سهام نوزادان ۱۴۰۱ + نحوه دریافت

نحوه خرید صندوق سهامی برای نوزادان
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۴ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 569
سطح مبتدی

سرمایه گذاری برای فرزندان از سنین پایین، می‌تواند نقش مهمی در حفظ ارزش سرمایه، آشنایی با مفهوم سرمایه گذاری و ایجاد پشتوانه‌ای ارزشمند برای شروع زندگی مستقل در بزرگسالی آن‌ها داشته باشد. در ادامه این مطلب به صورت گام به گام، مراحل ثبت نام در طرح تشویق فرزندآوری و دریافت سهام نوزادان را بررسی می‌کنیم.

دسترسی سریع به مطالب:

طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت

طبق ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت، وزارت اقتصاد و دارایی برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۰ به بعد، مبلغی را جهت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی قابل معامله (ETF) اختصاص می‌دهد. مبلغی که در بودجه دولت به جهت خرید صندوق سرمایه گذاری نوزادان تخصیص داده شده است، برای سال ۱۴۰۰ معادل ۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان به ازای هر فرزند است. همچنین برای نوزادان متولد سال ۱۴۰۱،  معادل مبلغ  ۱/۵۰۰/۰۰۰ تومان برای هر فرزند، صندوق سهامی خریداری خواهد شد. نهایتا طبق آخرین اطلاعیه‌های رسمی، مبلغ ۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان به ازای هر فرزند متولد سال ۱۴۰۲، در بودجه دولت تعیین گردیده است. 

در حال حاضر امکان ثبت نام در این طرح برای نوزادان متولد در سال ۱۴۰۱ وجود دارد. در مرحله بعدی که تاریخ آن متعاقبا اعلام می‌شود، برای متولدین ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ نیز امکان ثبت نام وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که در این طرح، قابلیت انتخاب ۳ صندوق سرمایه‌گذاری سهامی برای نوزادان وجود داشته و فروش این صندوق‌ها، تا پیش از سن ۲۴ سالگی امکان‌پذیر نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: «اهمیت سرمایه‌گذاری برای کودکان»

ثبت نام در سجام برای خرید سهام نوزادان

شرط لازم برای ثبت نام در طرح دریافت صندوق نوزادان، داشتن کد بورسی متعلق به فرزند است. صرفا در صورت وجود اطلاعات سجامی، ثبت نام در این طرح انجام خواهد شد. برای دریافت کد بورسی نیز باید نماینده قانونی نوزاد زیر ۱۸ سال اقدام به ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی کند. برای این کار، با ورود به سایت سجام، می‌توانید فرآیند ثبت نام فرزند خود را انجام دهید.

مراحل خرید صندوق نوزادان

۱- ورود به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

گام اول برای ثبت نام در این طرح  خرید صندوق نوزادان، ورود به سایت خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir است. در این صفحه با وارد کردن شماره همراه والدین و ثبت کد امنیتی، کد یک‌بار مصرفی برای آن شماره پیامک می‌شود تا با درج آن وارد صفحه کاربری خود شوید.

مرحله ۱ - ورود به پنجره خدمات دولت هوشمند برای دریافت سهام نوزادان

مرحله ۱ – ورود به پنجره خدمات دولت هوشمند

۲- انتخاب «طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت» از بخش داشبورد

پس از ورود به صفحه کاربری خود، مطابق تصویر زیر، از بخش داشبورد گزینه «طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت» را انتخاب کنید تا فرآیند ثبت نام سهام نوزادان آغاز شود.

مرحله ۲ - انتخاب طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت

مرحله ۲ – انتخاب طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت

۳- انتخاب کد ملی فرزند برای دریافت سهام نوزادان

در این مرحله از فرآیند دریافت صندوق نوزادان، کد ملی مربوط به فرزند خود را انتخاب کنید. سپس تاریخ تولد فرزند خود را وارد کنید تا تطبیق اطلاعات هویتی با کد ملی انجام شود.

مرحله ۳ - انتخاب و وارد کردن اطلاعات هویتی نوزاد

مرحله ۳ – انتخاب و وارد کردن اطلاعات هویتی نوزاد

۴- تعیین بانک عامل و انتخاب صندوق‌های سهامی

در گام نهایی، باید یک بانک عامل و سه صندوق از میان صندوق‌های سهامی موجود را انتخاب کنید. در حال حاضر ۲ بانک عامل «بانک ملی» و «پست بانک» از طرف دولت تعیین شده‌اند. 

با اتمام این فرآیند، باقی مراحل به صورت خودکار و توسط مراجع رسمی پیگیری و به انتها خواهد رسید تا صندوق سرمایه گذاری نوزادان به شما تخصیص داده شود.

مرحله ۴ - تعیین بانک عامل و صندوق‌های سهامی

مرحله ۴ – تعیین بانک عامل و صندوق‌های سهامی

همچنین ۴۳ صندوق در فهرست انتخابی شما برای دریافت سهام نوزادان قرار دارند که در تصویر زیر اسامی آن‌ها را مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که امکان انتخاب دو صندوق توسعه اطلس مفید و شاخصی آرام مفید نیز برای شما وجود دارد. با این کار از خدمات مدیریت حرفه‌ای دارایی و بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید، بهره‌مند می‌شوید.

فهرست صندوق‌های سهامی قابل انتخاب برای نوزادان ۱
فهرست صندوق‌های سهامی قابل انتخاب برای نوزادان ۲

فهرست صندوق‌های سهامی قابل انتخاب برای نوزادان

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های اطلس و آرام برای نوزادان

کارگزاری مفید به پشتوانه تجربه موفق بلندمدت خود در مدیریت ۱۵ صندوق‌ سرمایه‌گذاری در انواع مختلف، از گزینه‌های مناسب برای سپردن مدیریت دارایی خود و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به‌شمار می‌رود. همچنین وجود رکن بازارگردان و نقدشوندگی بسیار بالا، مدیریت صندوق‌ها توسط گروهی از متخصصان حوزه سرمایه‌گذاری و نتایج بازدهی تاریخی، صندوق‌های کارگزاری مفید را به انتخاب مطلوبی برای سرمایه گذاری برای نوزادان تبدیل کرده است.

صندوق اطلس مفید از بدو تاسیس (دی ۱۳۹۲) تا دوره منتهی به انتهای تیر ماه ۱۴۰۲، با کسب بیش از ۳۷۰۰ درصد بازدهی، عملکرد بسیار موفقی را از خود به جای گذاشته است. همچنین صندوق شاخصی آرام مفید نیز بازدهی مشابه شاخص بورس اوراق بهادار را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده و جزء بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می‌شود.

مقایسه بازدهی صندوق‌های کارگزاری مفید با سایر بازارها

مقایسه بازدهی صندوق‌های کارگزاری مفید با سایر بازارها

سوالات متداول

۱- طرح خرید صندوق‌های سهامی برای کودکان چیست؟

وزارت اقتصاد و دارایی بر طبق ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت، موظف است تا برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۰ به بعد، مبلغی را برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی قابل معامله (ETF) اختصاص دهد. این مبلغ برای سال ۱۴۰۰، ۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان، برای متولدین سال ۱۴۰۱، مبلغ ۱/۵۰۰/۰۰۰ تومان و برای نوزادان متولد سال ۱۴۰۲، مبلغ ۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان تعیین شده است.

۲- چگونه می‌توان در این طرح ثبت نام کرد؟

برای ثبت نام در طرح سرمایه گذاری برای نوزادان، باید وارد پنجره خدمات دولت هوشمند به نشانی my.gov.ir شده و از بخش داشبورد، «طرح فرزندآوری و جوانی جمعیت» را انتخاب کنید. سپس مشخصات فرزند را ثبت کرده و بانک عامل و سه صندوق سهامی مد نظر را تعیین کنید.

۳- چه صندوق‌هایی را می‌توان برای فرزندان خود انتخاب کرد؟

در فهرست اعلامی از طرف وزارت اقتصاد و دارایی، نام ۴۳ صندوق سهامی قابل معامله (ETF) قرار گرفته است که والدین قابلیت انتخاب ۳ صندوق را از میان این فهرست دارند. صندوق‌های توسعه اطلس مفید و شاخصی آرام مفید دو صندوق سهامی کارگزاری مفید در این طرح هستند که با تجربه سبدگردانی مفید مدیریت می‌شوند.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments