ارسال سفارش در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 125668
سطح مبتدی

اولین گام برای خرید یا فروش یک دارایی‌ در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، ثبت و ارسال سفارش است. برای این منظور کافی است نماد مورد نظر خود را از داخل پرتفوی انتخاب یا آن را جستجو کنید تا پنجره جزییات نماد نمایان شود. در این پنجره علاوه بر نمایش جزئیات نماد، امکان ثبت سفارش خرید یا فروش نیز وجود دارد. در ادامه به توضیح دقیق این فرآیند می‌پردازیم.

ارسال سفارش خرید یا فروش

ابتدا باید نماد مورد نظر را در قسمت جستجوی نماد ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) انتخاب کنید. سپس در پنجره ارسال سفارش با انتخاب گزینه خرید یا فروش، تعداد و قیمت را در پنل جزئیات سفارش ثبت و سپس سفارش خود را ارسال کنید. لازم به ذکر است برای کاربران سامانه‌های آنلاین، جهت ثبت سفارش روی نمادهای فعال در بازار بورس تهران و فرابورس ایران، حداقل مبلغ خرید و فروش تعریف شده است.

حداقل مبلغ خرید، ۵ میلیون ریال (۵۰۰ هزار تومان) است. با بهره گرفتن از محاسبات ماشین حساب موجود در پنل ارسال سفارش که در ادامه توضیح داده می‌شود، سفارش خرید خود را به گونه‌ای وارد کنید که مبلغ آن حداقل برابر زیر باشد.

پنج میلیون ریال + کارمزد خرید = حداقل مبلغ معامله 

روند ارسال سفارش فروش هم مانند سفارش خرید است. با این تفاوت که شما نیازی به جستجوی نماد برای فروش ندارید و از پرتفوی خود نماد مورد نظر خود را بررسی و انتخاب می‌کنید.

در حالت کلی، ارسال سفارش فروش به ارزش کمتر از ۵۰۰ هزار تومان در نمادهای بورسی تخلف معاملاتی محسوب خواهد شد. اما در صورتی که کل ارزش دارایی شما در یک نماد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان باشد، مجاز هستید از طریق ثبت فقط یک سفارش، کل دارایی خود را به فروش برسانید. در غیر این صورت مشمول تخلف معاملاتی خواهید شد.
در نظر داشته باشید، حداقل مبلغ جهت ثبت سفارش فروش نمادهای «فرابورسی» ۵ هزار تومان است. همچنین در صورتی که ارزش دارایی شما در یک نماد (بورسی یا فرابورسی) کمتر از ۵ هزار تومان باشد، جهت فروش آن باید به شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید.

ساعت معاملات

هر بازاری در بازه زمانی خاصی فعال است و برای معامله حتما باید در ساعات مجاز اقدام به خرید و فروش کرد. اگر از زمان معاملات سهام، گواهی سپرده کالایی و… مطمئن نیستید، می‌توانید در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) ساعات مجاز ثبت سفارش را مشاهده کنید. برای این کار کافی است مانند تصویر زیر عمل کنید.

اعتبار معامله در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

در پنجره ارسال سفارش ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، گزینه‌ای به نام «اعتبار معامله» وجود دارد. با استفاده از این گزینه می‌توان چگونگی انجام معامله را کنترل کرد. در ادامه کاربرد هر یک از موارد این منو را بررسی می‌کنیم.

روز/هفته/ماه: سفارش شما بعد از ثبت در سامانه معاملاتی فقط یک روز/یک هفته/یک ماه معتبر خواهد بود. در صورتی که سفارش انجام نشود بعد از آن به صورت خودکار از سامانه حذف می‌شود. البته می‌توانید در این بازه زمانی به صورت دستی اقدام به ویرایش (در صورت مجاز بودن نماد و در ساعت معاملات) یا حذف سفارش کنید.

معتبر تا تاریخ: با توجه به تاریخی که مشخص می‌کنید، سفارش شما در سامانه معتبر خواهد بود. حال اگر تا پایان ساعت معاملات بورس در تاریخ تعیین شده، معامله شما صورت نگیرد، از سیستم معاملات حذف می‌شود.

معتبر تا لغو: اگر از این حالت استفاده کنید، تا زمانی که سفارش را خودتان لغو کنید، معتبر خواهد بود. توجه داشته باشید در شرایطی که اقدام به ارسال سفارش از نوع «معتبر تا لغو» بر روی نمادی کنید که متوقف شود، امکان حذف سفارش تا زمان بازگشایی نماد وجود نخواهد داشت.

انجام و حذف: با وارد شدن سفارش به سیستم معاملات بورس، هر اندازه از سفارش که همان لحظه قابل انجام باشد، انجام و بقیه سفارش از سیستم حذف می‌شود. به طور مثال فرض کنید شما در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) سفارش خرید برای نمادی به تعداد ۵۰۰ سهم ارسال می‌کنید. در قیمتی که شما در سفارش خود ثبت کرده‌اید فقط ۱۰۰ سهم برای فروش در سیستم وجود دارد. بنابراین تنها تعداد  ۱۰۰ سهم خریداری می‌شود و سفارش خرید ۴۰۰ سهم دیگر حذف می‌شود. لازم به ذکر است در چنین شرایطی وضعیت سفارش شما در سامانه، «انجام شد» خواهد بود.

کاربرد ماشین حساب

با فعال کردن ماشین حساب در پنل ارسال سفارش ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) امکان استفاده از این ابزار فراهم می‌شود. برای استفاده از ماشین حساب، میزان مبلغی که قصد دارید در سهم انتخابی خود سرمایه‌گذاری نمایید را وارد کنید. در این‌ صورت ماشین حساب تعداد سهم را برای شما محاسبه می‌کند. این موضوع برای فروش سهم نیز صدق می‌کند.

ارسال سفارش پی در پی

ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) این امکان را برای شما فراهم کرده است تا یک سفارش را به صورت مکرر در فواصل زمانی بسیار کوتاه ارسال کنید. برای استفاده از این قابلیت، مطابق توضیحات و تصویر زیر عمل کنید.

  • به تنظیمات ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) مراجعه کنید.
  • گزینه «تایید قبل از ارسال» را خاموش کنید.
  • یک سفارش ایجاد کنید و روی دکمه F9 کیبورد بزنید.

استفاده از این قابلیت برای افراد غیرحرفه‌ای توصیه نمی‌شود.

این امکان برای اربیس نسخه موبایل فراهم نیست.

ارسال سفارش در نسخه قدیمی ایزی تریدر

اگر از نسخه قدیمی ایزی تریدر (به آدرس easytrader.emofid.com) استفاده می‌کنید نیز می‌توانید از این امکانات استفاده کنید. ارسال سفارش در نسخه قدیمی ایزی تریدر مشابه با ایزی تریدر نسخه اربیس است. در نتیجه می‌توانید از مراحل توضیح داده شده بالا، برای نسخه قدیمی ایزی تریدر نیز استفاده کنید.

سوالات متداول

در زمان ارسال سفارش برای فروش با خطای عدم موجودی مواجه می‌شوم. چرا؟

این خطا زمانی صورت می‌گیرد که ارسال کننده سفارش یک سفارش باز(انجام نشده) داشته باشد و یا اینکه سفارش او تکمیل شده اما در پرتفوی عملکرد وی باقی مانده و یا ممکن است در زمان ارسال سفارشات، مقداری بیشتر از دارایی وارد شده باشد. از طریق پرتفوی سرمایه‌گذاری تعداد دارایی سهام و همینطور از بخش سفارشات در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، امکان مشاهده اطلاعات سفارشات ارسال شده وجود دارد.

در هنگام ارسال سفارش قیمت سرخطی مدام تغییر می‌کند و امکان سفارش در آن لحظه سخت است. آیا راهی ساده‌تر برای ارسال سفارش سرخطی وجود دارد؟

شما می‌توانید با کلیک بر روی علامت قفل صفحه سفارشات، مبلغ سفارش را بر روی سفارش سرخطی قفل نمایید و با تغییر قیمت سرخط، مبلغ ارسالی شما نیز تغییر خواهد کرد.

آیا امکان ارسال یک‌بار سفارش برای روزهای آتی وجود دارد؟

بله. با استفاده از گزینه اعتبار معاملات، امکان ارسال سفارش معتبر تا لغو وجود دارد و سفارش شما در روزهای آتی (تا زمانی که اقدام به لغو آن انجام نشود) ارسال خواهد شد.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
51 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
حمید پاک نژاد

باسلام لطفا نحوه ارسال گروهی پیش نویس یک نماد را در ایزی تریدر در موبایل بیان بفرمایید. بعضی از علامت‌ها که در بالای صفحه سفارشات بایستی وجود داشته باشد، در نسخه موبایل وجود ندارد. فقط چهار رنگ گرد در بالای صفحه، یک فلش پیچ و ساعت وجود دارد. لطفا راهنمایی کنید. باتشکر

کارگزاری مفید

باسلام
با مراجعه به سامانه ایزی‌تریدر همراه از قسمت «جست‌وجو» نام نماد مد نظر خود را وارد نموده، سپس گزینه‌ خرید یا فروش را انتخاب و روی «پیش‌نویس» کلیک نمایید. سپس در بخش سفارشات پیش‌نویس مربوطه قابل مشاهده می‌باشد. جهت ارسال سفارش پیش‌نویس شده، آن را به سمت چپ کشیده و آیکون ارسال را بزنید. همچنین برای ویرایش یا حذف پیش‌نویس، می‌بایست آن را به سمت راست بکشید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله ایجاد پیش‌نویس در ایزی‌تریدر را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
دینا

سلام
لطفا روش سفارش گذاری جهت خرید از محل فروش آتی رو توضیح بدید.

کارگزاری مفید

باسلام و احترام
باتوجه به این‌که معاملات قراردادهای آتی کالا، از طریق سامانه مخصوص بازار آتی انجام می‌گردد، امکان سفارش‌گذاری برای خرید سهام، از محل فروش قرارداد آتی در سامانه معاملاتی آتی کالا وجود ندارد.
جهت سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام از طریق کارگزاری مفید، نیاز است ابتدا مبلغ حاصل از فروش قرارداد آتی را دریافت نمایید، سپس از قسمت «واریز وجه» سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید، حساب خود نزد کارگزاری مفید را شارژ کنید.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه بازار آتی مقاله «نحوه ورود به قرارداد آتی و انجام معامله» را مطالعه نمایید و از طریق شماره تماس 02187225 با پشتیبانی بازار آتی کارگزاری مفید در ارتباط باشید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
شهرزاد

سلام لطفا نحوه خرید سهام را توضیح بفرمایید و این‌که با چه مبلغی میشه سهام خرید؟ کف خرید سهام چه‌قدر هست؟ چه زمانی باید فروخت؟ ممنون.

کارگزاری مفید

باسلام
در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید، نماد مدنظر را جست‌وجو کرده و در صورتی که نماد در وضعیت «مجاز» باشد، با استفاده از گزینه «خرید» و ثبت اطلاعاتی نظیر قیمت خرید و تعداد سهام مد نظر، ثبت سفارش خرید را انجام دهید. توجه داشته باشید، قیمت را در «بازه مجاز» و حجم را در «آستانه حجم» مجاز وارد نمایید. منظور از بازه مجاز، کمترین و بیش‌ترین قیمتی است که امکان معامله برای نماد در آن روز معاملاتی وجود دارد. همچنین آستانه حجم نشان دهنده کمترین و بیش‌ترین تعداد سهمی است که می‌توان برای آن سفارش ثبت کرد، که در پنل اطلاعات نماد به شما نمایش داده می‌شود. همچنین زمان معاملات به شرح زیر می‌باشد. 1) از ساعت 8:45 الی 9:00 پیش از ظهر زمان ثبت پیش‌سفارش 2) از ساعت 9:00 الی 12:30 بعد از ظهر زمان انجام معاملات. لازم به ذکر است، این بازه زمانی برای معامله تمامی نماد‌ها نبوده و استثنا نیز وجود دارد. جهت اطلاع از زمان معاملات یک نماد، پیام ناظر نماد مورد نظر را مطالعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «ارسال سفارش در ایزی‌تریدر» را مطالعه نمایید.

فلامرز امیری

لطفا روش سفارش عرضه اولیه ازطریق گوشی را توضیح دھید. ھر کاری کردم نشد. باتشکر

کارگزاری مفید

باسلام
چنان‌چه قصد شرکت در عرضه‌اولیه‌ را دارید، جهت ثبت سفارش می‌توانید در ساعت اعلامی توسط ناظر بازار، از قسمت «دیده‌بان» در سامانه «ایزی‌تریدر»، گزینه «عرضه‌اولیه» را انتخاب و اقدام به ثبت سفارش بصورت سریع نمایید. در صورت عدم مشاهده قسمت مذکور در زمان عرضه‌اولیه، از قسمت «پروفایل» گزینه «راه‌اندازی دوباره» را انتخاب فرمایید. در صورت استفاده از سامانه «همراه‌پلاس»، می‌بایست اقدام به ثبت سفارش خرید بصورت دستی در تعداد و قیمت دلخواه نمایید. توجه داشته باشید، تاریخ انقضای سفارش می‌بایست درحالت پیش‌فرض سامانه‌های معاملاتی یعنی معتبر تا پایان روز باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «لغو خرید خودکار عرضه‌اولیه» را مطالعه کنید.

یاسر

سلام در پرتفوی قسمت عملکرد ۲۷۲تا سهم از یک نماد را نشون میدهد که دیگه ندارم و فروختم. چه‌طور حذفش کنم؟

کارگزاری مفید

باسلام
پرتفوی سپرده‌گذاری ملاک دارایی می‌باشد و عملکرد میزان سود و ضرر را نشان می‌دهد و قابلیت ویرایش، حذف و افزودن نماد را دارد. جهت حذف نماد وارد بخش «عملکرد» در سامانه «ایزی‌تریدر نسخه‌ی تحت وب» شده و روی نماد مورد نظر کلیک نموده و از گزینه «حذف» استفاده نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «معرفی پرتفوی و عملکرد ایزی‌تریدر» را مطالعه نمایید.

Mahan

چرا اخطار محدوده زمانی میده؟

کارگزاری مفید

باسلام
خطای «محدوده زمانی سفارش معتبر نمی‌باشد» به دلیل عدم رعایت بازه زمانی مجاز برای ارسال سفارش می‌باشد. معاملات بازار سرمایه جهت خرید و فروش سهام در روزهای شنبه تا چهارشنبه (به جز ایام تعطیلات رسمی) از ساعت ۸:۴۵ الی ۱۲:۳۰ بعد از ظهر انجام می‌شود. بازه زمانی بین ۸:۴۵ تا ۹:۰۰ پیش از ظهر زمان ثبت پیش‌سفارش است،در این بازه زمانی معاملات انجام نشده و تنها می‌توانید سفارش ثبت نمایید. لازم به ذکر است، از ساعت ۸:۵۵ الی ۹:۰۰ پیش از ظهر امکان ویرایش یا حذف سفارش‌ها وجود ندارد. دقت داشته باشید، این بازه زمانی برای معامله تمامی نماد‌ها نبوده و استثنا نیز وجود دارد. جهت اطلاع از زمان معاملات یک نماد، پیام ناظر نماد مورد نظر را مشاهده فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «ساعت معاملات در بورس به چه صورت است؟» و «پیغام‌های خطایی که ممکن است معامله‌گر دریافت کند» را مطالعه نمایید.

بهزاد

ممنون خیلی عالی بود.

کارگزاری مفید

باسلام
هدف ما جلب رضایت شماست. باتشکر از بازخورد ارزشمندتان

بهزاد

باسلام اگر مثل سابق خرید را خودتان انجام بدهید، به‌نظرم بهتره چون بعضی وقت‌ها متوجه نمی‌شوم.

کارگزاری مفید

باسلام
باتوجه به تغییرات دستورالعمل عرضه‌اولیه، ارسال سفارش خرید به صورت خودکار مقدور نمی‌باشد. چنانچه قصد شرکت در عرضه‌اولیه‌ را دارید، جهت ثبت سفارش می‌توانید در ساعت اعلامی توسط ناظر بازار، از قسمت «دیده‌بان» در سامانه «ایزی‌تریدر» گزینه «عرضه‌اولیه» را انتخاب و اقدام به ثبت سفارش به‌صورت سریع نمایید. در صورت عدم مشاهده قسمت مذکور در زمان عرضه‌اولیه، از قسمت «پروفایل» گرینه «راه‌اندازی دوباره» را انتخاب کنید. در صورتی‌که قصد استفاده از سامانه «آنلاین‌پلاس» را دارید، می‌بایست اقدام به ثبت سفارش خرید در تعداد و قیمت دلخواه نمایید. توجه داشته باشید که تاریخ انقضای سفارش می‌بایست درحالت پیش‌فرض سامانه‌های معاملاتی یعنی معتبر تا پایان روز باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «لغو خرید خودکار عرضه‌اولیه» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
محمد روحی

سلام بنده در کارگزاری آگاه سفارش زیر 5000 تومان داشتم ولی در مفید نمی‌شه چرا؟

کارگزاری مفید

باسلام
پیرو نامه ابلاغیه بورس اوراق بهادار تهران، حداقل مبلغ جهت ثبت سفارش خرید نمادهای «بورسی» و «فرابورسی» 500 هزار تومان می‌باشد و ارسال سفارش فروش نمادهای «بورسی» با ارزش کمتر از 500 هزار تومان تخلف معاملاتی محسوب خواهد شد.
در صورتی که کل ارزش دارایی شما در یک نماد کمتر از 500 هزار تومان باشد، صرفاً می‌توانید یک سفارش فروش در آن نماد و به ارزش کل دارایی ارسال نمایید.
در نظر داشته باشید، حداقل مبلغ جهت ثبت سفارش فروش نمادهای «فرابورسی» پنج هزار تومان می‌باشد.
همچنین در صورتی که ارزش دارایی شما در یک نماد (بورسی یا فرابورسی) کمتر از پنج هزار تومان باشد، جهت فروش آن می‌بایست به شعب کارگزاری مفید مراجعه نمایید.

نادر عباد باقی

باسلام ثبت سفارش برای عرضه اولیه خیلی پیچیده شده. اگه گزینه ای برای کلیک کردن روی خرید عرضه اولیه بود، عالی می‌شد. متشکرم.

کارگزاری مفید

باسلام
با توجه به تغییرات دستورالعمل عرضه‌اولیه، ارسال سفارش خرید به صورت خودکار مقدور نمی‌باشد. چنانچه قصد شرکت در عرضه‌اولیه‌ را دارید، جهت ثبت سفارش می‌بایست در ساعت اعلامی توسط ناظر بازار، از قسمت «دیده‌بان» سامانه «ایزی‌تریدر» گزینه «عرضه‌اولیه» را انتخاب و اقدام به ثبت سفارش به صورت سریع نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «عرضه‌اولیه آسیاتک» را مطالعه کنید.