زمان مطالعه 6 دقیقه
انتشار ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
تعداد بازدید 590571
سطح مبتدی

چگونه سرمایه گذاری در بورس را شروع کنیم؟

بعد از تکمیل ثبت نام و دریافت کد معاملاتی اکنون می‌توانید به سادگی سرمایه گذاری خود را در بورس شروع کنید. برای آغاز سرمایه گذاری و خرید و فروش انواع اوراق بهادار بایستی با نحوه کار با سامانه‌های معاملات آنلاین آشنا باشید.

در این مطلب با یکی از سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید به نام ایزی‌تریدر و نحوه خرید و فروش سهام با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

ایزی تریدر چیست و چگونه به آن وارد شویم؟

سامانه ایزی تریدر کارگزاری مفید با طراحی ویژه، فرآیند خرید و فروش و سرمایه گذاری در بورس را برای کاربران آسان کرده است. از طریق این سامانه هر جا که باشید، به راحتی می‌توانید در ساعت بازار معاملات خود را انجام دهید. این سامانه دارای دو نسخه وب و موبایل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سازوکار بازار سرمایه پیشنهاد می‌شود مطلب آموزش بورس را مطالعه کنید.

برای ورود به ایزی تریدر از طریق می‌توانید نسخه اندروید یا آیفون (iOS) این سامانه را از بخش ایزی تریدر موبایل وب‌سایت کارگزاری مفید دریافت کنید. یا با استفاده از مرورگر خود نشانی esaytrader.ir را جستجو کنید.

شناسه ورود به ایزی تریدر، کد ملی یا شماره همراه ثبت شده‌ی شما است. رمز عبور نیز همان رمزی است که در زمان افتتاح حساب تعیین نموده‌اید. اگر رمز عبوری که در زمان افتتاح حساب وارد کرده‌اید فراموش شده است، می‌توانید از طریق گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام» آن را بازیابی کنید.

نحوه واریز وجه در ایزی تریدر چگونه است؟

برای خرید سهام و شروع سرمایه گذاری در بورس، نیاز است ابتدا حساب خود نزد کارگزاری مفید را شارژ کنید. برای واریز وجه در سامانه ایزی تریدر کارگزاری مفید مشابه تصویر زیر عمل کنید. 

شروع سرمایه گذاری / نحوه واریز وجه در ایزی تریدر چگونه است؟

در صفحه درگاه بانکی، از کلیه کارت‌های بانکی امکان شارژ حساب معاملاتی امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است برای مبالغ بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان می‌توانید در قسمت واریز وجه، از قسمت ثبت فیش واریزی استفاده کنید.این قسمت در تصویر زیر مشخص شده است.

شروع سرمایه گذاری / نحوه واریز وجه در ایزی تریدر چگونه است؟

به یاد داشته باشید برای واریز آنی مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بایستی از طریق دو کارت بانکی اقدام کنید.

برای واریزِ مبالغِ بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان، لازم است وجه مورد نظر را به یکی از شماره حساب‌های بانکی کارگزاری مفید ، واریز کنید. سپس اطلاعات فیش واریزی را در ایزی تریدر ثبت نمایید. ظرف مدت ۲۴ ساعت کاری، مبلغ واریزی شما تایید و به حسابتان نزد کارگزاری مفید اضافه خواهد شد.

لازم به ذکر است کاربران، تنها می‌توانند از شماره‌ حسابی به نام خود، انتقال وجه حساب مفید داشته باشند. در صورت مغایرت نام، واریزِ کاربر لغو شده و وجه آن بازگشت داده می‌شود. 

برداشت وجه چگونه انجام می‌شود؟

برای برداشت وجه از حساب خود نزد کارگزاری مفید، در صورتی که درخواست وجه خود را پیش از ساعت ۱۴ ظهر روز کاری ثبت کنید، می‌توانید مبلغ مورد نظر را برای روز کاری بعد دریافت نمایید. در غیر این صورت، وجه درخواستی دو روز کاری بعد قابل دریافت است. برای آموزش فرآیند آن تصویر زیر را مشاهده کنید.

برداشت وجه چگونه انجام می‌شود؟

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که اگر وجه موجود در حساب شما، حاصل از فروش سهام در همان روز باشد، حداقل دو روز کاری بعد قابل برداشت است.

لازم به ذکر است، در صورتی که نام صاحبِ حسابِ معرفی‌شده به نام شخص دیگری بوده یا حساب، مشترک یا مسدود باشد، درخواست وجه پرداخت نخواهد شد و منجر به عودت وجه به حساب شما نزد کارگزار می‌گردد.

در هنگام تقاضای برداشت وجه به این نکته نیز توجه داشته باشید، اگر وجوه مورد نظر، حاصل از فروش سهام باشد، دو روز کاری بعد و اگر حاصل از فروش اوراق با تسویه یک روزه باشد، یک روز کاری بعد قادر به دریافت وجه حاصل از فروش خواهید بود.

چگونه سهام خرید و فروش کنیم؟

برای ارسال سفارش خرید و شروع سرمایه گذاری روی یک نماد در سامانه‌‌های معاملاتی، مشابه تصویر زیر ابتدا باید نماد مورد نظر را در قسمت جستجوی نماد انتخاب کرده و در پنجره اطلاعات نماد، با انتخاب گزینه خرید، وارد پنل سفارش شوید. در این قسمت، تعداد و قیمت را ثبت کرده و سپس سفارش خود را ارسال کنید.

چگونه سرمایه گذاری در سهام را شروع کنیم؟

برای فروش دارایی‌های خود نیز کافی است از قسمت پرتفوی نماد مدنظر خود را انتخاب کرده و در پنجره اطلاعات نماد گزینه فروش را انتخاب کنید تا وارد پنل فروش شوید. در این قسمت مشابه آنچه درباره خرید گفته شد تعداد و قیمت مدنظر خود را ثبت کرده و سپس گزینه ارسال فروش را انتخاب کنید.

چگونه سهام خرید و فروش کنیم؟

چند نکته مهم

  • معاملات سهام در بورس از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. پیش از آغاز معاملات از ساعت ۸:۴۵ الی ۹ یک مرحله پیش گشایش انجام می‌شود. در این مرحله تنها می‌توان سفارش را ارسال کرد ولی تا زمان آغاز معاملات سفارشات انجام نمی‌شود.
  • حداقل مبلغ برای شروع سرمایه گذاری در سامانه‌های معاملات آنلاین، ۵۰۴ هزار تومان است.

برای آشنایی بیشتر با رویه ارائه خدمات و انجام معاملات بر خط به لینک زیر مراجعه کنید.

رویه ارائه خدمات و انجام معاملات برخط

سوالات متداول

حداقل مبلغ برای شروع سرمایه گذاری در سامانه‌های معاملات آنلاین چقدر است؟

حداقل مبلغ برای شروع سرمایه گذاری در سامانه‌های معاملات آنلاین، ۵۰۴ هزار تومان است.

ایزی تریدر چیست؟

سامانه ایزی تریدر کارگزاری مفید فرآیند خرید و فروش و سرمایه گذاری در بورس را برای کاربران آسان کرده است. از طریق این سامانه هر جا که باشید، به راحتی می‌توانید در ساعت بازار معاملات خود را انجام دهید. این سامانه دارای دو نسخه وب و موبایل است.

زمان معاملات در بورس از چه ساعت شروع می‌شود؟

معاملات سهام در بورس از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. پیش از آغاز معاملات از ساعت ۸:۴۵ الی ۹ یک مرحله پیش گشایش انجام می‌شود. در این مرحله تنها می‌توان سفارش را ارسال کرد ولی تا زمان آغاز معاملات سفارشات انجام نمی‌شود.

برای ورود به ایزی تریدر از چه نام کاربری و رمزی باید استفاده کرد؟

شناسه ورود به ایزی تریدر، کد ملی یا شماره همراه ثبت شده‌ی شما است. رمز عبور نیز همان رمزی است که در زمان افتتاح حساب تعیین نموده‌اید. اگر رمز خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید از طریق گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام» آن را بازیابی کنید. 

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
121 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
پروانه

باسلام باکمترین مبلغ نمیشودسرمایه گذاری کرد

کارگزاری مفید

حداقل مبلغ خرید سهام در سامانه‌های آنلاین، طبق قوانین سپرده‌گذاری مرکزی 500 هزار تومان به علاوه کارمزد خرید می‌باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌‌های “نحوه ارسال سفارش خرید یا فروش” را مطالعه نمایید.

مهدی آبیاری

پول در پورتفو بماند سود سپرده میخورد یا نه

کارگزاری مفید

در صورتی‌که طرح حامی برای شما فعال باشد، به مانده حساب شما نزد کارگزاری (همان قدرت خرید) سود روزشمار اختصاص داده می‌شود. بدین صورت که مانده راکد حساب شما در صندوق حامی‌ سرمایه‌گذاری شده و سود آن اوایل روز‌های کاری هر ماه به قدرت خرید شما اضافه می‌شود.
همچنین در گردش حساب سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید با عنوان “بابت سود صندوق سرمایه‌گذاری ثابت حامی…” قابل مشاهده می‌باشد.
جهت فعال‌سازی حامی از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز، همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.
همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “معرفی جامع طرح حامی” را مطالعه نمایید.

مرتضی

چرا برای فرش نماد الان چند ماهه مینویسه نماد مضربی از ۱۰ باشد یا گروه احازه فعالیت نمیدهد مچکرم

کارگزاری مفید

از تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۴، سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه جدید خود اقدام به تغییر برخی دستورالعمل ها در حوزه ارسال سفارش نمادهای مربوط به بازارهای بورس نموده است. این تغییر از آن جهت است که پیمانه‌ی فاصله‌ی قیمت سفارش‌ها ده ریال-ده ریال شده است. بنابراین در صورت عدم رعایت این موضوع سفارش شما با خطا مواجه خواهد شد.
به عنوان مثال فرض کنید بالاترین قیمت سهم مدنظر شما در تابلو معاملات ۲۰۰۰ ریال است. در صورتی که شما قصد ارسال سفارش با قیمت بیشتری را دارید می‌توانید سفارش خود را حداقل با ۱۰ ریال بیشتر و با قیمت ۲۰۱۰ ریال ثبت نمایید و قیمت بعدی ۲۰۲۰ خواهد شد و به همین ترتیب ادامه خواهد داشت. همچنین این ترتیب برای قیمت‌های کمتر نیز با همین روند خواهد بود. بیان این نکته لازم است که هر قیمتی بین این دو عدد مورد قبول نیست. در مثال گفته شده قیمت‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ مورد قبول نبوده و با خطا مواجه خواهند شد.
همچنین در زمان سفارش‌گذاری تنها در حالت مجاز و مجاز-محفوظ امکان ثبت سفارش وجود دارد و در حالت ممنوع سفارشی ثبت نخواهد شد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “پیغام‌های خطایی که ممکن است معامله‌گر دریافت کند” را مطالعه نمایید.

شکوه

سلام
برای تغییر کارگزار ناظر
درقسمتی که باید نام نماد را وارد کنیم،
اسم کارگزاری مفید را بنویسیم؟؟
یا اسم نمادشرکت سهام عدالت استانی(مثلا وسخوز)

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ثبت تغییر کارگزار ناظر از طریق سامانه‌‌های آنلاین کارگزاری مفید وارد بخش “تغییر کارگزار ناظر” شده و در قسمت جستجوی نماد، نام نماد مورد نظر را انتخاب کرده سپس بر روی گزینه‌ی ثبت درخواست کلیک نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌های “تغییر کارگزار ناظر” را مطالعه نمایید.

پریسا جعفری

سلام چرا نمودارهای من اپدیت نمیشم

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر دسترسی‌های اکانت دمو قدیمی مفید تریدر غیرفعال شده است.
درصورتی که تمایل به استفاده از مفید تریدر دارید، می‌بایست وارد سایت my.emofid.com شده و با استفاده از ایجاد اکانت تحلیل گری، اکانت دمو بسازید.
لازم به ذکر است اگر عضو کارگزاری مفید نمی‌باشید، برای استفاده از اکانت تحلیل‌گری مفید تریدر، می‌بایست در کارگزاری مفید ثبت‌نام نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌ “حساب تحلیل‌گری و معامله‌گری مفید تریدر” را مطالعه نمایید.

جواد

سلام
چرا کد ملی من تایید نمیشه؟؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
می‌توانید جهت بررسی از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

محمد

سلام من هرکاری میکنم وج واریز کنم نمیشه تو سامانه میزنه کارت نامعتبر است

کارگزاری مفید

با سلام
در‌حال‌حاضر واریز وجه با اختلالی مواجه نمی‌باشد. در صورت بروز چنین مشکلی کش مرورگر خود را پاک نموده و فیلتر شکن را غیرفعال نمایید. همچنین از نسخه بروز رسانی شده مرورگر استفاده نمایید.
توجه فرمایید بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی، سقف مبلغ واریز آنی از هر کارت بانکی، روزانه ۵۰ میلیون تومان و سقف مبلغ واریز آنی هر کد ملی، روزانه ۱۰۰ میلیون تومان است.
همچنین می‌توانید از درگاه‌های دیگر برای واریز اقدام نمایید.
لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌های “واریز وجه” را مطالعه نمایید.

علی اصغر

برای خرید سیمان چه مراحلی باید ثبت کنیم

کارگزاری مفید

با سلام
شما می‌توانید با بخش بورس کالای کارگزاری مفید از طریق شماره تماس 02187222 در ارتباط باشید.

علیرصا

سلام چند روز طول میکشه ک حساب کاربری فعال بشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
پس از تکمیل فرایند ثبت‌نام در کارگزاری مفید، دسترسی به سامانه‌های معاملاتی پس از 5 روز کاری ایجاد خواهد شد.
در صورتی‌که، از زمان ثبت نام شما کمتر از 5 روز کاری گذشته است، امکان استفاده از خدمات سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید برای شما مهیا نبوده و تنها امکان ورود بصورت “کاربر مهمان” را خواهید داشت.
در صورتی که بعد از 5 روز کاری دسترسی شما فعال نشده، جهت پیگیری‌ بیشتر از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز، همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

افشین قدیریان

آیا امکان سفارش گزاری و خرید حق تقدم های استفاده نشده در حراج بصورت آنلاین وجود دارد ؟

کارگزاری مفید

وقتی که نماد حق تقدم در مرحله‌‌ی “پذیره‌نویسی عمومی” برای معامله مجاز اعلام شود، شما قادر خواهید بود درخواست خرید خود را با استفاده از سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید ثبت نمایید.
توجه داشته باشید که در زمان ثبت سفارش توسط شما، باید علاوه بر مبلغ حق تقدم، مبلغ اسمی حق تقدم (۱۰۰۰ ریال بابت هر سهم) مورد درخواست شما در قدرت خرید‌تان موجود باشد.
همچنین با توجه به اینکه سهام مذکور حق تقدم استفاده نشده می‌باشد، خریداران محترم امکان فروش سهام خریداری شده را تا قبل از ثبت افزایش سرمایه شرکت ندارند.
لازم به ذکر است، پس از تکمیل فرآیند افزایش سرمایه و انتشار آگهی “ثبت افزایش سرمایه” در سایت کدال، حق تقدم به سهم اصلی تبدیل شده و قابل معامله خواهد بود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌ی “حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن” را مطالعه نمایید.

فرید

برای خرید در بورس از سهام عدالت می توان استفاده کرد

کارگزاری مفید

با سلام
جهت خرید و فروش سهام در بازار سرمایه ابتدا می‌بایست قدرت خرید خود را در سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید را شارژ نمایید.
واریز وجه و شارژ حساب معاملاتی از دو طریق واریز آنی و ثبت فیش واریزی امکان‌پذیر است.
اگر سهام عدالت شما به روش آزادسازی مستقیم می‌باشد، با مراجعه به سامانه مدیریت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید، می‌توانید به بررسی دارایی سهام‌ عدالت‌ خود شامل لیست شرکت‌ها و ارزش دارایی سهام‌ عدالت‌ خود دسترسی داشته و در زمان مناسب درخواست فروش سهام‌ مورد نظر از میان سهام‌ عدالت‌ خود را ثبت کنید.
توجه فرمایید که انتقال سهام از سامانه‌ی سهام عدالت کارگزاری مفید به پرتفوی سپرده‌گذاری حساب مفید امکان‌پذیر نیست.
اگر سهام عدالت شما به روش آزادسازی غیرمستقیم است، لطفا از دارایی خود در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه اطمینان حاصل کنید و سپس از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری (به شرط مجاز بودن) برای نماد سرمایه‌گذاری استانی خود درخواست تغییر ناظر ثبت نمایید. پس از دو روز کاری نماد مد نظر نماد به پرتفوی سپرده‌گذاری منتقل می‌شود و قادر به فروش خواهید بود.
همچنین برای تغییر کارگزار ناظر سهام عدالت، می‌بایست سفارش باز سهام عدالت در کارگزاری دیگری نداشته باشید.
لازم به ذکر است که معاملات سهام عدالت به صورت بلوکی انجام می‌شود و نیازمند تایید مراجع ذی‌صلاح و شرایط پایدارتر بازار می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌ “هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!” را در مطالعه نمایید.

حسین

خوب

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی شما موجب دلگرمی ماست.

سعیده

خسته‌ نباشید من میدونم سالهای قبل واسم سهام خریداری شده و فک میکردم با نصب مفید اون نمایش داده میشه ک نشد،حالا باید از کجا پیگیری کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت کسب اطمینان از دارایی در نماد مد نظر، به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه و مالکیت خود در این نماد را بررسی فرمایید. در صورت عدم مغایرت کد بورسی و موجود بودن نماد، درخواست تغییر کارگزار ناظر را از سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید ثبت نمایید. طی دو روز کاری نماد مدنظر به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «تغییر کارگزار ناظر» را مطالعه فرمایید.