قوانین ارسال سفارش در نمادهای بورسی

قوانین ارسال سفارش در نمادهای بورسی
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۱۹ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 7643
سطح مبتدی

سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به تغییر برخی قوانین و دستورالعمل‌ها در حوزه ارسال سفارش نمادهای مربوط به بازارهای بورس نموده است. این تصمیمات در حال حاضر به نمادهای بازار فرابورس ارتباطی ندارد و نحوه معامله آن طبق روال گذشته خواهد بود. این تغییرات به این شرح است:

تغییرات در حجم سفارش 

طبق قانون جدید مورخ فروردین ماه ۱۳۹۹ با توجه به قیمت سهم، سفارشات شما دارای آستانه سفارش هستند. با توجه به مقادیر آستانه، نمی‌توان سفارشی با حجم بیشتر از آسانه ارسال کرد. با توجه به قیمت سهم:

  • در صورتی که قیمت سهم مدنظر شما کمتر از ۵۰۰ تومان باشد، آستانه حجم سفارش حداکثر ۴۰۰ هزار سهم است.
  • در صورتی که قیمت سهم مدنظر شما بین ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومان باشد، آستانه حجم سفارش حداکثر ۲۰۰ هزار سهم است.
  • در صورتی که قیمت سهم مدنظر شما بین ۱۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ تومان باشد، آستانه حجم سفارش حداکثر ۱۰۰ هزار سهم است.
  • در صورتی که قیمت سهم مدنظر شما بیشتر از ۱۰۰۰۰ تومان باشد، آستانه حجم سفارش حداکثر ۵۰ هزار سهم است.

تغییر در حداقل تغییر قیمت

طبق مصوبه سازمان بورس در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، تغییر قیمت برای ارسال سفارش کلیه نمادهای سهام و حق تقدم سهام با ارزش کمتر از ۵۰۰۰ ریال، یک ریال-یک ریال است و برای نمادهای سهام و حق تقدم سهام که ارزش ۵۰۰۰ ریال یا بیشتر دارند، ده ریال-ده ریال خواهد بود. بنابراین در صورت عدم رعایت این موضوع سفارش شما با خطا مواجه خواهد شد.

به عنوان مثال فرض کنید بالاترین قیمت سهم مدنظر شما در تابلو معاملات ۶۰۰۰ ریال است. در صورتی که شما قصد ارسال سفارش با قیمت بیشتری را دارید می‌توانید سفارش خود را حداقل با ۱۰ ریال بیشتر و با قیمت ۶۰۱۰ ریال ثبت نمایید و قیمت بعدی ۶۰۲۰ خواهد شد و به همین ترتیب ادامه خواهد داشت. بیان این نکته لازم است که هر قیمتی بین این دو عدد مورد قبول نیست. در مثال گفته شده قیمت‌های ۶۰۰۱ تا ۶۰۰۹ مورد قبول نبوده و با خطا مواجه خواهند شد. البته این ترتیب برای سهام و حق تقدم سهام با قیمت‌های کمتر از ۵۰۰۰ ریال به این شکل نخواهد بود و امکان ارسال سفارش با تنها یک ریال اختلاف وجود دارد.

تغییر در حجم قابل نمایش در سفارش‌های پیشرفته

بر طبق اطلاعیه سازمان بورس مصوب خرداد ماه ۱۳۹۹، امکان ارسال حجم نمایشی در سفارش‌ها وجود ندارد. تغییر روند اتخاذ شده به این شکل است که از این پس ارسال سفارش صرفا به صورت آشکار امکان‌پذیر بوده و قابلیت ارسال سفارش‌های پبشرفته (استفاده از حجم نمایشی) امکان‌پذیر نخواهد بود.


Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments