صندوق شاخصی آرام
زمان مطالعه 6 دقیقه
انتشار ۲۵ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1793
سطح مبتدی

صندوق آرام؛ نخستین صندوق شاخصی کارگزاری مفید

صندوق سرمایه گذاری آرام نخستین صندوق شاخصی کارگزاری مفید است که به زودی فعالیت خود را در بازار سرمایه ایران آغاز خواهد کرد. صندوق آرام از نوع ETF بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای آن را از طریق سامانه‌های معاملاتی نظیر ایزی تریدر، آنلاین پلاس، مفید تریدر و … خریداری کرده یا به فروش برسانند. هدف صندوق شاخصی (Index fund) آرام تشکیل یک پرتفوی متناسب با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی مشابه با آن را به دست بیاورد. به عبارت دیگر این صندوق تلاش می کند متناسب با عملکرد شاخص کل بورس، بازدهی مشابه یا حتی بالاتر از آن را کسب نماید.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری آرام چقدر است؟

همانطور که اشاره شد، مدیران صندوق شاخصی آرام در تلاش هستند بازدهی برابر با شاخص بورس کسب نمایند. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا شاخص بورس در چند سال گذشته بازدهی مناسبی داشته است؟ عملکرد بازار بورس در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه گذاری نظیر دلار، مسکن، طلا، بانک و … چگونه بوده است؟ در نمودارهای زیر عملکرد ۵ ساله و ۱۰ ساله بازارهای سرمایه گذاری را می‌توانید مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازارهای مختلف سرمایه گذاری، مقاله بهترین روش سرمایه گذاری در ایران را بخوانید.

مزایای صندوق سرمایه گذاری شاخصی و ETF آرام

مهمترین مزیت صندوق شاخصی در مقایسه با سایر انواع صندوق سرمایه‌گذاری، کاهش هزینه‌های مربوط به مدیریت صندوق است. از آنجایی که در صندوق شاخصی آرام هدف آن است که متناسب با شاخص کل بورس عمل شود، هزینه زیادی صرف مدیریت و تحلیل دارایی های مختلف نخواهد شد. همین امر علاوه بر هزینه‌های صندوق، باعث کاهش ریسک مدیریت نیز می‌شود.

از دیگر مزایای صندوق سرمایه گذاری شاخصی آرام می‌توان به ETF بودن آن اشاره کرد. ETF بودن صندوق به این معناست که سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری و تنها با استفاده از سامانه‌های معاملاتی، به خرید و فروش واحدهای این صندوق بپردازند.

چگونه در صندوق آرام سرمایه‌گذاری کنیم؟

از آنجا که صندوق شاخصی آرام یک صندوق قابل معامله (ETF) است، برای خرید واحدهای آن کافی است از طریق سامانه معاملاتی ایزی‌تریدر به صورت آنلاین اقدام به ثبت سفارش برای این صندوق کنید. 

در صورتی که هنوز در کارگزاری مفید ثبت‌نام نکرده‌اید، می‌توانید با کلیک روی گزینه زیر، همین حالا به صورت رایگان و غیرحضوری به خانواده ۱۰ میلیونی کارگزاری مفید بپیوندید.

آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری نهادهایی مالی هستند که توسط تیمی از کارشناسان با تجربه بازار سرمایه مدیریت می‌شوند. تحلیلگران این صندوق‌ها به طور پیوسته بازار سرمایه را زیر نظر گرفته و متناسب با نوعی که آن صندوق دارد، وجوه تحت مدیریت خود را در ترکیبی از دارایی‌های مختلف نظیر سهام، اوراق درآمد ثابت و … سرمایه گذاری می‌کنند. از جمله مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توان به عدم نیاز به صرف زمان و داشتن دانش تخصصی بازار، امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم و مدیریت ریسک مناسب اشاره کرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظر نوع دارایی‌هایی که خریداری می‌کنند، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • سهامی
  • مختلط
  • درآمد ثابت
  • مبتنی بر سکه طلا
  • مبتنی بر شاخص

در جدول زیر میزان ریسک و بازده انتظاری انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر مقایسه شده است.

نوع صندوقمیزان ریسکبازدهی مورد انتظارصندوق‌های مفید
درآمد ثابتکمکم
(طی ۵ سال اخیر حدودا ۱۶۰ درصد)
حامی
نامی
مختلطمتوسطمتوسط
(طی ۵ سال اخیر حدودا ۹۵۰ درصد)
ممتاز
سهامیزیادزیاد
(طی ۵ سال اخیر حدودا ۱۷۵۰ درصد)
پیشتاز
پیشرو
اطلس (ETF)
امید توسعه
شاخصیزیادزیاد
(طی ۵ سال اخیر حدودا ۱۷۰۰ درصد*)
آرام (ETF)

* همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، صندوق شاخصی آرام کارگزاری مفید به زودی پذیره‌نویسی خواهد شد. آماری که در این بخش آمده است، مربوط به بازدهی شاخص کل بورس در طی ۵ سال اخیر است.

در صورتی که مایلید اطلاعات بیشتری در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری کسب کنید، مقاله آشنایی کامل با صندوق های سرمایه گذاری را بخوانید.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص که به اختصار به آن‌ها صندوق‌های شاخصی می‌گویند، با این هدف تاسیس می‌شوند که تلاش کنند مشابه یک شاخص مشخص که می‌تواند هر یک از شاخص‌های بازار سرمایه باشد، عمل کنند. به این معنا که مشابه نوسانات شاخص مورد نظر نوسان کند و حتی المقدور بازدهی‌ای بهتر از آن کسب نماید. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این نوع از صندوق‌ها کسب کنید، مقاله صندوق شاخصی چیست را بخوانید.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی آرام نخستین صندوق شاخصی کارگزاری مفید است که با هدف انطباق با شاخص کل بورس راه‌اندازی شده است. «شاخص کل بورس» همان شاخصی است که روزانه تغییرات آن از شبکه‌های خبری مختلف اعلام شده و از آن با عناوینی نظیر «شاخص بورس» و «شاخص کل» نیز یاد می‌شود. شما می‌توانید با مطالعه مقاله بررسی شاخص های بورس انواع شاخص‌های بازار سرمایه را بشناسید.

ETF بودن صندوق سرمایه گذاری به چه معناست؟

صندوق‌ها از نظر نحوه سرمایه‌گذاری در آن‌ها، به دو دسته « صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال » و « صندوق‌های ETF » تقسیم می‌شوند. در صورتی که مایلید در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال سرمایه‌گذاری کنید، نیاز است به سایت آن صندوق مراجعه کرده و درخواست خرید یا فروش خود را ثبت نمایید تا مسئولین صندوق، فرآیند صدور یا ابطال را انجام دهند. این کار ممکن است چند روز به طول بینجامد.

اگر تمایل دارید در صندوق های ETF سرمایه گذاری کنید، کافیست پس از مراجعه به یکی از سامانه‌های معاملاتی، نام صندوق مورد نظرتان جستجو کرده و واحدهای آن را به صورت لحظه‌ای خریداری کنید.

سوالات پرتکرار

منظور از شاخصی بودن صندوق سرمایه گذاری آرام چیست؟

هدف صندوق شاخصی آرام (Index fund) تشکیل یک پرتفوی‌ مشابه با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی متناسب با آن به دست بیاورد. به عبارت دیگر اگر شاخص کل بورس رشد کند، ارزش خالص دارایی های صندوق شاخصی آرام نیز مشابه آن نوسان خواهد نمود و در صورت نزول شاخص کل نیز این کاهش ارزش در صندوق دیده خواهد شد.

ETF بودن صندوق آرام به چه معناست؟

ETF بودن صندوق آرام به این معناست که سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری و تنها با استفاده از سامانه‌های معاملاتی، واحدهای این صندوق را خریداری کنند.

بازدهی صندوق آرام چقدر است؟

مدیران صندوق شاخصی آرام در تلاش هستند بازدهی برابر با شاخص بورس کسب نمایند. طی بازه زمانی ۵ ساله منتهی به پایان شهریور ۱۴۰۰، شاخص کل با بازدهی ۱۷۱۴ درصد بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری داشته است. در طی همین مدت سکه طلا با ۹۱۴ درصد، دلار با ۶۷۵ درصد، مسکن با ۶۳۰ درصد و بانک با ۱۱۵ درصد به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

صندوق شاخصی آرام چه مزایایی دارد؟

از آنجایی که در صندوق شاخصی آرام هدف آن است که مشابه با شاخص کل بورس عمل شود، هزینه زیادی صرف مدیریت و تحلیل دارایی های مختلف نخواهد شد. همین امر علاوه بر هزینه‌های صندوق، باعث کاهش ریسک مدیریت نیز می‌شود.
از دیگر مزایای صندوق سرمایه گذاری شاخصی آرام می‌توان به ETF بودن آن اشاره کرد.

کوروش حسنی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
درودی

سلام برای کسانی که خیلی از سرمایه خود را در بورس از دست داده اند کدوم صندوق را توصیه می کنید؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری به سایت کارگزاری مفید مراجعه کرده و تاریخ و ساعت مشخصی را تعیین نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.