حامی چگونه به سرمایه‌گذاری بهتر کمک می‌کند؟

حامی چگونه به سرمایه‌گذاری بهتر کمک می‌کند؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۱۵ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 19614
سطح مبتدی

حامی یکی از طرح‌های منحصر به فرد کارگزاری مفید در بازار سرمایه ایران است. برخی از مواقع، ممکن است مقداری وجه نقد در حسابتان نزد کارگزاری بلااستفاده بماند و قصد استفاده از آن را برای خرید اوراق بهادار نداشته باشید. در این شرایط، با استفاده از طرح حامی‌، وجه مانده‌ افراد تبدیل به یک سرمایه‌گذاری بسیار کم‌ریسک می‌شود و معمولا سودی بیشتر از سود بانکی برای کاربران ایجاد می‌کند. 

شما در این مطلب با موارد زیر آشنا خواهید شد:

صندوق سرمایه‌گذاری حامی چیست؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت حامی، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت کارگزاری مفید است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که ریسک بسیار کمی دارند. این صندوق‌ها، سود قطعی و ثابتی ندارند اما بازدهی آن‌ها در حدود بازدهی سپرده‌های بلند‌مدت بانکی و اغلب، اندکی بیشتر از آن‌هاست.

در حال حاضر، سود سپرده‌های بانکی بر اساس حداقل موجودی ماه، تعیین شده و ماهیانه پرداخت می‌شود. اما از جمله مزیت‌های صندوق‌های با درآمد ثابت این است که سود آن‌ها به صورت روزشمار محاسبه شده و به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود. به عنوان مثال اگر برای ۱۰ روز هم وجهی را در صندوق با درآمد ثابت حامی‌ سرمایه‌گذاری کنید، سود متناسب با آن را در انتهای ماه دریافت خواهید کرد.

طرح حامی چیست؟

در برخی از مواقع، ممکن است مقداری وجه نقد در قدرت خریدتان نزد کارگزاری بماند. برای اینکه این وجه نیز در چرخه سرمایه‌گذاری قرار گرفته و برای شما عایدی داشته باشد، طرح حامی طراحی شده است. 

حامی یکی از طرح‌های منحصر به فرد کارگزاری مفید در بین کل کارگزاری‌های بازار سرمایه در ایران است. طرح حامی‌‌‌، طرحی است که طی آ‌ن، وجوه بلااستفاده کاربران کارگزاری مفید که در حساب کاربری آن‌ها قرار دارد، در صندوق با درآمد ثابت حامی‌ سرمایه‌گذاری می‌شود. این فرآیند، هیچ‌گونه محدودیتی برای انجام معامله‌ی کاربران ایجاد نمی‌کند. به عبارت دیگر، علاوه بر اینکه موجودی بلااستفاده شما در صندوق حامی‌ سرمایه‌گذاری شده و به آن سود روزشمار تعلق می‌گیرد، در هر زمانی که بخواهید می‌توانید با تقاضای وجه آن را به حساب بانکی خود منتقل کرده یا سهام بخرید.

ویژگی‌های طرح حامی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • در طرح حامی، وجوه بلااستفاده شما در صندوق حامی‌ سرمایه‌گذاری شده و به آن سود روز شمار تعلق می‌گیرد.
  • طرح حامی‌ برای همه کاربران مفید قابل استفاده است.
  • طرح حامی‌‌ هیچ وقفه و اختلالی در جریان خرید سهام ایجاد نمی‌کند.
  • طرح حامی‌ وقفه‌ای در دریافت وجوه ایجاد نمی‌کند.

سود طرح حامی چگونه بوده است؟

برای مشاهده آخرین اطلاعات مربوط به بازدهی صندوق حامی در دوره‌های زمانی مختلف کافی است به سایت این صندوق (hamifund.com) و قسمت گزارش‌های صندوق، مراجعه کنید. آخرین اطلاعات مربوط به بازدهی این صندوق منتهی به ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

یک ماه اخیرسه ماه اخیریک سال اخیر
تجمعی۱/۸۴۸ ٪۵/۵۴ ٪۲۱/۴۳ ٪
سالانه شده۲۴/۹۰ ٪۲۳/۹۸ ٪۲۱/۴۳ ٪

بازدهی دوره‌ای صندوق حامی منتهی به ۳۱ تیر ۱۴۰۲

سود طرح حامی کجا واریز می‌شود؟

سود طرح حامی در انتهای هر ماه محاسبه شده و در اولین روز کاری ماه بعد به قدرت خرید شما در سامانه معاملاتی اضافه می‌شود. سند حسابداری مربوط به واریز سود حامی‌ نیز در گردش حساب شما نمایش داده می‌شود. در صورتی می‌خواهید سود حامی‌ به حساب بانکی‌تان واریز شود، باید پس از اضافه شدن آن به قدرت خریدتان، درخواست وجه ثبت کنید.

از مرداد ماه ۱۴۰۲ روند پرداخت سود حامی تغییر کرده و به جای ۲ بار واریز در ماه، یک‌ مرتبه در انتهای هر ماه محاسبه و در اولین روز کاری ماه بعد پرداخت خواهد شد.

آیا سود طرح حامی قطعی و ثابت است؟

خیر. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، سود هیچ یک از صندوق‌های با درآمد ثابت قطعی و ثابت نیست. اما سود آن‌ها بسیار نزدیک به سود سپرده‌های بلندمدت بانکی است. بازدهی محقق شده طرح حامی‌ در بازه یک‌ساله منتهی به ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۲ حدود ۲۱/۴۳ درصد بوده است. 

چطور می‌توان طرح حامی‌ را فعال کرد؟

اگر به‌تازگی حساب کاربری خود را از کارگزاری مفید دریافت کرده‌اید، این طرح برای شما فعال شده است. اما اگر از کاربران قدیمی کارگزاری مفید هستید یا می‌خواهید از فعال بودن حامی‌ اطمینان پیدا کنید، در صورت داشتن موجودی نقد در حساب مفید طی ماه‌های گذشته، می‌توانید گردش حساب خود را بررسی کنید. وجود سند حسابداری مربوط به واریز سود حامی در گردش حساب، خود گواهی بر فعال بودن این طرح برای شماست.‌

برای اطلاع از چگونگی فعال‌سازی این طرح نیز می‌توانید با پشتیبانی کارگزاری مفید تماس بگیرید.

سوالات متداول

طرح حامی چیست؟

در این طرح  وجوه بلااستفاده کاربران که در حساب کارگزاری ایشان قرار دارد، در صندوق درآمد ثابت حامی‌ سرمایه‌گذاری می‌شود. این فرآیند، هیچ‌گونه محدودیتی برای انجام معامله‌ی کاربران ایجاد نمی‌کند.

آیا سود طرح حامی قطعی و ثابت است؟

خیر. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، سود هیچ یک از صندوق‌های با درآمد ثابت قطعی و ثابت نیست. اما سود آن‌ها بسیار نزدیک به سود سپرده‌های بلندمدت بانکی است.

سود طرح حامی چگونه واریز می‌شود؟

سود طرح حامی در انتهای هر ماه محاسبه شده و در اولین روز کاری ماه بعد به قدرت خرید شما نزد کارگزاری اضافه می‌شود. سند حسابداری مربوط به واریز سود حامی‌ نیز در گردش حساب شما نمایش داده می‌شود.

سود طرح حامی چگونه قابل مشاهده است؟

برای مشاهده آخرین اطلاعات مربوط به بازدهی صندوق حامی در دوره‌های زمانی مختلف کافی است به سایت این صندوق (hamifund.com) و قسمت گزارش‌های صندوق، مراجعه کنید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
پرویزی

سلام باتشکر از تمامی کارکنان کارگزاری مفیدصندوق حامی بهترین ایده آل برای سرمایه سرگردان شخص هستش من به همه نزدیکانم توصیه کردم

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث دلگرمی ماست. سپاس از همراهی و نظر ارزشمند شما

علیرضا

درود دوست دارم‌ در صندوق حامی سرمایه‌گذاری کنم چکار باید بکنم در شهر من نی ريز اين کارگزاری نیست. نمی توانم وارد سایت شوم هرکاری ميکنم بازنمیشود علیرضا باتشکر

کارگزاری مفید

با سلام
جهت فعال‌سازی طرح حامی حساب خود می‌توانید از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید