مراحل خرید در بورس کالا چگونه است؟

مراحل خرید در بورس کالا چگونه است؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۸ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 121171
سطح مبتدی

بورس کالا، بازار منسجمی است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را عرضه می‌کنند و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان بورس کالا، به خریداران عرضه می‌شود. مراحل خرید در بورس کالا به شرح زیر است.

 • مراجعه به یک کارگزار بورس جهت اخذ کد معاملاتی بورس کالا
 • تکمیل فرم ثبت سفارش نزد کارگزار و پیشنهاد قیمت
 • واریز حداقل سپرده مورد نیاز معامله به حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای
 • انتقال سفارش مشتری به تالار معاملات توسط کارگزار
 • شرکت در حراج توسط کارگزار و انجام معامله در تالار
 • واریز باقیمانده وجه معامله پس از کسر سپرده اولیه به حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای
 • تسویه اسنادی معاملات در اتاق پایاپای و صدور اسناد معاملاتی
 • تسویه مالی معاملات در اتاق پایاپای
 • نقل و انتقال وجوه پس از کسر هزینه‌ها به حساب معامله‌گران از طریق حساب بانکی
 • برخی کالاها نیاز به اخذ مجوز از مراجع مربوطه دارند. به‌طور مثال کالاهای تولیدی پتروشیمی‌ها و برخی کالاهای دیگر نیاز به ثبت نام مشتری در سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و تایید و ارسال سهمیه به بورس توسط بهین‌یاب دارند. برخی کالاها نیز نیاز به پروانه بهره‌برداری، گواهی استاندارد اجباری یا معرفی توسط وزارت صمت یا سایر ارگان‌ها دارند.
 • در مورد برخی کالاها محدودیت حداقل حجم مقدار کالا نیز وجود دارد.
 • در مورد برخی شرکت‌ها نیاز به استعلام یا تاییدیه از برخی مراجع وجود دارد.

جهت خرید در بورس کالا چه مدارکی باید تکمیل شوند؟

 • تکمیل فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزار.
 • مدارک هویتی شرکت شامل اساسنامه یا مستندات تاسیس شرکت یا موسسه، آخرین روزنامه رسمی تغییرات و مدیران و دارندگان امضای مجاز شرکت یا موسسه، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز و مدیرعامل یا رئیس شرکت یا موسسه (این موارد بایستی توسط کارگزار برابر با اصل شود).
 • مدارک مالی شرکت شامل اظهارنامه مالیاتی آخرین دوره مالی (در صورت وجود) و کد اقتصادی
 • نکات عمومی در خصوص کیفیت مدارک و فرایند صدور کد
 • بورس مجاز است جهت احراز هویت مشتریان به مراجع قانونی مراجعه و تاییدیه دریافت کند. بدیهی است صدور کد منوط به تایید اصالت مدارک است و با خاطیان برخورد قانونی می‌شود.
 • مشتری موظف است در هر زمان بنا به درخواست بورس نسبت به ارائه مدارک و مستندات مجددا اقدام کند. در صورت عدم ارائه، کد مشتری غیر فعال می‌شود.
 • مشتری موظف است هرگونه تغییر در مدارک و مستندات را به بورس اعلام کند. توجه به تاریخ انقضای مدارک و بروزرسانی آن نزد بورس در تعهد مشتری است.
 • در صورتی که مشتری وکالت انجام معاملات خود را بطور رسمی به وکیل منتقل کرده باشد، برای وکیل حسب نوع شخصیت آن (حقیقی-حقوقی) نیز بایستی مدارک بطور کامل ارائه شود.

سوالات متداول

بورس کالا چیست؟

بورس کالا، بازار منسجمی است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را عرضه می‌کنند و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان بورس کالا، به خریداران عرضه می‌شود.

آیا بورس می‌تواند مشتریان را از مراجع قانونی احراز هویت کند؟

بورس مجاز است جهت احراز هویت مشتریان به مراجع قانونی مراجعه و تاییدیه دریافت کند. بدیهی است صدور کد منوط به تایید اصالت مدارک است و با خاطیان برخورد قانونی می‌شود.

آیا شخص می‌توان معاملات خود را به صورت رسمی به وکیل واگذار کند؟

در صورتی که مشتری وکالت انجام معاملات خود را بطور رسمی به وکیل منتقل کرده باشد، برای وکیل حسب نوع شخصیت آن (حقیقی-حقوقی) نیز بایستی مدارک بطور کامل ارائه شود.

Mohammad Farrokhian کارشناس بازار سرمایه
guest
38 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی اکبر موسوی زاده

سلام وقت بخیر
من عضو کارگزاری مفید هستم.
برای بورس کالا باید حضوری به کارگزاری مراجعه کنم؟

باسلام
خیر نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد. برای اخذ کد بورس کالا در سامانه ایبیگو ثبت نام و سپس نسبت به دریافت حساب وکالتی از بانک های معرفی شده اقدام نمایید. (معرفی نامه برای حساب وکالتی از سامانه ایبیگو دریافت شود) پس از دریافت کد، نهایتاً یک روز قبل از روز عرضه، سفارش خود را در سامانه ایبیگو ثبت کنید. درنظر داشته باشید برای ایجاد حساب وکالتی می بایست به شعبه بانک مدنظر مراجعه کنید.

سعید

شخص حقیقی می‌تواند کد بورس کالا بگیرد؟

کارگزاری مفید
مهدی

آیا کارگزاری ما برای معامله در بورس کالا و اوراق بهادار باید یکی باشد.؟

کارگزاری مفید

باسلام
خیر شما می توانید در هرکارگزاری که تمایل داشته باشید، کد بورس کالا دریافت کنید.

مهدی

سلام
تاریخ ۱۰/۲۴ قراره سکه فروش برود، میشه بیشتر توضیح بدین نحوی خریدش از بورس کالا به چه صورت می باشد؟

کارگزاری مفید

باسلام
مکانیزم خرید و فروش گواهی سپرده کالایی سکه در سامانه های آنلاین می باشد. برای خرید گواهی سپرده هر 100 واحد سکه یک عدد سکه بهار آزادی می شود و نباید ضریب کمتر یا حتی نصفه وارد کنید.
هزینه نگهداری هر یک قطعه سکه طلا (معادل 100 گواهی سپرده سکه طلا) در انبار 1,300 ریال به ازای هر روز می باشد.
جهت آشنایی بیشتر لطفا مقاله گواهی سپرده کالایی سکه را مطالعه کنید.

محسن

سلام من در سامانه ebgo ثبت نام کردم. آیا پس از ایجاد حساب وکالتی باید آن را در سجام ثبت کنم؟
بعد از ثبت حساب وکالتی در سامانه هیچ اتفاقی نمی‌افتد و از سیستم خارج می‌شود.

کارگزاری مفید

باسلام
بعد از ایجاد حساب وکالتی می بایست اطلاعات حساب را در سامانه ایبیگو ثبت کنید. سپس طی سه روزکاری وضعیت حساب مشخص شده و پیامک دریافت می کنید.

مرتضی

باسلام
بنده کدبورس کالا گرفتم حساب وکالتی هم معرفی کردم ولی داخل نمی‌رود و بعد از زدن کد 4رقمی مجدد برمیگردد به صفحه قبل لطفا راهنمایی کنید.

کارگزاری مفید

باسلام
جهت بررسی با شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و همچنین چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید، می‌توانید به‌صورت همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان مرکز خدمات مشتریان کارگزاری مفید در ارتباط باشید.

میلاد

سلام و وقت بخیر
در قسمت ثبت نام در بورس کالا قسمتی که نوع فعالیت را خواستن من زدم خرید خودرو حالا میشه سکه هم خرید کرد؟

کارگزاری مفید

باسلام
مکانیزم خرید گواهی سپرده کالایی سکه از سامانه های آنلاین همانند سهام می باشد. برای خرید گواهی سپرده هر 100 واحد سکه یک عدد سکه بهار آزادی می شود نباید ضریب کمتر یا حتی نصفه وارد کنید. هزینه نگهداری هر یک قطعه سکه طلا (معادل 100 گواهی سپرده سکه طلا) در انبار 1,300 ریال به ازای هر روز می باشد. جهت آشنایی بیشتر لطفا مقاله «گواهی سپرده کالایی سکه» را مطالعه کنید.

صبوری

سلام وقت بخیر
من کد بورسی کالا دارم و حساب وکالتی معرفی کردم.
آیا میتونم مصالح ساختمانی مانند سیمان و غیره خرید کنم یا شرایط دیگه ای لازمه؟

کارگزاری مفید

باسلام
برای خرید گواهی سپرده کالایی سیمان (تیپ ۲) نیاز به دریافت کد بورس کالا نیست. شما می‌توانید با همان کد بورسی خود که سهام خرید و فروش می‌کنید، گواهی سپرده سیمان را نیز خریداری کنید. افرادی که گواهی سپرده کالایی سیمان‌‌ را خریداری می‌کنند باید توجه داشته باشند که امکان فروش آن را نداشته و حتما باید کالای خود را از انبار تحویل بگیرند. خریداران دو هفته زمان دارند تا سیمان‌ خریداری شده را از انبار مورد نظر تحویل بگیرند. در صورت اتمام این مهلت و عدم تحویل توسط خریدار، روزانه نیم درصد قیمت سیمان‌ به عنوان هزینه انبارداری لحاظ می‌گردد. جهت آشنایی بیشتر لطفا مقاله «گواهی سپرده کالایی سیمان» را مطالعه کنید.

طاها

باسلام
من از قبل کدبورسی دارم الان برای خرید سکه باید چه کنم؟

کارگزاری مفید

باسلام
خرید ربع سکه از طریق همه سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری مفید امکان‌پذیر است. برای این کار کافی است پس از ورود به سامانه ی معاملاتی، در قسمت جست‌وجوی نماد عبارت «ربع سکه» را وارد کنید. سپس نماد «سكه0312ن06» را انتخاب کرده و سفارش خرید خود را ثبت کنید. لازم به ذکر است در حال حاضر بازه زمانی سفارش گذاری ربع سکه به پایان رسیده و درصورت تمدید دوره سفارش گذاری اطلاع رسانی می شود. جهت آشنایی بیشتر لطفا مقاله«خرید ربع سکه از سامانه های آنلاین» را مطالعه کنید.

هادی

سلام
فرآیند تعیین قیمت بورس کالا مشخصا در مورد خودرو چیه؟ قیمتی که مشتری به کارگزاری اعلام می‌کنه حداکثر قیمتی که میخواد خودرو را بخره و ممکنه معامله با قیمت پایین‌تر انجام بشه، یا دقیقا قیمتی که حتی اگه از بقیه معامله های انجام شده خیلی بالاتر باشه باید پرداخت بشه؟

کارگزاری مفید

باسلام
خرید به قیمتی که نزدیک به قیمت کشف شده باشد، انجام می شود. به صورت کلی برای ثبت سفارش و انجام معامله، از قیمت پایه این فرآیند شروع می‌شود. هر چه قیمت های بالاتری وجود داشته باشد، به صورت پله ای قیمت های بالاتر درنظر گرفته می‌شود و به صورت رقابتی فرآبند کشف قیمت انجام خواهد شد.
در نهایت هنگامی که قیمت خودرو مدنظر کشف می‌شود، قیمت های نزدیک به کشف قیمتی در اولویت خرید هستند و قیمت های پایین تر از رقابت حذف می شوند.
برای برخی از خودرو ها که مقدار عرضه از تقاضا بیشتر باشد، حالت سفارش گذاری رقابتی وجود نداشته و قیمت پایه کشف قیمتی می‌شود. حتی نفراتی که قیمت بالاتر نسبت به پایه سفارش گذاشته باشند، سفارش به قیمت پایه خریداری می‌شود.