ارسال سفارش در ایزی تریدر
زمان مطالعه 6 دقیقه
انتشار ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید 13460
سطح مبتدی

ارسال سفارش در ایزی تریدر

برای خرید و یا فروش دارایی‌های خود در سامانه ایزی تریدر، لازم است تا ابتدا سفارش خود را ثبت و ارسال کنید. جهت ارسال سفارش خرید یا فروش، کافی است پس از کلیک بر نماد مورد نظرتان، روی آیکون خرید یا فروش در پنجره جزییات نماد کلیک کنید. با این کار پنجره ارسال سفارش در ایزی تریدر نمایش داده شود. در ادامه به توضیح دقیق این فرآیند می‌پردازیم.

برای مطالعه نکات مربوط ویرایش سفارش به مطلب ویرایش سفارش در ایزی تریدر مراجعه کنید.

ارسال سفارش خرید یا فروش

ابتدا باید نماد مورد نظر را در قسمت جستجوی نماد ایزی تریدر انتخاب کرده و در پنجره ارسال سفارش با انتخاب گزینه خرید یا فروش، تعداد و قیمت را در پنل جزئیات سفارش ثبت نمایید و سپس سفارش خود را ارسال کنید. لازم به ذکر است برای کاربران سامانه‌های آنلاین، جهت ثبت سفارش روی نمادهای فعال در بازار بورس تهران و فرابورس ایران، حداقل مبلغ خرید و فروش تعریف شده است.

حداقل مبلغ خرید، پنج میلیون ریال است. با بهره گرفتن از محاسبات ماشین حساب موجود در پنل ارسال سفارش که در ادامه توضیح داده شده است، سفارش خرید خود را به گونه‌ای وارد کنید که مبلغ آن حداقل برابر زیر باشد.

۵۰۴٬۰۰۰ تومان = پنج میلیون ریال + کارمزد خرید = حداقل مبلغ معامله 

همچنین در مورد فروش سهام، محدودیت حداقل مبلغ فروش، ۵ هزار تومان می‎‌باشد. روند ارسال سفارش فروش هم مانند سفارش خرید است. با این تفاوت که شما نیازی به جستجوی نماد برای فروش ندارید و از پرتفوی خود نماد مورد نظر خود را بررسی و انتخاب می‌کنید.

ارسال سفارش پیشرفته در ایزی تریدر

در پنجره ارسال سفارش ایزی تریدر، گزینه‌ای به نام «پیشرفته» (در نسخه وب) یا «نمایش پیشرفته» (در نسخه موبایل) مشاهده می‌کنید. برای استفاده از این قابلیت ابتدا گزینه مربوط به این قابلیت را فعال نمایید.

آیتم اول:

با استفاده از این آیتم می‌توانید اعتبار زمانی سفارش را تغییر دهید.

  • روز/هفته/ماه: سفارش شما بعد از ثبت در سامانه معاملاتی فقط یک روز/یک هفته/یک ماه معتبر خواهد بود و درصورتیکه سفارش انجام نشود بعد از آن به صورت خودکار از سامانه حذف خواهد شد. البته شما می‌توانید در این بازه زمانی به صورت دستی خودتون اقدام به حذف سفارش نمایید.
  • معتبر تا تاریخ: با توجه به تاریخی که مشخص می‌کنید، سفارش شما در سامانه معتبر خواهد بود. حال اگر تا پایان ساعت معاملات بورس در تاریخ تعیین شده، معامله شما صورت نگیرد، از سیستم معاملات حذف می‌شود.
  • معتبر تا لغو: اگر از این حالت استفاده کنید، تا زمانی که سفارش را خودتان لغو کنید، معتبر خواهد بود. توجه داشته باشید در شرایطی که اقدام به ارسال سفارش از نوع «معتبر تا لغو» بر روی نمادی کنید که متوقف شود، امکان حذف سفارش تا زمان بازگشایی نماد وجود نخواهد داشت.
  • انجام و حذف: با وارد شدن سفارش به سیستم معاملات بورس، هر اندازه از سفارش که همان لحظه قابل انجام باشد، انجام می شود و بقیه سفارش از سیستم حذف می‌شود. به طور مثال فرض کنید شما در ایزی تریدر سفارش خرید برای نمادی به تعداد ۵۰۰ سهم ارسال می‌کنید. در قیمتی که شما در سفارش خود ثبت کرده‌اید فقط ۱۰۰ سهم برای فروش در سیستم وجود دارد. بنابراین تنها تعداد  ۱۰۰ سهم خریداری می‌شود و سفارش خرید ۴۰۰ سهم دیگر حذف می‌شود. لازم به ذکر است در چنین شرایطی وضعیت سفارش شما در ایزی تریدر، «انجام شد» خواهد بود.

آیتم دوم:

سرمایه‌گذار ممکن است به دلایلی تمایلی به نمایش همه‌ی حجم مورد نظر خرید یا فروش خود را در سامانه معاملاتی نداشته باشد. در این صورت با وارد نمودن حداقل ۳۰ درصد از حجم مورد نظر خود در این بخش امکان دیدن تعداد محدودی از سفارش خود را به سایر کاربران می‌دهد.

به عنوان مثال سرمایه‌گذار تصمیم دارد تعداد ۱۰۰۰۰ سهم از نمادی را خریداری کند. بنابراین می تواند در بخش حجم نمایشی تعداد ۳۰۰۰ سهم را مشخص نموده است. پس از ارسال سفارش خرید، آنچه در پنجره عمق بازار برای سایر کاربران آنلاین قابل مشاهده است، سفارش خرید ۳۰۰۰ سهم از آن نماد است. ۷۰۰۰ سهم دیگر برای سایر کاربران غیرقابل مشاهده (Hidden) خواهد بود. 

در زمانی که صف خرید یا صف فروش در سامانه معاملاتی وجود دارد، استفاده از حجم نمایشی توصیه نمی‌شود. زیرا سفارش کاربر به اندازه حجم نمایشی انجام می‌شود و مابقی آن به انتهای صف منتقل می‌شود. دقت نمایید که حجم نمایشی می‌بایست بیشتر از ۱۰۰۰ سهم در نماد مورد نظر باشد.

این قابلیت در نمادهای بورسی در حال حاضر امکان‌پذیر نیست

ارسال سفارش و ماشین حساب در ایزی تریدر

با فعال کردن ماشین حساب در پنل ارسال سفارش ایزی تریدر امکان استفاده از این ابزار فراهم می‌شود. برای استفاده از ماشین حساب ابتدا قیمت سهم را مشخص نموده و سپس مبلغی مورد نظرتان برای خرید یک سهم را مشخص کنید. در این‌ صورت ماشین حساب تعداد سهم را برای شما محاسبه می‌کند.

ارسال سفارش و ماشین حساب ایزی تریدر

ارسال سفارش پی در پی در ایزی تریدر

ایزی‌تریدر همچنین این امکان را برای شما فراهم کرده است تا یک سفارش به صورت مکرر در فواصل زمانی بسیار کوتاه ارسال کنید. برای استفاده از این قابلیت، مطابق توضیحات و تصویر زیر عمل کنید.

ارسال سفارش پی در پی

• به تنظیمات ایزی تریدر مراجعه کنید.

• گزینه تایید قبل از ارسال را خاموش کنید.

• یک سفارش ایجاد کنید و روی دکمه F9 بزنید.

استفاده از این قابلیت برای افراد مبتدی توصیه نمی‎ شود.

این امکان برای ایزی موبایل فراهم نیست.

تقسیم سفارشات 

از این ویژگی ایزی تریدر، برای ارسال سفارش‌های خرید و فروش با حجم بالاتر از آستانه حجم نماد استفاده می‌گردد.

تقسیم سفارشات

 برای این منظور حجم درخواست مورد نظر را وارد می‌کنیم. با فعال کردن گزینه تقسیم سفارش بیش از آستانه در بخش تنظیمات در پروفایل ایزی تریدر، درخواست خرید یا فروش به سفارش‌ های قابل ارسال‌ تقسیم شده و به صورت همزمان ارسال می‌شود.

تقسیم سفارشات

به عنوان مثال با توجه به تصویر اول، همان طور که مشاهده می‌کنید آستانه حجمی برای این نماد ۱۰۰،۰۰۰ است. پس از فعال کردن گزینه سفارش بیش از آستانه در تنظیمات، وقتی شما ارسال سفارشی‌ به حجم ۲۵۰،۰۰۰ داشته باشید، این سفارش توسط سامانه به صورت خودکار به دو سفارش ۱۰۰،۰۰۰ تایی و یک سفارش ۵۰،۰۰۰ تایی تقسیم و به طور همزمان ارسال خواهد شد.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
حمید پاک نژاد

با سلام لطفا نحوه ارسال گروهی پیش نویس یک نماد را در ایزی تریدر در موبایل بیان بفرمائید . بعضی از علامتها که در بالای صفحه سفارشات بایستی وجود داشته باشد. در نسخه موبایل وجود ندارد .فقط چهار رنگ گرد در بالای صفحه یک فلش پیچ و ساعت وجود دارد. لطفا راهنمائی کنید .با تشکر

کارگزاری مفید

با مراجعه به سامانه ایزی تریدر همراه از قسمت “جستجوی نماد” نام نماد مدنظر خود را بنوبسید، سپس گزینه‌ی خرید یا فروش را انتخاب و بر روی “پیش‌نویس” کلیک نمایید.
پس از این مرحله به بخش سفارشات بروید و پیش‌نویس مربوطه را مشاهده کنید.
جهت ارسال سفارش پیش‌نویس شده، آن را به سمت چپ کشیده و آیکون ارسال را بزنید. همچنین برای ویرایش یا حذف پیش‌نویس خود، آن را به سمت راست بکشید.
لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌ی ایجاد پیش‌نویس در ایزی تریدر را مطالعه نمایید.