برای مشاهده دوره ها، با حساب مفید خود وارد شوید.
ورود
در صورتیکه حساب مفید ندارید، میتوانید با ثبت نام در کارگزاری مفید، تمام دوره ها را بصورت رایگان مشاهده کنید.
با توجه به زمانبر بودن فرآیند دریافت کد بورسی پس از ثبت نام اولیه می‌توانید به مدت 5 روز همه دوره‌ها را به صورت رایگان مشاهده کنید

عنوان درس

همانطور که در اساسنامه شرکت ذکر شده و از نام این مجمع مشخص است، مجمع عمومی عادی سالیانه به‌صورت یک‌بار در سال تشکیل می‌شود. شرکت‌ها تا ۴ ماه بعد از پایان سال مالی خود فرصت دارند این مجمع را تشکیل دهند و زمان تشکیل این نوع مجمع روز یا ساعت مشخص شده‌ای از قبل ندارد. اولین تصمیمی که در این نوع مجمع گرفته می‌شود، تصویب صورت‌های مالی منتشر شده در سال مالی جاری شرکت است. این اقدام به‌منظور بررسی عملکرد شرکت در آن سال مالی توسط مدیران و سهام‌داران شرکت صورت می‌گیرد. از دیگر اقداماتی که در این نوع مجمع صورت می‌گیرد نیز می‌توان به تعیین بازرس برای سال مالی جدید، تعیین مدیران جدید شرکت، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جدید برای آگهی‌های شرکت و میزان تقسیم سود شرکت اشاره کرد.

مطالب کلیدی درس

  • ممکن است سال مالی یک شرکت از ابتدای فروردین یا هر ماه دیگری از سال باشد و به عبارتی ‌می‌توان گفت که در شرکت‌ها این سال مالی متفاوت، اما به‌صورت ۱۲ ماهه است.
  • یکی از تصمیمات مهم دیگری که در مجمع عمومی عادی سالیانه گرفته می‌شود، تقسیم سود شرکت بر اساس گزارش‌های مربوط به سال مالی شرکت است.
  • نحوه پرداخت سود به سهام‌داران (واریز از طریق شماره حساب سجام، مراجعه به بانک و..) نیز در این مجمع مشخص می‌گردد.

مدرس دوره

سید مصطفی موسوی
کارشناس بازار سرمایه

رویدادهای پیش رو