نکاتی مهم در خصوص اوراق اختیار فروش تبعی

اوراق اختیار فروش تبعی
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۱۹ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 80852
سطح مبتدی

اوراق اختیار فروش تبعی ابزاری برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به هنگام کاهش قیمت سهام است. در واقع سهام‌داران می‌توانند با خرید اوراق اختیار فروش تبعی‌ سهام خود را در برابر کاهش قیمت بیمه کنند. اما باید توجه داشت که این اوراق، در صورت ناآگاهی افراد می‌تواند خسارات جبران ناپذیری وارد کند. در نتیجه آموزش بورس قبل از هرگونه اقدام در این زمینه ضروری است.

مواردی که هنگام خرید اوراق اختیار فروش‌ تبعی‌ لازم است بدانید

  • به فکر نوسان‌گیری و کسب سود از اوراق اختیار فروش تبعی‌ نباشید. امکان معاملات ثانویه و فروش اوراق اختیار فروش تبعی‌ وجود ندارد.

  • شما با خرید اوراق اختیار فروش تبعی‌ فقط در تاریخ مشخص شده برای اعمال، می‌توانید اختیار فروش خود را اعمال کنید و پس آن روز در صورت عدم اعمال، اوراق قابلیت اعمال نخواهند داشت و ازبین می‌رود.

  • در صورتی که سهام پایه اوراق تبعی را ندارید، خرید نکنید. در واقع برای توضیح بیشتر باید گفت در صورتی که شما سهام پایه را در پورتفوی خود نداشته باشید، خرید اوراق اختیار فروش تبعی اشتباه است.
    عودت‌وجه ناشی از خرید اشتباه این اوراق ممکن است امکان‌پذیر نباشد و شرکت منتشرکننده این اوراق در صورت صلاحدید امکان برگشت وجه را فراهم می‌کند، در غیر این صورت مبلغ پرداخت شده بابت اوراق اختیارفروش تبعی از بین خواهد رفت.

  • در هنگام خرید اوراق اختیار فروش تبعی‌ حداکثر باید به تعداد سهام پایه‌ای که دارید، خرید کنید.
    در این حالت اوراق اختیار‌ فروش‌‌ تبعی‌ مازاد فاقد اعتبار بوده و وجه پرداختی جهت خرید از بین خواهد رفت.

  • اوراق اختیار فروش تبعی‌ به هر قیمتی ارزش خرید ندارد. حتما قبل از خرید، قیمت این اوراق را با توجه به بازده مورد نظر خود محاسبه کنید. تنها در صورتی که اوراق به قیمت مناسبی عرضه می‌گردید، اقدام به خرید نمایید.

برای آشنایی با روش اعمال اوراق تبعی کلیک کنید

برای توضیحات کامل‌تر در خصوص اوراق اختیار فروش تبعی کلیک کنید.

لیست نمادهای اوراق اختیار فروش تبعی

لیست نمادهای اوراق اختیار فروش تبعی موجود در بازار سرمایه در حال حاضر (سال ۱۴۰۱) به شرح زیر است:

قبل از خرید هر یک از نمادهای اوراق اختیار فروش تبعی، طبق قانون حتما باید توافق‌نامه مربوط به آن نماد را که به شما نمایش داده می‌شود، بپذیرید. در صورت عدم پذیرش توافق‌نامه، نمی‌توانید سفارش خرید ثبت کنید.

سوالات متداول

آیا اوراق تبعی امکان انجام معاملات ثانویه دارد؟

خیر. اوراق اختیار فروش تبعی‌ امکان معاملات ثانویه ندارند.

آیا امکان استفاده از اوراق تبعی بعد از گذشت مدتی از تاریخ اعمال وجود دارد؟

خیر. امکان استفاده از اوراق اختیار فروش تبعی‌ فقط در تاریخ مشخص شده برای اعمال وجود دارد.

اگر بیش از دارایی سهام پایه خود اوراق تبعی خریداری شود، چه اتفاقی برای اوراق مازاد خواهد افتاد؟

در این حالت اوراق اختیار‌ فروش‌‌ تبعی‌ مازاد فاقد اعتبار بوده و وجه پرداختی جهت خرید پس از کسر کارمزد به خریدار این اوراق بازگردانده خواهد شد.

آیا اوراق تبعی به هر قیمتی ارزش خرید دارند؟

خیر. حتما قبل از خرید، قیمت این اوراق را با توجه به بازده مورد نظر خود محاسبه کنید. تنها در صورتی که اوراق به قیمت مناسبی عرضه می‌گردید، اقدام به خرید نمایید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
40 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
پاتیذ

با سلام علت نیومدن نماد پالایشی اول به پرتقوی چیست ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که نماد مد نظر در پرتفوی سپرده‌گذاری شما موجود نیست، کارگزار ناظر آن کارگزاری مفید نمی‌باشد. جهت کسب اطمینان از دارایی خود، به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه مراجعه و مالکیت خود را در نماد مورد نظر بررسی نمایید. در صورتی که از دارا بودن این نماد اطمینان دارید، جهت انتقال نماد مد نظر به پرتفوی سپرده‌گذاری خود، می‌بایست در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید برای نماد مورد نظر درخواست «تغییر کارگزار ناظر» ثبت کنید. پس از ثبت درخواست مذکور این نماد طی 48 ساعت کاری به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌‌های «تغییر کارگزار ناظر در ایزی‌تریدر» و «تغییر کارگزار ناظر در آنلاین‌پلاس» را در سایت (learning.emofid.com) مطالعه نمایید.

مهدی مسیبی

با سلام برای کسب اطلاعات و اگاهی بیشتر به چه سایتی باید مراجعه کنم ممنون از راهنمای شما با تشکر.

کارگزاری مفید

با سلام
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با اوراق تبعی می‌توانید مقاله‌های «نحوه اعمال اوراق اختیار فروش تبعی چگونه است؟» و «اوراق اختیار فروش تبعی را بهتر بشناسیم!» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
حسنی

سلام. پیام های ناظر مرتبط با این نمادها کجا قابل مشاهده می باشد؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت مشاهده پیام‌های ناظر، وارد سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران شده و نماد مورد نظر خود را جست‌جو نمایید سپس گزینه «پیام ناظر» را انتخاب فرمایید.
همچنین در قسمت «پیام‌ها» سامانه‌ معاملاتی آنلاین‌پلاس و در بخش «پیام» سامانه معاملاتی ایزی‌تریدر که در بخش «پروفایل» قرار دارد، امکان مشاهده بررسی پیام‌های ناظر مهیاست.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
حسن

شپارسح را خریدم بعد از دوروز بسته شد به مدت دو ماه حالا کلا از سبدم خارج شد پولشم ندادن چکار باید کنم والا پولش وام بوده

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که حق تقدم مد نظر را در بازه زمانی «مهلت استفاده از حق تقدم سهام» که از جانب شرکت مربوطه تعیین شده و در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌گردد، خریداری کرده‌اید و مبلغ اسمی (1000 ریال به ازای هر حق تقدم) آن را به شرکت مربوطه واریز نکرده‌اید، شرکت حق تقدم‌های استفاده نشده را در مرحله‌ای به نام «پذیره‌نویسی عمومی» به فروش می‌رساند.
پس از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده و کسر هزینه و کارمزد فروش، وجه حاصل از آن در اختیار سهامدارانی که از حق تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند، قرار خواهد گرفت. جهت اطلاع از نحوه دریافت می‌‌بایست آگهی «نتایج حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده» را در سایت کدال بررسی نمایید.
اگر حق تقدم مذکور را در مرحله«پذیره‌نویسی عمومی»، علاوه بر قیمت خرید، وجه اسمی هر حق تقدم (1000 ریال) نیز از حساب شما کسر گردیده است. در این مرحله، امکان فروش حق تقدم وجود نداشته و می‌بایست منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق‌ تقدم‌ به سهم باشید و آگهی «ثبت افزایش سرمایه» نماد مورد نظر را در سایت کدال بررسی نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
باقر

از اطلاع رسانی و راهنمایی تان سپاسگزاریم

کارگزاری مفید

با سلام
از حسن تدبیر شما سپاسگزاریم.

حمید احمدی

سلام.میخواستم بپرسم برای حذف اوراق اختیار فروش تبعی از پرتفوی باید چکار کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت حذف نماد مورد نظر از بخش «عملکرد»، با استفاده از نسخه‌ی تحت وب سامانه‌ی «ایزی‌تریدر» وارد بخش «عملکرد» شده و روی نماد مربوطه کلیک نموده و از گزینه «حذف» استفاده نمایید. همچنین در صورت تمایل به حذف نماد مربوطه از بخش «پرتفوی لحظه‌ای» سامانه «آنلاین‌پلاس» نیز می‌توانید مطابق با روش فوق عمل نمایید. لازم به ذکر است، سهام پایه اوراق تبعی در پرتفوی سپرده‌گذاری بوده و نماد تبعی تنها در قسمت عملکرد (پرتفوی‌لحظه‌ای) وجود دارد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به مقاله «معرفی پرتفوی و عملکرد ایزی‌تریدر» و «معرفی پرتفوی لحظه‌ای در آنلاین‌پلاس» مراجعه نمایید.

Last edited 7 ماه قبل by کارگزاری مفید
ن ن

من 1000سهم فارس رودارم کاقیمتش تقریبا نصف قیمت اعمالی در تاریخ سررسید هست باتوجه به اینکه زمان عرضه هفارس911 شهریور ماه بود ایا وقت خرید هفارس به همون اندازه سهم فارس همون یه روز شهریور بود یا الان هم میتونم بخرم

کارگزاری مفید

با سلام
پیش از خرید اوراق تبعی می‌بایست سهام پایه آن را در پرتفوی سپرده‌گذاری خود داشته باشید و یا سهم پایه و اوراق تبعی آن را می‌بایست هم‌زمان در یک روز خریداری نمایید. همچنین تعداد اوراق تبعی خریداری شده می‌بایست حداکثر به تعداد سهام پایه آن باشد. در غیر این صورت وجهی که بابت خریداری اوراق می‌پردازید از بین خواهد رفت زیرا این اوراق به عنوان بیمه‌ی سهم شما خواهد بود و درصورتی که سهم پایه را نداشته باشید امکان استفاده از بیمه‌ سهام مهیا نمی‌باشد.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
امیر احمدی

سلام من سهام پذیره نماد کویر ح رو خریداری کرده ام شهریورماه گویا باید مبلغی واریز میکردم که موفق نشدم پرداخت کنم و الان سهم فقط در پرتفوی لحظه ای نمایش دده میشه سهام غیرقابل فروش است لطفا راهنمایی کنین

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه حق تقدم مد نظر را در بازه زمانی «مهلت استفاده از حق تقدم سهام» که از جانب شرکت مربوطه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌گردد، خریداری کرده‌اید و مبلغ اسمی (1000 ریال به ازای هر حق تقدم) آن را به شرکت مربوطه واریز نکرده‌اید، شرکت در مرحله‌ای به نام «پذیره‌نویسی عمومی» آن‌ها را به فروش رسانده است.
پس از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده و کسر هزینه و کارمزد فروش، وجه حاصل از آن در اختیار سهامدارانی که از حق تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند، قرار می‌گیرد. جهت اطلاع از نحوه دریافت می‌‌بایست آگهی «نتایج حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده» را در سایت کدال بررسی نموده و در صورت نیاز با امور سهامداران شرکت در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
ارسلان قبادی

باسلام
لطفاً راهنمایی بفرمایید
من سهام وبصادر خریدم و اوراق تبعی سهام رو هم گرفتم
اما نمی‌دونستم باید اعمال بکنم و اعمال نکردم چکار کنم
طریقه اعمال کردن چطوره؟

کارگزاری مفید

با سلام
اوراق اختیار فروش تبعی‌ تنها در تاریخ سررسید امکان استفاده و اعمال دارند. لذا در صورت عدم اعمال در روز سررسید، قابلیت اعمال این اوراق از بین رفته و دیگر اعتبار نخواهند داشت. همچنین جهت اعمال اوراق مذکور، می‌بایست تا پیش از ساعت 14:00 روز سررسید، در قسمت «منو» سامانه معاملاتی آنلاین‌پلاس وارد بخش «معاملات» شده و گزینه «تسویه اوراق تبعی» را انتخاب نمایید. در نظر داشته باشید، امکان اعمال اوراق تبعی تنها در صورتی که سهام پایه آن را در پرتفوی سپرده‌گذاری خود داشته باشید، امکان‌پذیر است.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
مجید

سلام خسته نباشین . لطفا راهنماییم کنید در مورد حق تقدم شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه به خود شرکت زنگ زدم و فرمودند هزینه حق تقدم های بلامانع بعد حراج به حسابم واریز خواهد شد وگفتن که بهمن ماه قراره اجرا بشه . من هرروز در بخش پیامهای فوری پیام آموزش اوراق اختیار فروش تبعی دریافت میکنم اگه مشکلی درکار هست بگین

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی‌‌ که در بازه‌ی زمانی اعلام شده در آگهی «مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام» در سایت کدال مبلغ اسمی (1000 ریال به ازای هر حق تقدم) را به حساب شرکت پرداخت نکرده‌ باشید، شرکت مربوطه حق تقدم استفاده نشده شما را در مرحله‌‌ی «پذیره‌نویسی عمومی» به فروش می‌رساند. جهت اطلاع از نحوه دریافت وجه می‌‌بایست آگهی «نتایج حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده» را در سایت کدال بررسی نموده و در صورت نیاز با امور سهامداری شرکت در ارتباط باشید.
همچنین پیغام‌های مد نظر جهت آگهی سرمایه‌گذاران با اوراق تبعی می‌باشد.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید