مدیریت مالی در مفید ا‌پ

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۹ اسفند ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 557
سطح مبتدی

معرفی مفید ا‌پ

از طریق مفید ا‌پ می‌توانید به امکانات متنوعی از جمله مشاهده ارزش روز دارایی‌ها، امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه‌گذاری مفید، مدیریت مفید‌کارت، واریز و برداشت وجه، امکان دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، پشتیبانی آنلاین و… دسترسی داشته باشید. بعد از ورود به این اپلیکیشن در صفحه‌ی اول، بخش خانه، کارت (مفید كارت)، صندوق‌های مفید و مدیریت مالی را در پایین صفحه مشاهده می‌کنید. در این مطلب، با بخش‌ مدیریت مالی مفید ا‌پ آشنا خواهید شد.

مفید اپ

مدیریت مالی مفید اپ

در این قسمت از مفید ا‌پ، امکان بررسی ارزش کل دارایی در تمام بخش‌ها، شامل صندوق‌ها، موجودی پس انداز، ارزش سبد سهام، مانده مفید کارت و مبا‌لغ بلوکه وجود دارد. با انتخاب هر کدام از گزینه‌های مذکور در این قسمت، وارد بخش مربوط به آن در مفید ا‌پ خواهید شد.

همچنین در کنار هر قسمت، میزان سهم بخش مربوطه در کل سبد دارایی به صورت درصد قابل مشاهده است و نمودار مربوط به آن نیز در قسمت پایین ارزش کل دارایی قرار دارد. این نمودار از رنگ‌های مختلف تشکیل شده است تا بتوانید میزان دارایی‌های خود را با توجه به درصدی که از سبد سهام شما تشکیل می‌دهد، بصورت تفکیک شده مشاهده کنید. 

مدیریت مالی

۱– ارزش صندوق‌ها

با انتخاب این گزینه از بخش مدیریت مالی مفید ا‌پ، علاوه بر نمایش دارایی شما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مفید، اطلاعات صندوق‌های دیگر کارگزاری‌ها نیز به همراه بازده دوره‌ای آن‌ها به صورت ماهیانه، ۳ماهه، ۶ماهه و یک‌ساله قابل مشاهده است. 

صندوق های کارگزاری مفید در مفید اپ شامل صندوق‌های پیشرو، پیشتاز، ممتاز، نامی، حامی، امید‌توسعه، تضمین و آتیه است. همچنین امکان صدور و ابطال اینترنتی هرکدام از صندوق‌ها نیز در این قسمت وجود دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی صندوق ها می‌توانید به مقاله «صندوق‌های مفید در مفید ا‌پ» مراجعه کنید.

صندوق ها

۲- موجودی پس‌انداز

به مبلغی که به‌ صورت نقدی در حساب کارگزاری مفید شما وجود دارد، موجودی پس انداز می‌گویند. این مبلغ به صورت خودکار در طرح حامی قرار می‌گیرد. طرح حامی، طرحی است که سود سرمایه‌گذاری در آن به صورت روز شمار محاسبه و یک بار در ماه (در اولین روز کاری ماه بعد) به موجودی پس انداز اضافه می‌شود. همچنین با توجه به شرایط بازار، میزان درصد سود ماهانه حامی متفاوت خواهد بود. میزان درصد سود حامی هر ماه، در بالای صفحه و تحت عنوان «آخرین سود پس‌انداز» برای شما نمایش داده می‌شود.

با انتخاب گزینه «گردش حساب» از بخش مدیریت مالی مفید ا‌پ، در همین قسمت، صفحه جدیدی به نمایش در می‌آید که در آن امکان بررسی گردش حساب وجود دارد.  بخش گردش حساب نیز به دو قسمت «همه تراکنش‌ها» و «فقط سود پس انداز» (سود حامی) تقسیم می‌شود. با بررسی این بخش می‌توانید سود تعلق گرفته طرح حامی به موجودی پس‌انداز را در هر ماه مشاهده کنید.

پس انداز

۳- ارزش سبد سهام

پس از کلیک بر روی گزینه «ارزش سبد سهام» از بخش مدیریت مالی مفید ا‌پ (مطابق تصویر زیر)، صفحه‌ی جدیدی نمایش داده می‌شود که در آن ارزش کل سبد سهام، نماد‌های موجود در سبد سهام شما (پرتفوی سپرده‌گذاری)، شاخص بورس، قدرت خرید و مبلغ مسدود شده قابل مشاهده است.

با این قابلیت می‌توانید دارایی خود و تغییرات قیمت آن‌ها را تحت نظر داشته باشید. همچنین وضعیت شاخص بورس نیز به صورت لحظه‌ای در این قسمت بروزرسانی می‌گردد. با انتخاب گزینه‌ی «ورود به ایزی تریدر» نیز امکان ورود به سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) جهت انجام معاملات وجود دارد.

ارزش سهام در مدیریت مالی مفید اپ

نکته: در این قسمت از مدیریت مالی مفید ا‌پ، ارزش کل سبد سهام شما (به طور پنهان) در دسترس است. برای مشاهده ارزش کل، باید بر روی علامت چشم کلیک کنید تا از حالت پنهان خارج شود.

با انتخاب هر سهم، می‌توانید جزئیات و مقایسه بازدهی آن با صندوق‌های مفید و سایر بازارهای موازی را مشاهده کنید.

همچنین در این صفحه قیمت پایانی، حجم معاملات و ارزش معاملات مربوط به هر سهم قابل مشاهده است. با انتخاب گزینه «خرید و فروش سهم در ایزی تریدر» نیز می‌توانید وارد سامانه معاملاتی خود می‌شوید.

ایزی تریدر

۴- مانده مفید کارت

با کلیک بر روی گزینه مانده مفید کارت در مدیریت مالی مفید ا‌پ، در کادر بالای صفحه «مانده مفید کارت» با کلیک بر روی علامت چشم نمایش داده شده می‌شود. این قسمت شامل جزئیات کارت (شماره کارت و شبا)، ۱۰ تراکنش آخر مفید کارت و … است. همچنین در صورتی که قصد بررسی تمامی تراکنش‌های خود را داشته باشید، کافی است تا گزینه «مشاهده همه» را انتخاب کنید. با این اقدام، اطلاعات کامل مربوط به کلیه تراکنش‌های مربوط به مفید کارت شما قابل مشاهده خواهد بود.

دو قسمت تنظیمات مفید کارت (برای بازیابی رمز اول کارت، درخواست المثنی و مسدود سازی کارت) و انتقال به پس انداز (انتقال وجه از مفید کارت به حساب پس انداز و بالعکس) در این صفحه قابل مشاهده است.

مفید کارت در مدیریت مالی مفید اپ

۵- مبا‌لغ مسدود شده

در این قسمت مبا‌لغ مسدود شده (بلوکه شده) بابت تقاضای وجه و…. وجود دارد. به عنوان مثال بعد از ثبت درخواست تقاضای وجه، مبلغ بلوکه و در فرآیند پرداخت قرار می‌گیرد و آن مبلغ در این قسمت قابل مشاهده خواهد بود.

لازم به ذکر است که محدودیتی برای مبلغ برداشت وجه وجود ندارد و امکان برداشت وجه برای تمامی مبلغ موجود در حساب پس‌انداز وجود دارد.

مبا‌لغ مسدود شده در مدیریت مالی مفید اپ

سوالات متداول

۱- چگونه می‌توانم ارزش کل دارایی خود را از طریق اپلیکیشن مفید مشاهده کنم؟ 

در صفحه‌ی «مدیریت مالی» می‌توانید با کلیک بر روی علامت چشم، ارزش کل دارایی خود که شامل ارزش صندوق‌ها، ارزش سبد سهام، مانده مفید کارت، موجودی پس‌انداز و مبالغ مسدود شده است را مشاهده کنید.

۲- امکان صدور و ابطال اینترنتی از طریق اپ مفید وجود دارد؟

با کلیک بر روی قسمت صندوق های مفید می‌توانید درخواست صدور واحد های صندوق مورد نظر را ثبت کنید. ۲ تا ۴ روز کاری بعد واحدهای صندوق برای شما صادر خواهد شد.

۳- اگر از طریق مفید اپ صندوقی را بخرم، آیا در پرتفوی من نمایش داده می‌شود؟

صندوق های صدور و ابطالی به پرتفوی سامانه‌های معاملاتی اضافه نمی‌شوند. می‌توانید میزان دارایی خود در صندوق ها را از طریق قسمت صندوق‌های مفید یا مدیریت مالی (ارزش صندوق‌ها) در مفید اپ مشاهده کنید.

الهه نیازی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments