روش فعالسازی و اعمال اوراق اختیار فروش تبعی چگونه است؟
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۴ بهمن ۱۳۹۹
تعداد بازدید 21902
سطح مبتدی

نحوه اعمال اوراق اختیار فروش تبعی چگونه است؟

اوراق اختیار فروش تبعی نوعی از اوراق بهادار است که در بازار سرمایه ایران و بسیاری دیگر از کشورها معامله می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه اعمال و فعا‌‌ل سازی اوراق اختیار فروش تبعی بیشتر آشنا کنیم.

منظور از اوراق اختیار فروش تبعی چیست؟

ویژگی اوراق اختیار فروش تبعی آن است که شما با در اختیار داشتن آن، این حق را دارید که در تاریخی مشخص، مقداری معین از دارایی خود در یک سهم خاص را با قیمتی که از پیش تعیین شده است به فروش رسانید.

در واقع با خریداین اوراق شما این امکان را خواهید داشت که اگر قیمت سهم پایه موردنظرتان از قیمتی که در این اوراق تحت عنوان «قیمت اعمال» مشخص شده است کمتر شده بود، با اعمال این اوراق، سهم خود را با قیمتی بیشتر (که همان قیمتی است که در این برگه مشخص شده است) به فروش رسانید. از این طریق ریسک خود را مدیریت کرده و آن را کاهش دهید. جزئیات مربوط به قیمت اعمال و تاریخ سررسید هر کدام از اوراق اختیار فروش تبعی‌ در اطلاعیه عرضه آن اوراق مشخص می‌شود. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ساختار بازار سرمایه مطلب آموزش رایگان بورس را مطالعه کنید.

برای اعمال اوراق اختیار فروش تبعی چه کار باید کرد؟

اولین نکته‌ برای اعمال این نوع از اوراق آن است که از سررسید آن آگاه باشید. زیرا اوراق اختیار فروش تبعی تنها در زمان سررسید خود قابلیت اعمال شدن دارند و بعد از آن دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید.

شما به عنوان مشتری کارگزاری مفید برای اعمال اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ خود کافی است تا در زمان سر‌رسید اوراق به پنل کاربری کارگزاری مفید خود مراجعه و درخواست خود را تا قبل از ساعت 12 ظهر روز کاری سررسید ثبت کنید.

برای این کار کافی است تا از راهنمای تصویری زیر استفاده کنید:

چند نکته درباره اعمال اوراق اختیار فروش تبعی:

توجه داشته باشید که پس از ثبت درخواست اعمال اوراق اختیار فروش تبعی، امکان لغو آن وجود ندارد. بنابراین با دقت و تحلیل کافی این کار را انجام دهید.

شما پس از درخواست اعمال، تنها امکان تغییر نحوه تسویه اوراق تبعی خود را خواهید داشت.

تسویه اوراق اختیار فروش تبعی به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

تسویه این اوراق در بازار سرمایه ایران به ۲ شکل انجام می‌شود که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

۱. تسویه نقدی

به بیان ساده در این نوع از تسویه اوراق اختیار فروش تبعی، در سر‌رسید ما‌به‌التفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهام پایه در صورتی که قیمت سهم کمتر از قیمت اعمال باشد، به صورت نقدی و از سوی عرضه کننده به دارنده اوراق‌ پرداخت می‌شود.

در واقع در تسویه نقدی اوراق اختیار فروش تبعی‌، تفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهم در روز سر‌رسید به مشتری پرداخت شده و سهام پایه در پرتفوی مشتری باقی می‌ماند.

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌نمایید، این نوع تسویه به صورت اول نقدی بعد فیزیکی ذکر شده است. با انتخاب این حالت، ابتدا تسویه شما در صورت موافقت عرضه‌کننده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت نقدی و در غیر این صورت توسط عرضه‌کننده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت تسویه فیزیکی اقدام خواهد شد.

تسویه نقدی فقط در صورت پایین‌تر بودن قیمت پایانی سهم اصلی از قیمت اعمال اوراق فروش در سررسید امکان‌پذیر خواهد بود.

۲. تسویه فیزیکی

در این نوع از تسویه اوراق اختیار فروش تبعی، عرضه‌کننده اوراق موظف است تا سهام پایه فرد را با قیمت توافق‌شده در قرارداد عرضه اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌، از دارنده آن خریداری کند.

به بیان ساده‌تر در تسویه فیزیکی اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌، سهام پایه فرد به قیمت اعمال اوراق از دارنده آن خریداری می‌شود و وجه مورد نظر به او پرداخت می‌شود و در نتیجه دارایی سهام پایه مشتری در آن سهم از پرتفوی او برداشته می‌شود.

در تسویه فیزیکی اوراق اختیار فروش به قیمت سهام پایه و قیمت اعمال اوراق توجه کافی داشته باشید. به این دلیل که اگر قیمت سهم بالاتر از قیمت اعمال باشد، همچنان امکان اعمال اوراق اختیار فروش در تسویه فیزیکی وجود دارد.

چند نکته درباره اعمال اوراق اختیار فروش تبعی:

  • مبلغ حاصل از تسویه اوراق اختیار فروش تبعی به مانده حساب شما در سامانه‌های آنلاین اضافه می‌گردد.
  • در صفحه اعمال اوراق اختیار فروش تبعی در پنل کاربری‌تان در کارگزاری مفید، تنها لیست اوراقی را مشاهده می‌کنید که در کارگزاری مفید خریداری کرده‌اید.
  • نحوه تسویه اوراق اختیار فروش تبعی‌ توسط عرضه‌کننده آن تعیین می‌شود. بنابراین اگر در صفحه اعمال این اوراق در بخش پنل مشتری سایت کارگزاری مفید امکان انتخاب یک نوع از دو حالت تسویه اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ (تسویه نقدی و تسویه فیزیکی) وجود داشت، به این معنا است که آن اوراق‌ تنها قابلیت تسویه به همان روش را دارند.
  • در هنگام اعمال اوراق اختیار فروش تبعی کارمزد معامله انجام شده به این ترتیب دریافت خواهد شد: تسویه فیزیکی ۰.۵۵ درصد (۰.۰۵ کارمزد اعمال و ۰.۵ مالیات) و تسویه نقدی ۰.۰۵ درصد ( کارمزد اعمال)

به عنوان مثال

توجه داشته باشید که غالبا دراطلاعیه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی‌ نوع تسویه توسط صادر کننده اوراق تبعی مشخص می‌گردد. اما در صورتی که امکان انتخاب نوع تسویه توسط خریدار اوراق اختیار فروش تبعی وجود داشته باشد شما می توانید با توجه به تحلیل خود اقدام کنید.

به طور مثال در تاریخ 15 بهمن 99 قیمت سهم پترول دارای صف فروش با قیمت 9230 ریال بوده و قیمت اعمال اوراق تبعی آن به قیمت 14730 موجود است. در تسویه نقدی این اوراق، شرکت صادر کننده ما به التفاوت دو قیمت گفته شده را به تعداد اوراق تبعی مورد اعمال قرار گرفته پرداخت می‌کند و سهام شما در دارایی شما باقی خواهد ماند. و در صورت تسویه فیزیکی شرکت صادر کننده به تعداد اوراق تبعی‌ اعمال شده، با قیمت تعیین شده در اوراق تبعی‌، سهام شما را خریداری می‌کند. در این مثال به نظر می‌رسد اعمال با تسویه فیزیکی در صورت امکان روش بهتری باشد.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
46 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی امیدی

لطفا بفرمایید اگه اوراق تبعی را از کارگزاری های مختلف خریداری کرده باشیم باید در کدام کارگزاری دستور اعمال رو وارد کنیم ؟

کارگزاری مفید

با سلام
برای اعمال اوراق تبعی می‌بایست از کارگزاری مبدا (همان کارگزاری که در آن خرید کرده‌اید) اقدام نمایید.
لازم به ذکر است اوراق تبعی امکان تغییر ناظر را ندارند.

اصغر دولتشاهی

سر رسید مللح حکشتیح تاصیکوح چه تاریخی است ایا خودکار توسط کارگزاری میتوان بفروش برساند

کارگزاری مفید

با سلام
از زمانی که معاملات حق تقدم در بازار آغاز می‌شود، به مدتی که در مهلت اعلام شده در آگهی “مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام “در سایت “کدال” برای نماد ذکر شده، سهامدار فرصت استفاده از حق تقدم تخصیص یافته را دارد.
اگر در مرحله‌ای به نام “پذیره‌ نویسی عمومی” حق تقدم را خریداری کرده اید، امکان فروش حق تقدم وجود ندارد و باید منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق تقدم به سهم بمانید.
اگر مبلغ اسمی را پرداخت کرده باشید و یا در مرحله پذیره‌نویسی عمومی خریداری کرده باشید، پس از انتشار آگهی “ثبت افزایش سرمایه” در سایت کدال، حق تقدم به سهم اصلی تبدیل شده و به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه و قابل معامله خواهد بود.
جزئیات مربوط به این فرآیند از طریق سایت کدال منتشر شده و همچنین در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام، می‌بایست با امور سهام‌داری شرکت مورد نظر در ارتباط باشید.

اقاجانپور

سلام.اگر سهام پایه و همان تعداد اوراق تبعی را در یک روز خرید شود.مشکلی پیش نمیاد؟
2- ایا خرید اوراق محدودیت حجمی دارد.مثلا 50000 در یک روز و یا هر روز میتوان 50000 تا خرید.مثلا من 200000 سهم پایه دارم.و میتوانم کل 200000 تا رو بیمه کنم.و در 4 روز تبعی را بخرم.؟ تشکر از شما

کارگزاری مفید

با سلام
سهم پایه و اوراق تبعی آن را هم‌زمان در یک روز و حداکثر باید به تعداد سهام، خرید کنید. در غیر این صورت خرید مازاد بر تعداد سهام پایه از بین می رود.
برای اطلاع از حجم قابل معامله و اعمال اوراق تبعی به پیام ناظر نماد موردنظر مراجعه نمایید.

Ali

سلام. با همراه پلاس هم میشه اقدام کرد برای اعمال اوراق ؟؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
برای برای اعمال اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ خود می‌بایست تنها به پنل کاربری کارگزاری مفید خود به آدرس (my.emofid.com) مراجعه نمایید.

سیدغلامرضا میرزایی

با سلام و خسته نباشیداینجانب سیدغلامرضا میرزائی با کد ملی 0067013643 و شماره تماس 09021223111 تعداد 50000 اوراق تبعی هترول با سررسید پانزدهم بهمن 1399 خریداری کردم و در همان تاریخ سررسید یعنی پانزدهم بهمن(امروز) درخواست اعمال کردم ولیکن با پیغام اتمام مهلت اعمال اوراق روبرو شدم و این یک تخلف آشکار میباشد چرا که اگر مهلت اعمال تا چهاردهم بهمن بوده بایستی تاریخ اعمال اصلاح میشده و بنده که در سررسید مشخص شده و قانونی ( پانزدهم بهمن ) درخواست کرده ام میبایستی قانونا اوراق تبعی اعمال گردد. درخواست رفع مشگل را دارم. با تشکر 09021223111

با سلام
برای اعمال اوراق تبعی می‌بایست از زمان سررسید آن آگاه باشید؛ زیرا اوراق اختیار فروش تبعی تنها در زمان سررسید خود قابلیت اعمال شدن دارند و بعد از آن دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید.
برای اعمال اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ خود کافی است تا در زمان سر‌رسید اوراق به پنل کاربری کارگزاری مفید مراجعه و درخواست خود را تا قبل از ساعت 12 ظهر روز کاری سررسید ثبت کنید.

سید هادی رضویان

اوراق پترول می خواهم چطوری بدستم می رسد قصد فروش ندارم

کارگزاری مفید

با سلام
امکان فروش اوراق اختیار فروش تبعی بعد از خرید آن وجود ندارد و در واقع این اوراق، معاملات ثانویه ندارند. فقط در تاریخ سررسید قابلیت تسویه دارند.

احمد امدادیان

سلام منظور از نقدی بعد فیزیکی چیه؟

کارگزاری مفید

با سلام
به این معنا هست که ابتدا تسویه شما در صورت موافقت عرضه‌کننده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت نقدی و در غیر این صورت توسط عرضه‌کننده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت تسویه فیزیکی اقدام خواهد شد.

کرامت قربانی

سلام. من امکان ورود به پنل مشتریان مفید جهت اعمال تسویه نقدی هخود۹۱۱ را ندارم. لطفا مساعدت کنید.

کارگزاری مفید

با سلام
برای برای اعمال اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ خود می‌بایست به پنل کاربری کارگزاری مفید خود مراجعه نمایید.
لازم به ذکر است نام کاربری کد ملی یا شماره همراه شماست و رمز عبور همان رمزی است که در زمان افتتاح حساب ایجاد کرده‌اید.
در صورت فراموشی رمز عبور از گزینه “رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام” استفاده نمایید.

تیموری

با سلام
وجه تسویه از چه طریقی واریز میشه؟ حساب کارگزاری یا حساب سجام؟
مثلاً وضعیت هترول911 چیه الان؟

کارگزاری مفید

با سلام
مبلغ حاصل از تسویه اوراق اختیار فروش تبعی به مانده حساب شما در سامانه‌های آنلاین اضافه می‌گردد.
سر رسید اوراق تبعی هترول 911 در تاریخ 99/11/15 بوده است و این اوراق تنها در زمان سررسید خود قابلیت اعمال شدن دارند و بعد از آن دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید.

محمدحسین ترابی

باسلام از راهنمایی شما عزیزان سپاسگزارم. موفق وپایدار بلشید بسیار عالی بود

کارگزاری مفید

با سلام
از حسن تدبیر شما سپاسگزاریم.