صندوق ETF آرام؛ سرمایه‌گذاری با روند شاخص

صندوق آرام
زمان مطالعه: 7 دقیقه
انتشار ۶ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 520875
سطح مبتدی

دسترسی سریع‌تر به مطالب:

صندوق سرمایه گذاری آرام، صندوق شاخصی مفید است که از ۲۸ اسفند ۱۴۰۰، فعالیت خود را در بازار سرمایه ایران آغاز کرده است. صندوق آرام از نوع ETF بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای آن را به صورت آنلاین از طریق سامانه‌های معاملاتی تمامی کارگزاری‌ها خرید و فروش کنند. هدف صندوق شاخصی (Index fund) آرام تشکیل یک پرتفوی متناسب با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی مشابه با آن را کسب کند.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری آرام چقدر است؟

همانطور که اشاره شد، مدیران صندوق شاخصی آرام در تلاش هستند بازدهی برابر با شاخص بورس کسب نمایند. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا شاخص بورس در چند سال گذشته بازدهی مناسبی داشته است؟ عملکرد بازار بورس در مقایسه با سایر سرمایه گذاری‌ها نظیر دلار، سرمایه گذاری در مسکن، طلا، بانک و… چگونه بوده است؟ توجه داشته باشید که می‌توانید از طریق سایت صندوق آرام و از سربرگ «گزارش‌های صندوق»، بازده دوره‌ای آن را ملاحظه کنید. همچنین در نمودارهای زیر عملکرد ۵ ساله و ۱۰ ساله بازارهای سرمایه گذاری قابل مشاهده است.

بازدهی ۵ ساله
بازدهی ۱۰ ساله

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازارهای مختلف سرمایه گذاری، مقاله بهترین روش سرمایه گذاری در ایران را بخوانید.

مزایای صندوق سرمایه گذاری شاخصی و ETF آرام

از جمله مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری شاخصی آرام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرمایه‌گذاری با تجربه مفید

مفید با مدیریت انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری (شامل صندوق‌ سهامی، مختلط، بخشی، شاخصی، صندوق تضمین اصل سرمایه، صندوق های درآمد ثابت عادی و نوع دوم، اهرمی و صندوق طلا) و سبدهای اختصاصی، تجربه مناسبی در مدیریت دارایی دارد.

  • کسب بازدهی مشابه بازدهی شاخص کل بورس

بازدهی صندوق شاخصی آرام مشابه بازدهی شاخص کل بورس خواهد بود و با توجه به بازدهی مناسب شاخص بورس در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت گذشته، سرمایه‌گذاری در این صندوق یکی از گزینه‌های مطلوب سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. این گزینه بسیار مناسب افرادی است که می‌خواهند متناسب با بازدهی شاخص بورس به بازدهی مورد نظر خود برسند.

  • سهولت سرمایه‌گذاری

صندوق شاخصی آرام یک صندوق قابل‌معامله (ETF) است و خرید و فروش واحدهای این صندوق از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین همه کارگزاری‌ها مانند ایزی تریدر امکان‌پذیر است. صندوق آرام کاملا مناسب افرادی است که زمان، تجربه و دانش کافی برای فعالیت در بازار سرمایه را ندارند و با خرید واحدهای صندوق آرام می‌توانند متناسب با شاخص بورس بازدهی مطلوب مد نظر خود را کسب کنند.

  • هزینه‌های مدیریت

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی، هزینه‌های مدیریتی کمتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر دارند، زیرا نیاز کمتری به تحلیل و مدیریت فعال دارند و باید بازدهی متناسب با بازدهی شاخص بازار سرمایه را کسب کنند.

چگونه در صندوق آرام سرمایه‌گذاری کنیم؟

از آنجا که صندوق شاخصی آرام یک صندوق قابل معامله (ETF) است، خرید و فروش واحدهای آن به صورت آنلاین از طریق سامانه‌های معاملاتی تمامی کارگزاری‌ها امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، می‌توانید از طریق سامانه معاملاتی ایزی‌تریدر به صورت آنلاین اقدام به سرمایه‌گذاری در این صندوق نمایید. همچنین آرام یکی از صندوق‌های سرمایه گذاری است که به متولدین 1400 به بعد تعلق می‌گیرد. برای آشنایی با نحوه خرید این صندوق برای نوزادان، مقاله “نحوه خرید صندوق سهامی برای نوزادان” را مطالعه کنید.

آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری نهادهایی مالی هستند که توسط تیمی از کارشناسان با تجربه بازار سرمایه مدیریت می‌شوند. تحلیلگران این صندوق‌ها به طور پیوسته بازار سرمایه را زیر نظر گرفته و متناسب با نوعی که آن صندوق دارد، وجوه تحت مدیریت خود را در ترکیبی از دارایی‌های مختلف نظیر سهام، اوراق درآمد ثابت و … سرمایه گذاری می‌کنند. از جمله مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توان به عدم نیاز به صرف زمان و داشتن دانش تخصصی بازار، امکان سرمایه گذاری با پول کم و مدیریت ریسک مناسب اشاره کرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظر نوع دارایی‌هایی که خریداری می‌کنند، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • سهامی
  • مختلط
  • درآمد ثابت
  • مبتنی بر سکه طلا
  • مبتنی بر شاخص

در جدول زیر میزان ریسک و بازده انتظاری انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر مقایسه شده است.

نوع صندوقمیزان ریسکبازدهی مورد انتظارصندوق‌های مفید
درآمد ثابتکمکم
(طی ۵ سال اخیر حدودا ۱۶۰ درصد)
حامی
نامی
مختلطمتوسطمتوسط
(طی ۵ سال اخیر حدودا ۹۱۸ درصد)
ممتاز
صندوق تضمین اصل سرمایه
سهامیزیادزیاد
(طی ۵ سال اخیر حدودا ۱۷۵۵ درصد)
پیشتاز
پیشرو
اطلس (ETF)
امید توسعه
شاخصیزیادزیاد*آرام (ETF)

* شاخص کل بورس در 5 سال گذشته 1512 درصد رشد داشته است اما در مورد سرنوشت شاخص در آینده، تضمینی از طرف صندوق وجود ندارد.

در صورتی که مایلید اطلاعات بیشتری در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری کسب کنید، مقاله آشنایی کامل با صندوق های سرمایه گذاری را بخوانید.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص که به اختصار به آن‌ها صندوق‌های شاخصی می‌گویند، با این هدف تاسیس می‌شوند که تلاش کنند مشابه یک شاخص مشخص که می‌تواند هر یک از شاخص‌های بازار سرمایه باشد، عمل کنند. به این معنا که مشابه نوسانات شاخص مورد نظر نوسان کند و حتی المقدور بازدهی‌ای بهتر از آن کسب نماید.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی آرام نخستین صندوق شاخصی کارگزاری مفید است که با هدف انطباق با شاخص کل بورس راه‌اندازی شده است. «شاخص کل بورس» همان شاخصی است که روزانه تغییرات آن از شبکه‌های خبری مختلف اعلام شده و از آن با عناوینی نظیر «شاخص بورس» و «شاخص کل» نیز یاد می‌شود. شما می‌توانید با مطالعه مقاله بررسی شاخص های بورس انواع شاخص‌های بازار سرمایه را بشناسید.

ترکیب دارایی صندوق آرام

سبد دارایی صندوق شاخصی آرام، به گونه‌ای مدیریت می‌شود که عملکردی شبیه به شاخص ۵۰ شرکت بزرگ رقم بزند. البته بنا به صلاحدید مدیر صندوق، تا ۲۰ درصد ترکیب این دارایی‌ها می‌تواند متفاوت باشد. اما سوال اینجاست که چرا صندوق آرام در پی کسب بازدهی مشابه با بازدهی شاخص ۵۰ شرکت بزرگ است؟ به تصویر زیر توجه کنید.

صندوق آرام

در این تصویر عملکرد شاخص کل (زرد)، شاخص ۳۰ شرکت بزرگ (قرمز) و شاخص ۵۰ شرکت بزرگ (آبی) را در کنار یکدیگر مشاهده می‌کنید. همانطور که مشخص است در بازه‌های زمانی بلندمدت، شاخص ۵۰ شرکت بزرگ بازدهی بهتری نسبت به شاخص کل و شاخص ۳۰ شرکت کسب کرده است. تیم مدیریت صندوق آرام نیز در تلاش است تا با پیروی از این رویه، بازدهی قابل قبولی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

ETF بودن صندوق سرمایه گذاری به چه معناست؟

صندوق‌ها از نظر نحوه سرمایه‌گذاری در آن‌ها، به دو دسته « صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال » و « صندوق‌های ETF » تقسیم می‌شوند. در صورتی که مایلید در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال سرمایه‌گذاری کنید، نیاز است به سایت آن صندوق مراجعه کرده و درخواست خرید یا فروش خود را ثبت نمایید تا مسئولین صندوق، فرآیند صدور یا ابطال را انجام دهند. این کار ممکن است چند روز به طول بینجامد.

اگر تمایل دارید در صندوق های ETF سرمایه گذاری کنید، کافیست پس از مراجعه به یکی از سامانه‌های معاملاتی، نام صندوق مورد نظرتان جستجو کرده و واحدهای آن را به صورت لحظه‌ای خریداری کنید.

سوالات متداول

منظور از شاخصی بودن صندوق سرمایه گذاری آرام چیست؟

هدف صندوق شاخصی آرام (Index fund) تشکیل یک پرتفوی‌ مشابه با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی متناسب با آن به دست بیاورد. به عبارت دیگر اگر شاخص کل بورس رشد کند، ارزش خالص دارایی های صندوق شاخصی آرام نیز مشابه آن نوسان خواهد نمود و در صورت نزول شاخص کل نیز این کاهش ارزش در صندوق دیده خواهد شد.

ETF بودن صندوق آرام به چه معناست؟

ETF بودن صندوق آرام به این معناست که سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری و تنها با استفاده از سامانه‌های معاملاتی، واحدهای این صندوق را خریداری کنند. خرید و فروش واحدهای این صندوق از طریق سامانه‌های معاملاتی تمامی کارگزاری‌ها امکان‌پذیر است.

بازدهی صندوق آرام چقدر است؟

مدیران صندوق شاخصی آرام در تلاش هستند بازدهی برابر با شاخص بورس کسب نمایند. طی بازه زمانی ۵ ساله منتهی به پایان آبان ۱۴۰۲، شاخص کل با بازدهی ۱۲۲۱ درصد بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری داشته است. در طی همین مدت مسکن با ۸۳۰ درصد، سکه طلا با ۵۲۰ درصد، دلار با ۲۴۹درصد و بانک با ۱۱۳ درصد به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کوروش حسنی کارشناس بازار سرمایه
guest
88 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
درودی

سلام برای کسانی که خیلی از سرمایه خود را در بورس از دست داده اند کدوم صندوق را توصیه می کنید؟

کارگزاری مفید

باسلام
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری به سایت کارگزاری مفید مراجعه کرده و تاریخ و ساعت مشخصی را تعیین نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.

زارعی

سلام به نظر من صندوق پیشتاز خوب است.

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی و نظر ارزشمند شما سپاسگزاریم.

فرج اله شاکری

این صندوق (آرام) یعنی با منفی شدن شاخص هم منفی خواهد شد؟ پرداخت دوره ای سود این صندوق چگونه است؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «آرام» یک صندوق شاخصی و قابل معامله (ETF) می‌باشد. هدف صندوق شاخصی «آرام» تشکیل یک پرتفوی متناسب با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی مشابه با آن را کسب کند. لذا بازدهی صندوق شاخصی «آرام» متناسب با شاخص کل بوده و مطابق با روند شاخص کل متحمل سود و یا زیان خواهد شد. با توجه به بازدهی مناسب شاخص بورس در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت گذشته، سرمایه‌گذاری در این صندوق یکی از گزینه‌های مطلوب سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. در نظر داشته باشید، صندوق مذکور تقسیم سود به‌صورت ماهانه و دوره‌ای نداشته و سود و یا زیان سرمایه‌گذار به‌صورت مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی (Index fund)» را مطالعه نمایید.

مهدی

سلام
فرق این صندق با اطلس و حامی چیه؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «آرام» و «اطلس» هر دو صندوق‌های قابل معامله می‌باشند. صندوق «اطلس» یک صندوق سهامی بوده و صندوق «آرام» یک صندوق مبتنی بر شاخص کل است. هدف از تاسیس صندوق‌های شاخصی، دستیابی به بازدهی مشابه با یک شاخص مشخص است که می‌تواند هر یک از شاخص‌های بازار سرمایه باشد. به این معنا که مشابه نوسانات شاخص مورد نظر نوسان کند و حتی المقدور بازدهی‌ای بهتر از آن کسب نماید. بزرگترین مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی‌ نسبت به دیگر صندوق‌ها از جمله صندوق «اطلس»، کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق است که در کارمزد صندوق موثر خواهد بود. همچنین در این صندوق‌ها مدیریت نقشی غیرفعال دارد و ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق‌های کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.

رضا

سلام. ارزش هر سهم چقدر هست زمان پذیره نویسی؟

کارگزاری مفید

با سلام
قیمت پذیره‌نویسی هر واحد صندوق آرام ۱۰,۰۰۰ ریال می‌باشد.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
میلاد

سلام صندوق های سهامی عمدتا مشابه شاخص کل حرکت می‌کنند. اخیرا وارد یک صندوق سهامی معروف شدم و با این که شاخص تقریبا 5 روز رشد داشت نهایتا با حدود 7 درصد ضرر ناچارا خارج شدم. سئوال من این هست که آیا صندوق آرام دقیقا مطابق شاخص کل حرکت میکنه و یا مشابه صندوق های سهامی دیگر است؟ (روزی که شاخص 24 هزار واحد رشد کرد، صندوق مذکور یک درصد نزول کرد و این قابل قبول نیست)

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «آرام» یک صندوق شاخصی و قابل معامله (ETF) می‌باشد. هدف صندوق شاخصی «آرام» تشکیل یک پرتفوی متناسب با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی مشابه با آن را کسب کند.
هدف صندوق‌ سرمایه‌گذاری شاخصی «آرام» پیروی از یک شاخص کل است. تلاش مدیران این صندوق‌ ایجاد سبدی از اوراق بهادار با ترکیب و اوزان متناسب با شاخص کل است تا بر این اساس عملکردی مشابه با عملکرد آن شاخص داشته باشند. در صندوق‌های شاخصی نقش مدیریت، یک نقش غیرفعال است و تنها در راستای انطباق ترکیب وزن اوراق موجود در سبد با شاخص مبنا تلاش‌هایی صورت می‌گیرد.‌ لذا ریسک مدیریت صندوق و تحلیل نادرست حذف می‌شود.

حسین

سلام قیمتش چنده؟ منظورم پذیره نویسی صندوق آرام است.

کارگزاری مفید

با سلام
قیمت صندوق شاخصی «آرام» در بازه پذیره‌نویسی ۱۰,۰۰۰ ریال می‌باشد. همچنین حداقل خرید به اندازه یک واحد بوده و حداکثر تعداد واحد قابل خرید، بدون محدودیت است.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
محمدرضا

ممکنه این صندوق بیش‌تر از شاخص سود بده؟ یا نهایتا به اندازه شاخص است؟

کارگزاری مفید

با سلام
هدف صندوق شاخصی «آرام» تشکیل یک پرتفوی متناسب با شاخص کل بورس است تا بتواند بازدهی مشابه با آن را کسب کند. لذا بازدهی صندوق شاخصی «آرام» متناسب با شاخص کل بوده و مطابق با روند شاخص کل متحمل سود و یا زیان خواهد شد.

حسین طالبی

برای خرید این پذیره نویسی امکان ثبت سفارش از طریق ایزی تریدر هست آیا؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق شاخصی «آرام» یک صندوق قابل معامله (ETF) می‌باشد که امکان پذیره‌نویسی و معاملات آن از طریق تمامی سامانه‌های آنلاین و همچنین از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید مهیاست.

علیرضا کلالی

سلام
آیا کارگزاری مفید به فکر تشکیل صندوق سرمایه گذاری، صندوق در صندوق می‌باشد یا خیر؟
تشکر

کارگزاری مفید

با سلام
در صورت تصمیم‌گیری برای شروع به فعالیت صندوق جدید در کارگزاری مفید، اطلاعیه آن از طریق شبکه‌های اجتماعی کارگزاری مفید نظیر پیج اینستاگرام و کانال تلگرامی کارگزاری مفید اطلاع‌رسانی خواهد شد.

محمد

سلام چرا صندوق حامی را ای تی اف نمی‌کنید؟

کارگزاری مفید

با سلام.
طرح حامی در واقع یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است که عمده دارایی این صندوق شامل اوراق با درآمد ثابت، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی است.
این طرح به عنوان یک برنامه حمایتی ویژه برای مشتریان کارگزاری مفید است که مانده حساب شما نزد کارگزاری (همان قدرت خرید) را در صندوق با درآمد ثابت حامی سرمایه‌گذاری کرده و به آن مبلغ، سود روزشمار اختصاص می‌دهد. به این ترتیب، حامی اجازه نمی‌دهد هیچ مقداری از پول شما نزد کارگزاری راکد بماند.
ماهیت این صندوق به این صورت است و قابل معامله در بازار نیست.