مهم‌ترین سوالات بورسی که بهتر است پاسخ آن را بدانید

مهم‌ترین سوالات بورسی که بهتر است پاسخ آن را بدانید
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۸ بهمن ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 47823
سطح مبتدی

حتما برایتان پیش آمده که بعد از ورود به فضای جدید با سوالات و ابهامات زیادی روبرو شده‌اید. بورس نیز به دلیل پیچیدگی‌های خاص خود ممکن است برای تازه‌ واردها سوالات زیادی ایجاد کند.
در این مطلب به بررسی مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است در بدو ورود به بورس برایتان پیش آمده باشد می‌پردازیم

عرضه اولیه چیست؟

اگر سهام شرکتی بخواهد برای اولین بار در بازار سرمایه به فروش برسد، اصطلاحا به آن عرضه اولیه گفته می‌شود. در این شرایط، فروشنده شرکتی است که سهام آن قرار است عرضه شود و وجوه حاصل از فروش سهام نیز در اختیار همان شرکت قرار می‌گیرد.

سهام شرکت‌ها معمولا در اولین روزهای پس از عرضه با افزایش قیمت مواجه می‌شوند و به همین دلیل نیز مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. اما به خاطر داشته باشید که حتما با استفاده از علم تحلیل اقدام به خرید، فروش یا نگهداری سهام کنید.

معاملات بازار سرمایه در چه ساعت‌هایی انجام می‌شود؟

معاملات بازار سرمایه در روزها و ساعت‌های مشخصی انجام می‌شود. ثبت سفارش برای خرید و فروش سهام بورسی و فرابورسی در روزهای شنبه تا چهارشنبه (به جز ایام تعطیلات رسمی) و از ساعت ۸:۴۵ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. البته بین ساعت ۸:۴۵ تا ۹:۰۰، هیچ گونه معامله‌ای انجام نمی‌شود و اولین معامله راس ساعت ۹ انجام می‌شود. به بازه زمانی بین ۸:۴۵ تا ۹:۰۰ که فعالین بازار سرمایه تنها می‌توانند سفارش خود را ثبت، ویرایش یا حذف کنند، اصطلاحا پیش‌گشایش گفته می‌شود. علاوه بر این، در ۵ دقیقه پایانی پیش گشایش یعنی از ۸:۵۵ تا ۹:۰۰، امکان ویرایش یا حذف سفارش‌ها نیز وجود ندارد.

جزئیات زمان پیش گشایش و معاملات برخی از انواع اوراق بهادار در بازار سرمایه به شرح زیر است:

معاملات بازار سرمایه در چه ساعت‌هایی انجام می‌شود؟

حداقل ارزش هر سفارش خرید و فروش چقدر است؟

یکی از شرایط ارسال سفارش و انجام معامله در بازار سرمایه، رعایت محدودیت در حداقل ارزش هر سفارش است. در حال حاضر، حداقل ارزش هر سفارش خرید بورسی و فرابورسی ۵۰۴ هزار تومان تعیین شده است. حداقل ارزش هر سفارش فروش ۵ هزار تومان است.

لازم به ذکر است در صورتی که ارزش یک داراییِ شما در بازار بورس، کمتر از ۵۰۰ هزار تومان باشد و قصد فروش آن را داشته باشید بایستی تنها یک سفارش برای آن ثبت کنید.

کارمزد هر معامله در بازار سرمایه چقدر است؟

با انجام هر معامله در بازار سرمایه، خریدار و فروشنده باید کارمزد مربوط به آن معامله را نیز بپردازند. این کارمزد، به ارکان مختلف بازار سرمایه شامل کارگزاری‌ها، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، بورس و … تعلق دارد.

کارمزد هر معامله با توجه به نوع هر ورقه بهادار و بازاری که معامله در آن انجام می‌شود، تعیین می‌گردد. در حال حاضر مجموع کارمزد خرید سهام بورسی و فرابورسی به ترتیب ۰/۰۰۳۷۱۲ و ۰/۰۰۳۶۳۲ ارزش معامله است. مجموع کارمزد و مالیات فروش سهام بورسی و فرابورسی نیز ۰/۰۰۸۸ ارزش معامله است. جزئیات کارمزد هر یک از ارکان بازار سرمایه در معاملات خرید و فروش سهام به شرح زیر است:

کارمزد هر معامله چقدر است؟

به عنوان مثال فرض کنید که می‌خواهید ۵۰۰ سهم از یک شرکت بورسی را به نرخ ۲۰۰۰ تومان بخرید. ارزش این معامله که از حاصل ضرب تعداد سهم در قیمت آن به دست می‌آید، یک میلیون تومان است. شما به عنوان خریدار باید علاوه بر این مبلغ، ۳۷۱۲ تومان نیز به عنوان کارمزد پرداخت کنید. از فروشنده نیز مبلغ ۸۸۰۰ تومان به عنوان مجموع کارمزد و مالیات دریافت می‌گردد.

برای اطلاع از کارمزد معاملات سایر اوراق بهادار به این مطلب مراجعه کنید.

شاخص برای سرمایه‌گذاران چه کاربردی دارد؟

شاخص‌های بازار سرمایه از جمله مواردی است که همواره مورد توجه فعالین بازار سرمایه و یا حتی عموم مردم جامعه قرار می‌گیرد. هر شاخص، نمایانگر وضعیت بخشی از بازار سرمایه است. با بررسی و تحلیل شاخص‌ها نیز می‌توان وضعیت بازار سرمایه را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داد. اما مهم‌تر از هر چیز، بهتر است بدانید در هنگام شرایط صعودی شاخص لزوما دلیلی ندارد ارزش دارایی‌های شما نیز صعودی باشد. و این موضوع در شرایط نزولی بازار نیز صدق می‌کند.

آیا همیشه و در هر شرایطی سهام شرکت‌ها قابل معامله‌اند؟

در شرایط عادی معاملاتی، می‌توان برای یک نماد سفارش خرید یا فروش ثبت کرد تا معامله انجام شود. در چنین شرایطی اصطلاحا نماد در “وضعیت مجاز” قرار داد. اما همیشه اینطور نیست و ممکن است در برخی از مواقع، ثبت سفارش، ویرایش و حذف آن یا انجام معاملات یک نماد، با محدودیت همراه شود. در این شرایط، نماد در وضعیتی به غیر از وضعیت مجاز قرار خواهد گرفت.

در حالت کلی، با توجه به اینکه آیا برای یک نماد امکان سفارش‌گذاری و ویرایش و حذف سفارش یا امکان معامله وجود دارد یا خیر، نمادها در یکی از وضعیت‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • وضعیت مجاز: در این حالت، امکان سفارش‌گذاری، ویرایش و حذف سفارش وجود دارد و معامله نیز انجام می‌شود.
  • وضعیت ممنوع و وضعیت ممنوع-متوقف: در این حالت، امکان اینکه سفارشی ثبت شود، وجود ندارد و معامله‌ای هم انجام نمی‌شود.
  •  وضعیت مجاز- محفوظ: این حالت، مشابه پیش گشایش است. یعنی امکان سفارش‌گذاری و ویرایش و حذف سفارش وجود دارد ولی معامله‌ای انجام نمی‌شود. معمولاً زمانی که نماد در حال بازگشایی است، برای کشف قیمت، در وضعیت مجاز-محفوظ قرار می‌گیرد.
  • مجاز-متوقف: این حالت نیز به‌ندرت توسط ناظر بازار برای نمادی اعمال می‌شود و فقط در آن امکان ارسال سفارش وجود دارد.

به طور خلاصه، وضعیت‌های مختلف و ویژگی‌های هر کدام به شرح زیر است:

در چه صورت ممکن است در انجام معاملات یک نماد محدودیت ایجاد شود؟

سوالات متداول

عرضه اولیه چیست؟

اگر سهام شرکتی بخواهد برای اولین بار در بازار سرمایه به فروش برسد، اصطلاحا به آن عرضه اولیه گفته می‌شود. در این شرایط، فروشنده شرکتی است که سهام آن قرار است عرضه شود.  وجوه حاصل از فروش سهام نیز در اختیار همان شرکت قرار می‌گیرد.

معاملات نمادهای بورسی و فرابورسی در چه ساعت‌هایی انجام می‌شود؟

معاملات روزهای شنبه تا چهارشنبه (به جز ایام تعطیلات رسمی) و از ساعت ۸:۴۵ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود.

شاخص برای سرمایه‌گذاران چه کاربردی دارد؟

هر شاخص، نمایانگر وضعیت بخشی از بازار سرمایه است. با بررسی و تحلیل شاخص‌ها نیز می‌توان وضعیت بازار سرمایه را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داد.

حداقل ارزش هر سفارش خرید و فروش چقدر است؟

در حال حاضر، حداقل ارزش هر سفارش خرید بورسی و فرابورسی ۵۰۴ هزار تومان تعیین شده است. حداقل ارزش هر سفارش فروش ۵ هزار تومان است. لازم به ذکر است در صورتی که ارزش یک داراییِ شما در بازار بورس، کمتر از ۵۰۰ هزار تومان باشد و قصد فروش آن را داشته باشید بایستی تنها یک سفارش برای آن ثبت کنید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
22 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
گودرززمانی

کار در کارگزاری مفید راحت مختصر شفاف

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث افتخار ماست. سپاس از نظر شما

مرتضی

سلام چرا برای فروش شهم مینویسه نماد باید مضربی از ۱۰ باشد ونمیتونم بفروشم لطفا راهنمایی کنید سپاس

کارگزاری مفید

با سلام
طبق مصوبه سازمان بورس در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، تغییر قیمت برای ارسال سفارش کلیه نمادهای سهام و حق تقدم سهام با ارزش کمتر از ۵۰۰۰ ریال، یک ریال- یک ریال است و برای نمادهای سهام و حق تقدم سهام که ارزش ۵۰۰۰ ریال یا بیشتر دارند، ۱۰ ریال- ۱۰ ریال خواهد بود. بنابراین در صورت عدم رعایت این موضوع سفارش شما با خطا مواجه خواهد شد.
برای کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «قوانین ارسال سفارش در نمادهای بورسی» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
کیکاوس امینی

عالی است لطفا موارد لازم را بصورت کوتاه و مداوم ادامه دهید .تکرار موجب یادگیری میشود

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی شما باعث دلگرمی ماست. سپاس از همراهی و نظر ارزشمند شما

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
اسد جهانی

عالی بود

کارگزاری مفید

با سلام.
از رضایت شما مفتخریم.

محمد

بسیار موثر بود برای من

کارگزاری مفید

با سلام.
از توجه و همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

هادي

ممنون عالي بود
ببخشيد يك سوال چرا وقطي خريد ميكنم هم كارمزد خريد و هم فروش و هم تعدادي سهم كم ميشود
مثلا
١٠٠٠سهم ميخرم كار مزد خريد كم ميشه و تعدادي سهم و٩٦٤سهم به پورفوي من اضافه ميشه و وقطي ميفروشم هم كار مزد فورش هم كم ميشه
خوب اينكه شد سه تا كم كردن و بيشتر از اون درصد تعيين شده هست؟
ممنون ميشم پاسخ بديد شايد من اشتباه ميكنم
ولي بارها امتحان كردم.

کارگزاری مفید

با سلام
در هنگام ارسال سفارش خرید، تنها کارمزد خرید برای نمادهای بورسی به میزان ۰/۰۰۳۷۱۲درصد و برای نمادهای فرابورسی به میزان ۰/۰۰۳۶۳۲ درصد از سرمایه‌گذار کسر می‌گردد. همچنین پس از ثبت درخواست خرید در یک نماد، با توجه به قیمتی که ثبت سفارش شما انجام شده است و میزان عرضه در آن رنج قیمتی، معامله انجام خواهد شد. درصد کارمزد فروش در زمان خرید نمایش داده خواهد شد ولی مبلغی کسر نمی‌شود.
همچنین در زمان انجام معاملات فروش، تنها کارمزد فروش برای نمادهای بورسی و فرابورسی به میزان ۰/۰۰۸۸ درصد کسر شده و تمامی روند فروش نیز می‌تواند طبق موارد ذکر شده کامل و یا مقداری از آن انجام گردد.
تعداد سهام نیز بنا به درخواست شما خریداری یا فروخته می‌شود و تعداد بیشتری معامله نخواهد شد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «کارمزد معاملات» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
Shari

سلام من قبلاً سپرده صندوق حامی روی حسابم فعال بود چند روز قبل پول واریز کردم سود نیومده تو گردش فقط زده سند اختتامیه و سند افتتاحیه اینا واسه چیه در صورتی که من سال ۹۸در بورس هستم از صبح هر زنگ می زنم پشتیبانی می گن ۶۰دقیقه‌مدت انتظار ایمیل هم زدن متاسفانه جواب نمیدن حتی تو توافق نامه هم طرح حامی فعاله ولی چرا این چند روز شود نیومده؟

کارگزاری مفید

با سلام.
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

طاهری

سلام تو سایت ایبیگو نمیتونم عکس امضا خودم رو اپلود بکنم . هم توسامانه سجام ثبت نام کردم و هم تو اپلیکیشن مفید احراز هویت کردم .
قدم بعدی چیه ؟

کارگزاری مفید

با سلام.
تصویر امضا باید با فرمت png ، jpeg یا jpg و با حداکثر حجم ۱۰۲۴ کیلوبایت باشد.
در صورتی که حجم تصویر را رعایت می‌کنید ولی برای آپلود تصویر مشکل دارید جهت پیگیری بیش‌تر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

نوری

سلام و ادب
من ۸۰۰ تا فملی دارم که بالاخره بعد از دو سال به سود نشسته منتهی وقتی فروش کل دارایی می زنم میگه موجودی سهام کافی نمی باشد باید چکار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

حسین

سلام.بیانیه در کدام قسمت سایت است که امضا کنم.هنگام خرید سهمی پیام می دهد که شما بیانیه معامله در این بازار را امضا نکرده اید.

کارگزاری مفید

با سلام.
از قسمت پروفایل سامانه معاملاتی خود، می‌توانید وارد قسمت «توافق‌نامه‌ها» شوید و توافق نامه مورد نظر را تایید بفرمایید.
جهت پیگیری بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com