سهام نوزادان ۱۴۰۱ + نحوه دریافت

نحوه خرید صندوق سهامی برای نوزادان
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۴ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 21881
سطح مبتدی

سرمایه گذاری برای فرزندان از سنین پایین، می‌تواند نقش مهمی در حفظ ارزش سرمایه، آشنایی با مفهوم سرمایه گذاری و ایجاد پشتوانه‌ای ارزشمند برای شروع زندگی مستقل در بزرگسالی آن‌ها داشته باشد. در ادامه این مطلب به صورت گام به گام، مراحل ثبت نام در طرح تشویق فرزندآوری و دریافت سهام نوزادان را بررسی می‌کنیم.

دسترسی سریع به مطالب:

طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت

طبق ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت، وزارت اقتصاد و دارایی برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۰ به بعد، مبلغی را جهت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی قابل معامله (ETF) اختصاص می‌دهد. مبلغی که در بودجه دولت به جهت خرید صندوق سرمایه گذاری نوزادان تخصیص داده شده است، برای سال ۱۴۰۰ معادل ۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان به ازای هر فرزند است. همچنین برای نوزادان متولد سال ۱۴۰۱،  معادل مبلغ  ۱/۵۰۰/۰۰۰ تومان برای هر فرزند، صندوق سهامی خریداری خواهد شد. نهایتا طبق آخرین اطلاعیه‌های رسمی، مبلغ ۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان به ازای هر فرزند متولد سال ۱۴۰۲، در بودجه دولت تعیین گردیده است. 

در حال حاضر امکان ثبت نام در این طرح برای نوزادان متولد در سال ۱۴۰۱ وجود دارد. در مرحله بعدی که تاریخ آن متعاقبا اعلام می‌شود، برای متولدین ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ نیز امکان ثبت نام وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که در این طرح، قابلیت انتخاب ۳ صندوق سرمایه‌گذاری سهامی برای نوزادان وجود داشته و فروش این صندوق‌ها، تا پیش از سن ۲۴ سالگی امکان‌پذیر نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: «اهمیت سرمایه‌گذاری برای کودکان»

ثبت نام در سجام برای خرید سهام نوزادان

شرط لازم برای ثبت نام در طرح دریافت صندوق نوزادان، داشتن کد بورسی متعلق به فرزند است. صرفا در صورت وجود اطلاعات سجامی، ثبت نام در این طرح انجام خواهد شد. برای دریافت کد بورسی نیز باید نماینده قانونی نوزاد زیر ۱۸ سال اقدام به ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی کند. برای این کار، با ورود به سایت سجام، می‌توانید فرآیند ثبت نام فرزند خود را انجام دهید.

مراحل خرید صندوق نوزادان

۱- ورود به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

گام اول برای ثبت نام در این طرح  خرید صندوق نوزادان، ورود به سایت خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir است. در این صفحه با وارد کردن شماره همراه والدین و ثبت کد امنیتی، کد یک‌بار مصرفی برای آن شماره پیامک می‌شود تا با درج آن وارد صفحه کاربری خود شوید.

مرحله ۱ - ورود به پنجره خدمات دولت هوشمند برای دریافت سهام نوزادان

مرحله ۱ – ورود به پنجره خدمات دولت هوشمند

۲- انتخاب «طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت» از بخش داشبورد

پس از ورود به صفحه کاربری خود، مطابق تصویر زیر، از بخش داشبورد گزینه «طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت» را انتخاب کنید تا فرآیند ثبت نام سهام نوزادان آغاز شود.

مرحله ۲ - انتخاب طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت

مرحله ۲ – انتخاب طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت

۳- انتخاب کد ملی فرزند برای دریافت سهام نوزادان

در این مرحله از فرآیند دریافت صندوق نوزادان، کد ملی مربوط به فرزند خود را انتخاب کنید. سپس تاریخ تولد فرزند خود را وارد کنید تا تطبیق اطلاعات هویتی با کد ملی انجام شود.

مرحله ۳ - انتخاب و وارد کردن اطلاعات هویتی نوزاد

مرحله ۳ – انتخاب و وارد کردن اطلاعات هویتی نوزاد

۴- تعیین بانک عامل و انتخاب صندوق‌های سهامی

در گام نهایی، باید یک بانک عامل و سه صندوق از میان صندوق‌های سهامی موجود را انتخاب کنید. در حال حاضر ۲ بانک عامل «بانک ملی» و «پست بانک» از طرف دولت تعیین شده‌اند. 

با اتمام این فرآیند، باقی مراحل به صورت خودکار و توسط مراجع رسمی پیگیری و به انتها خواهد رسید تا صندوق سرمایه گذاری نوزادان به شما تخصیص داده شود.

مرحله ۴ - تعیین بانک عامل و صندوق‌های سهامی

مرحله ۴ – تعیین بانک عامل و صندوق‌های سهامی

همچنین ۴۳ صندوق در فهرست انتخابی شما برای دریافت سهام نوزادان قرار دارند که در تصویر زیر اسامی آن‌ها را مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که امکان انتخاب دو صندوق توسعه اطلس مفید و شاخصی آرام مفید نیز برای شما وجود دارد. با این کار از خدمات مدیریت حرفه‌ای دارایی و بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید، بهره‌مند می‌شوید.

فهرست صندوق‌های سهامی قابل انتخاب برای نوزادان ۱
فهرست صندوق‌های سهامی قابل انتخاب برای نوزادان ۲

فهرست صندوق‌های سهامی قابل انتخاب برای نوزادان

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های اطلس و آرام برای نوزادان

کارگزاری مفید به پشتوانه تجربه موفق بلندمدت خود در مدیریت ۱۵ صندوق‌ سرمایه‌گذاری در انواع مختلف، از گزینه‌های مناسب برای سپردن مدیریت دارایی خود و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به‌شمار می‌رود. همچنین وجود رکن بازارگردان و نقدشوندگی بسیار بالا، مدیریت صندوق‌ها توسط گروهی از متخصصان حوزه سرمایه‌گذاری و نتایج بازدهی تاریخی، صندوق‌های کارگزاری مفید را به انتخاب مطلوبی برای سرمایه گذاری برای نوزادان تبدیل کرده است.

صندوق اطلس مفید از بدو تاسیس (دی ۱۳۹۲) تا دوره منتهی به انتهای تیر ماه ۱۴۰۲، با کسب بیش از ۳۷۰۰ درصد بازدهی، عملکرد بسیار موفقی را از خود به جای گذاشته است. همچنین صندوق شاخصی آرام مفید نیز بازدهی مشابه شاخص بورس اوراق بهادار را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده و جزء بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می‌شود.

مقایسه بازدهی صندوق‌های کارگزاری مفید با سایر بازارها

مقایسه بازدهی صندوق‌های کارگزاری مفید با سایر بازارها

بیشتر بخوانید: صندوق بخشی خودرویی

سوالات متداول

۱- طرح خرید صندوق‌های سهامی برای کودکان چیست؟

وزارت اقتصاد و دارایی بر طبق ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت، موظف است تا برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۰ به بعد، مبلغی را برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی قابل معامله (ETF) اختصاص دهد. این مبلغ برای سال ۱۴۰۰، ۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان، برای متولدین سال ۱۴۰۱، مبلغ ۱/۵۰۰/۰۰۰ تومان و برای نوزادان متولد سال ۱۴۰۲، مبلغ ۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان تعیین شده است.

۲- چگونه می‌توان در این طرح ثبت نام کرد؟

برای ثبت نام در طرح سرمایه گذاری برای نوزادان، باید وارد پنجره خدمات دولت هوشمند به نشانی my.gov.ir شده و از بخش داشبورد، «طرح فرزندآوری و جوانی جمعیت» را انتخاب کنید. سپس مشخصات فرزند را ثبت کرده و بانک عامل و سه صندوق سهامی مد نظر را تعیین کنید.

۳- چه صندوق‌هایی را می‌توان برای فرزندان خود انتخاب کرد؟

در فهرست اعلامی از طرف وزارت اقتصاد و دارایی، نام ۴۳ صندوق سهامی قابل معامله (ETF) قرار گرفته است که والدین قابلیت انتخاب ۳ صندوق را از میان این فهرست دارند. صندوق‌های توسعه اطلس مفید و شاخصی آرام مفید دو صندوق سهامی کارگزاری مفید در این طرح هستند که با تجربه سبدگردانی مفید مدیریت می‌شوند.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
119 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
پرویز

سلام خسته نباشید ،من ثبت نام کردم هم کد بورس گرفتم هم حساب باز کردم ،ولی در مرحله ۴ هنوز تایید نشده چیکار باید بکنم

کارگزاری مفید

سلام
لطفا جهت بررسی دقیق‌تر با شماره ۱۵۴۹ پشتیبانی خدمات دولت هوشمند در ارتباط باشید.

محمدرضا

سلام باید منتظر باشید تا سیستم تایید کنه…منم کد بورسی و سجام و احراز هویت تکمیل شده تایید شده ولی از مرحله ۴ عبور نمیکنه …پرسیدم گفتن که باید منتظر بمونید تا تایید بشه

ملیکا

سلام من یک هفتس ثبت کردم همه چی هم گرفتم چقدر طول میکشه تا بره مرحله بعدی هنوز روی ۲ موندا

کارگزاری مفید

سلام
اگر مشکلی در ثبت نام برای شما رخ داده است با شماره ۱۶۴۹ تماس حاصل فرمایید. حتما باید ولی قانونی یعنی پدر یا قیم برای ثبت نام سجام اقدام نماید.

قاسم

آیا باید حساب جدید بانک ملی به نام کودک باز کنیم؟ یا حساب پدر هم میشود؟
بعد مراحل سجام برا کودک یا پدر باید طی شود؟
یعنی پدر کد سجام داشته باشد کفایت میکند؟

کارگزاری مفید

سلام
برای سرمایه‌گذاری سهام نوزادان نیاز است تا فرزند کد بورسی دریافت کند و تمامی اطلاعات از جمله شماره حساب به نام فرزند باشد.
لازم به ذکر است، شماره همراه می‌بایست به نام قیم باشد.

گيلانت

سوال منم همينه كه براى كودك بايد حساب باز بشه يا پدر كودك؟
و آيا حساب پدر كودك حتما بايد در بانك ملى باشه؟
از حسابهاى قبلى پدر كه توى بانك ملى هست ميشه استفاده كرد؟

کارگزاری مفید

سلام، حساب بانکی باید به نام فرزند باشد.

ساناز کریمی

سلام وقت بخیر. نوزاد من سهام تعلق گرفته سهام واریز شده. سجام انجام شده. اما همچنان در پرتفوی چیزی نشان داده نمی شود لطفا راهنمایی بفرمایین

کارگزاری مفید

سلام
جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

mhran

سلام از کجا بدانیم سهام نوزادان واریز شده

کارگزاری مفید

سلام، وارد سایت ذینفعان شوید، اگر اولین ورود شما به سایت ذینفعان می باشد از طریق گزینه ی ثبت نام در سامانه وارد شوید. بررسی بفرمایید نماد مورد نظر شما در قسمت سبد دارایی ذینفعان اضافه شده باشد. اگر وجود داشت و کد بورسی سهام های شما نیز با کد بورسی کارگزاری مفید یکی بودند لطفا از طریق ایزی تریدر تغییر کارگزار ناظر را ثبت نمایید تا نماد به پرتفوی کارگزاری مفید اضافه شود. فرآیند تغییر ناظر حداکثر 2 روز کاری زمان می‌برد.

اشرف خلیل نژاد

سلام دوست عزیز.خیلی خیلی ممنون ازراهنماییتان. استادعزیز

کارگزاری مفید

از ارائه بازخورد مثبت شما متشکریم.

آوید ابراهیمی

باسلام
برای پسرم آویدمراحل سهام عدالت انجام شده بعدش حساب بانک تجارت انجام دادم مشکلی نداره؟

کارگزاری مفید

سلام.
.اگر منظور شما شرکت در طرح طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت است، باید در دو بانک عامل «بانک ملی» و «پست بانک» که از طرف دولت تعیین شده‌اند. حساب داشته باشید

مژده

سلام و وقت بخیر ، حساب رو والدین باید باز کنند یا خود دولت حساب باز می کنه؟

کارگزاری مفید

سلام
ابتدا نیاز به دریافت کد بورسی است و سپس برای ثبت نام و دریافت سهام نوزادان می‌بایست به سایت my.gov.ir مراجعه نمایید.

مجید جعفری

سلام فرزند من متولدسال1402 هست ولی تو سامانه فقط متولد 1401 رو میاره و 1402 نمیشه انتخاب کرد چکار کنم ؟

کارگزاری مفید

سلام
در حال حاضر امکان ثبت‌نام نوزادان متولد ۱۴۰۱ وجود دارد، لطفا منتظر اطلاع رسانی در خصوص زمان ثبت‌نام متولدین ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ بمانید.

مهران

سلام من برای فرزندم ثبت نام کردم و بانک مورد نظر و صندوق ها رو انتخاب کردم برای دریافت کد سهام هم باید ثبت نام انجام بدم یا خود به خود کد بورسی به نوزاد تعلق میگیره ؟

کارگزاری مفید

سلام.
شرط لازم برای ثبت نام در طرح دریافت صندوق نوزادان، داشتن کد بورسی متعلق به فرزند است. صرفا در صورت وجود اطلاعات سجامی، ثبت نام در این طرح انجام خواهد شد. برای دریافت کد بورسی نیز باید نماینده قانونی نوزاد زیر ۱۸ سال اقدام به ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی کند. برای این کار، با ورود به سایت سجام، می‌توانید فرآیند ثبت نام فرزند خود را انجام دهید.

زهرا

نماینده قانونی نوزاد زیر 18 سال منظورتون چیه

کارگزاری مفید

سلام، منظور از نماینده قانونی ولی یا قیم فرد می‌باشد.

علی

برای فرزند من که متولد ۱۴۰۱ هستش مراحل ثبت نام انجام دادم سهام تعلق گرفته ایا سود به حسابش واریز میشه ،اصلا قابل برداشت است؟

کارگزاری مفید

سلام
بعد از ثبت درخواست سرمایه‌گذاری برای نوزادان، در صورت تعلق گرفتن سود، مبلغ به حساب اعلام شده واریز می‌شود و تا قبل از سن ۲۴ سالگی نیز امکان فروش سهام وجود ندارد.

محمدجواد

سلام و عرض ادب
قبلاً ثبت نام رو انجام دادیم اما نمی‌دونیم با چه روشی می‌تونیم روند سرمایه گذاری رو مشاهده و بررسی کنیم.
اگه لطف بفرمایید و راهنمایی کنید ممنون میشم 🌹

کارگزاری مفید

سلام
با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای نوزادان از نوع ETF است، امکان بررسی بازدهی در سامانه معاملاتی بخش پرتفوی سپرده‌گذاری و سایت صندوق انتخاب شده وجود دارد.

متین

سلام. من برای نوزادم که متولد تیر 1401 است، ثبت نام کردم و تا مرحله انتخاب بانک و صندوق ها رفتم. پست بانک و سه صندوق انتخاب کردم. بعد از مدتی که وارد شدم، یک شماره کارت به اسم فرزندم ثبت شده بود. ولی نمیدونم الان باید چکار کنم. لطفا راهنماییم کنید.

کارگزاری مفید

سلام
بعد از انتخاب بانک و نوع صندوق‌سرمایه‌گذاری، نیاز به پیگیری از سمت شما نبوده و به صورت خودکار تمامی مراحل انجام می‌شود.

مجید خوجه

سلام من داخل سایت طرح تشویقی جوانی و جمعیت رو پیدا نمیکنم یعنی نیست فرزند منم 1401هستش

کارگزاری مفید

سلام
امکان سرمایه‌گذاری برای نوزادان متولد ۱۴۰۱ وجود دارد، در این خصوص ابتدا نیاز به دریافت کد بورسی متعلق به نوزاد خواهد بود و سپس با ورود به سایت خدمات دولت هوشمند و وارد کردن شماره همراه والدین و دریافت کد امنیت، می‌توانید وارد سامانه شوید و با انتخاب طرح تشویق فرزند آوری و جوانی جمعیت اقدام به سرمایه‌گذاری برای فرزند خود نمایید.

بازیار

سلام ما چطور میتونیم برای فرزندمان که متولد ۱۴۰۱هست کدبورسی بگیریم و چرا وارد افتتاح حساب مفید میشیم میگن مراجعه حضوری اما حضوری قبول نمیکنن کارگزاری ها

کارگزاری مفید

با سلام
به منظور دریافت دسترسی معاملات آنلاین برای افراد زیر ۱۸ سال که سال تولدشان از سال ۱۳۸۹ به قبل باشد، ولی ایشان (نماینده قانونی) می‌تواند ثبت‌نام اینترنتی را در سامانه سجام و کارگزاری مفید آغاز و پس از تکمیل مراحل، جهت احراز هویت به یکی از دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با کارگزاری مفید‌ مراجعه نمایند. جهت احراز هویت افراد زیر ۱۸ سال مراجعه حضوری نماینده قانونی به دفاتر پیشخوان منتخب الزامی می‌باشد و نیازی به مراجعه خود شخص نمی‌باشد.
در صورتی که فرد بعد از سال ۱۳۸۹ به دنیا آمده باشد، تنها ثبت نام در سامانه سجام و کارگزاری مفید برای ایشان و احراز هویت ولی قانونی کافی است و نیازی به احراز هویت فرد زیر سن قانونی نیست.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله «ثبت نام رایگان سجام + دریافت کد بورسی (آموزش گام به گام)» را مطالعه نمایید.

پری صنعتی

سلام بنده برا فرزندم ثبت نام انجام دادم و تمامی مراحل رو جلو رفتم تا مرحله پنج که نوشته حساب ما به مبلغ یک و نیم میلیون ت شارژ شدولی مرحله ۶و۷فعال نیستن الان چیکاربایدبکنم کدوم حسابم شارژ شده حساب بانکیشوچک کردم پولی واریز نشده لطفا راهنمایی کنید

کارگزاری مفید

سلام
لطفا جهت بررسی دقیق‌تر با شماره ۱۵۴۹ پشتیبانی خدمات دولت هوشمند در ارتباط باشید.