روش های تحلیل بازار را بهتر بشناسید

تحلیل‌های بورسی را بهتر بشناسید ( تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی)
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۸ بهمن ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 32868
سطح مبتدی

حرفه‌ای معامله کنید. لازمه یک سرمایه‌ گذاری موفق به روش مستقیم، آموزش بورس و انجام معاملات با استفاده از روش های تحلیل مختلف است. به این ترتیب می‌توان موقعیت‌های مناسب سرمایه‌ گذاری در بازار بورس را شناسایی کرد. تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلوخوانی، از جمله روش های تحلیل بورس هستند. هر سرمایه‌گذار و معامله‌گر می‌تواند با توجه به علایق و ویژگی‌های شخصیتی خود، روش مناسب خود را انتخاب کند. سپس به کمک آن، وضعیت دارایی‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده و به معامله بپردازد.

شما در این مطلب نیز با موارد زیر آشنا خواهید شد:

  • تحلیل بنیادی چیست؟
  • تحلیل‌ تکنیکال چیست؟
  • تابلوخوانی چیست؟

انواع روش های تحلیل در بازار سرمایه کدام‌اند؟

قیمت انواع اوراق بهادار قابل معامله در بازار سرمایه همواره تحت تاثیر پارامترهای بسیاری قرار دارد. به همین جهت، لازمه موفقیت در این بازار، تحلیل‌ درست شرایط کلی بازار و همچنین تحلیل‌ اوراق بهاداری است که می‌خواهیم در آن سرمایه‌ گذاری کنیم.

دو روش اصلی تحلیل‌ در بازار سرمایه عبارت‌اند از: تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال. در کنار این روش های تحلیل، تابلوخوانی نیز می‌تواند با تحلیل‌ تابلوی یک ورقه بهادار و در نظر گرفتن پارامترهایی نظیر حجم و تعداد معاملات آن، به درک بهتر شرایط و پیش‌بینی بهتر آینده کمک کند. در ادامه به بررسی بیشتر این موارد پرداخته می‌شود.

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی یکی از روش های اصلی تحلیل‌ در بازار سرمایه است. تحلیل‌ بنیادی بر این اصل استوار است که هر ورقه بهادار، ارزش ذاتی مشخص دارد. بنابراین با مقایسه ارزش ذاتی هر ورقه بهادار با قیمت فعلی آن در بازار، می‌توان در خصوص خرید یا فروش آن تصمیم گرفت. بر این اساس، چنانچه قیمت فعلی یک ورقه بهادار کمتر از ارزش ذاتی آن باشد، خرید آن منطقی به نظر می‌رسد. به طور عکس، چنانچه قیمت فعلی یک ورقه بهادار بیشتر از ارزش ذاتی آن باشد، فروش آن منطقی به نظر می‌رسد.

ارزش ذاتی یک سهم با استفاده از داده‌های بنیادی شرکت مانند میزان تولید و فروش، سود و زیان انجام می‌شود. تحلیلگر بنیادی با بررسی صورت‌های مالی اساسی هر شرکت داده‌های مورد نیاز برای محاسبه ارزش ذاتی سهم را به دست می‌آورد.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال نیز یکی دیگر از روش های تحلیل‌ در بازار سرمایه است. در این روش، تحلیلگر می‌کوشد با بررسی نمودارها و توجه به رفتار قیمتی گذشته یک دارایی، وضعیت آینده آن را پیش‌بینی کند. تحلیل تکنیکال بر سه اصل زیر استوار است:

  • همه چیز در قیمت‌ لحاظ شده است.
  • قیمت‌ها بر اساس روندها حرکت می‌کنند.
  • تاریخ تکرار می‌شود.

فعالیت اصلی یک تحلیلگر تکنیکال، تجزیه و تحلیل‌ نمودارهای یک سهم با استفاده از دانش و ابزارهای تحلیل‌ تکنیکال و شناسایی الگوها و روندهای قیمتی و در نهایت، پیش‌بینی آینده قیمتی آن است. از همین رو به تحلیل تکنیکال، تحلیل‌ نموداری نیز گفته می‌شود. 

محدودیت اصلی تحلیل تکنیکال نسبت به سایر روش های تحلیل مربوط به زمانی می‌شود که سهام یک شرکت به تازگی وارد بازار سرمایه شده باشد. در این صورت، نمودار قابل اتکائی نخواهد داشت تا بتوان با تحلیل‌ آن، روند آینده قیمت را شناسایی کرد. این درحالی است می‌توان به‌صورت بنیادی آن را به خوبی تحلیل‌ نمود.

تابلوخوانی

تابلوخوانی به معنای بررسی اطلاعات موجود در تابلوی یک سهم است. هدف از تابلو خوانی، تجزیه و تحلیل معاملات انجام شده در سهم مورد نظر شامل میزان خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی، حجم معاملات و … است. 

منظور از تابلوی یک سهم نیز جایی است که اطلاعاتی کامل و کلی درباره آن سهم مانند قیمت سهم، حجم معاملات سهم، وضعیت معامله حقیقی و حقوقی و … در آن نشان داده می‌شود. سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مرجع اصلی تابلوخوانی به شمار می‌رود.تعیین قدرت خریدار و فروشنده، آشنایی با مفهوم پول هوشمند و شناسایی ورود آن به یک سهم و فیلتر نویسی، از جمله موضوعات مهم تابلوخوانی است.

سوالات پرتکرار

چه روش هایی برای تحلیل بازار بورس وجود دارد؟

تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلوخوانی، از جمله روش های تحلیل بورس هستند. هر سرمایه‌گذار و معامله‌گر می‌تواند با توجه به علایق و ویژگی‌های شخصیتی خود، روش مناسب خود را انتخاب کند. سپس به کمک آن، وضعیت دارایی‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده و به معامله بپردازد.

تحلیل تکنیکال چیست؟

در روش تحلیل تکنیکال تحلیلگر می‌کوشد با بررسی نمودارها و توجه به رفتار قیمتی گذشته یک دارایی، وضعیت آینده آن را پیش‌بینی کند.

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل‌ بنیادی بر این اصل استوار است که هر ورقه بهادار، ارزش ذاتی مشخص دارد. بنابراین با مقایسه ارزش ذاتی هر ورقه بهادار با قیمت فعلی آن در بازار، می‌توان در خصوص خرید یا فروش آن تصمیم گرفت.

تابلوخوانی چیست؟

هدف از تابلو خوانی، تجزیه و تحلیل معاملات انجام شده در سهم مورد نظر شامل میزان خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی، حجم معاملات و … است.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نصرالله

با سلام و خداقوت
تمامی مطالب ارائه شده بسیار کاربردی و کلیدی می باشد.به نظر بنده اگر امکان توضیح تصویری نیز بوجود بیاید بسیار تاثیر گذار و یادگیری برای افراد مبتدی آسان تر خواهد بود .
ممنون و تشکر

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از بازخورد ارزشمند شما، کارگزاری مفید جلسات آموزشی آنلاین، رایگان و متعدد در زمینه‌های مختلف از جمله آموزش روش‌های تحلیل بازار سرمایه برگزار می‌کند. در بخش «رویدادها» برنامه جلسات آموزشی مذکور آورده شده است. لذا می‌توانید با مراجعه به این قسمت، برنامه زمانی کلاس‌های آموزشی را مشاهده کرده و در زمان تعیین‌شده از کلاس‌های آموزشی استفاده نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید