آشنایی با خالق اندیکاتور بیل ویلیامز در تحلیل تکنیکال

آشنایی با خالق اندیکاتور بیل ویلیامز در تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۹ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 7094
سطح نیمه حرفه ای

بیل ویلیامز(Bill Williams) متولد ۱۹۳۲ میلادی یک معامله‌گر آمریکایی و نویسنده کتاب‌های مربوط به تحلیل بازار سهام و معاملات بورس است. مطالعات و تحقیقات این معامله‌گر معروف در مورد اطلاعات بازار سهام باعث شکل‌گیری اندیکاتورها و شاخص‌های جدیدی در تحلیل رفتار بازارهای مالی جهان شد.

آنچه در این مطلب می‌خوانیم:

توسعه روش معامله‌ای اختصاصی توسط بیل ویلیامز

بیل‌ ویلیامز برای اینکه بتواند درک صحیحی از روانشناسی بازار داشته باشد، روش معامله‌ای مختص به خود را توسعه داد. روشی که مبنایش استفاده از راهی منطقی برای تحلیل بازار و برهان غیرمنطقی آشفتگی است.

شناخته شده‌ترین اندیکاتور این خانواده اندیکاتور Alligator است که تحلیلگران تکنیکال بازار سهام از آن استفاده می‌کنند. اسیلاتورهای اکسلریتور (Accelerator Oscillator)، اوسم (Awesome Oscillator)، گیتور (Gator Oscillator) و اندیکاتور فرکتالز (Fractals) و … نیز به کمک محاسبات بیل ویلیامز شکل گرفته‌اند.

همان‌طور که اشاره شد بیل ویلیامز یکی از چهره‌های تأثیرگذار تحلیل تکنیکال و فاندامنتال معاملات بورس در جهان است. شهرت او در دهه ۱۹۹۰به‌سرعت از طریق انتشار کتاب‌هایش در حوزه معاملات، تجارت و تعدادی از شاخص‌های محبوبی که ابداع کرد، فراگیر شد.

بد نیست بدانید او بیش از نیم قرن به‌عنوان یک معامله‌گر و تحلیلگر برجسته در معتبرترین بورس‌های جهان فعالیت کرده است. همچنین بیش از ۲۵سال از عمرش را هم صرف آموزش‌ معامله‌گران بورس و ابداع روش‌های نوین تحلیل رفتار بازار نموده.

نکته قابل‌توجه برای بسیاری از کسانی که بیوگرافی ویلیامز را می‌خوانند، تحصیلات نه چندان مرتبط وی با زمینه کاریش است. همان‌طور که گفتیم تحصیلات این تحلیلگر کمی غیرمعمول یا شاید بتوان گفت غیر مرتبط با زمینه کاری اوست.

روش‌های ابداعی در تحلیل رفتار

وی فارغ‌التحصیل رشته فیزیک در مقطع کارشناسی و تحصیل‌کرده مقطع دکتری روانشناسی است. البته برخی معتقدند تحصیلات این تحلیل‌گر ارشد در زمینه روانشناسی تأثیر بسزایی در روش‌های ابداعی وی در تحلیل رفتار در معاملات دنیای بورس داشته است.

یکی از گزاره‌های معروف بیل ویلیامز درباره شناخت بازارهای مالی است. وی با تاکید بر روانشناسی معاملات، اشاره کرده که بازارهای مالی هرگز به‌طور کامل قابل شناخت نیستند، اما پیشنهاد می‌کند بهترین راه برای پول درآوردن از چنین بازاری، تمرکز بر روی رفتار سایر معامله‌گران و یافتن روندهای منطقی برای تحلیل شرایط حاکم بر بازار سهام است.

در انتها لازم به ذکر است که افراد برای کسب موفقیت بیشتر در روند معاملات خود، نباید تنها به استفاده از یک اندیکاتور اکتفا کنند و نیاز است تا از روش‌های مختلف تحلیلی مانند تحلیل بنیادی، تابلوخوانی و … به صورت ترکیبی استفاده کنند.

سوالات متداول

بیل ویلیامز کیست؟

یک معامله‌گر آمریکایی و نویسنده کتاب‌های مربوط به تحلیل بازار سهام و معاملات بورس است. مطالعات و تحقیقات این معامله‌گر معروف باعث شکل‌گیری اندیکاتورها و شاخص‌های جدیدی در تحلیل رفتار بازارهای مالی جهان شد.

شناخته شده‌ترین اندیکاتور بیل ویلیامز کدام است؟

شناخته شده‌ترین اندیکاتور این خانواده اندیکاتور Alligator است که تحلیلگران تکنیکال بازار سهام از آن استفاده می‌کنند.

تحصیلات بیل ویلیامز در چه زمینه‌ای بوده است؟

وی فارغ‌التحصیل رشته فیزیک در مقطع کارشناسی و تحصیل‌کرده مقطع دکتری روانشناسی است.

یکی از گزاره‌های معروف بیل ویلیامز به چه موضوعی اشاره دارد؟

وی با تاکید بر روانشناسی معاملات، اشاره کرده که بازارهای مالی هرگز به‌طور کامل قابل شناخت نیستند. همچنین پیشنهاد می‌کند بهترین راه برای پول درآوردن از چنین بازاری، تمرکز بر روی رفتار سایر معامله‌گران و یافتن روندهای منطقی برای تحلیل شرایط حاکم بر بازار سهام است.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments