پس انداز یا سرمایه گذاری؟

سرمایه گذاری یا پس انداز
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۱۵ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 6808
سطح مبتدی

در صحبت‌های روزمره اغلب میان پس انداز و سرمایه گذاری فرقی گذاشته نمی‌شود و گاهی آن‌ها را به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنیم. سرمایه گذاری، به زبان ساده یعنی کار کردن با پولتان. در پس انداز شما بخشی از پول نقد خود را برای مصارف کوتاه‌مدت کنار می‌گذارید. مثلا برای هزینه‌های خانه و پرداخت اقساط بدهی. سرمایه گذاری نگاه به آینده بلندمدت است. همین موضوع مهم‌ترین تفاوت سرمایه گذاری و پس انداز است.

آنچه در این مطلب می‌خوانیم:

سرمایه‌گذاری همواره دارای ریسک است. چرا که شما امری را به آینده موکول کرده‌اید و آینده تحت تأثیر عوامل زیادی است. شما ریسک سرمایه‌گذاری را می‌پذیرید، به این امید که در آینده به دستاوردهای مالی بیشتری برسید. اگر نمی‌توانید ریسک را تحمل کنید، یا اگر نمی‌توانید وقت و انرژی کافی برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارید، بهتر است از راه آسان‌تر یعنی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم استفاده کنید. اما استراتژی محافظه‌کارانه و صرفا پس انداز نمی‌تواند شما را در رسیدن به اهداف مالی از قبیل حفظ قدرت خرید در برابر تورم، ارتقای کیفیت زندگی، راه‌اندازی کسب‌وکار، تأمین بازنشستگی و دیگر اهداف بلندمدتان یاری کند.

مزیت سرمایه گذاری چیست؟

مهم‌ترین مزیتی که سرمایه‌گذاری نسبت به پس انداز دارد، مرکب شدن سود است. به این معنا که سرمایه‌گذاری مجدد و عدم برداشت از سود سرمایه‌گذاری باعث می شود به سود شما هم سود تعلق بگیرد.

به‌طور مثال اگر طی پنج سال گذشته ماهی ۱۰۰ هزار تومان در قلکتان پس انداز کرده باشید، اکنون پولی معادل ۶ میلیون تومان خواهید داشت، اما اگر به‌جای پس انداز کردن ۱۰۰هزار تومان را در یک صندوق‌ سرمایه گذاری با درآمد ثابت با میانگین سود ماهانه ۱.۵ درصد سرمایه‌گذاری کرده بودید، در پایان پنج سال حدود ۹میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پول داشتید.

سرمایه گذاری هرچقدر هم که کوچک باشد مهم است، اگر بخشی از درآمد خود را ماهانه سرمایه‌گذاری کنیم، در درازمدت روی‌هم جمع شده و مبلغ قابل‌توجهی می‌شود. این مبالغ ما را می‌تواند در رسیدن به خواسته‌های بلندمدتمان، حفظ قدرت خرید در برابر تورم، ارتقای کیفیت زندگی، تأمین بازنشستگی، راه‌اندازی کسب‌وکار خود و سایر اهداف بلندمدت کمک کند. نمودار زیر تفاوت سرمایه‌گذاری و پس انداز را نشان می‌دهد؛ در ضمن عوامل تاثیرگذار بر سرمایه هم نمایش داده شده است.

ارزش ۱ میلیون تومان سرمایه گذاری در ۵ سال اخیر (منتهی به ۱۵ آذر ۱۴۰۲)

ارزش ۱ میلیون تومان سرمایه گذاری در ۵ سال اخیر (منتهی به ۱۵ آذر ۱۴۰۲)

چرا پس انداز گزینه مناسبی نیست؟

  • تورم : پس انداز کردن پول‌هایتان راه مناسبی برای حفظ ارزش آن در برابر تورم نیست. قدرت خرید هر پولی که پس انداز می‌کنید، در زیر فشار مداوم تورم از بین می‌رود. قلکتان نمی‌تواند از آن محافظت کند. پس با گذشت زمان، پولتان قدرت خرید کمتری پیدا می‌کند؛ اما سرمایه‌گذاری، حتی با دریافت یک سود ناچیز، سپری هرچند کوچک در برابر لشکر تورم دارد و می‌تواند قدرت خریدتان را تا حدودی حفظ کند.
  • اهداف : صرف‌نظر از اهداف مادی که در زندگی به دست می‌آورید، سرمایه‌گذاری قطعی‌ترین مسیر برای دست‌یابی به آن‌هاست. هر ماجراجویی یک عامل ریسک دارد که در سرمایه‌گذاری هم صادق است. هنگامی‌که ماجراجویی را آغاز می‌کنید، شما باید ریسک‌هایتان را ارزیابی کرده و آن‌ها در برابر دست آورد‌ها مقایسه کنید. معمولا سودهای زیاد، ریسک‌های بزرگ‌تری می‌طلبد. شما در جوانی ریسک‌های بزرگ‌تری می‌توانید متقبل شوید، زیرا پتانسیل دستاوردتان بسیار زیاد است. سرمایه‌گذاران میانسال به بالا باید ریسک‌های کوچکتر و مطمئن‌تری را انتخاب کنند.
  • کیفیت زندگی : سرمایه‌گذاری می‌تواند کیفیت زندگی‌تان را ارتقاء دهد. شاید بگویید به مادیات اهمیت نمی‌دهید، اما فقر و فلاکت هم هدف جالبی نیست. کیفیت زندگی ارتباط مستقیم با سلامتی و زندگی سالم‌تر دارد. پس اگر به مادیات اهمیت نمی‌دهید، حداقل به فکر سلامتی‌تان باشید.
  • ساخت آینده : همه ما تلاش می‌کنیم زندگی بهتری به فرزندانمان بدهیم تا خودمان. این ویژگی در خون ماست. سرمایه‌گذاری راه‌های مطمئن‌تری برای ایجاد فرصت‌های بیشتر در زندگی فرزندانتان به شما می‌دهد. همیشه انتخاب یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه کار سخت و پیچیده‌ای است ولی انتخاب یک مشاور مناسب و یک نهاد مالی معتبر می‌تواند یاری‌رسان شما باشد.

تفاوت پس انداز و سرمایه‌گذاری

به صورت ناخودآگاه مبلغ موجود در حساب بانکی تداعی کننده پس‌انداز و اختصاص مبلغ به دارایی‌های مختلف که منجر به بازدهی شود، تداعی کننده سرمایه‌گذاری خواهد بود. پس‌انداز تقریبا بدون ریسک محسوب می‌شود و در سرمایه‌گذاری ریسک با توجه به نوع سرمایه‌گذاری کم یا زیاد می‌شود و حتی در برخی سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک، در صورت نداشتن اطلاعات کافی، امکان دارد سرمایه اولیه از بین برود. همچنین می‌توان گفت که در بعضی موارد نقد شوندگی پس‌انداز نسبت به سرمایه‌گذاری بیشتر است.

بیشتر بخوانید: با سبد سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوید

سوالات متداول

تفاوت پس انداز و سرمایه‌گذاری چیست؟

سرمایه گذاری، به زبان ساده یعنی کار کردن با پولتان. در پس انداز شما بخشی از پول نقد خود را برای مصارف کوتاه‌مدت کنار می‌گذارید. مثلا برای هزینه‌های خانه و پرداخت اقساط بدهی. سرمایه گذاری نگاه به آینده بلندمدت است. همین موضوع مهم‌ترین تفاوت سرمایه گذاری و پس انداز است.

آیا پس انداز می‌تواند قدرت خرید شما را در برابر تورم حفظ کند؟

پس انداز نمی‌تواند شما را در رسیدن به اهداف مالی از قبیل حفظ قدرت خرید در برابر تورم، ارتقای کیفیت زندگی، راه‌اندازی کسب‌وکار، تأمین بازنشستگی و دیگر اهداف بلندمدتان یاری کند.

مزیت سرمایه گذاری چیست؟

مهم‌ترین مزیتی که سرمایه‌گذاری نسبت به پس انداز دارد، مرکب شدن سود است. به این معنا که سرمایه‌گذاری مجدد و عدم برداشت از سود سرمایه‌گذاری باعث می شود به سود شما هم سود تعلق بگیرد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments