حامی چگونه به سرمایه‌گذاری بهتر کمک می‌کند؟

حامی چگونه به سرمایه‌گذاری بهتر کمک می‌کند؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۵ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 21436
سطح مبتدی

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت حامی، با امکان واریز آنی بدون سقف، سود روزشمار و دسترسی لحظه‌ای به سرمایه، یکی از طرح‌های منحصر به فرد کارگزاری مفید در بازار سرمایه ایران است. برخی از مواقع، ممکن است مقداری وجه نقد در حسابتان نزد کارگزاری بماند و قصد خرید اوراق بهادار را نداشته باشید. در این شرایط، با استفاده از طرح حامی‌، وجه مانده‌ شما تبدیل به یک سرمایه‌گذاری بسیار کم‌ریسک می‌شود و معمولا سودی بیشتر از سود بانکی ایجاد می‌کند. 

صندوق سرمایه‌گذاری حامی چیست؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت حامی، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت کارگزاری مفید است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع صندوق های سرمایه‌گذاری هستند که ریسک بسیار کمی دارند. این صندوق‌ها، سود قطعی و ثابتی ندارند اما بازدهی آن‌ها در حدود بازدهی سپرده‌های بلند‌مدت بانکی و اغلب، اندکی بیشتر از آن‌هاست.

در حال حاضر، سود سپرده‌های بانکی بر اساس حداقل موجودی ماه، تعیین شده و ماهیانه پرداخت می‌شود. اما از جمله مزیت‌های صندوق‌های با درآمد ثابت این است که سود آن‌ها به صورت روزشمار محاسبه شده و به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود. به عنوان مثال اگر برای ۱۰ روز هم وجهی را در صندوق با درآمد ثابت حامی‌ سرمایه‌گذاری کنید، سود متناسب با آن را در انتهای ماه دریافت خواهید کرد.

طرح حامی چیست؟

در برخی از مواقع، ممکن است مقداری وجه نقد در قدرت خریدتان نزد کارگزاری بماند. برای اینکه این وجه نیز در چرخه سرمایه‌گذاری قرار گرفته و برای شما عایدی داشته باشد، طرح حامی طراحی شده است.

در طرح حامی، مانده حساب مشتریان کارگزاری مفید، در صندوق با درآمد ثابت حامی‌ سرمایه‌گذاری می‌شود. این فرآیند، هیچ‌گونه محدودیتی برای انجام معامله کاربران ایجاد نمی‌کند.

به عبارت دیگر، علاوه بر اینکه مانده حساب شما در صندوق حامی‌ سرمایه‌گذاری شده و به آن سود روزشمار تعلق می‌گیرد، در هر لحظه‌ دسترسی آنی به سرمایه خود خواهید داشت. یعنی در هر زمانی که بخواهید، می‌توانید با تقاضای وجه آن را به مفید کارت یا سایر حساب‌های بانکی خود منتقل کنید یا با این وجه سهام بخرید.

برای آشنایی بیشتر با طرح حامی و نحوه اطلاع از فعال‌بودن این طرح، می‌توانید مطلب‌ «معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید» را مطالعه کنید.

ویژگی‌های طرح حامی

  • در طرح حامی، مانده حساب شما در صندوق حامی‌ سرمایه‌گذاری شده و به آن سود روز شمار تعلق می‌گیرد.
  • با سرمایه‌گذاری در حامی، دسترسی آنی به سرمایه خود خواهید داشت.
  • هیچ محدودیتی برای سقف واریز و سرمایه گذاری در حامی وجود ندارد.
  • با برخورداری از مفید کارت، می‌توانید به صورت آنی سرمایه خود در حامی را برداشت کنید.
  • طرح حامی‌ برای همه کاربران مفید قابل استفاده است.
  • طرح حامی‌‌ هیچ وقفه و اختلالی در جریان خرید سهام ایجاد نمی‌کند.
  • طرح حامی‌ وقفه‌ای در دریافت وجوه ایجاد نمی‌کند.

سرمایه گذاری در حامی

سرمایه‌گذاری در صندوق حامی، از طریق واریز وجه به حساب معاملاتی خود در کارگزاری مفید انجام می‌شود. در صورت فعال‌بودن طرح حامی برای شما، پس از واریز وجه به حساب خود، نیاز به هیچ اقدام دیگری نخواهید داشت و روز سودشمار به سرمایه شما تعلق می‌گیرد.
یکی از مهم‌ترین مزیت‌های طرح حامی این است که هیچ محدودیتی برای واریز وجه ندارید. شما می‌توانید به صورت آنی و بدون محدودیت سقف واریز، دارایی خود را در صندوق حامی سرمایه‌گذاری کنید. برای آشنایی با فرایند واریز وجه در سامانه‌های معاملاتی ایزی تریدر اربیس و مفید آنلاین، می‌توانید مطالب «واریز وجه در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)» و «واریز وجه در مفید آنلاین» را مطالعه کنید.

نکته: لازم به ذکر است که برای واریز وجه بدون سقف، باید نام صاحب حساب بانکی با نام صاحب حساب معاملاتی مطابقت داشته باشد.

سود طرح حامی چگونه بوده است؟

برای مشاهده آخرین اطلاعات مربوط به بازدهی صندوق حامی در دوره‌های زمانی مختلف، کافی است به سایت این صندوق (hamifund.com) و قسمت گزارش‌های صندوق، مراجعه کنید. آخرین اطلاعات مربوط به بازدهی این صندوق منتهی به ۳۰ آبان ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

یک ماه اخیرسه ماه اخیریک سال اخیر
تجمعی۱/۹۲ ٪۵/۸۲ ٪۲۳/۲۷ ٪
سالانه شده۲۶/۰۱ ٪۲۵/۴۵ ٪۲۳/۲۷ ٪

بازدهی دوره‌ای صندوق حامی منتهی به ۳۰ آبان ۱۴۰۲

سود طرح حامی کجا واریز می‌شود؟

سود طرح حامی در انتهای هر ماه محاسبه شده و در اولین روز کاری ماه بعد به قدرت خرید شما در سامانه معاملاتی اضافه می‌شود. سند حسابداری مربوط به واریز سود حامی‌ نیز در گردش حساب شما نمایش داده می‌شود. در صورتی می‌خواهید سود حامی‌ به حساب بانکی‌تان واریز شود، باید پس از اضافه شدن آن به قدرت خریدتان، درخواست برداشت وجه ثبت کنید.

از مرداد ماه ۱۴۰۲ روند پرداخت سود حامی تغییر کرده و به جای ۲ بار واریز در ماه، یک‌ مرتبه در انتهای هر ماه محاسبه و در اولین روز کاری ماه بعد پرداخت خواهد شد.

آیا سود طرح حامی قطعی و ثابت است؟

خیر. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، سود هیچ یک از صندوق‌های با درآمد ثابت قطعی و ثابت نیست. اما سود آن‌ها بسیار نزدیک به سود سپرده‌های بلندمدت بانکی است. بازدهی محقق شده طرح حامی‌ در بازه یک‌ساله منتهی به ۳۰ آبان ۱۴۰۲ حدود ۲۳/۲۷ درصد بوده است. 

چطور می‌توان طرح حامی‌ را فعال کرد؟

اگر به‌تازگی حساب کاربری خود را از کارگزاری مفید دریافت کرده‌اید، این طرح برای شما فعال شده است. اما اگر از کاربران قدیمی کارگزاری مفید هستید یا می‌خواهید از فعال بودن حامی‌ اطمینان پیدا کنید، در صورت داشتن موجودی نقد در حساب مفید طی ماه‌های گذشته، می‌توانید گردش حساب خود را بررسی کنید. وجود سند حسابداری مربوط به واریز سود حامی در گردش حساب، خود گواهی بر فعال بودن این طرح برای شماست.‌

برای اطلاع از چگونگی فعال‌سازی این طرح نیز می‌توانید با پشتیبانی کارگزاری مفید تماس بگیرید.

سوالات متداول

طرح حامی چیست؟

در این طرح ، مانده حساب مشتریان کارگزاری مفید در صندوق درآمد ثابت حامی‌ سرمایه‌گذاری می‌شود. این فرآیند، هیچ‌گونه محدودیتی برای انجام معامله‌ی کاربران ایجاد نمی‌کند.

آیا سود طرح حامی قطعی و ثابت است؟

خیر. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، سود هیچ یک از صندوق‌های با درآمد ثابت قطعی و ثابت نیست. اما سود آن‌ها بسیار نزدیک به سود سپرده‌های بلندمدت بانکی است.

سود طرح حامی چگونه واریز می‌شود؟

سود طرح حامی در انتهای هر ماه محاسبه شده و در اولین روز کاری ماه بعد به قدرت خرید شما نزد کارگزاری اضافه می‌شود. سند حسابداری مربوط به واریز سود حامی‌ نیز در گردش حساب شما نمایش داده می‌شود.

سود طرح حامی چگونه قابل مشاهده است؟

برای مشاهده آخرین اطلاعات مربوط به بازدهی صندوق حامی در دوره‌های زمانی مختلف کافی است به سایت این صندوق (hamifund.com) و قسمت گزارش‌های صندوق، مراجعه کنید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
حسین پیریائی

باسلام به نظر بنده در بین تمام کار گذاریها کارگزاری مفید بهترین محیط وفضارا دارد بطوری که همزمان سرمایه گزار میتواندکل سبد خود را ببیند وکنترل کند همچنین میتواند چندین نماد را در دیدبان مد نظر قرار دهد واز وضعیت خریدوفروش آنها با خبر باشد همچنین میتوانددر هنگام تقاضای خرید یا فروش یک سهم تعدادوحجم پیش رویش را ببیند و بعد از خرید یا فروش سهم نتیجه آن تا آخر وقت نمایش داده میشودکه این در کارگزاریهای دیگر وجود ندارد.طرح حامی خم خیلی عالی است ودر کل نمره این کارگزاری به نظر بنده 100میباشد اگر برای اعضای کار گزاری یک vipهم در نظر گرفته ومعرفی شود بسیار عالیست با تشکر از همه مسئولین کار گزاری برتر بورس ایران .مخلص شماپیریائی

کارگزاری مفید

با سلام.
رضایت شما باعث افتخار ماست، قدر دان لطف شما هستیم.

پرویزی

سلام باتشکر از تمامی کارکنان کارگزاری مفیدصندوق حامی بهترین ایده آل برای سرمایه سرگردان شخص هستش من به همه نزدیکانم توصیه کردم

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث دلگرمی ماست. سپاس از همراهی و نظر ارزشمند شما

علیرضا

درود دوست دارم‌ در صندوق حامی سرمایه‌گذاری کنم چکار باید بکنم در شهر من نی ريز اين کارگزاری نیست. نمی توانم وارد سایت شوم هرکاری ميکنم بازنمیشود علیرضا باتشکر

کارگزاری مفید

با سلام
برای فعال کردن طرح حامی می‌توانید از طریق سامانه ثبت نام مفید ضمن تکمیل ثبت نام خود، به صورت غیرحضوری اقدام به تایید قرداد مربوط به این طرح کنید.
جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز) با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📩email: 8700@emofid.com
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی