سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از طریق مفید اپ

بخش صندوق ها در مفید اپ
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۷ خرداد ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 955
سطح مبتدی

مفید اپ با هدف سهولت در سرمایه گذاری با امکاناتی از جمله مشاهده ارزش کل سبد سهام، امکان صدور و ابطال واحد صندوق‌های مفید، مدیریت مفید کارت، امکان دریافت مشاوره رایگان سرمایه گذاری، پشتیبانی آنلاین و … در اختیار مشتریان کارگزاری مفید قرار گرفته است که در ادامه به معرفی بخش صندوق ها در مفید اپ می‌پردازیم.

آشنایی با بخش صندوق‌های مفید

با انتخاب بخش «صندوق‌های مفید» وارد جزئیات این بخش خواهید شد. این بخش دربرگیرنده اطلاعات مهمی مربوط به صندوق های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید شامل تراکنش‌ها، بازدهی فعلی به همراه نمودارها، سبد دارایی شما در صندوق‌ها، قابلیت خرید و فروش واحدهای صندوق، سرمایه‌‌گذاری هوشمند، سایر صندوق های سرمایه گذاری و دریافت مشاوره رایگان است.

در نظر داشته باشید که با فعال کردن علامت چشم مطابق تصویر زیر، ارزش کل صندوق‌های شما به نمایش در می‌آید. با کلیک مجدد بر روی این گزینه امکان غیرفعال‌کردن آن نیز فراهم می‌شود.

صندوق‌های کارگزاری مفید

خرید و فروش واحدهای صندوق از طریق مفید اپ

یکی از قابلیت‌های مفید اپ، امکان خرید و فروش آسان واحدهای صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری است. برای خرید، مطابق با تصویر زیر صندوقی را که قصد سرمایه‌گذاری در آن دارید، انتخاب کنید تا به صفحه آن صندوق منتقل شوید. سپس گزینه «درخواست صدور» را انتخاب کرده و بر روی گزینه «خرید» کلیک کنید. پس از وارد کردن مبلغ مورد نظر با استفاده از مانده حساب پس‌انداز یا افزایش موجودی حساب، درخواست خرید خود را ثبت کنید.

پس از ثبت درخواست خرید، واحدهای صندوق در فرآیند صدور قرار خواهند گرفت. زمان صدور یا ابطال هر صندوق بین ۲ تا ۴ روز کاری طول خواهد کشید و با توجه به نوع آن صندوق متفاوت خواهد بود.

خرید صندوق ها در مفید اپ

برای درخواست فروش، مطابق با تصویر زیر باید پس از انتخاب گزینه «فروش»، تعداد واحدهایی که قصد فروش آن‌ها را دارید، وارد کرده و درخواست خود را ثبت کنید. بعد از ثبت تعداد واحدها برای ابطال، امکان انتقال مبلغ حاصل از فروش به حساب بانکی خود یا به موجودی پس انداز را دارید. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، قبل از نهایی شدن درخواست خرید یا فروش، می‌توانید از لیست تراکنش‌ها نسبت به ویرایش یا حذف درخواست خود اقدام کنید.

فروش صندوق ها در مفید اپ

فرصت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) از طریق مفید اپ

در گذشته، تنها سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال از طریق مفید اپ امکان‌پذیر بود. در حال حاضر، امکان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) مفید، از جمله عیار، آوند، اطلس و … نیز از طریق مفید اپ ایجاد شده است. در نتیجه این فرصت برای شما فراهم شده است تا در هر زمانی از شبانه‌روز، سفارش خود برای خرید یا فروش واحدهای صندوق ETF مدنظر ثبت کنید.

با ثبت درخواست خرید این صندوق‌ها، سفارش شما حداکثر طی ۲ روز کاری بعد انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که معامله‌گران کارگزاری مفید تلاش می‌کنند تا معامله شما را در بهترین قیمت ممکن بازار در این بازه زمانی دو روزه انجام دهند.

نکته: حداقل مبلغ مجاز برای ثبت سفارش از طریق مفید اپ، ۵۵۰ هزار تومان است.

‌نکته: اگر در فاصله ثبت سفارش توسط شما و ارسال آن توسط معامله‌گران کارگزاری مفید، موجودی حساب پس‌انداز شما کاهش یابد و از مبلغ سفارش شما کمتر شود، معامله تنها به اندازه موجودی حساب شما (در صورتی که بالای ۵۵۰ هزار تومان باشد) انجام می‌شود.

نکته: سفارش ثبت‌شده از طریق مفید اپ قابل ویرایش نخواهد بود. همچنین لغو سفارش تا زمانی که سفارش شما در وضعیت «در حال بررسی» باشد، امکان‌پذیر است. در صورتی که وضعیت سفارش به حالت «در حالت انجام» تغییر کند، امکان لغو آن وجود نخواهد داشت.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) از طریق مفید اپ

سرمایه‌گذاری در صندوق عیار از طریق مفید

تراکنش‌ صندوق‌ها در مفید اپ

با کلیک بر روی گزینه «تراکنش‌ها»، می‌توانید تاریخچه کلیه تراکنش‌های خرید و فروش صندوق‌‌های خود به همراه جزئیات آن‌‌ها از جمله تاریخ، ساعت، مبلغ تراکنش و وضعیت سفارش خود را مشاهده کنید.

تراکنش‌ها در مفید اپ

وضعیت هر سفارش در تراکنش‌ها شامل «در انتظار تایید»، «در حال انجام»، «انجام شده»، «حذف شده» و «ناموفق» است. همچنین مطابق تصویر زیر، سرمایه‌گذار بعد از ثبت درخواست خرید صندوق، وارد فرآیند «تایید واحد مالی» و پس از تایید، وارد مرحله «اطلاعات انجام درخواست» می‌شود. در نهایت مبلغ باقیمانده خرید به موجودی پس‌انداز سرمایه‌گذار در مفید اپ برگشت داده خواهد شد.

همچنین در صورت نیاز، در این بخش امکان ویرایش یا لغو درخواست‌های خرید و فروش تا قبل از تایید واحد مالی، وجود خواهد داشت.

لیست تراکنش صندوق‌ها

 بخش بازدهی و آمار کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری شما 

مطابق با تصویر زیر قسمت «بازدهی فعلی سرمایه گذاری شما»، دربرگیرنده‌ی اطلاعاتی مربوط به بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری شما در کارگزاری مفید است. در این بخش اطلاعاتی از جمله بازدهی کل دارایی به صورت درصد و مبلغ، همراه با سود و زیان هر یک از صندوق ها را به تفکیک می‌توان مشاهده کرد.

قسمت «آمار کلی صندوق های شما»، شامل یک نمودار دایره‌ایی به همراه درصد هر یک از صندوق ها در سبد دارایی مفید اپ می‌باشد. همچنین در بخش «نمودار دارایی شما» می‌توان به بررسی تغییرات دوره‌ای کل دارایی در صندوق‌های مفید، به صورت ۱ ماهه، ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۱ ساله و ۵ ساله پرداخت.

بازدهی فعلی سرمایه‌گذاری شما

صندوق های فعلی شما در کارگزاری مفید

مطابق با تصویر زیر صندوق های موجود در سبد دارایی شما قابل نمایش است. با انتخاب هر یک از صندوق ها در مفید اپ وارد جزئیات همان صندوق خواهید شد. در بخش «مشاهده بازدهی صندوق مفید شما»، بازدهی دارایی فعلی (سود و زیان دارایی فعلی شما)، بازدهی کلی سرمایه گذاری (سود و زیان کلی سرمایه گذاری شما) و بازدهی واحدهای فروش‌رفته به همراه درصد و مبلغ قابل بررسی است.

صندوق‌های فعلی شما در کارگزاری مفید

مطابق با تصویر زیر در قسمت «نمودار دارایی شما» و «نمودار تغییرات قیمت» می‌توانید تغییرات دارایی خود در هر صندوق و تغییرات قیمت هر واحد آن صندوق را به صورت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی، از ابتدا، ۱ماهه، ۳ماهه، ۱سال و ۵ سال مشاهده کنید.

در ادامه نیز می‌توان به «مقایسه بازدهی صندوق با بازارهای موازی» از جمله، سکه، دلار، طلا و شاخص بورس در بازه‌های سه ماهه، شش ماهه و یک ساله و … پرداخت. قسمت «جزئیات صندوق» نیز شامل اطلاعات تخصصی‌تری همچون دارایی تحت مدیریت، تعداد سرمایه گذاران، قیمت خرید هر واحد و قیمت فروش هر واحد برای صندوق مدنظر است.

با مراجعه به بخش «مشخصات صندوق» اطلاعات دقیق تری از ویژگی‌های صندوق می‌توان دریافت کرد. خرید و فروش واحدهای صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال مفید نیز از طریق این قسمت امکان پذیر است. در ادامه به بررسی دقیق آن می‌پردازیم.

نمودار دارایی و نمودار تغییرات قیمت

سرمایه ‌گذاری هوشمند

با انتخاب این بخش، سبد پیشنهادی تشکیل شده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مفید بر اساس نظر مشاوران و کارشناسان، با توجه به میزان ریسک (محتاطانه، متعادل، جسورانه) و افق سرمایه‌گذاری شما ارائه می‌شود. همچنین می‌توانید مدت زمان سرمایه گذاری خود را در سه بازه، میان‌ مدت (حداکثر ۶ ماه)، کوتاه‌ مدت (حداکثر تا ۱ سال ) و بلند مدت (بیش‌تر از ۱ سال) در نظر بگیرید.

شما این امکان را دارید که با توجه به حداقل مبلغ مورد نیاز و بررسی عملکرد سبد سرمایه‌گذاری پیشنهادی، خرید واحد‌های سبد پیشنهادی را انجام دهید. برای جزئیات بیشتر می‌توانید به مقاله سرمایه ‌گذاری هوشمند مراجعه کنید.

بخش سرمایه‌گذاری هوشمند

در انتها، لیست صندوق‌های کارگزاری مفید که در سبد دارایی شما وجود ندارد هم قابل مشاهده است. با انتخاب نام هر صندوق، می‌توان مشخصات و خلاصه‌ای از ویژگی‌های هر صندوق به جهت ایجاد دید  مناسب برای سرمایه‌گذاری را مشاهده کرد. همچنین با انتخاب گزینه درخواست صدور، امکان خرید صندوق های کارگزاری مفید فراهم است.

همچنین با انتخاب گزینه به راهنمایی بیشتر نیاز دارید، امکان ثبت درخواست مشاوره رایگان را دارید. مشاوران سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید به صورت رایگان با شما تماس گرفته و به شما کمک می‌کنند صندوق سرمایه‌گذاری مناسب خود را انتخاب کنید.

درخواست مشاوره رایگان

سوالات متداول

 چگونه می‌توان واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مفید را مستقیما از طریق مفید اپ خریداری کرد؟

برای این کار با انتخاب «درخواست صدور» برای صندوق مدنظر و در نهایت انتخاب گزینه «خرید می‌توانید مبلغ مورد نظر برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده و پس از تایید و در طی ۲ تا ۴ روز کاری، واحدهای صندوق برای شما صادر خواهد شد.

 اگر بعد از ثبت درخواست صدور صندوق از خرید منصرف شویم، چگونه می‌توان از مفید اپ درخواست را لغو کرد؟

با انتخاب گزینه تراکنش ها، خرید مدنظر خود را که در وضعیت «در انتظار تایید» قرار دارد انتخاب کرده و تا پیش از تایید درخواست توسط واحد مالی، می‌توانید گزینه لغو درخواست را انتخاب کنید.

چگونه می‌توان واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مفید را از طریق مفید اپ به فروش رساند؟

فروش یا ابطال صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال مفید نیز از طریق مفید اپ امکان‌پذیر است. پس از انتخاب گزینه فروش، تعداد واحدهایی که قصد فروش آن‌ها را دارید، ثبت کرده و درخواست فروش خود را ثبت کنید.

زهرا عامری کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
سید روح الله

ممنون و متشکر بابت توضیحات کامل و ویدیو های آموزشی واقعا کامل و جامع هستند.

کارگزاری مفید

سلام.
اولویت ما جلب رضایت شماست. در مسیر پیشرفت همراه ما باشید.