰ رقمی سجام
زمان مطالعه: 9 دقیقه
انتشار ۱۸ مهر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 86351
سطح مبتدی

سامانه جامع اطلاعات مشتریان (به اختصار سجام) سامانه‌ای است که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با هدف تسهیل دسترسی سرمایه‌گذاران به خدمات بازار سرمایه، راه‌اندازی گردیده است.

کلیه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه باید در این سامانه ثبت نام کنند. به عبارت دیگر، هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بدون ثبت و تایید اطلاعات در سجام، خدماتی از قبیل خرید و فروش سهام و صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را دریافت کند.

برای دریافت رایگان و غیرحضوری کد بورسی و استفاده از خدمات متنوع کارگزاری مفید، روی لینک زیر کلیک کنید.

فرآیند ثبت نام سجام چگونه است؟

ثبت نام در سامانه سجام طی دو مرحله اساسی انجام می‌شود:

۱- ثبت نام در سایت Sejam.ir

۲- احراز هویت

در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر این مراحل می‌پردازیم.

مرحله اول: ثبت نام در سایت Sejam.ir

در این مرحله، باید اطلاعات خود را در سایت سجام ثبت کنید. این اطلاعات شامل اطلاعات هویتی، فردی، شغلی، بانکی و شماره تماس است. پیشنهاد می‌کنیم جهت تسریع فرآیند ثبت نام و وارد کردن صحیح هر یک از اطلاعات، آن‌ها را از قبل آماده کنید.

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام در سجام چیست

در مرحله وارد کردن اطلاعات، حتما باید تمامی مواردی که با علامت ستاره مشخص شده‌اند را پر کنید. در نظر داشته باشید که مسئولیت هرگونه نقص یا اشتباه در ورود اطلاعات شخصی در زمان ثبت نام و کلیه عواقب ناشی از آن، بر عهده کاربر است. از همین رو، در زمان ثبت‌نام با نهایت دقت، اطلاعات صحیح را وارد کنید.

هر گونه تفاوت بین اطلاعات وارده و مدارک شناسایی، منجر به عدم ثبت نام نهایی می‌شود.

فرآیند گام به گام ثبت نام نیز به شرح زیر است:

 • به وبسایت رسمی سجام وارد شوید.
 • به بخش ثبت نام در سامانه سجام مراجعه کنید.
 • شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. (توجه کنید که شماره تلفن همراه باید حتما تحت مالکیت شما و به نام خودتان باشد)
 • کد ملی و کد تاییدی که برایتان از طریق پیامک ارسال گردیده را وارد و نوع شخصیت (حقیقی/حقوقی) را مشخص کنید.
 • هویت قانونی خود را انتخاب کنید. اگر نماینده قانونی شخص دیگری هستید، گزینه «نماینده قانونی» و در غیر این صورت به روی گزینه «اصیل» کلیک کنید.
 • بعد از انجام تمام مراحل فوق، هزینه ثبت‌نام به نمایش درآمده و باید به صورت آنلاین و از طریق درگاه بانکی آن را پرداخت کنید.
 • فرم‌های ثبت نام را تکمیل و اطلاعات مورد نیاز را با دقت وارد کنید.

بعد از اتمام مراحل فوق، سامانه سجام از اطلاعات شما استعلام خواهد گرفت. نتیجه استعلام نیز از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در صورتی که استعلام موفقیت‌آمیز باشد، کد پیگیری سجام که به صورت یک کد ۱۰ رقمی است، برای شما پیامک می‌شود. اما در صورتی که استعلام موفقیت‌آمیز نباشد و مغایرتی وجود داشته باشد، مشکل موجود برای شما پیامک می‌شود.

علاوه بر سایت سجام، از طریق کارگزاری مفید نیز می‌توانید در سجام ثبت‌نام کنید. برای آشنایی گام به گام با نحوه ثبت‌نام رایگان در سجام از طریق کارگزاری مفید، مقاله «ثبت نام رایگان سجام + دریافت کد بورسی» را بخوانید.

مرحله دوم: احراز هویت سجام

پس از اتمام مرحله اول ثبت نام و دریافت کد ۱۰ رقمی، نوبت به احراز هویت می‌رسد. احراز هویت سجام نیز به دو نوع حضوری یا غیر حضوری امکان پذیر است. در ادامه این ۲ روش را بررسی می‌کنیم.

احراز هویت غیر حضوری

‌احراز هویت غیر حضوری به سادگی و از طریق تلفن همراه یا رایانه، امکان پذیر است. برای احراز هویت غیرحضوری می‌توانید به سامانه احراز هویت غیرحضوری مفید مراجعه کرده و به صورت کاملا رایگان مراحل آن را طی کنید.

احراز هویت غیر حضوری طی چند مرحله بسیار ساده شامل وارد کردن اطلاعاتی از جمله کد ۱۰ رقمی سجام، ارسال تصویر امضا و ارسال یک ویدیو که باید در حالت سلفی ضبط شود، انجام می‌شود. جزئیات کامل این مراحل در سامانه احراز هویت غیر حضوری مفید شرح داده شده است.

در صورتی که قیم مشتری زیر ۱۸ سال، احراز هویت سجام را انجام داده باشد، برای ثبت نام فرد زیر ۱۸ سال (به شرط آنکه متولد سال ۱۳۸۹ به بعد باشد) نیازی به احراز هویت حضوری در دفاتر پیشخوان نمی‌باشد و احراز هویت قیم کفایت می‌کند. لازم به ذکر است ثبت نام اولیه در سجام باید برای مشتری زیر ۱۸ سال انجام شود.

برای ثبت‌نام مشتری زیر ۱۸ سال (متولد سال ۱۳۸۹ به قبل)، قیم باید برای احراز هویت، به صورت حضوری به دفاتر پیشخوان مراجعه کند.

اگر به هر دلیلی کد پیگیری خود را در اختیار ندارید، می‌توانید با مراجعه به این لینک، کد ۱۰ رقمی خود را بازیابی کنید.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای احراز هویت غیر حضوری سجام نیز به شرح زیر است:

 • احراز هویت غیرحضوری برای افراد حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال امکان پذیر است.
 • متقاضیان حتما باید مراحل ثبت نام در سایت سجام را به‌طور کامل انجام داده باشند و کد رهگیری ۱۰ رقمی را دریافت کرده باشند.
 • متقاضیان حتماً لازم است که کارت ملی هوشمند خود را دریافت کرده باشند و یا اگر به تازگی ثبت نام دریافت کد ملی را انجام داده اند، نیاز است که رسید آن را به همراه داشته باشند. کارت ملی هوشمند یا رسید آن، هنگام ضبط ویدیو سلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

احراز هویت حضوری

یکی دیگر از روش‌های احراز هویت، مراجعه به مراکز منتخبی است که در سایت سجام معرفی شده‌اند. جهت جستجوی نزدیک‌ترین مراکز منتخب، کافی است بعد از ورود به سایت سجام، بخش «احراز هویت» را انتخاب کنید و اطلاعات مکانی خود را وارد کنید. بر همین اساس، نزدیک‌‌ترین مراکز منتخب به شما نمایش داده‌ می‌شوند.

لازم به ذکر است که احراز هویت حضوری رایگان نیست و با پرداخت هزینه انجام می‌شود. به همراه داشتن مدارک هویتی و کد‌ رهگیری ۱۰ رقمی نیز برای احراز هویت الزامی است.

برای اطلاع از آخرین جزئیات مربوط به فرآیندهای ثبت‌نام در سامانه سجام و احراز هویت حضوری یا غیر حضوری آن، می‌توانید به سایت Sejam.ir مراجعه کنید.

سجامی شدن چه مزایایی دارد؟

ساده‌تر شدن ثبت نام در کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری

قبل از راه‌اندازی سامانه سجام، متقاضیان ثبت نام در کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری (به طور مثال صندوق سهامی، صندوق درآمد ثابت، صندوق بخشی و…) باید در مراجعه به هر یک از نهادهای فوق، اطلاعات خود را در فرم‌های مربوطه وارد می‌کردند. این در حالی است که امروزه ثبت نام در بسیاری از این نهادها به صورت غیر حضوری و از طریق استعلام مشخصات و سایر اطلاعات هر متقاضی از سامانه سجام انجام می‌شود.

دریافت راحت‌تر سود تقسیمی شرکت‌ها

در گذشته فرآیند دریافت سود تقسیمی شرکت‌ها تنها از طریق مراجعه حضوری به بانک‌های منتخب هر شرکت انجام می‌شد. بنابراین سهامداران مجبور بودند جزئیات مربوط به چگونگی دریافت سود تقسیمی هر یک از سهام خود را از طریق سامانه کدال بررسی کنند. سپس برای دریافت سود هر یک از سهام خود که گاها مبلغ قابل توجهی هم نبود، در زمان‌بندی‌های مشخصی باید به بانک‌های اعلامی مراجعه  می‌کردند.

امروزه به لطف فراهم شدن زیرساخت‌ها، بسیاری از شرکت‌ها سود نقدی سهامدارانی که سجامی شده‌اند را در اختیار شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار می‌دهند. شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز سود هر یک از سهامداران را به شماره حسابی که آن‌ها به سجام معرفی کرده‌اند، واریز می‌کند.

ویرایش راحت‌تر اطلاعات

از آنجا که کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اطلاعات هر یک از مشتریان خود را از سجام دریافت می‌کنند، فرآیند ویرایش اطلاعات نیز بسیار راحت‌تر شده است. به عنوان مثال، چنانچه آدرس محل سکونت شخص تغییر کند، وی می‌تواند به سامانه سجام مراجعه کرده و اطلاعات خود را ویرایش کند. در این صورت، آخرین اطلاعات وی در اختیار این نهادهای مالی قرار می‌گیرد و شخص نیاز ندارد تغییر مشخصات را به صورت جداگانه به هر یک از این نهادها اعلام کند.

دسترسی به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه

درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه به نشانی اینترنتی ddn.csdiran.com، یکی از سامانه‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است که تنها افراد سجامی شده می‌توانند از آن استفاده کنند. از جمله قابلیت‌ها و امکانات این سامانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان مشاهده تعداد دقیق دارایی سهامدار در هر یک از نمادهای بازار سرمایه و کارگزار ناظر هر سهم
 • امکان مشاهده گردش معاملات و سود نقدی هر سهم
 • امکان مشاهده تاریخ برگزاری مجامع عمومی شرکت‌ها و شرکت و رای گیری در مجامع به صورت الکترونیکی
 • دسترسی به اطلاعات ثبت شده در سامانه سجام

صفحه اصلی درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه

یکی دیگر از قابلیت‌های درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه، امکان ثبت درخواست از طریق میز خدمت الکترونیک این سامانه است. بدین طریق، کاربران می‌توانند بسیاری از درخواست‌های خود را به صورت غیر حضوری مطرح کرده و نتیجه درخواست را نیز به صورت الکترونیکی از طریق همین سامانه دریافت کنند. خدمات ارائه شده در میز خدمت الکترونیک درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه عبارتند از:

 • اصلاح مشخصات
 • اعلام مغایرت در میزان موجودی سهام و درخواست بررسی آن
 • درخواست رفع ممنوع از فروش اشخاص حقیقی/حقوقی
 • انتقال دارایی متوفی به وراث
 • پیگیری پرونده توقیف اوراق بهادار
 • استعلام مدارک و مستندات جهت توثیق و فرآیندهای مرتبط
 • درخواست نمونه وکالتنامه جهت توثیق اوراق بهادار
 • پیگیری پرونده توثیق اوراق بهادار
 • استعلام مدارک و مستندات و فرآیند جهت تایید وکالتنامه فروش اوراق بهادار
 • درخواست نمونه وکالتنامه جهت فروش اوراق بهادار
 • شکایات، پیشنهادات و انتقادات

بیشتر بخوانید: اهمیت سرمایه گذاری برای کودکان

سوالات متداول

آیا امکان تغییر اطلاعات مشخصات در سامانه سجام وجود دارد؟

بله. در صفحه ورود به سامانه سجام با استفاده از گزینه ویرایش اطلاعات، قادر خواهید بود اطلاعات خود را تغییر دهید.

آیا برای تغییر اطلاعات در سامانه سجام، دسترسی به شماره همراه ثبت شده در سامانه سجام ضروری می‌باشد؟

برای تغییر مشخصات نیاز به تایید هویت از طریق ارسال رمز یک‌بار مصرف ارسال شده به شماره همراه ثبت شده در سامانه سجام می‌باشد. در صورت عدم دسترسی به شماره همراه ثبت شده، می‌توانید از گزینه ویرایش موبایل استفاده کنید و شماره همراه جدید را ثبت کنید.

برای تغییر شماره همراه در سامانه نیاز به پرداخت هزینه می‌باشد؟

بله. تغییر شماره تلفن در سامانه سجام نیازمند پرداخت کارمزد است.

کد ۱۰ رقمی پیگیری خود را فراموش کرده‌ام. برای ثبت نام و احراز هویت در کارگزاری مفید باید چه اقدامی انجام شود؟

می‌توان از گزینه بازیابی کد پیگیری در سامانه سجام استفاده کنید و کد پیگیری خود را جهت احراز‌هویت کارگزاری مفید استفاده کنید.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
28 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
عباس جدگال

مفید است

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی با شما مایه افتخار ماست.

یعقوب

سلام برای سهام عدالت هم باید در سایت سجام ثبت نام کنیم ؟

کارگزاری مفید

با سلام
بله برای مدیریت و معامله سهام عدالت و دریافت سود نقدی آن باید در سامانه سجام ثبت نام نمایید.

فرزانه

سلام. من در سجام ثبت نام کردم و از طریق سایت شما، احراز هویت غیرحضوری رو انجام دادم و در سامانه سجام، تایید شدم. در سامانه سهام عدالت هم شماره همراه و شماره شبای معتبر (مربوط به حساب سپرده جاری بدون دسته چک حقیقی بانک ملت) رو ثبت کردم ولی این شماره شبا، هنوز تایید نشده، مشکل کجاست؟

کارگزاری مفید

با سلام
در این خصوص می‌بایست با پشتیبانی سامانه سهام عدالت تماس گرفته و پیگیری بفرمائید.

احسان

سلام بنده ثبت نام اولیه سجام رو انجام دادم ولی پیام اومده اطلاعات هویتی شما در سامانه سجام مورد تایید نمیباشد در صورتیکه همه چی درسته
بچجوری مشکل برطرف میشه؟؟؟

کارگزاری مفید

باسلام
لطفا در سایت سجام اطلاعاتی که ثبت کردید را بررسی نمایید شماره همراه باید به اسم خودتان باشد و شماره حسابی که ثبت کرده اید مغایرت نام نداشته و مشترک نباشد. مجدد در سایت reg.emofid.com احرازهویت سجام خود را انجام دهید.

زمستون

ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
سپاس از همراهی شما

Last edited 8 ماه قبل by کارگزاری مفید
علی

سلام، من یه بار کد پیگیری رو دریافت کردم، هرچقدر وارد میکنم میگه ثبت نام تکمیل نشد، چیکار کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

Last edited 5 ماه قبل by پگاه اعتماد مقدم
محمد

سلام ببخشید میخواستم ببینم سجام‌خوب هستش ثبت نام کنم؟ می‌خوام وارد ارز دیجیتال بشم باید تو سجام‌ ثبت نام کنم حتما؟

کارگزاری مفید

با سلام.
نیازی به ثبت نام در سامانه سجام برای معاملات ارز دیجیتال نیست و سامانه سجام تنها برای انجام معاملات در بازار بورس ایران است.

پدرام

سلام و خسته نباشيد سوالم اينكه حتما بايد يه شركت كار گزينى انتخاب كنم با استفاده از سجام خودم نمى تونم معامله كنم به تنهايي ؟

کارگزاری مفید

با سلام
برای انجام معاملات در بورس می‌بایست از طریق یکی از کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه اقدام نمایید و تنها ثبت‌نام در سامانه سجام کافی نیست.

عبدالرضابسیط فر

سلام بنده در سامانه سجاد شماره شبا خود ره تغییر و شماره شبا نکسو کارتم را وارد کردم پس چرا پول به شبای قبلی که حذف کردم واریز میشود در صورتیکه شبا ی قبلی بنده مسرور میباشد.

کارگزاری مفید

سلام، برای پیگیری این مورد با سپرده گذاری مرکزی، شماره تماس ۱۵۶۹ تماس حاصل فرمایید.

معصومه هجری

با عرض سلام ،آیا میتونم با تلفن همراه از آلمان در سایت سجام شرکت کنم.

کارگزاری مفید

سلام
با توجه به اینکه بعد از ثبت‌نام در سامانه سجام کد ارسال می‌شود، امکان ثبت‌نام با شماره همراه خارج از کشور وجود ندارد.

شادی

سلام.برای ثبت نام سجام افراد محجور اقدام کردم ولی اخطار میاد که برای کدملی واردشده کد پیگیری درخواست نشده این کد پیگیری چیه و چطوری باید بگیرمش؟

کارگزاری مفید

سلام
با توجه به اینکه برای بررسی دقیق‌تر نیاز به دریافت اطلاعات دارد، از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com